Jak to działa - kongresman i Mąż Zaufania

Day 659, 09:14 Published in Poland Poland by Marszalek Kongresu

Witam wszystkich obywateli. Zgodnie z zapowiedzią postanowiłem kontynuować dość dobrze odebrany cykl edukacyjny. Często w komentarzach pod artykułami w prasie spotykam się z prośbami o przedstawienie zasad funkcjonowania naszego państwa i zakresu kompetencji urzędników. Temu tez służyć ma dzisiejsze wydanie. Chciałbym też przeprosić za samą długość tego artykuły, ale z założenia ma on mieć cel edukacyjny i chciałem by kompleksowo podchodził do tematu.
Na samym początku chciałbym zaprosić do lektury artykulu Rzecznik Rzadu, która w prosty sposób przedstawia meandry władzy wykonawczej. Dzięki temu moim zadaniem pozostanie jedynie przedstawienie zadań i obowiązków kongresmanów i Mężów Zaufania.

Jak to działa – kongresman
Na początku wypada powiedzieć, że kompetencje Kongresmana możemy podzielić na te, które przyznawane są przez mechanizm gry oraz tradycyjne (zwyczajowe) powstałe w trakcie kolejnych kadencji Kongresu. Te pierwsze są sztywne, formalne i nawet mimo moli stron niezmienialne, drugie oparte na dżentelmeńskim porozumieniu, o efektywności wynikającej z jakości współpracy Kongresu z Rządem (i innymi instytucjami)

A. „Nietykalni”, czyli co mechanizm gry przekazał w ręce Kongresu
Wypada przypomnieć, że nie ma takiej siły na niebie i ziemi (poza adminem), która może oderwać urzędującego kongresmana od swojego stołka. Kongresmani są nieusuwalni, a jedyną formą odesłania przedstawiciela Narodu na emeryturę są karty wyborcze 25. każdego miesiąca. Daje to możliwość w pełni nieskrępowanego wyrażania swoich poglądów (czasem zbyt „nieskrępowanego 🙂 ) i głosowania zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami. Teoretycznie więc jedyną rzeczą jakiej boi się kongresman (poza adminem i wyborcami) jest dyscyplina partyjna i obawa, iż nie pojawi się na kartach wyborczych podczas kolejnej elekcji. W praktyce okazuje się jednak, że w Republik dyscyplina jest jedynie iluzją, a kongresmani podejmują niezależne decyzje. Dodatkowo wszystkie głosowania w mechanizmie gry są tajne, a partia nie ma możliwości pozbawiania członkostwa.

Najbardziej spektakularną kompetencją Kongresu jest pozbawianie prezydenta urzędu w procedurze zwanej impeachment. Jeśli wniosek uzyska poparcie 2/3 głosujących na urząd wybierany jest kandydat, który w wyborach zajął kolejne miejsce. Impetach jest ostatecznym środkiem wyrażenia niezadowolenia z pracy Rządu, świadczy też o rzeczywistym znaczeniu jakie posiada Parlament. Tak więc z Kongresem lepiej nie zadzierać, Prezydent ma kredyt zaufania, ale musi dobrze rządzić by go nie stracić.

Nowych graczy z pewnością zainteresuje fakt, iż to właśnie Parlament uchwala dwie istotne dla nich stawki – płacę minimalną oraz citizen fee, czyli sumę przekazywaną przez budżet dla każdego nowego gracza. Warto w tym miejscy dodać, chociaż nie należy to do kompetencji wynikających z mechanizmu gry, iż Kongres ustala też sumę wypłacaną nowym graczom z Funduszu Pomocy Poczatkujacemu.

Wyłączną kompetencją Kongresu jest także ustalanie stawek podatkowych. Aktualne wysokości stawek znajdziecie tu. Jedną ustawą można zmienić stawki dla jednego dobra wytwarzanego/wydobywanego, tak więc by zmienić cały system podatkowy potrzeba aż 12 ustaw. Dlatego też gdy Kongres zmienia podatki, obywatele widzą, że zaproponowanych jest kilka ustaw.

Nową kompetencją, która twórcy gry oddali w ręce Kongresu jest nadawanie obywatelstw. Jedynym ograniczeniem, jakie nakłada mechanizm gry jest obecnie maksymalna liczba zaakceptowanych wniosków, która wynosi 16 na jednego kongresmana. W samej Izbie nie ma jednak powszechnej zgody na jakiej podstawie ma być ono udzielane. Po jednej stronie znajdują się zwolennicy przyznawania obywatelstwa wszystkim polakom (sprawdzanie znajomości mowy ojczystej), po drugiej kongresmani wnioskujący by nowi obywatele byli sprawdzani pod kątem przeszłej działalności antypaństwowej (na szkodę Polski). Mimo, że stosowne wytyczne zostały przegłosowane w Kongresie, praktyka pokazuje, że każdy przyznaje obywatelstwa wedle własnego wewnętrznego przekonania.

