Ambiente de fondo si/no

Join the new world

 

ANTAR TE VETVENDOSJES ! VALLE A ISHTE KJO QEVERIA PER TE CILEN VOTUAT????

Día 1,845, 06:48 Publicado en Albania Albania por Arius argiri

Mbaruam zgjedhjet presidenciale dhe edhe pse diskutimet mbi diferencen e vogel te votave qe ndanin kanidatin e Partise Vetevendosja Aenea (i mbeshtetur nga partia nacionaliste dhe aleanca kuq e zi) dhe kanidatit te Partise Revolucionare Lilo (i Mbeshtetur nga Partia Reformatore) sa edhe ne nderhyrjen e adminave ne vendosjen e rezultatit perfundimtar te cilat nxoren fitues kanidatin e Vetvendosjes (Te cilin ashtu siç çdo presidenti tjeter te shqiperise e urova personalisht per fitoren!) ,rezultatet e zgjedhjeve na vune perball faktit te ndarjes se qytetareve shqiptare ne dy pjese !
çdo politikan (edhe pse virtual!)perpara kesaj eveidence te pamohueshme do te mendonte se kishte ardhur koha qe duhej ti jepnin fund te qeverisnim ne kete loje me qeveri veprimet e se cilave (me apo pa te drejte!) i mbeshtet vetem gjysma e popullsise aq me teper kur te gjithe bertasim dhe ulurasim per bashkim kombetar.Por Aenea e shperfilli kete evidence dhe deshire per formimin e nje qeverie te unietit kombetar formoi qeverine e tij ashtu si edhe pasardhesit e tij (perveç nje perpjekje te jon kastriotit!) dhe vendosi te qeverisi me nje grup lojtaresh ku ndoshta rastesiht postet kyçe i mbajne ata te partise nacionaliste dhe aleances kuq e zi (siç kisha parashikuar perpara zgjedhjeve!)!
Ne postin e kryeministrit kemi Napoleonin te shquar per koleksionin e tij te medaljeve presidenciale sa edhe delegat i perhershem i shqiperise ne EDEN ,ne postin e gjeneralit te njesive ushtarake shtetrore kemi Lignen (partia nacionaliste) i shquar si strateg ushtarak sa edhe per ndyresine e sharjeve me te cilave ndyn chatin dhe komentet e artikujve te komunitetit te ealbania (per tu bindur per aftesite strategjike te lignes mund te lexoni edhe artikullin e tij http://www.erepublik.com/it/article/operacioni-zjarri-shqiptar--2110227/1/20 ne te cilin donte te shiste luftetaret shqiptar si mercenar thjesht per interesat e tij personale!).E pra ky kryegjenerali yn ligna i permendur si shkaktar i largimit te shume lojtareve per shkak te spiunlliqeve apo neveritjes ndaj gjuhes vulgare qe ai perdorte ne chat do te jete personi i cili do te ket ne duar shperndarjen e te gjitha ndihmave per divizionet shtetrore.Minister te puneve te jashteme kemi Gameoverzzz (perpara ka patur me emrin kushtrimzz )i partis simpsons (dhe perpara ne aleancen kuq e zi dhe ne ate nacionaliste) dhe guvernator i bankes do te jete labern kryetar i partise aleanca kuq e zi.Sigurisht antareve te vetvendosjes qe jane ne qeveri kane marre si shperblim “çelesat e ministrive te kashtes” por problemi nuk jane kolltuqet por programi i Vetvendosjes ne te cilen thuhet se“VETËVENDOSJE eshte Parti e majte, Parti e Revulucionit,Parti kembngulese, Parti e debatit dhe ideve te reja”, pra partia vetvendosjes duhet te jete nje parti e ideve te reja dhe e revolucionit ! (para zgjdhjeve thashe se Vetvendosja me aleancen qe kishte bere nuk do te vinte dote ne jete as ide te reja per te mos folur per revolucione!) ,por siç tregon emri i partise qellimi i partise te frymezuar nga ajo ne jeten reale eshte bashkimi kombetar! Por si mundet vetvendosja e tanishme te bej nje bashkim kombetar nese nuk krijon dot nje qeveri te vertete te bashkimit kombetar ?
Sigurisht ndoshta ndonje antar i vetvendosjes do me thote se problem kane qene postet qe kerkon opozita! Por keto poste qe gjoja do kerkonte opozita (Ne fakt opozita do te kerkonte shume me pak poste por qe ne keto poste te drejtonte vertet dhe jo me kukulla) vetvendosja tashme i ka dhene !
Dhe ja ka dhene atyre qe kane deshmuar qe nuk duan te ndryshojne qe nuk duan ide te reja qe nuk duan revolucione!
çeshtja e vertete eshte nese vetvendosja ashtu si deklaron emri i partise dhe ndonje prej kryetareve te saj dhe te gjithe pa dyshim antaret e partise DESHIRONI nje qeveri te unitetit apo bashkimit kombetar atehere valle kush e pengon ta beje kete?
Me kete pyetje ne mendje i kerkoj antareve te partise vetvendosja tja bejne kete pyetje kryesise se Partise ! Une mendoj se shkaktar jane pikerisht ata qe nuk duan te ndryshojne asgje dhe te qeverisin edhe pse kane gjysmen e popullit kundra dhe madje edhe me shume se gjysmen dhe keta njerez nuk i perkasin aspak partise Vetvendosja!
Cilado qe te jete pergjigja qe do merrni, nje here e pergjithnje dua te nenvizoj se opozita ne kete rast partia etnike,partia revolucionare dhe partia reformatore nuk jane aspak fajtore qe shqiperia vazhdon te ngelet e ndare ne dy pjese dhe se eshte e gateshme ne çdo moment te japi kontributin e saj ne krijimin e nje qeverie te unitetit kombetar!Te nje qeverie ku çdo pale te marri poste drejtuese ne baze te votave qe ka grumbulluar !
Me respekt Arius Argiri.

