Riigikogu tööst

Day 842, 22:21 Published in Estonia Estonia by Margus Murakas

Ehk mäletab mõni lugeja, kuidas lubasin riigikokku valituks osutunult kirjutada riigikogu igapäevatööst. Riigikokku ma küll ei pääsenud, ent see pole otseselt takistuseks sel teemal artikli kirjutamiseks. Seda enam, et keegi teine seda pole ka ette võtnud, kuigi mu vaatenurk võib olla pisut teistsugune kui see oleks olnud riigikogu liikmena. Kes loodab siit nüüd etteheiteid praeguse riigikogu töö pihta võib südemerahuga artikli kinni panna ja lugeda mõnda teist, pigem püüan anda lühikese ülevaate riigikogu tööülesannetest ja -korraldusest ning lõpuks räägin ka veidi sellest, millega hetkel puldis olev riigikogu on viimasel nädalal korda saatnud.

Ehk mõnele uustulnukale on üllatuseks, et eEesti riigikogu põhitöö toimub hoopiski eRepubliku väliselt - nimelt eEesti foorumi alamfoorumis "Riigikogu". eEestis kehtivad seadused, mis ongi mõeldud eelkõige riigiaparadaadi reguleerimiseks, paiknevad omakorda Riigikogu alamfoorumis "Kehtivad seadused". Riigikogu töö seisukohalt on neist seadustest kõige olulisem "Riigikogu hääletus– ja arutluskord".

Riigikogu tööd juhib riigikogu esimees, kes valitakse riigikogu liikmete poolt hääletusel. Pärast riigikogu valimisi panevad vastvalitud rahva esindajad välja kandidaadid riigikogu esimehe kohale ning seejärel toimub hääletus, kus enim hääli saanud kandidaat saabki riigikogu esimeheks. Riigikogu esimehe äraolekul asendab teda riigikogu aseesimees, kes valitakse samamoodi. Hetkel on riigikogu esimees sanderudam ja aseesimees li0n.

Uued seadused või vanade seaduste parandused ning ka muud riigikogu otsused läbivad kõige pealt aruteluvooru sealsamas foorumis. Üldjuhul kestab arutelu 24 tundi alates teema ülesvõtmisest, kuigi erandjuhtudel võib riigikogu esimehe otsusel kesta ka kauem. Õigus arutelu algatada on kõigil riigikogu liikmetel. Enamik ettepanekuid on kahtlemata eelnevalt läbinud ka mingil kujul arutelu erakonna siseselt, kuigi see on mu poolt pigem oletus kui fakt.

Kui arutelu on läbi, toimub enamasti foorumisisene hääletus, mis kestab samuti 24 tundi, kusjuures hiljuti muudetud ja hetkel kehtiva seaduse järgi on hääletusõigus ka riigi presidendil. Pärast hääletuse lõppu võib ka näha, kes kuidas hääletas. Kui arutelu oli otseselt seotud eRepubliku keskkonnaga, siis toimub hääletusvoor ka eRepublikus (näiteks Mutual Peace Pact ehk MPP).

Üks väheräägitud riigikogulase õigus on riigi kodakondsuse jagamine. Nimelt saab iga riigikogulane anda kuni 3 taotlejale eEesti kodakondsuse. Vastavaid sooviavaldusi võib muide lugeda siit.



Mis on riigikogu viimasel ajal teinud?

Värske president Michael Holden käis 7. märtsil välja võimaluse liituda Phoenixi treeningsõdadega Venemaa ja Põhja-Korea vahel. Ettepanek läbis erandina kiirkorras arutluse ja sama kiire hääletuse (mõlemad 12h). Treeningsõda pidi hakkama käima 24/7, pakkudes sellega lahenduse viimasel ajal pisut problemaatiliseks kujunenud ebaregulaarsete treeningsõdade toimumisele. Ühtlasi asendaks liit Venemaaga senist liitu Ungariga, pakkudes kaitset juhul kui me riiki peaks rünnatama, ja seda kokku sama raha eest. Nähtavasti tuli kiire hääletus osadele riigikogu liikmetele üllatusena, kuna hääletusvoorust jõudis osa võtta kõigest 18 riigikogu liiget, kellest üks jäi erapooletuks, ülejäänud 17 kiitsid liidu Venemaaga heaks.

Tervitusteksti muudatuse teema oli õhus rippunud juba pikka aega, kuna enamik mänguga liitunuid pidasid senist tervitusteksti arusaamatuks. Vastava ettepaneku tegi 7. märtsil lõpuks Eesti Natsionaal-Demokraatide juht Enrii Lindebaum ning eelnõu valmis koostöös erakonnaga. Muudetud tekst sisaldab viidet juhendile, kuidas käituda esimestel päevadel ning linke nii eEesti foorumisse kui jututuppa. Muudetus kiideti riigikogu poolt heaks 27 poolthäälega, erapooletuid oli 1 ning vastuhääli polnud.

11. märtsil võttis vastu valitsuse poolt koostatud märtsikuu riigieelarve. Kuigi osad riigikogu liikmed juhtisid tähelepanu eelarve mõningatele puudustele ja ebakõladele, võeti see siiski sellisel kujul vastu 20 poolthäälega. Oli ka 3 erapooletut ja 4 vastuhäält. Vastuvõetud eelarvega võib tutvuda aadressil http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aq4rJMbB0Ks4dFBBYUwwaC1SUEhtSkd1Q1BGWHNlTEE&hl=en.