600 као WWIII 6. део

Day 3,468, 00:31 Published in Serbia Serbia by Gambino_SSSS

Да би се чланак видео дуже молим да коментаришете и баците повик. Ако се сећате неке занимљивости напишите.

Овај 6. број посветила сам само операцијама 3. еСветског рата у првих и најинтензивнијих 20 дана. Иначе рат је трајао 104 дана, али је и ово превише за један чланак. У следећем броју посветићу више пажње еСрбији али ћу се бавити и упоредним развојем ситуације у еСвету.

Атлантис се распао у марту и у моменту почетка рата није постојао савез супротстављен ПЕАЦЕ ГЦ. Током рата настали су неформални савези ЕДЕН и Фортис, али је ЕДЕН формализован као савез тек у октобру, кад су се све државе нападача повукле. Ипак ја ћу током текста користити назив ЕДЕН Фортис ради лакшег разумевања.

Док је за нас настао период консолидације и наглог развоја ПЕАЦЕ је вршио ужирбане припреме за 3 еСветски рат, офанзиву ПЕАЦЕ-АХА против Фортис-ЕДЕН која је имала основни циљ заузети Северну Америку. Главнe ударне силе те операције за ПЕАЦЕ биле су Индонежани, Французи, Руси, Украјинци, Португалци, Мађари, Иранци, Турци, Бразилци, Британци и наравно у том савезу била је Србија. На супротној страни Фортис и ЕДЕН, осим Америке и Канаде значајне силе биле су Шпанија, Шведска, Хрватска, Грчка, Румунија, Пољска, Чиле. Принцип играња ПЕАЦЕ била је масовност док је ЕДЕН претежно базирао своју моћ на пеглању картице. Учешћем и анализом стратегија у овом рату ми смо борбено и стратешки битно напредовали.



Прва мета напада биле су САД због своје освајачке улоге у претходним ратовима. Друга мета напада била је Канада богата дрветом и дијамантима. Трећи, никад остварен циљ била је Румунија. Циљ је био да све три државе буду обрисане на неко време али никад није било дефинисано шта после. Осим тога Италија је била препуштена ТО Хрватске. Због свега ће победничка страна после прве фазе рата почети да се дели унутрашњим сукобима и ПЕАЦЕ ГЦ ће нестати.

Стратешки гледано Американци су се ослањали на појединце тенкове и били су дифузна, некохерентна група слично као данас Србија. Бавили су се паметовањем по форумима, калиграфски исписаним повељама које није подржавао механизмом игре, губећи из вида реалност и критеријуме. Као своју стратешку предност видели су мали број регија где их је могуће напасти, а укупнo велики број регија, 52. Чак су били толико самоуверени да су имали лошију инфраструктуру него што би се очекивало, чиме су свом становништву ускратили могућност потпуне борбе.

Болница је могла да поправи онолико здравља колики је квалитет била, а највише за 5 удараца дневно, независно од здравља које је пружао хлеб и поклони. Услов за њено коришћење био је бар један кил и боравак на територији на којој је та болница. Тврђава (дифенс систем) је повећавала одбрамбену моћ региона пропорционално свом квалитету и броју грађана у том региону и била је пасивна. Сходно томе ако је у регији била болница К3 и тврђава К5 играч је био у ситуацији да бира да ли више вреди бити у регији са болницом К5 и пуцати 2 кила више, или својим присуством подићи одбрамбени зид. Треба имати у виду да су промена дана, рад, тренинг и селидба такође одузимала здравље.

Једна болница или тврђава К5 коштала је производно 250 голда, а градила се са добрим радницима 15 дана. У случају пада регије болница и тврђава су биле порушене и више грађани у тој регији нису могли да се лече, а то значи ни праве зид, до постављања нове. Испод К3 болнице нису имале баш никаквог смисла.

Офанзива ПЕАЦЕ била је очекивана па су силе ЕДЕН Фортис преузеле неке превентивне мере. На Пацифику Северна Кореја је била под нападом ТО тима Америке и њен председник је зато пре завршетка гласања регије предао Јапану.

598. дана, пре почетка рата је Индонезија договореним нападом на Јапан у регији Кјушу и повлачењем Јапана са матичних и Корејских територија дошла до границе са Хавајима. Али Индонезија није имала активиране МПП, у случају да нападну Америку Индонежани би се борили сами, а Америка би имала 14 савезника. Зато су оклевали надајући се да ће Американци превентивно напасти први.

Руси и Французи имали су отворен рат са Американцима и Канађанима и читава операција била је вођена преко њих савезничким борбама. Руси су желели освету, а Француска да припоји Квебек. И наравно сви су желели ресурсе.

