Ambiente de fondo si/no

Join the new world

 

[МНР МАКЕДОНИЈА] Објаснување околу ударот

Día 1,846, 14:22 Publicado en Republic of Macedonia (FYROM) República de Macedonia (ARYM) por MNR Makedonija


Почитувани Македонци,

Еден од најважните моменти од почнувањето на новите мандати месецов е конфликтот кој неодамна настана помеѓу земји со кои еМакедонија има одредена дискутабилна историја. Имено, како и што беше очекувано, најактуелните случувања во изминатиот ден се токму поврзани со овој настан. И двете земји, и еПолска и еТурција долго време имаа различни патишта, но неодамна се создаде шанса за нивно вкрстување и одмерување на силите.

Како и во секоја војна, и двете страни очекуваат да бидат подрржани од старите и новите пријатели. Имајќи ја во предвид историјата со двете земји, која и не е најпозитивна, од МоФА составот уште утринава беше одлучено да се стои настрана, бидејќи не би сакале да ги влошуваме нашите дипломатски односи уште повеќе со ниту една од инволвираните страни. МоД тимот беше навремено известен и се работеше координирано во зачувување на неутралноста на нашата земја кон овој новонастанат проблем.

Подоцна денес, бевме официјално исконтактирани од еПолската претседателка, со која после долги убедувања и дискусии на оваа тема, решивме да и излеземе во пресрет и да им помогнеме на еПолска. Беше договорено да се организира удар, а сите потрошени средства да бидат финансирани директно од владата на еПолска, со пополнување на формуларот. Воспоставивме координација со МоД тимот со цел да го реализираме ветувањето кое го дадовме на старите пријатели, и се надеваме дека тие нема да го заборават тоа. Вистинскиот пријател се познава во тешките моменти, а ние докажавме дека сме големи луѓе и знаеме да ги препознаеме и цениме вистинските вредности.

Се извинуваме за малите пропусти во наредбите, тие се менуваат неколку пати во денот според приоритетите, и тоа е разбирливо. Се обидовме да воспоставиме координација помеѓу различните сектори на владата што побрзо. Исто така, упатуваме апел до помошниците од секое министерство да не превземаат работи на своја рака, туку да ги следат наредбите на надлежните.Со почит
МОФА тим на Македонија

За шаут:
[МНР МАКЕДОНИЈА] Објаснување околу ударот
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2172469/1/20
 

Comentarios

KocoskiMKD
KocoskiMKD Día 1,846, 14:26

o/

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Día 1,846, 14:27

o7

Drashhh_III_Makedonski
Drashhh_III_Makedonski Día 1,846, 14:27

Ма немој да ме јебеш = - )

TRTE T
TRTE T Día 1,846, 14:27

o7

eKomita
eKomita Día 1,846, 14:29

o/

Stefanbt
Stefanbt Día 1,846, 14:29

o7

makedonec 21
makedonec 21 Día 1,846, 14:29

ma nemoj da go jebes drash = - )

viktor159
viktor159 Día 1,846, 14:30

o7

Nick Slaughter MK
Nick Slaughter MK Día 1,846, 14:30

Не пукам за идиотите полски се додека не пуштат МПП. Ако им требаме, нека пуштат МПП, не да не бараат кога имаат потреба, а ко ќе имаме ние потреба никаде да ги нема.

SaJrUs
SaJrUs Día 1,846, 14:30

o7

sto ste resile da zezemete strana : )

Nick Slaughter MK
Nick Slaughter MK Día 1,846, 14:30

Парите за пат ќе ги подмират? Со МПП нема потреба од селење

SmkD
SmkD Día 1,846, 14:31

Ма немој да ме јебеш = - )

Ivan Bot
Ivan Bot Día 1,846, 14:32

prvo trebase statija pa posle udar .....: )

