Компаније !

Day 1,096, 02:38 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Сви би волели да буду виртуелни Мишковић на еРепублик-у. Зато сви стреме ка поседовању компаније. Компанија може да вам донесе зараду али и не мора. Колико ћете бити успешни не зависи само од вас него од целокупног тржишта еРепиблик-а. Будите спремни да поклоните доста времена својој компанији јер ако покушате да водите компанију у „двоклику“ то ће се у најбољем случају завршити на позитивној нули а најчешће са банкротом.



1. Врсте Компанија

У еРепублик-у постоје различите врсте компанија. Имамо компаније које се баве производњом сировина и компаније готових производа. Свака компанија има и свој квалитет. Најлошија компанија је квалитета 1 а најбоља квалитета 5 (квалитет у даљем тексту скраћено „Q“)

Компаније за производњу сировина :

У ову групу спадају компаније које производе сировине. Ту имамо компаније за жито, гвожђе и нафту. Свака од ових компанија захтева од вас да запослите радну снагу која ће производити неку од ових сировина за вас. Свака компанија има оптимални број радника када је продуктивност највећа. За ову групу компанија је оптималан број радника је до 10. Ове компаније могу бити само квалитета 1.

Да би ова компанија била више продуктивна мора да се налази у држави која сировину коју производи има у неком свом региону. Да би сте видели које сировине се налазе у некој држави потребно је да одете у навигационом менију на „информације“ па кликнете на „Статистике државе“ а затим одаберете таб „Економија“. На тој страници се налази списак сировина државе и у којим се регијама налазе :


слика 1 – сировине у еСрбији

Као што видите у еСрбији се гвожђе налази у у две регије што значи да је еСрбија одлично место за отварање компаније за производњу гвожђа. Можете да отворите компаније за сировине и у државама које немају ту сировину али ћете имати 25% мању продуктивност од компанија из других држава и врло брзо јер ћете имати проблеме да останете конкурентни на тржишту. еСрбија има само једну сировину а то је управо гвожђе као што видите на слици. У таквој компанији ћете имати бонус на продуктивност ваших радника од 25% док код жита и нафте нема тог бонуса.

Компаније готових производа

Овде спадају компаније које производе храну, карте за путовање и оружје. Ове компаније за разлику од компанија које производе сировине од вас захтевају да у инвентару фабрике имате и сировину потребну за производњу готовог производа. Дакле овде морате више да улажете јер поред давања плата радницима морате куповати и сировину потребну за производњу. За ове компаније није битно у ком региону се налазе. Оптималан број радника за ове компаније је до 10 радника. Ове компаније могу бити квалитета од 1 до 5. Ево компанија из ове групе и које сировине користе

- Компанија за Карте користи нафту
- Компанија за Оружје користи гвожђе
- Компанија за Храну користи жито

Сировине

У игри постоји 10 сировина. Неке сировине дају само бонус а неке дају и бонус и могу да се производе. Постоји 5 прехрамбених и 5 индустријских сировина.

Прехрамбене сировине су жито, стока, дивљач, риба и воће. За сваку од ових сировина коју једна држава поседује радници у компанијама за храну добијају бонус од 5% на своју продуктивност. Уколико нека држава има, на пример, две регије богате воћем добија само 5% бонуса због воћа. Значи није битно колико сировина има држава него колико врста сировина има. Дакле еСрбија има бонус од 10% у овом сектору пошто имамо само две врсте прехрамбених сировина у нашим границама а то су воће и стока. Од ових сировина само жито може да се производи а остале су „бонус сировине“ и не могу се производити. Поред бонуса компанијама за храну жито даје и бонус на продуктивност од 25% за раднике у компанијама за жито на теритрији државе која га поседује у некој својој регији.

Индустријске сировине су гвожђе, нафта, гума, алуминијум и барут. За сваку од ових сировина коју једна држава поседује радници у компанијама за оружје добијају бонус од 5% на своју продуктивност. Уколико нека држава има, на пример, две регије богате алуминијумом добија само 5% бонуса због алуминијума. Значи није битно колико сировина има држава него колико врста сировина има. Дакле еСрбија има бонус од 10% у овом сектору пошто имамо само две врсте индустријских сировина у нашим границама а то су гвожђе и алуминијум. Од ових сировина само гвожђе и нафта могу да се производи а остале су „бонус сировине“ и не могу се производити. Поред бонуса компанијама за оружје гвожђе даје и бонус на продуктивност од 25% за раднике у компанијама за гвожђе на теритрији државе која га поседује у некој својој регији. Нафта има исти утицај као и гвожђе само она даје 25% компанијама за производњу нафте.