 

Comentarios

cobra26
cobra26 Día 1,845, 06:58

bravoo jam me ty:D

LiLo1
LiLo1 Día 1,845, 07:03

problemi eshte sa do e ket te gjat jetegjatsine se me sa pash pati nje modifikim pa u be disa ore nga krijimi

ArdiAlb
ArdiAlb Día 1,845, 07:05

Nuk paska gje ne vije Shqiperia dhe per kete muaj. V

cobra26
cobra26 Día 1,845, 07:24

hej pse partit me te medha opozitare nuk bejne koalicion dhe i fitojm kta ne zgjedhjet e ardhshme 3 parti te bashkuara uhhh fitore e sigurt(partia reformatore, partia revolucionare dhe partia etnike e shqiperise) skan shanca te fitojn vetem nqofse i bajn gati nja 50 accounta kta ma heret qi me votu:D
edhe pse nuk kem me pas shume poste ma mir na se ata

BajIozi i Zi
BajIozi i Zi Día 1,845, 09:38

Opozita nuk ka ofruar ndonje program te qarte. Doli Dejzi prej erresires dhe me nje shkrim, dha programin me te detajuar qe eshte pare ne erepublik( Shqiperi kuptohet). Pavaresisht ne ishte i mire apo i keq, ishte i shkruar mire dhe i detajuar.
Qeveria eshte skandaloze, s'ka ngelur spiun, bleres votash e bazhibozuk pa marre pjese, jane piketuar gjithe minjte e gjirizeve, qe duhet te ishin shporrur me kohe e ta linin lojen,
Me keta minj gjirizesh qe i marrin frymen vendit asgje ne vije s'kem

BajIozi i Zi
BajIozi i Zi Día 1,845, 09:46

Por, keta minj gjirizesh( perjashto tek tuk ndonje çun te mire) mbajne ne duar partite dhe sistemin ekonomik te vendit, prandaj faji eshte i shumices se lojtareve.

Opozita eshte cik me mire, po jo kushedi se sa. Pertej denoncimit te padrejtesive nuk po jep ndonje sinjal kushedi se çfare.

Ta zeme komandant Klitoni apo Erlindi, jane gati t'i japin shpirtin djallit per çik pushtet, s'kane lene pisllek elektoral pa bere.
Lillo duket çun i mire po s'ka asnje aftesi ne asnje fushe.

Last Life
Last Life Día 1,845, 09:50

Shume faleminderit per komplimentet, artikull i arritur, BRAVO.

Tani te lutem kthehu ne kafazin tend te ngrohte dhe le te vazhdojme me msuarjen e shkronjave se mesa shoh paske mesuar goxha.

P.S

Operacioni zjarri shqiptar konsistonte ne Instant Mass Influence qe shum shtete e bejne per njera tjetren, duke filluar nga shtetet me te dobta (Mali i zi ) e deri ne me te fortat, dhe ne ishim dhe jemi nje nga shtetet qe nuk e kishim dhe kemi bere nje gje te tille, pra un mora iniciativen

A E N E A S
A E N E A S Día 1,845, 09:50

Lilo1 kjo eshte prova http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/6687920 tani te qesh pak un! HA HA!

Last Life
Last Life Día 1,845, 09:51

PO Ku merr vesh dhia nga tagjia i thon i llafi o arius greku.

