Thank You for Smoking & 25 kom. misija

Day 4,412, 13:57 Published in Serbia Serbia by Don Meda
Dragi prijatelji i eDržavljani, biću već četvrti put kratak u uvodu.

Potrebno mi je 25 komentara na ovom članku.




Thank you for Smoking (Hvala što pušite) 2005


A sada u drugom delu, da ne bude da sam samo tražio pomoć. 🙂


Evo jedan film na temu duvanske industrije: "Hvala što pušite", kao i kratak članak na temu duvanske industrije. Verujem da dosta igrača eRepublik-a uživa čari duvanske industrije. Prema tome u nastavku imate predlog da pogledate jednu poučnu dramu na temu cigareta. Nema toliko lošu ocenu: 7,6/10 imdb, tako da ako neko ima viška vremena za ubiti, možete pogledati ovo holivudsko dostignuće. 🙂





Duvanska industrija je oduvek bila interesantna. Pogotovo sa marketinške strane.

Cigarete, kao proizvod, su već 185 godina deo naše svakodnevnice. Davne 1832. godine u Turskoj, nastala je prva cigareta motana u papiru.

Kako dokumentacija tvrdi, patentirao ju je izvesni egipatski artiljerac, čiju je ideju tačno 15 godina kasnije pokupio Phillip Morris, otvorivši svoju prvu radnju u Londonu gde je počeo da prodaje baš ove turske motane cigarete.



A zašto su cigare bile zlatna koka na tržištu u ovo vreme?

Pa, ne treba biti genije da se da razuman odgovor: svet je poludeo za duvanom, a cigarete su bile jednostavan i udoban način da se ova biljka konzumira. U prvoj i drugoj deceniji dvadesetog veka, pojavljuju se dobro poznati brendovi poput Gitanes i Gauloises i Camel cigara.

U Prvom svetskom ratu, potražnja za cigaretama je buknula: vojnici su ih koristili i u procesima trampe, a pušenje je pre svega služilo kao izduvni ventil u užasima rata.

Najzad, 1924. godine – svet je postao bogatiji za čuveni Marlboro.



Kampanje i anti-kampanje, režirane od strane istog kadra

Evo malo zanimljive istorije:

Krajem dvadesetog veka, predstavnici četiri najveće američke duvanske kompanije (Philip Morris Inc., RJ Reinolds, Brovn & Villiamson i Lorillard), susreli su se sa advokatima 46 američkih država, sa ciljem da sklope dogovor povodom štetnosti njihovog proizvoda. Države su uskladile svoje tužbe protiv duvanske industrije kako bi povratile troškove lečenja bolesti koje su direktno povezane sa konzumacijom duvana, ali su takođe oslobodile kompanije od privatne odgovornosti u vezi sa štetom prouzrokovanom korišćenjem duvana.

Za uzvrat, duvanske kompanije su pristale da zaustave ili ograniče određene marketinške prakse, kao i da kontinuirano plaćaju godišnju kompenzaciju državama za zdravstvenu negu pacijenata čije su bolesti uzrokovane pušenjem.


Prema ugovoru, proizvođači duvana su pristali da plate minimum od 206 milijardi dolara odštete u sledećih 25 godina, od trenutka potpisivanja.

Nadrealno, zar ne?

Naravno, ovo je samo jedna u nizu anegdota koja govori koliko je tobacco zapravo turbulentna i komplikovana industrija.



Cigarete i film!

Zanimljivo je da se cigarete već decenijama unazad pojavljuju i u filmovima.

Četrdesetih i pedesetih godina prošlog veka, ovaj proizvod je bio statusni simbol. Pogotovo u noir projektima. Najčešće je išao uz autoritativne figure za kojima su mnogi ljubitelji filma naprosto ludeli. Setimo se samo Hamfrija Bogarta, Džejmsa Dina, Marlona Branda i brojnih drugih likova koje i dan danas viđamo po posterima kultnih filmova sa cigaretama u ustima. Kada je reč o ženskim likovima poput Odri Hepburn u kultnom filmu “Doručak kod Tifanija”, cigareta u dugačkoj muštikli bila je znak ženstvenosti, glamura i seksipila, tipičnog za stari Holivud.

Film je bio (i dalje jeste) samo jedna od fantastičnih platformi na kojoj su duvanske kompanije uspele suptilno da reklamiraju svoje proizvode, stavivši ih u kontekst koji ciljanoj publici stvara sliku da postoji zaista nebrojivo mnogo situacija koje lepo idu uz cigaretu.

Ovo su zapravo neki od najuspešnijih oblika native advertajzinga.



Kvalitetna podloga, pre svega

“Thank You for Smoking” je jedan od onih filmova za koje se odmah vidi da je imao luksuz da bude konstruisan na leđima jednog smislenog i duhovitog scenarija, punog sjajnih dijaloga.

Pored toga, ovaj projekat je takođe imao dovoljno sreće da okupi jednu impresivnu glumačku ekipu koja poseduje dovoljno znanja i iskustva da jedan ovako kvalitetan materijal iznese kako treba.

“Thank You for Smoking” je apsolutno jedan od sjajnijih naslova u Ekhartovoj dosadašnjoj karijeri. Aronu je zaista u potpunosti legla uloga Nika Nejlora. Glumac je ovde dobio idealnu priliku da u potpunosti iskoristi svoj šarm i bude nam simpatičan, iako grub opis lika zahteva da ga donekle preziremo.

Iako jako mnogo toga funkcioniše u ovom filmu, u određenim momentima se itekako vidi da je ovo Rajtmanov dugometražni prvenac. U nekim deonicama, tačno se vidi da reditelj nije zapravo znao šta radi. Određene fore su nepotrebno prenaglašene, previše se oslanja na naraciju i po svaku cenu se trudi da maksimalno iskontroliše svaki momenat u filmu. To u specifičnim minutama čini film dosta tvrdim i usiljenim. “Thank You for Smoking” je zaista fantastičan projekat, vredan višestrukog gledanja, al’ je takođe i idealan pokazatelj da se zanat poput filma kali godinama.






Hvala na čitanju! Slobodno komentarišite, pretplatite se i lajkujte, mogu i da uzvratim! 🙂