2. Квалитет Компаније

Када се оснује компанија она је квалитета 1. Улагањем златника у нашу компанију унапређујемо њен квалитет. Најквалитетнија фабрика је квалитета 5. Квалитет фабрике нам одређује колико поена квалитета можете да расподелите на компоненте производа. Тако на пример Q1 компанија располаже са 30 поена квалитета, Q2 са 60, Q3 са 90, Q4 са 120 а Q5 са 150. Ове поене распоређујемо на производе по њиховим компонентама уколико их производ има. Ево како се распоређују поени квалитета по компонентама производа.

Храна - С обзиром да има само једну компоненту код ње нема расподеле поена. Q1 производи хлеб са 2 поена здравља, Q2 са 4, Q3 са 6, Q4 са 8 и Q5 са 10 поена здравља

Карте за путовање – Имају две компоненте. Поени здравља и компонента која одређује број зона колико нам карта омогућује да пређемо са њом. Сваких 10 поена квалитета у компоненти „поена здравља“ даје један поен здравља. Сваких 20 поена квалитета даје комоненти „зоне“ једну зону. Примера ради Q3 компанија за карте располаже са 90 поена квалитета. Ако ставимо 30 поена у „здравље“ и 60 поена у „зоне“ производићемо карту која даје 3 поена здравља и омогућује путовање преко 3 зоне. Ако ставимо 10 поена у „здравље“ а 80 поена у „зоне“ производимо карту која даје један поен здравља и омогућује путовање преко 4 зоне. Делује компликовано али ево слике да видите овај други пример како изгледа у игри :


слика 2 – карта за путовање

Оружје – Оружје има две компоненте, ударну моћ и издржљивост.. Сваких 10 поена квалитета даје 10 поена компоненти ударне моћи а код друге компоненте оружја сваких 10 поена квалитета даје један поен издржљивости. Ево да видимо како то изгледа код оружја :


слика 3 – пример за пушку

Поене квалитета можете да мењате када год хоћете али сваки пут када их мењате изгубићете све готове производе који се налазе у компанији. Исто се дешава и када унапређујете квалитет ваше компаније на виши ниво.



3. Управљање компанијом

Када дођете у посед ваше компаније до странице компаније долазите преко менија „Моја Места“ па кликнете на „Компанија“. На тој страници се налази списак ваших компанија и кликом на поље „детаљи“ одлазите на страницу компаније :


слика 4 – страница ваше компаније

Па да вам објасним страну компаније по пољима обележеним на слици 4.

1. Аватар и име компаније. Испод имена компаније је власник компаније и држава у којој се налази компанија
2. У овом пољу видимо како сте подесили поене квалитета, односно који производ производите. Кликом на плаво поље са десне стране можете да мењате расподелу поена квалитета чиме мењате компоненте вашег производа
3. Опције за продају компаније и измену профила компаније
4. Инвентар готових производа. Као што видите нема ни једног готовог производа а следећи производ је обрађен 14,18%
5. Новац на рачуну компаније. Плату можете давати само у валути државе у којој се компанија налази. Остале валуте се такође могу налазити у компанији али се не виде на овој страници
6. Сировина у инвентару компаније. У инвентару се налази 531,49 јединица гвожђа. Поред тога имамо информацију да за производњу једне пушке треба утрошити 60 јединица гвожђа
7. Кликом на ово поље одлазите не страницу са које улажете новац у компанију или узимате новац из компаније и пребацујете на рачун власника. Сваки пут када пребацујтете новац са компаније на рачун власника плаћате Порез на зараду. Када улажете новац у компанију тада нема државних намета. Овде можете видети и колико новца у осталим валутама се налази на рачуну компаније
8. Кликом на ово поље отвара вам се „пијаца“ са понудама за сировину коју ваша компанија користи
9. Кликом на ово поље можете да донирате сировине између власниковог инвентара и компанијиног
10. Слика вашег производа и проценат обраде следећег артикла у производњи
11. Информације о радницима. Као што видите у компанији је запослено 8 радника. Испод те информације је скала на којој се види да је 10 радника оптималан број за ову компанију
12. Кликом на ово поље одлазимо на страницу за манипулисање радницима
13. У овом пољу се продају производи. Као што видите ова компаније не продаје своје производе у Русији а има лиценцу за трговину.
14. Кликом на ово поље можете да упишете колико производа и по којој цени желите да продате на том тржишту
15. Компанија продаје пушке у Србији. Као што видите продаје се 40 комада, по цени од 7,77 динара. Када се дода ПДВ та понуда на пијаци износи 8 динара (ово вам игра сама израчуна)
16. Ако желите да промените понуду кликнете на ово поље и онда можете да мењате број артикала и/или цену у понуди
17. Кликом на ово поље одлазите на пијацу и видите понуду ове компаније на истој
18. Поништавање понуде за продају робе. Кликом на ово поље понуда се брише а производи се враћају у инвентар компаније
19. Кликом овде можете купити лиценцу за трговину у некој земљи. Лиценца за страну земљу кошта 20 златника а лиценца за земљу у којој се налази компанија кошта 5 златника (свака компанија је има аутоматски од отварања али када регија буде освојена од стране друге државе онда лиценцу те друге земље можете купити за 5 златника). Да бисте трговали у некој држави морате купити лиценцу за ту земљу.



