[Külügy] Rövid összefoglaló a Japánban kialakult helyzetről (Kyushu)

Day 750, 13:05 Published in Hungary Hungary by eKulugyminiszterium
Külügyi Közlöny
eMagyarország Külügyminisztériumának hivatalos lapja
––––––– –––––– –––––– –––––––
750. nap 13:05 eRep idő szerint (2009. december 9. 22:05)

Tisztelt epolgárok!

Mint ismeretes, az elmúlt napokban az USA kísérletet tett arra, hogy Kína együttműködésével betörjön Ázsiába, és támadást intézzen Irán, Indonézia és Magyarország ázsiai érdekeltségei ellen, illetve e terv részeként elfoglalja Kelet-Ázsia kapujának, Japánnak egy részét. Ennek érdekében az USA 2009. december 6-án hadat üzent Japánnak, a hadüzenet kihirdetése után pedig, visszavonulva az Egyesült Királyság amerikai blokkoló támadásaiból, ostrom alá vette Kyushu régiót. A végeredmény ismert: az amerikai terv kudarcba fulladt, Japán és a PHOENIX seregei győzelmet arattak az amerikai/EDEN-csapatok felett.

Mivel ez az akció közvetlenül fenyegette Heilongjiangot, a magyar gazdaság motorját, illetve a magyar lakosság több mint 30 %-ának lakóhelyét, nem lehet elmenni szó nélkül amellett, hogy az amerikai támadás időpontjában nem rendelkeztünk japán mpp-vel. Japán mpp-nk 2009. december 6-án ugyanis valamivel több, mint egy órával később köttetett meg, mint ahogy az amerikai kongresszus megszavazta a Japánnak szóló hadüzenetet, illetve, mielőtt az amerikai elnök megnyomta volna a piros gombot. Ezzel kapcsolatban felmerül a Kormány felelőssége is. A félreértések illetve a feszültségek elkerülése illetve oldása érdekében ezért tisztázni kell néhány dolgot.

A japán mpp 2009. december 5-ei lejártát megelőzően, már 2009. december 4-én, még az amerikai hadüzenet szavazásra bocsátása előtt megvolt a magyar kormány részéről az akarat az mpp meghosszabbítására, tekintettel az amerikai fenyegetettségre. Sajnálatos módon ezzel egyidejűleg Japán részéről nem tapasztaltuk a magyar mpp meghosszabbítására irányuló feltétlen szándékot. Erre következtethettünk abból, hogy – jóllehet Japán védelmében a magyar mpp nagyságrenddel nagyobb szerepet játszhat, mint hazánk tekintetében a japán mpp – az mpp szünet nélküli meghosszabbítására nyitva álló utolsó napon Japán nem a hazánkkal, hanem Malajziával kötendő mpp-re nyújtott be javaslatot a japán törvényhozásban. Mivel az mpp elfogadása a kölcsönösségen alapul, tanulva az argentin esetből is (amikor is az argentin kérésre általunk javasolt mpp-t az argentin kongresszus utasította el), nem sürgettük a japán felet.

Annál is inkább, mivel a japán külpolitika az utóbbi időszakban sajátos irányba mozdult el. Japán fő törekvése az elmúlt hetekben, hónapokban az volt, hogy a japán legyen az „igaz nemzet”. Ennek keretében az „elnyomott”, kisebb lélekszámú országokat támogatják (magyarázat a Kínával és Malajziával való mpp-re), egyúttal kívül maradnak mind az EDEN-en, mind a PHOENIX-en. Az ország biztonsága érdekében mindazonáltal egy erős országgal szövetségben vannak (lásd orosz mpp). E külpolitika fényében nem csoda, hogy Japán különösebb erőlködés nélkül hagyta kifutni a magyar mpp-t. Az is tény, hogy az adott helyzetben (magyarán az amerikai hadüzenet előtt) nem is kellett olyan, komolyabb fenyegetéssel számolnia, amelynek az elhárítására az orosz mpp ne lett volna elegendő. Még ha nem is elképzelhetetlennek, de valószínűtlennek tűnt, hogy az USA hajlandó gold-ezreket költeni csak hadüzenetre.

Szerencsére, amikor borult a bili, Japán – még ha számíthatott is arra, hogy az amerikaiak átengedése után visszakapja felvonulási terepként használt régióját – élve a magyar kormány által felajánlott azonnali és feltétlen segítségnyújtással, jól döntött, így az ország biztonságát decemberben az oroszon kívül szerb és magyar mpp is szavatolja. Így, amennyiben Japán továbbra sem engedi át területén az amerikaiakat, Heilongjiang elleni komolyabb közvetlen támadással nem kell számolnunk.

Üdvözlettel,

Tomi_ur
külügyminiszter