Ambient on/off

Join the new world

 

Strategji dhe Diplomaci

Day 2,109, 02:14 Published in Albania Albania by BubullimaAl

Duke marr shkas nga zhvillimet e fundit ne rrafshin kombetar vendosa te shkruaj kete artikull:
Po e filloj artikullin me nje pyetje per te gjithe ne : A duhet te tregohemi strategjik ne shqiptaret ketu ne erepublik????
Ateher po beje nje shtjellim te shkurter te ngarjeve te fundit:MALI I ZI Prej kohesh kemi nje lufte te hapur me ta,te cilet po na harxhojn shume energji,i cili ne fund te fundit eshte nje satelit i Serbis,armikut tone me te madh ne Ballkan (qe me ne fund u fitua).SERBIA aktualisht eshte e zene me luftra ne Amerike,kunder SHBA-ve dhe Meksikes,si dhe me rezistencat ne France,Itali dhe ne Ballkan,pra nje mundesi e arte te rimarrim KOSOVEN duke pas parasysh qe edhe nese e marrim ata do na fshijn shume shpejt nga harta e Ballkanit(sepse dihet qe jane superfuqi ne erepublik). FYLOLISTANI prej kohesh eshte zhdukur nga harta pershkak te pislliqeve te shumta qe ka bere,karshi aleatve,duke thyer madje dhe pakte te ndersjellta (dy here kemi qene neve viktima te ketyre pabesive) dhe nje aleance me ta pervecse do ishte poshterim por do te prishte aleancen tone me Turqine.
GREQIA eshte i vetmi vend me te cilin kemi pasur marrdhenie te mira nga fqinjet ballkanik ketu ne erepublik,madje ka qen dhe nje mbrojtese jona ne momentet e para kur u krijua eAlabania qe te mos binte pre e nje PTO-je serbe,sot ata jan nje fuqi e madhe ne ballkan dhe sebashku me Turqin po mbajn te pushtuar gati gjysmen e ebotes.
Aktualisht po qarkullojn zera per nje NE me Greqin,e kuptoj shum mire kete por a nuk do qe me mire te sulmojm Serbin tu marrim Kosoven dhe njekohesish u japim nje dore miqve tane amerikane,franceze italiane kroate e bosnjake,se sa ti futemi nje aventure qe per momentin dhe situaten qe jemi nuk eshte e nevojshem.
Nese do perdorim pak strategji rasti me i mire eshte te sulmojm Serbin,nese do jemi diplomate eshte te ruajm status-kuon,nese duam te jemi aventurjere te godasim Greqin,
Une personalish nga keto te treja do zgjithja status-kuon,por cilado qe te jete zgjedhja do luftoja fort dhe me aq sa kam mundesi.
HAIL ALBANIAS
HAIL ILIRIANS

 

Comments

Uncrowned  King
Uncrowned King Day 2,109, 02:28

We have one Enemy : Serbia now and forever.
HAIL ALBANIAS
HAIL ILIRIANS

TroyannForc
TroyannForc Day 2,109, 03:21

Hial Qeli

enzq
enzq Day 2,109, 07:59

For me there are 2 enemies: Serbia and Greece

MDejzi
MDejzi Day 2,109, 10:32

For me there are 3 enemies:Serbia,Greece and Fyrom ;p

Xharau97
Xharau97 Day 2,110, 14:59

For me there are 4 enemies:Serbia,Greece,Fyrom and Belarus 😛

IMIGRAlboz
IMIGRAlboz Day 2,109, 03:42

v

Cerciz.Topulli
Cerciz.Topulli Day 2,109, 04:48

Ke apsolutisht te drejt BUBU ama duhet ta shkrepim njeher kunder Grekut se po me plas zemra me e shtri pertok janullatosin . Vertet eshte gabim po ta bejm NE por mua me pelqejn gabimet dhe aventurat 😃

BubullimaAl
BubullimaAl Day 2,109, 04:54

ehhh mor ceco,edhe sot greket e kujtojn se cu beri ceta ne Lekurs te sarandes ku i theu brinjet andarteve qe erdhen nga deti,dhe sot po te gerrmosh aty gjen eshtrat e atyre qe mbten te vrare e u terhoqen me turp

