XRooM13 št. 32: Prebujeni zmaj bruha proti Evropi!

Day 1,640, 15:18 Published in Slovenia Argentina by SIKARSI



Dolgo je minilo od zadnje vojaške analize XRooM13, zato bo tokratna 32 izdaja obarvana vojaško. Naše popotovanje začnimo na skrajnem zahodu Evrope, točneje na Portugalskem, ki je podobno kot Slovenija doživela največji padec po številu izgubljenih regij (28 mest nižje po metodologiji časopisa Ipsis Verbis). Potem, ko je izgubila vse venezuelske regije, je sledil napad in izbris še originalnih regij s strani Španije. Kaj kmalu po izbrisu je sledil uspešen RW in prestolnica Lizbona je bila osvobojena (8:3). Zopet sledi obojestranski NE, kjer pa Portugalska s pomočjo TERRE v nočnih urah osvobaja regijo Centro. Trenutno poteka RW Norte-a, nočni direktni spopad pa bo verjetno usmerjen na originalno Alentejo. Omenimo še španski kiks, v obliki NE-ja na Kolumbijo, za katerega je glasovalo 17 kongresnikov, 13 jih je bilo proti, in če ne bi bilo potrebne dve-tretjinske večine, bi Španija drvela v novo katastrofo, ki bi v primeru neuspeha, omogočila Kitajski prihod do evropskih meja že v dveh kampanjah.



Nadaljujmo v Franciji, ki se je zahvaljujoč DO (daily order) prioriteti TEDEN-a uspela izogniti invaziji s kar treh strani. Potem, ko so se znebili nas in s pomočjo Kanade, Angležev, jim sedaj na poti stojijo madžarski zavojevalci, ki pa so veliko težji zalogaj. Francozi so uspeli Madžarom odvzeti iniciativo v Burgundy-u (8:1), a so jo zopet izgubili v Champagne Ardenne (8:6), klavrna pot pa se je nadaljevala še v Burgundy in Lower Normandy (oboje 8:0). Madžari se več kot očitno izogibajo meji z ZDA in bodo tako nadaljevali, do prihoda Srbov. Zanimiva poteza francozov je tudi NE na prijateljsko ZDA, in kar 18 glasov za (20 proti, predlog tako ni bil sprejet). Ali je tu šlo za taktiko zavajanja, neuspelega dogovora pod mizo, ali pa je predlog le ogledalo odraza nezadovoljnih francoskih kongresnikov? Madžari na drugi strani, po hitri okupaciji nevtralne Belgije prihajajo do sovražne Nizozemske, ter zavzemajo regijo Southern Netherlands. Novi madžarski NE bo po vsej verjetnosti odšel ZDA ali Kanadi.



Velika Britanija kljub svojemu baby-boomu ne uspe ustvariti kakšnega vidnejšega rezultata, saj vpadov na svoja ozemlja ne more ustaviti, tolaži pa jih lahko dejstvo, da je med okupatorji tudi prijateljska Poljska, katere novi NE čakamo že kar nekaj časa in bo verjetno odvisen od sovražnih premikov Romunov in Hrvatov, ki se nevarno hitro bližajo njihovim južnim mejam. Po politični otopelosti Kanade, nesoglasja med državljani in povečanemu številu menjave državljanstev (Kanadčani so v večjemu številu prosili za francoska državljanstva) se Kanada očitno prebuja, saj ob pravem času priskoči v pomoč Francozom, ter zapira mejo med UK in Francijo.



Nemci so se zahvaljujoč mirovnemu sporazumu s Poljaki in Švedi obdržali na e-karti v regijah: Hovedstaden, Sjaelland, ter Baden-Wurttenber, in ravno Baden-Wurttenber je Slovenijo stal največ, saj so nas Nemci prek te regije napadli in odvzeli naša švicarska ozemlja, ki jih brez izgube mpp-jev ne moremo osvojiti nazaj, razen s pomočjo Avstrije seveda. Za razliko od večine ostalih sem vesel, da se je to pripetilo, saj so nam Nemci odprli oči in pokazali, da z menjavo zavezništev stara prijateljstva prej ali slej zamrejo. Lekcija, ki smo jo drago plačali, naj nam bo v bodoče v poduk, novi, prihodnji predsedniki pa naj dobro razmislijo o novi smeri slovenskega napredovanja oz. potencialnemu napadu na šibko Nemčijo, ko bo to mogoče, pa naj gre za zabavo, maščevanje ali pa taktično potezo. Kdo ve, mogoče bo kmalu prišel čas, ko bomo spet držali SHH v svojih rokah. Po dokaj klavrni invaziji, Slovenija tudi tokrat sodeluje pri strateških načrtih ONE, saj po dogovoru s Srbijo, osvajamo Ligurijo (po nekaj mesečni odsotnosti znova vračamo ribice na naš jedilnik) in Piedmont, ter tako zapiramo srbsko vojno z Italijo, ki bi morala po osvojitvi Sardinije, nov NE nameniti Franciji, lahko pa bi šel tudi Hrvaški.