Duże kontrowersje w prasie budzi ostatnio wykonywanie przez Kongres prawa do drukowania waluty. Ma to prawdopodobnie związek ze zwyczajem, iż nad tego typu propozycjami nie przeprowadza się dyskusji w normalnym 24-godzinnym trybie. Zwyczajowo, gdy w publicznym skarbcu znajdzie się odpowiednia ilość złota, zamieniana jest ona na naszą walutą po oficjalnym kursie NBP. Nie wiem czy znajdzie to akceptację libertarian, ale można by to określić jako „standard złota”, gdyż można wprowadzić do obiegu tylko tyle PLN-ów ile ma pokrycie z tym szlachetnym kruszcu.

Blisko związaną z poprzednią jest kompetencja do przesyłania funduszy znajdujących się w „państwowym skarbcu” do inne konta. Zwykle stosuje się ją do transferu środków do Narodowego Banku Polskiego, organizacji do której dostęp maja tylko Ministrowie Gospodarki i Finansów. Dlaczego akurat tam? Z kilku powodów. Przede wszystkim są one tam bezpieczne przez przejęciem przez wrogie państwa (po przegranej bitwie cześć państwowych funduszy otrzymuje zwycięzca) oraz umożliwia to elastyczne nimi dysponowanie. NBP jest właścicielem państwowych firm i musi mieć fundusze na wypłacanie pensji, czy zakup surowców.

Istnieją dziedziny działalności państwa, w których kompetencje zostały podzielone pomiędzy Prezydenta i Kongres. Ten pierwszy ma prawo inicjatywy ustawodawczej, natomiast Parlament może jedynie przyjąć lub odrzucić zaproponowaną ustawę. W taki sposób twórcy gry przewidzieli dla stawiania strategicznych budynków (szpitale, Defence System) czy zawierania sojuszy (MPP). Wypracowaną zasadą jest, że wcześniej zanim ustawa zostanie wystawiona, przeprowadzana jest debata, w prezentacji przez kongresów swoich opinii i argumentów. Zdarza się, że rząd nie inicjuje debaty jeśli potrzebna jest szybka decyzja oraz gdy dotyczy ona przedłużenia MPP z sojusznikami. Gwoli uczciwości należy jedna stwierdzić, że kwestia okoliczności usprawiedliwiających brak debaty stała się ostatnio przyczyną kontrowersji w Parlamencie.

B. Prawo zwyczajowe, czyli gentlemen’s agrement
Republik jest grą dość otwartą, zostawiającą pole dla inicjatywy graczy. Nie inaczej jest w kwestii Kongresu. Autorzy przyznali Kongresowi tylko podstawowy zakres kompetencji, resztę zostawiając woli Kongresu i Rządu. Sam Rząd wszakże, jak i Marszałek Kongresu, są instytucjami nie wynikającymi z mechanizmu gry.
Uprawnienia Kongresu wynikają więc z pewnej tradycji, czy ustaleń często nieformalnych lub nawet dorozumianych z Rządem. Często zdarza się, że ta nieostrość bywa przyczyną odmienności interpretacyjnych nie tylko między Rządem, a Kongresem, ale także między poszczególnymi kongresmanami.

Wydaje się, że jedną z głównych kompetencji Parlamentu jest uchwalanie ustaw. Dzięki temu powstają nowe instytucje, czy przyznawane nowe zadania do wykonania przez Rząd. Co prawda, w odróżnieniu od Prawdziwego Świata, Rząd na wielu polach działa bez upoważnienia ustawowego, ale jeśli uchwalone jest prawo istnieje zwyczaj, iż władza wykonawcza winna je wykonywać. Dzięki temu powoli wprowadzane są czytelne i jasne zasady, a wiele dziedzin ma szansę uzyskać odpowiednią podstawę prawną. Formalnie nie ma ograniczeń co do zakresu spraw jakie mogą być regulowane, ale można domniemywać, że muszą one leżeć w gestii Parlamentu i podobnie jak w świcie rzeczywistym być abstrakcyjne (nadające się do wielokrotnego stosowania). Jako przykłady można wymienić Ustawę o Mężach Zaufania, Ustawę o Mentorach, czy wspomnianą już zmianę wysokości wypłat z FPP.

