BITCOIN

Day 2,944, 13:17 Published in Bulgaria Bulgaria by yoro

The English version is at the end for easy international sharing.

Здравейте комарджии такива! Сигурно вече има хора с повече от дозина Raffle Ticket в хамбара. Една от наградите ще е bitcoin и затова аз пиша първата си поръчкова статия!

Точно така! В първата си икономическа статия писах „Ако искате да знаете повече за тези BitCoin, покажете ми интерес“ и се събра огромна тълпа от 1 играч, който ми поръча тази статия.


Както виждате, поръчката беше изпълнена бързо и навреме! А сега по същество.

За да няма разочарование от високи очаквания, ще кажа че не съм притежавал и един bitcoin, а само портфейл. Статията е за обща култура.

1. Появата

Исторически книжните пари са били бележки, удостоверяващи притежанието на злато в трезор. Това е било много полезно за търговци на дълъг път, за които опазването на бележка е по-лесно от това на торба жълтици. А може да дадеш бележката на кръчмаря, за да платиш виното и той да ти върне излишъка. Така са се зародили парите, бележки със стойност, равна на пазарната стойност на златото, с което са обезпечени.

С високата изчислителна мощ и всеобхвата на мрежата се е появила идеята за нова валута, кибер-валута. Тя е щяла да бъде независима от банките, понеже те не са нужни за транзакциите и плащането на такси е незадължително. Така през 2008 се е появил bitcoin (BTC), проект на един човек. Но както всяка друга валута, тя се нуждае от обезпечение. И подобно на долара, тя е обезпечена с участие в пазара.

2. Същност и добив

Всички данни за притежанието и транзакциите с bitcoin от началото му се съхраняват във верига от блокове с данни, която е публично достъпна. Извършването на нови транзакции става чрез генерирането на нов блок с данни за транзакциите, който е свързан с предишния чрез 256 битова криптографска стойност, при което става верига от блокове. Подмяната на транзакция или фалшификацията на bitcoin изисква промяна на цялата верига, което с времето е все по-трудно (невъзможно).

Притежаването на bitcoin става чрез два цифрови ключа. Принципа е подобен на PGP, което се използва за сигурно изпращане на криптирана информация. За целта се генерират два ключа, всеки от тях „отключва“ само това, което е заключил другия ключ. Единият ключ е частен и трябва да се пази добре, докато другия е публичен и се дава на събеседниците. Когато някой изпраща съобщение, той го криптира с публичния ключ. За да се прочете криптираното съобщение е нужен частния ключ, който е притежание само на получателя. При bitcoin частните ключове се използват за „подписване“ на транзакциите от собствениците на валутата, а публичните се използват за удостоверяването на автентичността им от миньорите.

Стигнахме и до интересната част, добива. Докато при другите валути, транзакциите стават чрез частния сървър на дадена банка, при bitcoin всеки може да участва. За целта трябва компютър и кабел с интернет. Нови bitcoin се създават при успешно изчисляване на нов блок и служат като възнаграждение за участието в bitcoin мрежата. За получаването на наградата, новия блок трябва да се завери със число, с което 256-битовата криптографска стойност на блока с числото да е по-малка от даден праг. Изчисляването на криптографската стойност е бързо, но намирането на данни, които да дадат точно определена криптографска стойност е много трудно (невъзможно). Този праг се регулира сам от изчислителната мощ в bitcoin мрежата. Така трудността остава постоянна независимо от това, че излизат нови и по бързи компютри. Това, което се променя е наградата. На всеки 4 години тя става 2 пъти по-малка, така че с времето добива намалява. За да не се случи катастрофа с липса на миньори им е позволено да си избират транзакциите, а транзакциите могат да предлагат такса за превода като награда.

За да ви убия ентусиазма, че ще можете да се сдобиете с богатство от бръмчащия си кашон, ще ви разкажа за еволцията на миньорите. Още по-времето на пускането на bitcoin вече имаше компютри с 4 или повече ядра на процесора. Търсенето на числото за заверка на труда на миньора става по грубия начин чрез проба-грешка. Всеки опит взима ново число, изчислява се 256-битовата крипто-стойност и се пробва дали минава условието. Така се търси до попадение. Но докато се проверява едно число, може независимо да се проверява и друго. Правилно написана програма може да използва всяко ядро на процесора за различно число така търсенето да се ускори в пъти! За научни цели NVidia направи CUDA, а после се появи и OpenCL. CUDA и OpenCL позволяват на видеокартите на компютрите да правят всякакви изчисления, не само графика. Ползата е, че видеокартите имат хиляди ядра и може да симулират системи с много частици и подобни, много по-ефективно от централния процесор (по-бързо или с по-малко ток). Тази мощ не отиде зян и в битката за bitcoin. Когато започнаха да се изпозват и видеокарти се опитах да се включа, но не стана. За това после ще кажа. Имаше миньори натъпкани с десетина видеокарти. В Сибир ги слагаха на терасите отвън, да се охлаждат. Някои нямаха търпение и се организираха в групи, които заедно търсят число и после делят печалбата според изчислителната мощ на всеки участник. Имаше тревога, че тайно, администраторите на сървъри и супер-компютри за научни и други нужни на човечеството изчисления, ги използват користно за bitcoin печалби. Но войната се промени. Преди месеци научих, че се изкарали на бойното поле последната технология преди квантовия компютър, а именно ASIC. ASIC се превежда като специфичен за приложението интегрален чип. Това е чип, чиито схеми и логика са направени специално и единствено за дадена цел. За тази цел той притежава недостижима за останалите чипове ефективност. И вече се продават машини наблъскани с такива чипове за десетки хиляди долари. Така, че не бързайте да се включвате в миньорството, ами кротко ползвайте кашона си за ряпата и други игрички (както аз).