A E N E A S
A E N E A S Día 1,845, 09:54

Tani ti zotri Arius Argiri do qe anetaret e VV ta shikojne dhe ata te ikin prej partise vetem e vetem per tiu bashkuar tendes! Ta dish ti zotri qe un jam CP! dhe MoEDU e ka VV dhe VMoD e ka VV dhe MoI e ka VV! ne krijuam nje qeveri ne baze te tre partive! nuk ke faj ske si e kupton 😃

Elton CrazyShady E
Elton CrazyShady E Día 1,845, 09:56

shume mire e ka cobra26 pse nuk bojna na kualicion ne votime i qime ata .
edhe i tregojna kush di me drejtu shtetin e jo interesat personale si ata .

Dardan N81
Dardan N81 Día 1,845, 09:59

@Lilo1 kjo eshte arsyeja qe te rinjte e lejne lojen sepse ju i nenvlersoni.
@Elton CrazyShady E kujtohu me ke ke qene me perpara tani po e shan ate 😕

LiLo1
LiLo1 Día 1,845, 11:52

mendoj qe ju qe po abuzoni me emrin e VV po boni noi pun te mir me lojtaret e rinj sahiko cp e tallin riken me te e terheqin andej kendej ne diten e pare ka nderru emrat e qeveris plus keto jan te gjith te partis tende o chupa chups

sulmuesi
sulmuesi Día 1,845, 12:33

Po ca lidhje ka Vetevendosja me kto mizat qe kane marre emrin e kesaj partie. Per here te pare zgjidhet nje president jo vetem shume i ri ne moshe, por edhe shume i ri ne njohuri. Une skam lexuar asnje gje me mend nga ai dhe nuk pres as ne te ardhmen.

Regres

Kthetra Alb
Kthetra Alb Día 1,845, 13:53

Arius ti shkruan artikuj shume te gjate. N.q.s. do te degjohesh me shume, te pakten perdori me mire germat e medha dhe ndaji pak paragrafet nga njeri tjetri 😉

Deqan 007
Deqan 007 Día 1,845, 14:02

"sa edhe ne nderhyrjen e adminave ne vendosjen e rezultatit perfundimtar"

Are u F**** Kidding MEEEE??!!!!!!

Panch0TheGreat
Panch0TheGreat Día 1,845, 17:45

@sulmuesi , e ti qka ke bo?Qka ke shkrujt?Qka ke ndihmu? Hajt kallxom pak t'lutna se po du me dit...

Hajt , hajt mos t'vjen marre.

Crazy Alboz
Crazy Alboz Día 1,846, 01:52

Pancho pse kape me çdo kush qe thot najsen.
Sulmuesi nuk me duket se tha dua te behem una president thjesht tha qe aj per mendimin e atit nuk e meriton.

sulmuesi
sulmuesi Día 1,846, 04:04

Une skam bere ndonje gje te madhe, por mendimin tim e kam thene gjithmone. Kam kritiku dhe kam mbeshtet atehere kur duhej. Skam qene jargavan ne chat qe pret ndonje post dhurate

Andiroid
Andiroid Día 1,846, 06:45

@Panch0 po pse mer pall duhet me bo sezbon noi gjo ktu me dhon mendimin tone apo ça???

Po ti ne rradhe te pare ça ke bo kshu qe je tu u hap kaq shume bythesh???

Max qe ke bo 9.5m damage per shqiperine ne nje dite te vetme ne D4 apo ke emigru ne USA! LOOOOOOL
Kadal se qeke lodh fort. Ke plot me 5.5m dhe jan D2 dhe nuk bojn kshu si ti...

KALAMO HESAPI THUUUUUUJ

ArnoldDjin
ArnoldDjin Día 1,846, 08:19

E para iher,nshqiperi nuk jane kunderrrrrrrr shqiptaret,ktu jan te vjetrrit me te rinjte,kur do e kuptoni??

Dardan N81
Dardan N81 Día 1,846, 10:47

Po shoh qe shoket e mij me te mir i paskam te gjith kundra ok shum mir mend per her tjeter 😕

Dardann81

Dio Wolf
Dio Wolf Día 1,846, 12:43

A din me shkrujt edhe me struktur?

 
Publicar tu comentario

¿Qué es esto?

Estás leyendo un artículo escrito por un ciudadano de eRepublik, un juego de estrategia multijugador inmersivo basado en países reales. Crea tu propio personaje y ayuda a tu país a alcanzar todo su esplendor mientras tú te consolidas como un héroe de guerra, un reconocido editor o un gurú de las finanzas.