In kaj je še zanimivega v osrednji Evropi? Poljaki so se znova izkazali kot odlični diplomati, saj so sprejeli nov mirovni sporazum z Rusi, ki jim bo omogočil mirne priprave na vojno, s Hrvaško in Romunijo. Hrvati še naprej križarijo po Avstriji, z osvojitvijo Burgenlanda in Lower Austrie (oboje z 8:0) pa očitno čakajo na primeren čas za mejo s Poljaki. Primeren čas pa bo verjetno po romunski okupaciji Central Hungary in njihovem NE Slovaški. Tu moramo omeniti, da so Hrvati izvrstni v tajmingu bitk in NE-jev, zato se mora ONE omenjene fronte, lotiti izredno previdno.



V Severni Evropi nič kaj novega tokrat, Rusi so še vedno prisotni na območju, ter ščitijo Norvežane pred Švedi, ki so se zato usmerili proti nemškim Mecklenburg-Western Pomeraniji in Brandenburg and Berlin-u, ter tako uživajo največ kar trenutno lahko (2 nova resursa). Danci so znova na karti v regiji Nordylland, Litva in Latvija še vedno okupirata nemočno Belorusijo, Finska in Estonija pa se greta zopet Federer-Nadal (ping-pong) vojno, ki traja že od 28. aprila.



Če je dogajanje v Severni Evropi dokaj dolgočasno, pa lahko nasprotno trdimo za Balkan, kjer se je vaga že močno prevesila na stran Makedonije in Bolgarije, dveh novih najboljših prijateljic (spomnimo, da so ravno zaradi Makedonije, Bolgari odšli iz Phoenixa), proti Turčiji in Grčiji, ki sta prav tako paradoksalno postali odlični zaveznici. V vojno med Makedonijo in Grčijo se je vmešala Albanija, kar pa jo je stalo ozemeljske suverenosti in jih zato danes več ni možno najti na mapi, bitke pa so izgubljali gladko z 8:0. Albanski drain seveda v celoti izkoristijo Grki, ter v RW-jih osvobajajo Epirus (8-3 RW), Macedonio (8-0), Thrace (8:0), ter Aegean Islands v direktnem spopadu (8:1). V kolikor se bo trend nadaljeval, lahko kaj kmalu pričakujemo ozemeljsko suvereno Grčijo, ki trenutno uspešno osvaja bitke v RW-ju v Attici (4:0) in direktnem spopadu za Ionian Islands (1:0).



Bolgari na drugi strani večjih težav s Turki nimajo. Po muko-trpnih izmenjavah ozemelj je prišel trenutek, ko so Bolgari (do nedavnega vodilna država po številu prebivalcev) Turke dobesedno povozili. Boljša vojaška organiziranost, večja aktivnost državljanov, pametno porabljen dmg, srbski uspehi in Terrina okupiranost s Kitajsko in Francijo, so Turčijo znova pahnile med izbrisane, ki proti motiviranim Bolgarom enostavno niso imeli priložnosti. Seveda se vsi sprašujemo kam bodo Bolgari obrnili svoj vojaški ustroj, a eno je očitno, Bolgarija se ne bo borila proti Kitajski, saj naj bi državi podpisali NAP (dogovor o nenapadanju), ki bo Bolgariji pomagal pri branjenju turških RW-jev, Kitajski pa pri vojni z Venezuelo in branjenju okupiranih regij. Glede na bližnjo preteklost, bi se znalo zgoditi, da bi nov bolgarski NE šel v Ukrajino, kar pa bi bil strateški samomor, saj so turški RW-ji prevelik drain, prav tako pa bi se znali v dogajanje vmešati Romuni, ki jih od okupacije zadnje madžarske regije loči le še Central Hungary. Zato počakajmo in poglejmo, kdo bo novi NE Romunije, sam bi zaradi uspehov Grčije dal prednost Slovaški, zaradi iskanja meje s Poljsko.



Za konec omenimo še venezuelsko-kitajski konflikt, ki bi lahko pomembno vplival na vojna dogajanja tudi v Evropi. Kitajci, ki so v Evropo poizkušali priti tako iz severa (vojna s Švedsko), kot tudi z vzhoda (skozi Turčijo), so očitno našli novo smer, tokrat bodo poizkušali vstopiti na zahodu, njihov cilj pa je Španija. Ker so njihove namere več kot očitne, pa ONE v šibki Venezueli, išče zaporo, ki bi kitajski onemogočil prehod ali pa ga vsaj zavlekel za nekaj časa. Bitka proti prebujenem zmaju se je začela z venezuelskim NE-jem Kitajski, ki se nahaja v sosednji Kolumbiji. Kljub pomoči ONE, Venezuela izgubi iniciativo v bitki za Andino (8:6), ognjeni kitajski tenki pa takoj za tem brutalno hitro osvajajo Zulian in Central Western Venezuelo (oboje z 8:0), do meje s španci, pa jih ločita le še dve kampanji oz. štiri do NE predloga.



Za XRooM13, iz Caracasa SIKARSI!