Vikat+ nr. 14 - Genealoogia imeline maailm... (2. osa)

Day 3,355, 02:54 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

Genealoogia imeline maailm...

Millest alustada?

Võin omast kogemusest öelda, et kõige raskem on just algus, sest kõik on võõras, ei oska lugeda tihti väga segast käekirja (kuigi õnneks on 20 saj. kirjed tihti väga ilusa ja loetava käekirjaga kirja pandud) ja ei orienteeru meetrikate ja personaalraamatute ülesehituses. Ja lisaks sellele on enamus enne 1918 aastat kirja pandu kas saksa või venekeeles.

Selleks, et alustada sugupuu koosamist tuleb uurida oma vanaemade-vanaisade käest nende emade ja isade nimed(ja ka vanaemade ja vanaisade nimed) tähtis on see, et nad oleksid sündinud enne 1930. või mis veel parem enne 1920. aastat, sest 1920del aastatel loodi perekonnaseisu ametid ja kirikul kadus perekonnaseisuregistri pidamise õigus/kohustus (usuleigemad tihti ei ristinud enam lapsi ja ei käinud kirikus) aga perekonnaseisu ametite dokumentidele ligipääsemine on tihti väga tülikas. Samuti tuleb teada nende elukohta, sünniaega ning kasuks tuleb ka õdede ja vendade nimed. Ka seda kas nad olid luteri või õigeusku on vaja teada, sest kõige lihtsam on sugupuud koostada just kirikute personaalraamatute ja sünni- ning surmameetrikate kaudu.

Sugupuu koostamine alga...

Nagu ma eelnevalt mainisin, siis kõige hõlpsam on koosatada sugupuud just kirikuraamatute järgi. Kõige alguses tuleb üles leida kirik mille liikmed sinu esivanemad olid ja leida vastava kiriku personaalraamatust oma esivanemate pere. Luteri kiriku personaalraamatutele on tehtud lausa otsingumootor (interneti aadressil: http://www.ra.ee/dgs/addon/nimreg/) kust on võimalik perekonnanime järgi otsida millites kogudustes vastava nimega liikmeid oli, tänu sellele on võimalik oma esivanemad leida ka siis kui tead ainult nende nime ja sünniaega.

Kui algus tehtud on päris lihtne edasi minna tuleb vastava koguduse alt võtta vanema personaalraamat ja otsida sealtki oma esivanemad üles. Kui pere on oma elukohta muutnud on see märgitud perekonnapea nime ette. Tavalisti on märgitud ka kuupäev mil on uude kogudusse üle tuldud. Sama kehtib ka lahkumise korral. Üldjuhul on märgitud lahkumis aeg ja ka koht kuhu mindud. Siin on aga jälle üks segav faktor- nimelt on kohatimed tavalielt saksa keeles. Siin tulevad appi kohanimedeandmebaas (http://www.eki.ee/knab/p_ee_et.htm) ja abiks on ka Eesti mõisate portaal (http://www.mois.ee), kust saab otsida nime olukorras kus kõiki tähti ei suudeta dešifreerida(vaata lihtsalt lähedal asuvate kihelkondade mõisate nimesid ja küll leiad selle, mis võiks klappida).

Kõige enne, kui arhiivi materjalides sobrama hakata soovitan uurida ega keegi teine ei ole seda suurt tööd ära teinud. Eestis konkurentsitult populaarseimaks (ja minu arust ka üheks kasutajasõbralikumaks) interneti portaaliks, kus on üleval palju sugupuid on www.geni.com. Geni.com’i põhimõtteks on koguda kokku sugupuusid ja ühendada need üheks suureks sugupuuks, mis hõlmaks kogu maalima. On ju tegelikult kõik maailma inimesed omavahel sugulased küsmius on ainult selles mitu põlvkonda tuleb tagasi minna, et leida ühine esiisa. Teiseks funktsiooniks on viia kokku sugulased (nii kaugemad kui lähemad). Geni.com’i spetsiifikast ma pikemalt ei räägi aga kindlasti enne kui mõnda sellist portaali kasutama hakkad tutvu portaali spetsiifikaga. Kindlasti ära ka unusta ei kõik, mis sa internetti paned on ka avalikult kättesaadav st. elusate inimeste sünnikuupäevade, sünnikohtade üles panek ei ole hea tava (ehk seda kohe kindlasti mitte teha). Andmed, mis ei ole nö lihtisikuandmed, näiteks lapsendatud lapsed, vallaslapsed ja nende vanemad ning igasugused andmed, mis on kirjas perekonnaloo tekstiosas, mitte sugupuus, võivad olla delikaatsed ja ilma asjaosaliste nõusolekuta ei tohi neid avaldada. Aga juba meie seast juba lahkunud isikute vastavate andmete avaldamises mina midagi halba ei näe, kuigi ka see võib kedagi pahandada.


Vikat+ nr. 1 - Mono või stereo?
Vikat+ nr. 2 - Kas stereo on kräpp?
Vikat+ nr. 3 - Kvaliteetaudiost
Vikat+ nr. 4 - Mahepõllumajandusest
Vikat+ nr. 5 - Valged sedelid
Vikat+ nr. 6 - Cakile maritima ehk merre ei tohi sittuda
Vikat+ nr. 7 - Ars longa, music immortalis
Vikat+ nr. 8 - Fonoautograafist grammofonini
Vikat+ nr. 9 - Igavese elu saladus
Vikat+ nr. 10 - Kas CD on suremas?
Vikat+ nr. 11 - Materjal, see on kõige alus...
Vikat+ nr. 12 - Materjal, see on kõige alus... (2. osa)
Vikat+ nr. 13 - Polüvinüülkloriid?
Vikat+ nr. 14 - Genealoogia imeline maailm... (1. osa)