То су биле основне ствари код компаније. Следеће што треба да знате је да одете на страницу за манипулисање радницима. Зато кликните на поље 12 и отвориће вам се :


слика 5 – страница за манипулисање радницима

Ово што видите је страница са листом радника. А обележио сам вам следеће :

1. Кликом на ово поље отварате страну за постављање понуда за посао када вам требају нови радници
2. Кликом на стрелице можемо да гледамо како је ко радио у прошлим недењама
3. Информације о раднику. Видимо аватар, име радника и његову продуктивност по данима за текућу недељу
4. Плата радника. У овом пољу можете да промените плату радника. Радник када се запосли не може да напусти компанију следећа 72 сата али ни ви не можете њему да смањујету плату. Повећавати можете
5. Када промените раднику плату кликом на ово поље потврђујете то и нова плата се региструје
6. Кликом на ово поље дајете отказ раднику. Отказ раднику можете дати када год хоћете
7. Када ставите миш на поље где је написана продуктивност радника појављују вам се додатне информације о његовом раду тога дана
8. Информације о раду – Као што видите овај радник је произвео 3,94 пушке, остваривши продуктивност од 237 поена (толико поена је добио у свом економском скилу) и на крају видимо да је радио са 30 поена здравља.

Као што видите имате све потребне информације. Примера ради овај радник што је радио са 30 здравља је непродуктиван и такви добијају отказ, чим завршим са овим писањем 🙂 . Сваког радника проверавајте и рачунајте колико зарађујете на њему, када вам неко прави губитке покушајте да га контактирате да видите о чему се ради или га једноставно отпустите. Водите рачуна да ће вас радници напуштати ако плате у земљи скоче а ви их оставите на старим платама. Вредне раднике награђујте бар реалном платом док оним другима давајте отказе или им смањујте плате.



Када неком дате отказ онда треба неког и да запослите да попуните његово место. Зато кликните на поље 1 обележено на слици 5 и отвориће се страница :


слика 6 – Страница за постављање понуде за посао

На овој страници тражимо нове раднике. Пре него што поставите понуду погледајте на берзи посла колике су плате за скил који желите да запослите и ту цифру ћете и ви понудити. Ако понудите мање него што други нуде нико вам неће доћи. Ево објашњења слике :

1. Кликом на ово поље отварамо поље 2
2. У овом пољу које нам се појављује кликом на поље 1 постављамо понуду
3. Овде бирате скил радника који желите
4. Овде уносите број радника колико за овај скил желите да запослите
5. Плата вашег будућег радника
6. Потврда понуде. Кликом на ово поље понуда одлази на берзу рада и нови радници могу да је прихвате и запосле се у вашој компанији
7. Поништавање избора и брисање понуде

Када се нови радник запосли добијате обавештење у вашим порукама о томе. Када радник напушта компанију нема поруке о томе те редовно пратите колико радника имате у компанији да вам неби опала продуктивност због недовољног броја радника у компанији.



4. Продуктивност радника

Продуктивност радника је главна ствар код оцене газде дали је неко добар радник или не. Радници који имају високу продуктивност лако могу наћи посао за плату већу него на берзи рада док они други обично добијају отказе јер штете компанији у којој раде а индиректно и еСрбији.

