[KK] Külügyi összefoglaló (03.20)

Day 3,043, 07:12 Published in Hungary Hungary by eKulugyminiszterium


Üdvözlöm a kedves olvasókat!

A mai napon egy összefoglaló jellegű külügyi közlönnyel jelentkezik a Külügyminisztérium hivatalos újságja. A ciklus nagyjából feléhez közeledve úgy gondolom, hogy illendő megvonni a mérleget és összegezni a már teljesített célokat, illetve a további feladatokat.

Az első és legfontosabb esemény az argentin megállapodás megkötése volt. A szerződés eredeti szövege a VoeH újságban volt látható, míg a külügyi közlöny hasábjain egy magyar nyelvű összefoglalót olvashattatok.

Ezzel a szerződéssel tulajdonképpen elértük az elmúlt hónapok legfontosabb célkitűzését és visszaszereztük a minket illető német régiókat, ezáltal pedig a fullbónuszt is, hiszen miután mindkét fél a megállapodásban foglaltak szerint járt el, vissza tudtuk foglalni Rhineland-Palatinate régiót, amely a még hiányzó gyümölcs bónuszt garantálta országunk számára. Így ha az ország gazdasági adatlapjára tekintünk, láthatóvá válik, hogy ismét mind a 15 nyersanyaggal rendelkezünk.



A szerződés további pozitív hozadéka volt az, hogy a bónuszterületek stabilitása megnövekedett, hiszen az egész német régióban, gyakorlatilag mindenki mindenkivel szerződéses viszonyban áll, ami kiszámíthatóvá és fenntarthatóvá teszi, a négy résztvevő (magyar, argentin, lengyel, német) esetében már eléggé komplikált felosztási és hűtési mechanizmusokat.

A németekkel a továbbiakban sem zárult le a kommunikáció, ugyanis napi szinten egyeztetéseket folytatunk velük különböző témákban. Ennek eredménye volt az, hogy Saarland régiót "szabadon hagytuk" nekik, így garantálva a magyar-német szerződésből fakadó kötelezettségünk teljesítését. Abból a megállapodásból ugyanis az következik, hogy Magyarországnak garantálnia kell a német kongresszus épségét. Mivel Saarland régióval csak mi és Franciaország (akinek nincsenek agresszív szándékai a németekkel szemben) vagyunk határosak, ezért biztosítható, hogy bónusz-régió felszabadítása nélkül leszünk képesek garantálni a szerződéses kötelezettségünk teljesítését, bármi is történjék a németek északi régióival.

További egyeztetések folynak egy közeljövőben sorra kerülő hűtésről is, ugyanis a német területek determination szorzója egyre kúszik felfelé és elképzelhető, hogy ebben a ciklusban sor kerül majd a lehűtésükre, de erről még a két ország hadügyi csapatai egyeztetnek, amelynek eredményéről a megfelelő hadügyi csatornákon, időben értesülni fogtok.

Végül pedig érdemes megemlíteni még, hogy szóba került egy MPP megkötése is a felek között, itt azonban szintén további megbeszélések szükségesek annak ellenére, hogy a szándék mindkét fél részéről adott, ugyanis a hűtések miatt (lengyel és magyar) szinte folyamatosan MPP kiütésekre kellene számítani. Így ennek lehetőségét szintén a hadügyi csapatok vizsgálják.


A következő fontos esemény az ukrán hűtés volt, amely zavartalanul lezajlott, az egészen magas (2.0 körüli) determination szorzó ellenére, váratlan események nélkül. Az ukrán kormány mindvégig partnernek mutatkozott és mindkét fél megerősítette, hogy a továbbiakban is fenn kívánja tartani a NAP-ot, illetve ezzel együtt a bérleti szerződést is.


Ahogy már a korábbi közlönyben is beharangoztam, a kormány célja, hogy meg tudjunk kötni olyan MPP-ket, amik erősíthetik országunk stabilitását és védelmi képességeit. Első körben megkötésre került a kolumbiai MPP, majd a brazilokkal vettük fel ezügyben a kapcsolatot, de sajnos egyelőre nem mutatkozott nagy hajlandóság a részükről. Valószínű, hogy az argentin szavazás végeredményét akarják kivárni a további elköteleződésekkel. Az argentin kormány ugyanis a macedónokra adott AS bukása után bejelentette, hogy felülvizsgálják az MPP-k értelmét és kongresszusi szavazást tartanak az Asteria tagságukról.

Ez, bármilyen eredménnyel is zárulna, mindenképpen hatással lenne a teljes nemzetközi politikai rendszerre, így tulajdonképpen érthető a brazilok kivárása.

Itt szeretnék néhány mondatban kitérni arra, hogy a tegnapi napon egy fékgyanús karakter NE-t adott be Argentína ellen. A javaslatot a kormány kérésére a kongresszus természetesen egyhangúlag elutasította. A javaslat benyújtása után szinte azonnal felvettük a kapcsolatot az argentinokkal, illetve az egyéb érintett országokkal is, majd tájékoztattuk őket, hogy ez csak egy troll javaslat és minden bizonnyal le fogjuk szavazni.

A probléma ezzel csak az, hogy több ország, amelyikkel MPP-t szerettünk volna kötni ebben a ciklusban, korábban az argentinokkal való vitáink miatt futtatta ki/szavazta le a közös MPP-t. Így ez az NE elképzelhető, hogy negatívan befolyásolta az ezirányú lehetőségeinket. Ezért is szeretném megkérni elsősorban a kongresszusi képviselőket, hogy a kormánnyal való egyeztetés nélkül soha ne adjanak be a külpolitikát jelentősen érintő javaslatokat, tehát például NE-t! Akkor se, ha elsőre jó ötletnek vagy logikusnak tűnik! Másodsorban pedig szeretném megkérni a pártelnököket, hogy a jövőben jobban figyeljenek az elindított és bejuttatott tagjaikra! Végezetül szeretném megköszönni, hogy a kongresszzusi tagok elsöprő többsége a kormány kérésének megfelelően cselekedett ebben a szituációban (is)!


Az utolsó téma, amiről szólni szeretnék, a szerb puccs. Lassan megszokott dologgá válik, hogy Szerbiában vagy puccs, vagy forradalom van éppen, ezért általános jelleggel azt szeretném kérni mindenkitől, hogy akármelyik is van éppen, ne avatkozzunk be semmiképpen!

A kormány minden esetben semleges lesz és az az álláspontunk, hogy bármelyik fél is van éppen hatalmon, mi mindenképpen stratégiai szövetségesnek tekintjük Szerbiát, így készek vagyunk együttműködni mindkét féllel hatalomra kerülése esetén. Szerencsére ezt ők is így gondolják, ezért a szerb-magyar kommunikációban nem okoznak gondot ezek a váltások. A ciklus első felében ugyanis mindkét oldallal kialakítottuk a megfelelő kommunikációs csatornákat, így nem okozhat fennakadást az információ-áramlásban a belpolitikai váltásuk.

Maradok tisztelettel:
ICS
külügyminiszter