7526. ИЛИ 2018. ГОДИНА?

Day 3,708, 06:22 Published in Serbia USA by ISavatic

Хајде да се позабавимо овом темом, да пробамо да одгонетнемо како, зашто 7526. година. Неки ће вероватно опет коментарисати у старој отрцаној фрази „Срби па амебе“ али нека их. Наше је да пишемо а њихово да коментаришу. Видим по електронским часописима у задње време да се многи баве темом око забрањене историје. Мислим да смо били међу првима. Наравно да је то добро, да се полако открива права и једина истина. Направих ја увод и скренух са теме. Да се вратим на исту.



Реч је о најстаријем календару познатом историји. Настанак тог календара се везује за 6. миленијум п.н.е., за период винчанске културе. Наводно календар почиње од настанка света 1. септемвра 5508. године пре Христа. Датум бележи у формацији – година-месец-дан и има само два годишња доба – лето и зиму (или по народном веровању – Ђурђевдан и Митровдан). Исто тако Срби су имали и друге називе за месеце у години. Био је календар свих србских држава до 17. века. После тога следи берлински конгрес, а сви знамо шта се на њему десило.



По српском календару, Сунце је лице које служи за датирање многих природних појава, као што је на пример Преображење, 19. августа. Тада се мењају гора и вода. Да се мења гора, знамо по лишћу које жути и опада, а шта значи „мења се вода“? Када је Београдска школа метеорологије истраживала хемијски састав воде 2008. године, запрепастили смо се да се 19. августа мења хемијски састав кише. До тада је кисела, а од тада алкална или неутрална. Питање је како је наш народ знао да се тада мења и састав воде, јер смо ми ово открили уз велика магнетна средства, апарате и инструменте.



На кули на Смедеревској тврђави пише да је сазидана 6938. године. Има записа оновремених историчара који наводе да се Косовска битка одиграла 6897. године (запис на косовском стубу). Чувени законик цара Душана донет је 6857. године. Најстарији сачувани документи на којима се види употреба овог календара јесу Студенички типик из 1195. (6703.) и Карејски типик Светог Саве из 1199. (6707.) године.


Детаљније у литератури:

Стара вјера Срба и Хрвата, Н. Нодило
Живот Срба сељака, М.Ђ.Милићевић, Миланковић, В.Милићевић
Народни обичаји код Срба, М.Вуковић
Календарско питање, Р.В.Поповић.