Plainswalker
Plainswalker Día 1,846, 14:33

hmmm

Multashot
Multashot Día 1,846, 14:33

o7

Kpakep4e
Kpakep4e Día 1,846, 14:33

so srekja vo ubeduvanjeto na narodot:D

dDejan
dDejan Día 1,846, 14:33

„Подоцна денес, бевме официјално исконтактирани од еПолската претседателка, со која после долги убедувања и дискусии на оваа тема, решивме да и излеземе во пресрет и да им помогнеме на еПолска.“
А што има тука за убедување? Механизмите на играта се знаат, нека пушти МПП закон па нека одлучат конгресмените, и нивни и наши

Kpakep4e
Kpakep4e Día 1,846, 14:33

cCc MHP cCc

aquaMKD
aquaMKD Día 1,846, 14:34

Не пукам за идиотите полски се додека не пуштат МПП. Ако им требаме, нека пуштат МПП, не да не бараат кога имаат потреба, а ко ќе имаме ние потреба никаде да ги нема. + 1

Boban Mitrovski
Boban Mitrovski Día 1,846, 14:35

Ebete go Drashh

xDD

BlackMK
BlackMK Día 1,846, 14:36

o7

DarkoDimovski1
DarkoDimovski1 Día 1,846, 14:38

Што не ne подржи нас Полска во нашите битки?
Или си ги гледаат само свои интереси.

Не бидете будали и нека не ве искористуваат. Само тоа ќе ви го кажам. о7

Taso Legenda
Taso Legenda Día 1,846, 14:38

Попаметниот секогаш попушта. Во овој случај Ние. Попуштивме за да ги откачиме Пољаците од грб. Дали ќе видиме нешто добро од тоа што пукавме за Полска ? Сигурен сум дека да ! Оваа игра нема никаква врска со ако си најпоштен ќе победиш. Оној со најдобра дипломатија е најак ! Пољаците и те како ни се потребни ДА НЕ БИДАТ ПРОТИВ НАС!

Alexander Macedon
Alexander Macedon Día 1,846, 14:39

@Вистинскиот пријател се познава во тешките моменти"

А ние пред неполни два месеци кога водевме воња со САД, пољаците ни одбија МПП и пукаа против нас и само за да немаме 10/10...
Како тогаш ние им бевме непријатели на пољаците а сега кога им треба нашиот демиџ сме им "вистински пријатели " ... FAIL

DzoniMKD
DzoniMKD Día 1,846, 14:39

so gi ebam ke gi secam

DzoniMKD
DzoniMKD Día 1,846, 14:40

kade i e USA sea ???

Strumjanin
Strumjanin Día 1,846, 14:41

Паметно!

о7

unity.one
unity.one Día 1,846, 14:42

o7

Pero Marackov
Pero Marackov Día 1,846, 14:42

se e ok samo so se ova trebase da se kaze pred da go organizirate udarot 😉

Persej Makedonski
Persej Makedonski Día 1,846, 14:44

За МПП било рано уште

БОГ да чува и да брани

Во нашиот случај, не е рано за свивање кичма

Па куче да бевме на секое свиркање немаше да дотрчуваме

kocc
kocc Día 1,846, 14:44

објаснување кое не држи вода, ставена цела нација у ситуација на платеници, да пука за тенкови, бетер од ДСВ, а у меѓувреме не гледам да има пуштено МПП, тешка превара или подобро кажано подвала од полска страна

Nick Slaughter MK
Nick Slaughter MK Día 1,846, 14:45

Абе како е рано, војната со Турција ќе потрае, не можиме вечно да се селиме за да им помагаме на Пољаците. Поработете таму дипломатија да потпишеме со Полска и Бразил со МПП, после ќе немаме гајле со Грциве. Да не остане сево ова на еднократна наша помош, а после да не заебат ако не им се вклопуваме во интересите.