ПЕАЦЕ је имао тренинг рат, за који су Мађари тврдили да није припрема напада на Канаду, али су на крају рата заузели Шкотску и остали тамо. Из Шкотске су могли да нападну Канаду али су обећали да то неће урадити, осим тога нису имали ни активан МПП. Мађари су имали подршку у Украјини преко које су желели да нападну Румунију, што им је био главни циљ. Румунија се претходни месец одмарала од борби и инвестирала у постављање високе инфраструктуре, К5 болница и штитова, на све своје матичне регија.

600 дана, 13. јула,
-Француска напада регију Нова Шкотска у Канади из Бретање. Канађани дочекују напад регијом са болницом К5, штитом К5 и зидом од -450.000 После епске битке Француска подржана од целог савеза, а посебно Мађара побеђије.

601. 14.7. дана
-Француска напада следећу регију Острво Принца Едварда, коју добија без већег отпора.
-Русија напада Америчку регију Аљаска која је била утврђена К3 болницом и К3 тврђавом. Битка је била жестока, а Руси уз подршку Ирана и Индонезије нису успели да победе.
-Између Украјине и Румуније почиње серија битака у Молдавији.

602. 15.7.
- САД нападају Французe у Новој Шкотској неуспешно

603 16.7
-Руси поново нападају Аљаску и то је битка дана. Овог пута сав притисак савеза усмерен је на помоћ њима и добијају битку уз озбиљно тенковање Индонежана.
-Французи настављају на северу нападом на Њуфаундленд .
-Забринути да би у случају контраудара Канађани могли да нападну Француску у кор регијама Французи и Енглези раде замену територија, УК преузима од Француске матичну Бретању и окупирану Нову Шкотску.



604 17.7.
- Руси нападају Вашингтон и побеђују. Американци се осећају понижено, почињу да увиђају своје грешке у лошој инфраструктури и још горој организацији, али се ослањају на 50 регија као озбиљну бројку која им даје времена. Та игра великих бројева која им је на почетку давала самоувереност касније се окренула против њих. САД почињу да врше притисак на своје савезнике да одлучније помогну. Дижу серију побуна у важним ресурсним регијама ПЕАЦЕ.
-Французи нападају и освајају Нунавут од Канаде.

605 18.7.
-Француска успешно напада Њу Бронзвик Канада
-Руси неуспешно нападају Монтану САД

606.19.7.
После првог шока и низања пораза Американци и Канађани крећу у контранапад. -Француска је напала регију Манитоба и Канада се повлачи из битке.
-Руси истог дана нападају Ајдахо, председник САД се повлачи и са Канадом замењује улоге.
-Америка напада и побеђује Француску у Манитоби. После изузетно тешке битке Французи схватају да ни озбиљно тенковање не помаже и одучују да предају битку и врате се иницијативи против Канаде. И устанак против Француза на Острву Принца Едварда је успео па сад Француска поново има иза леђа Канаду.
-Руси од Канађана губе Аљаску и повлаче се из битке за Вашингтон враћајући се свом нападу на Америку.

607. 20.7.
-Почиње важна битка за Французе Квебек који они виде као своје подручје. Битка је била тешка, Канада је имала болницу К4 и утврђење К5 и приличан зид у овој регији па су победу преломили Индонежани предвођени суперхеројем овог похода, лидером darkyojimbo. У одбрани Американац Josh Frost је одговорио са 15.500 штете.
-Русија од САД успешно преотима регије Јута, Орегон и Монтана.



608 21.7.
-Француска враћа под своју власт Острво Принца Едварда и побеђује Америку у Манитоби.
-Руси нападају, а Американци се повлаче из три регије Вајоминг, Невада и Северна Дакота. Нападају и Канаду у Аљасци али неуспешно.
-Шпанци нападају Француску регију Лангдок успешно да би растеретили снаге Канаде и Америке.
-Северна Кореја под Америчким ТО напада Русију у регији Far Eastern Russia

609 22.7.
-Битка дана је Шпански напад на Аквитанију која је Французима стратешки важна. Одбрањена је уз подршку Мађара и Индонежана.
-Французи заузимају Саскачуан.
-Америка напада и од Руса ослобађа Орегон, Неваду и Јуту.
-Украјинци нападају Бесарабију уз подршку тенкова из Турске.

610 23.7.
-Шпанци нападају још једну Француску кор регију Рона Алпи али је Француска успешно одбранила.
-Русија губи две регије, Ајдахо који осваја Канада и Вајоминг који ослобађају САД.
-Ипак најзначајнија битка дана је изненађење које је приредила Румунија успешним заузимањем Подолије, важне двоструке високоресурсне регије Украјине на коју се озбиљно ослањала Мађарска. За Мађаре ово је огроман удар.