Nie jest do końca sprecyzowane jaki jest zakres innej ważnej funkcji Parlamentu – funkcji kontrolnej. Kongresmani pytają członków Rady Ministrów o sprawy znajdujące się w gestii resortów, którymi ci kierują. Ministrowie winni udzielać takich informacji, z pominięciem tych, których uzyskanie przez nieupoważnione osoby mogłoby „zagrozić bezpieczeństwu państwa”. Problem odróżnienia jednych od drugich od miesięcy jest kwestią sporna, wywołującą często burzliwą debatę i irytację po jednej i po drugiej stronie. Przez długi czas do informacji takich należały kwestie finansów publicznych. Optymizmem może napawać fakt, że powoli, acz systematycznie, co raz więcej informacji staje się jawnych dla Kongresmanów. Mimo tego uprawnienia kontrolne Parlamentu nalezą wciąż do kwestii drażliwych.

Dodatkową kompetencją Kongresu jest powoływanie (lub współudział w powoływaniu) na niektóre stanowiska. Kongresmani wybierają Marszałka Kongresu, głosują nad kandydaturami Mężów Zaufania, czy akceptują wnioski MEN o powołanie na urząd Mentora (na razie teoretycznie). Kongres może także wyrazić swoje stanowisko lub wystosować apel w formie rezolucji. Są one niewiążące, ale autorytet Izby wymaga by adresat co najmniej zapoznał się z ich treścią.

Prawem każdego kongresmana jest zadawanie pytań, rozpoczynanie debat nad danym problemem, składanie wniosków czy poprawek do ustaw, a przed wszystkim głosowanie i uczestnictwo w dyskusjach.

Tak przedstawiają się kompetencje członków Kongresu. Mam nadzieję, że teraz nowi gracze będą bardziej świadomi pracy jakiej oddają się ich reprezentanci w Parlamencie. Oczywiście zapraszam do zadawania wszelkich pytań i wskazywania wszelkich niejasności, które mogły się pojawić.




Jak to działa – Mąż Zaufania

Instytucja Męża Zaufania został powołana aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo wymiany. Handel barterowy (przez donate) jest dla wielu obywateli istotnym źródłem uzyskiwania produktów, często po bardzo korzystnych cenach. Niesie on jednak ze sobą ryzyko trafienia na nieuczciwego partnera, który po przekazaniu zapłaty na jego konto zniknie bez śladu. Oczywiście twórcy gry przewidzieli możliwość zawarcia kontraktu na forum, ale wymaga to nie tylko znajomości języka angielskiego, ale i zasad prawidłowego pisania tego typu umów. Już te dwie cech odstraszają wielu graczy.
Dlatego też powstała instytucja Mężów Zaufania – graczy cieszących się szczególną estymą, którzy pośredniczą w transakcji.
Korzystanie z ich usług jest całkowicie darmowe, a ich uczciwość gwarantowana przez Skarb Państwa do wysokości 50 gold. Istnieje całkowita dowolność wyboru Męża Zaufania (z listy osób zaaprobowanych przez Kongres), a więc można znaleźć osobę, która jest dostępna i przeprowadzić wymianę bardzo szybko.

Jak to działa – instrukcja w kilku krokach:
1. Znajdź interesującą cię ofertę (o wartości do 50 gold) i uzgodnij z kontrahentem, że skorzystacie z oferty Męża Zaufania
2. Poinformuj Męża Zaufania (wybierz jednego z listy), że chcesz skorzystać z jego pomocy, podaj:
- co wymieniasz ty i twój kontrahent (np. ja wysyłam 5 broni Q1, kontrahent wysyła 25 PLN)
- link do profilu swojego i kontrahenta
3. Poczekaj na informację Męża Zaufania o zgodzie na pośrednictwo
4. Gdy Mąż Zaufania wyrazi zgodę prześlij na jego konto wymieniane dobro, poinformuj kontrahenta by uczynił to samo
5. Czekaj na donate od Męża Zaufania (Mąż Zaufania prześle Ci właściwe dobro, gdy otrzyma donate zarówno od ciebie, jak i od twojego kontrahenta).
6. Korzystaj z otrzymanego dobra 🙂

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z Ustawa o Mezach Zaufania.

Aktualna lista Mężów Zaufania:
Szwarou
Mr Grandma
anglov
AlexNotman
Whiteye
Vesemir


Dziękuję za lekturę. Jeszcze raz przepraszam, iż dzisiejsze wydanie jest tak obszerne, ale ma ono spełniać zadanie poradnika i odpowiadać na często pojawiające się pytania. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia obywateli będą kierowane do tego minikompendium. Zachęcam w kontaktach z nowymi obywatelami do informowania, że w tym miejscu mogą znaleśc odpowiedzi na wieli nurtujących ich pytań.
Jeszcze raz zapraszam do kontaktu za mną, wyrażania swoich opinii. Chciałbym także wiedzieć, czy są jeszcze jakieś tematy, które waszym zdaniem wymagają omówienia.

Z poważaniem,
halifax18
Marszałek Kongresu