о7

kocc
kocc Día 1,846, 14:45

иначе немам ништо против што и да се реши, само овај пат не пукав, ќе пукам кога ќе има МПП

Felllix
Felllix Día 1,846, 14:52

Ja nisam odavle

Baze.nas
Baze.nas Día 1,846, 14:54

А ние пред неполни два месеци кога водевме воња со САД, пољаците ни одбија МПП и пукаа против нас и само за да немаме 10/10...
Како тогаш ние им бевме непријатели на пољаците а сега кога им треба нашиот демиџ сме им "вистински пријатели " ... FAIL

Toniey
Toniey Día 1,846, 14:55

Polska ne zasluzuva ni eden makedonec da puka za niv

Plainswalker
Plainswalker Día 1,846, 15:06

го пропуштате најбитниот детал од статијата:

„исконтактирани од еПолската претседателка“

женски род. Како после да не им се помогне ; )

XherrzMKD
XherrzMKD Día 1,846, 15:07

o7

Ова е многу битен момент, кој може да се искористи за нормализирање на нашите односи и конечно да се потпише МПП со Полска. Полљаците со ова искажуваат добра воља, и го направија првиот чекор, останува на нас да го направиме вистинскиот чекор.

Преку глава ми е од фаците кои во Полска најдоа поголем душман дури од Грците, и со своите "патриотски" постапки и нанесоа само штета на Македонија.

DzoniMKD
DzoniMKD Día 1,846, 15:08

Kazi Rajne kazi duso

Strumjanin
Strumjanin Día 1,846, 15:15

ДА И СЕ ПОМОГНЕ НА ПОЛСКАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА !

ПОД ИТНО !

vojislavp
vojislavp Día 1,846, 15:16

sto ja tupete ste izbrale kongresmeni i vlada neka resat tie .......

MKD DragoN MKD
MKD DragoN MKD Día 1,846, 15:22

o7

MK Stalker
MK Stalker Día 1,846, 15:22

MPP da pustat odma ako im treba nasa pomos. inaku ne sveduvate na platenici. iskreno pukav za poljacite denes, ama posle vakvi vasi (oficijalni vladini ili sto znam kakvi) komentari sum pishman sto sum pukal. ne moze da si dozvolite da cekate "da ne pomolat" ili ke baraat MPP za da gi branime ili ke si ja prodavame stetta sami ako sakame, a ne vaka. ke ja zagubite poddrskata i na malkute koi vi ja davaat, zatoa iskreno, berete pamet...

Macedonian Power
Macedonian Power Día 1,846, 15:23

poljacite i spancite sekogas imaat dobra volja i pocituvanje koga im e potrebna pomos

posle toa ke sledat pak isti provokacii

JaneAsterix
JaneAsterix Día 1,846, 16:07

Samo da ne iskoci da imame granica so Polska a da nemame MPP so niv

NKFV
NKFV Día 1,846, 19:08

Браво!
\o

iTHOR
iTHOR Día 1,846, 21:57

dali imate svoe jas ?

Car Samoil
Car Samoil Día 1,847, 00:56

Me interesira pod koe ime vi se obratija (mene toa bi mi bilo najvazno).

goce.bs
goce.bs Día 1,847, 07:36

@DarkoDimovski1 vo vremeto koga ti bese mofa se rasipaa odnosite so polska i najmalku ti imas pravo da komentiras. a tursko-polskata vojna nas ni odgovara zatoa sto turcija preku grcija nema da moze da ni pravi steta nas i na bugarite. ako se napravi nov sojuz i makedonija ne vleze vo nego togas bidete sigurni deka ne izbrisaja

Ingame54
Ingame54 Día 1,847, 11:18

ako se napuci pretsedatelkata se ke bidne : )

 
Publicar tu comentario

¿Qué es esto?

Estás leyendo un artículo escrito por un ciudadano de eRepublik, un juego de estrategia multijugador inmersivo basado en países reales. Crea tu propio personaje y ayuda a tu país a alcanzar todo su esplendor mientras tú te consolidas como un héroe de guerra, un reconocido editor o un gurú de las finanzas.