Формула за израчунавање основне продуктивности гласи :

А * (3,6 + (Б * 0,4)) * Ц * (1 + ((Д + Е + Ф)/ 100) * 8

А – Коефицијент радне снаге. Раније сам спомињао да је јако битно имати оптималан број радника да би продуктивност била максимална. Оптималан број радника имате горе у описима компанија. Коефицијент са рачуна овако

Ако је Бр од 1 до Бо онда А = 2
Ако је Бр > Бо онда A = 3 - (Бр / Бо)
У случајевима када рачуницом добијете да је A
Бр – Број радника у компанији
Бо – оптималан број радника за компанију

Б – Ваша економска вештина (или скил како га већина зове). Економску вештину имате на вашој профил страници те ту нема неке мудрости. Дакле ако сте скил 5 онда је Б = 5

Ц – коефицијент здравља. Игра важну улогу у овој формули. Што је здравље вашег радника вишље то је његова продуктивност већа. Ево формуле за коефицијент здравља :

Ц = 1 + (2 * Тз / 100)

Тз – број поена здравља радника у тренутку када ради

Д – Бустер. Имамо четири бустера и овде уписујете % који вам даје бустер. Ако коирститие бесплатан бустер он даје 10% и формулу уписујете 10.

Е – Бонус од сировина. За компаније које праве сировину он је 25 уколико сировина која се производи у компанији постоји у неком региону државе.

За компаније за храну је број врста прехрамбених сировина * 5

За компаније за оружје је број врста индустријских сировина * 5

Ф– Бонус од реферала. Ако их немате онда је 0, за једног реферала је 10 а за два или више је 20.

Шта нам ова формула говори ? Из ње видимо 3 главне ствари које одређују основну продуктивност радника. То су број радника у компанији, скил радника и његово здравље. Зато пазите да не запослите више од оптималног броја радника јер смањујете продуктивност ваших радника тиме. Скил и здравље проверавајте свакодневно. Има свакаквих људи на еРепублик-у. Изненадићете се колико њих обожава рад са 20 здравља 🙂 . Бонуси су занимљива ствар. У принципу већина људи користи 10% бустер, нема реферале а од бонуса на сировине добијају оно што и све остале компаније у земљи.


неактиван газда обично иде овим путем



Ево примера за радника који има 300 продуктивност и ради у компанији за жито од којих се једна налази у држави које има сировину жита а друга у држави без жита :

Држава са житом : 300 поена продуктивности * 25% = 375 продуктивности = 187,5 јединица жита
Држава без жита : 300 поена продуктиности = 150 јединица жита

Као што видите ако држава има сировину жита она ће производити 25% више и тиме постизати конкурентнију цену и могућност да извози у стране земље.



5. Савети

- Пратите цене и плате на берзи током целог дана. Цене се мењају и може се десити да својом неактивношћу изгубите добру зараду
- Отварајте компанију преко организације. Када отворите преко организације онда је она генерални менаџер а ви можете да радите у својој компанији или у некој другој. Организација кошта 5 златника али је то врло корисна ствар јер чак и да немате компанију можете њен инвентар да користите као складиште и да купујете на маркету док је јефтино и тако уштедите када цене скоче услед неког рата
- На еРепублик-у ће вам се често десити да се цена производа спусти испод производне цене. Не продавајте по сваку цену него обуставите рад док се цене не повећају. У игри постоје компаније којима се исплати да продају испод производне цене јер њихови радници раде за минималац. Боље вам је да сваки десети дан продате 1000 производа за 1 динар него да сваки дан продате 100 производа за 0,8 динара
- Када запошљавате радника ставите понуду једнаку највишој понуди. Ако је највиша понуда од компаније која је вишег квалитета од ваше онда ставите понуду која је мања за онај износ колико кошта хлеб да се надокнади већи губитак здравља.
- Када хоћете да понудите већу плату на берзи довољно је да дате понуду за 0,01 већу од конкуренције. Немојте дизати плате ко луди јер тиме смањујете себи зараду
- Не користите мултије. Ако нисте способни да зарадите активним играњем онда компаније и нису за вас. Ухватиће вас кад-тад. Често ће вас конкуренција пријавити за „мултијашење“
- Контактирајте добре раднике. Дајте им веће плате од оних на тржишту јер је јако тешко наћи такве раднике
- Ако вас неко замоли за отказ увек му изађите у сусрет. Ако му не дате отказ немојте се изненадити ако вам сутра буде радио са 20 здравља 🙂
- Када купујете лиценцу за страну државу добро проучите порезе, цене и број активних играча тамо. У противном вам се може десити да продајете у држави која има царину 99% и два активна играча. Укратко бацили сте 20 златника 🙂



На крају ево једног сајта за оне који не знају добро математику или су ленчуге па хоће да им неко све рачуна уместо њих :

еРепублик-Маркет

Толико о компанијама. Ако ово прочитате врло лако ћете се снаћи у водама бизниса. Не залећите се, питајте искусније играче јер „није злато све што сија“.

Ваш министар испичутура