3. Особености и недостатъци

В момента 1 BTC струва $ 430 и наградата е 25 BTC за нов блок. Още помните какво казах горе за миньорството? Валутата стана много популярна в Китай, където икономиката и доста регулирана и чрез bitcoin можеше да се забогатее лесно. Тогава 1 BTC беше над $ 500, обаче правителството го забрани в китайските банки и стана голям срив. Това показа напрактика уязвимостта на тази кибер-валута, обезпечена с изчисления и открития пазар, от който отпадна Китай.

Плащането с bitcoin става електронно чрез специален линк и подписване на транзакцията с частния ключ, като за целта има специален софтуер за „портфейли“. Няма защита за неполучена стока и обезщетения, но собственика на частния ключ решава кога да подпише плащането. Всяко плащане е публично видимо във веригата от блокове и дадена сметка може да бъде проследявана, но собственика на сметката е анонимен. Имало е случаи на пирамиди и пране на пари с bitcoin разкрити по този начин. Ако загубите частния си ключ, всичко което притежавате е безвъзвратно загубено. Ако кибер-престъпник докопа вашия ключ, той ще има пълен достъп до притежанието в сметката ви. Вече има случаи на загубени и откраднати ключове.

Скрит е проблема, който ми попречи да миньорствам, а именно големината на веригата блокове. С времето тя става все по-голяма и трудна за изтегляне и боравене, а е нужна цялата за функциониращ „портфейл“. Освен това транзакциите се бавят, понеже се чака миньора да направи цял нов блок. Цялата мрежа прави около 1 транзакция на секунда. Ако някой притежава над 50% от изчислителната мощ в цялата мрежа, той може да прави каквото си иска. Но това евентуално би могло да е по силите само на квантов компютър.

Въпреки това в мрежата на bitcoin се черпят над 150 мегавата и е съдържа над 5 милиарда долара в bitcoin. Използва се от много търговци.

4. Заключение

Админите са големи скици с предлагането на BTC като награда от лотарията. Сигурно няма да е цял bitcoin (освен ако не е джакпота). Валутата не е достатъчно стабилна за спестявания, обаче не може да се изхарчи лесно, особено по нашите земи. За да получите наградата, ще трябва да си направите портфейл, да изтеглите цялата верига от блокове и да чакате вашата транзакция. После ще трябва да намерите начин да ги изхарчите за нещо или да ги обмените някъде, второто може да е по-лесно.

English version

I won't go in deep detail as in the Bulgarian version. The purpose of this article is to provide general information anyway.

You should know about this Raffle with Raffle tickets and have some of them in your storage. Well, one of the rewards is this peculiar bitcoin.

1. The creation

Just like real money, the bitcoin (BTC) needs to derive its value from something and that is the usage of bitcoins in the market. The bitcoin was created by single person in 2008 and its main advantages are decentralisation and not obligatory transaction fee.

2. Essence and mining

All of the information in BTC is stored in a block chain. This includes ownership and transaction history from the very beginning. Every block is chained to the previous one via 256-bit cryptographic hash. Transaction counterfeit and faking BTC requires modification to the whole block chain, which is practically impossible.

Ownership of a "wallet" is made with two keys. Each key can only decode the data, which was previously encoded with the other key. One key is private and is kept secret. It is used in signing the transaction as correct. The other key is public and it is used by the miners as verification of the private key ownership.

About these "miners". They are used for creation and verification of new blocks as there is no bank server to manage transactions. In order for them to exist they are rewarded 25 BTC for each new block in the chain. In order to get this payment, the miner has to prove its efforts by finding a number with which the 256-bit hash is lower than given target. Making 256-bit hash is not difficult, but finding a data which has a specific hash is practically impossible. Every computer with internet access can be a miner.

Don't get excited! Here is some history about the bitcoin mining. First for mining were used only multicore processors, later algorith specifics allowed graphics cards with their thousands of cores to be used. Soon there were miners with multiple GPUs in them. There were concerns that supercomputers could be used by their administrators for mining without permission. But this was not the end of the race. Last months I heard that there are application specific integrated circuits (ASIC) made for mining. ASICs have unbeatable efficiency only for single task and there already are miners with tens of ASICs. Your PC has no place on this stage for sure.

3. Specifics

Now 1 BTC is worth $ 430 and each new block awards 25 BTC. Still remeber what I said about mining? Bitcoin is not stable and has high volatility.

Bitcoin can be used only digitally and you need private key and "wallet". There is no protection from frauds so you must sign the transaction only after you got your purchase. Every transaction and associated public key is publicly visible in the block chain. If your private key is lost or stolen you lose all your bitcoins.

Also the bitcoin network is slow, because the block chain is growing bigger and bigger with each transaction. Yet the bitcoin network is worth over $ 5 billions and is used by many merchants.

4. Conclusion

Thе admins made weird move by deciding to use cyber currency in their Raffle. Probably it won't be a whole bitcoin (unless it is the jackpot). It is not stable enough for saving and not easy to spend. Probably it will be easier to exchange for other currency.

Добавка: Галерия / Gallery