611 24.07.
- изузетно важан дан. Пошто су остали почели да посустају, Индонежани доносе пресудну одлуку да нападну Хаваје. Хаваји су имали само К3 болницу и К3 тврђаву што је типичан пример лоше одбране Америке. Ипак цео ЕДЕН од 14 држава борио се у овој бици против Индонезије саме. Напад предводи надахнути darkyojimbo који за првих 6 сати битке прави 15.000 штете.
-У свери дипломатије дешава се нешто врло необично. Шпанија забринута да би Бразил и Португал заједно са Француском могли да се окрену против ње покреће закон о примирју којим затвара рат са Португалом. Шпански конгресмени гласају за закон одмах, а Португал користи време чекања на верификацију закона да нападне Американце у Џорџији успешно. На тај начин Португал се ослободио МПП рата са Шпанцима .
-Русија се концентрише на отклањање опасности из Северне Кореје за коју се боре Американци победом у Хамгјонгу, али губи од Канаде Јуту.
-Да би растеретили Француску Бразил напада Шпанију на Канарским острвима
-УК заменом територија преузима Нунавут и Острво Принца Едварда.
-Француска се повлачи и Канади предаје регије Манитоба и Саскечуан.
-Румунија наставља поход против Украјине заузимањем Буковине.

Иако изгледа да се Канада и Америка стабилизују треба имати у виду да је успешним нападом на регије у њима порушена одбрамбена инфраструктура, болница и штит, па је враћене регије касније било много лакше поново заузети. Зато се ПЕАЦЕ концентрише на отклањање опасности од својих матичних и ресурсних регија. Овим притиском Канада је себи сачувала конгрес.



612 дан 25.7.
-Француска ослобађа свој матични регион Лангдок од Шпаније.
-Канађани предвођени маршалом 1ronman успешно бране Манитобу.
-Русија заузима Колорадо од Американаца и Кангвон од Севернокорејанаца.
-Украјина журно враћа под своју власт високо ресурсну Подолију бојећи се да би је Румуни могли учврстити болницом и штитом.

613 26.7. памтимо по две бриљантне победе.
-Битка дана је напад Индонезије на Калифорнију. Та регија упркос слабијој К4 болници са К5 одбрамбеним системом и огромним зидом од 1600 становника изгледала је несавладиво, нарочито рачунајући на 14 америчких МПП и ниједан Индонежански. За Американце Калифорнија није смела пасти, а за Индонежане то је био суштински задатак. Вођа напада darkyojimbo је испуцао невероватних 33.000 штете за Индонезију и своју огромну победу прославио је над не мање срчаним Archibaldom 32.000 за Америку. (Овај Арчибалд нема никакве везе са нашим Арчибалдом Рајсом) Индонежани су потрошили 8.000 голда. Не би било фер изоставити друге тенкове Индонезије као mAonK, Nico Sianipar, јединица Black List под коамдом Axllye, Aban,...

Одмах по завршетку напада Harrison Richardson председник САД оптужује Индонежане да су користили недозвољена средства, фарме робова са планете аутобот.



Индонежани без оклевања настављају продор ка Флориди где је последње упориште Американаца са К5 болницом и К5 штитом.
-Француска је такође била веома успешна јер је од Канаде освојила високо ресурсну регију за дрво и жито са К5 болницом, Алберту. Канада сад има само још једну регију са К5 болницом Онтарио
-Русија је имала успеха у Азији освојивши регију Хванги, са К5 болницом Северне Кореје, после чега је даљи пад Кореје само техникалија. Сконцентрисани на овај проблем Руси нису имали довољно енергије да победе у бици за Канзас.
-Португал успешно заузима Тенеси.
-Украјина у контранападу потискује Румунију из две регије Молдавије Северне Бесарабије и Транснистрије.

614 27.7.
Сви се после узбудљивог 26. опорављају и поправљају исцеђено здравље. То је била једна од тактика кад су одлучујуће битке, да се здравље спусти на минималних 20% а сутра после промене дана узме се храна, па се бори само једном и користи болница како би се надокнадило изгубљено. То је доводило до много мањег инфлуенса следећег дана на обе стране.

-Французи поново освајају стратешки битну Манитобу из које могу да нападну Онтарио.
-Русија осваја Јужну Дакоту
-Португал заузима Јужну Каролину
-Бразил дозвољава ресурсној регији Лимпопо да се ослободи уз обештећење
-Украјина заузима Северну Бесарабију.

615 28.7.
-Русија брише Северну Кореју заузимањем Ријангјанга, Чангјанга и Пјонгјанга. Тиме омогућава Индонезији да врати Јапану Кјушју и затвори врата Азије. У Америци Руси заузимају Минесоту.
-Индонезија заузима Аризону и Неваду, напада па се повлачи из напада на Нови Мексико.
-У Канади Французи освајају Северозападну територију, регију са високим дијамантима заштићену К3 болницом и К5 тврђавом. Херој ове битке је био наш играч ZeRo_CooL што је код нас нејачи изазвало опште одушевљење.
-Украјина заузима Јужну Бесарабију ближећи се границама Румуније.
-Шпанија поново окупира Лангедок.
-Португал није успео да заузме Кентаки.

616 29.7
-Украјина заузима Кишињев. То је дан када смо се питали да ли ће Мађарска и Украјина напасти Румунију, али слутећи невоље које стиужу Румуни су сваку своју регију утврдили К5 болницом и К5 тврђавом и савез је одустао.
-Под здруженим нападима Португала на Јужну Каролину, Индонезије на Нови Мексико, и Русије на Вајоминг полако нестају САД.
-Француска успешно заузима Јукон иако је под нападом Шпаније на Оверње, који је такође успешно одбила.
-Битка дана била је изненадни напад Чилеа на Боливију. Ова малена држава централне Америке није имала ни болницу ни одбрамбени систем, чак ни један једини МПП. Чилеу је засметала могућност да се Боливија прикључи савезу са Бразилом АХА који је био савезник ПЕАЦЕ, зато изненада поставља закон о објави рата. За одбрану Боливије у ПЕАЦЕ су ангажовани апсолутно сви ресурси јер је то сад била ствар престижа. Међутим пошто нису имали ни један МПП трупе савеза су морале да се селе у Боливију да би се бориле.



-Ипак најважнији геостратешки догађај тог дана био је дело Админа. Сутра у 10 сати пре подне, односно 1 сат кокошијег времена, је сваки играч добијао држављанство оне земље на чијој територији се налази. Држављанство је уведено да би се обуздали масовини тејковери и постаје услов да би неко био члан странке, да се кандидује и да гласа. Од тог датума држављанство се добија при регистрацији и може да се промени само уз одобрење конгресмена.

За нас у то време питање БиХ под контролом Хрватске постаје озбиљан стратешки проблем јер смо могли да будемо нападнути из БиХ, а Хрвати не би отворили рат себи, или да будемо нападнути из обе државе истовремено. Ми (фонМартин, Фјурианс, Кистру, Буржуј, Зубле и ја) смо Липецу и Нинославу предложили план да 400 играча из ВеС трајно узму држављанство БиХ и успоставимо на тај начин политичку равнотежу која би штитила интересе Србије и Српске, а не би изазвала сукоб са савезницима Турцима и Индонежанима. Циљ акције није био краткотрајни пљачкашки поход. Липец се у првом моменту сагласио, али уследила је оштра реакција Сунчице и Кукее. Толико оштра да је Нинослав напустио Владу, а Липец под притиском повукао сагласност да избегне сукоб. Ни један аргумент није изнет против.

У ВеС је интересовање било огромно и постојала је реална опасност да се део војске побуни а нама је у том часу војно јединство било питање опстанка. Ово је био последњи мандат Липецу и фонМартин се спремао за изборе на којима је имао велике изгледе на успех. Он није желео да дезавуише Липеца, али није желео ни да изгуби могућност разрешења кризе.

Решење се појавило стицајем околности када смо позвани да преселимо све јединице ради подршке савезницима у рату у Боливији Алтиплано. Пресељење је морало да се обави преко територије треће државе. Зато смо одабрали да се селимо преко БиХ, а војницима је на слободан избор остављена одлука да ли ће у повратку јутро дочекати у Србији или БиХ и тако одабрати једно односно друго држављанство. Истина на овај начин смо добили око 250 држављана уместо жељених 400, што је касније довело до вишемесечне борбе за власт, али је ипак била полазна основа да се решава ситуација.

618 30.7.
-Председници гледају да до краја свог мандата започете велике операције доведу до одрживог нивоа. Зато у овом часу Индонезија у Калифорнију посатвља К5 болницу и К5 тврђаву како би својим грађанима омогућили да се населе и боре у овој регији.
-Французи и Британци врше систематску замену територија Манитоба, Саскечуан и Алберта. За Енглезима стижу Мађари који су одустали од Румуније и сад могу да преузму од УК Манитобу, Њуфаундленд и Нунавут.
-Русија заузима Канзас, Португал Кентаки, а Индонезија Оклахому.



За оне којима се већ све у глави смутило ко је ту где и одакле је дошао ово је мапа.