Cerciz.Topulli
Cerciz.Topulli Day 2,109, 04:55

Ne kete loje kemi hyre per nje qellim per Shqiperi etnike ,
Ateher le ta provojme se pa provuar nuk mundemi ta realizojme .
(mendimi im personal )

BubullimaAl
BubullimaAl Day 2,109, 04:59

Jam shum dakort me ty ceco,por ndonjeher duhet te perdorim dhe strategjin,te gjitha luftrat qe jan bere ne kete bote pa perdorur strategjin diplomacin dhe dinakerin jan humbur,kete se them une por historia Ceco

ShkodranoBoy Day 2,109, 10:35

Comment deleted

ShkodranoBoy
ShkodranoBoy Day 2,109, 10:47

S'ka njeri ne bote qe nuk i pelqejne aventurat . Nese se provon nuk ke se si ta kuptosh se si perfundon 🙂 , fundja kjo eshte me e bukura .

AUTOCHTHONOUS ILLYRICUM
AUTOCHTHONOUS ILLYRICUM Day 2,109, 19:32

Te tan duam ti biem grekut,por humbim mpp me turkun,mund ta rinovojm,por ne lufte me grekun,do kemi 1 aleat me pak.pastaj jan me te fuqishem se ne,dhe e kuptoj qe ti e ke nga ana personale qe e thua ti biem,dhe ne te njejten kohe e kupton qe mund te jet gabim,se na fshojn nga ballkani,dmth pak a shume arrogance qe vjen nga patriotizmi i thelle,se je nga ato ane qe gjithmone e kan urryer grekun me se shumti se e gjitha pjesa tjeter e shqiperise,por sduhet me u nxitu mendoj un

Cerciz.Topulli
Cerciz.Topulli Day 2,110, 03:09

Mpp me Turkun nuk e humbim se greku nuk ka mpp me turkun sepse i ka ik mpp se i beri NE Qipro

AUTOCHTHONOUS ILLYRICUM
AUTOCHTHONOUS ILLYRICUM Day 2,110, 04:39

ktu ke te drejte,se vereva kete fakt me fal 🙂 ateher o burra,nese qeveria me komandatet e MU-ve tona e shikon si nje mundesi te mundshme,ne do jemi gjithmone pro me luftu per cdo treve tonen,edhe pse ne fund mund te mos buzeqeshim,por te gjith bashke ia vlen ta provojm cdo gje 🙂

Nori86
Nori86 Day 2,109, 05:04

ILIRIANS

Kliton C.T
Kliton C.T Day 2,109, 05:14

Persa i perket luftes me malin e zi ajo qe ne fillim ishte e panevojshme,pasi gezonim plot 8 territore dhe ishim ne rregull....por me e gabushme ishte NE qe u propozua per here te dyt pas misionin national shild...dhe pas kesaj lufta u zgjat shum fal national shield te lart te malit te zi dhe faktin qe kishin 1 rajon...

Tani persa i perket Kosoves...Une nje gje e kam kuptuar qe Kosova per adminet eshte celesi i pasurimit te tyre ne ballkan... do thot qe sa her ka lufte per kosoven behet nje damage shum i lart si nga ne me alleatet tan po ashtu edhe nga serbia me alletate e vet,,, midis ketyre luftetarve jan plot ata qe blejn gold dhe produketet te erep me Pare reale...Keta gje me se mire e treguan edhe dje adminet...kur CP i Servis kishte propozuar MPP me ne 🙁 pa dashje) adminet menjeher e kishin fshir ligjin nga serbia nga friga qe mos do na kthenin Kosoven lol....

Prandaj mendoj qe sduhet te jemi fort te nxituar me lufte per Kosove, jo se nuk e duam Kosoven e lire qofte edhe per nje dite, por qe mos te jemi si kaviet ne laboratorin e adminve te erepublikes...

Medoj qe duhet te fukosohemi kryesisht ne permirsimin e gjendjes se mbrendshme ekonomike,sociale dhe ushtarake te lojtarve tane...duke ju shmangur luftrave per nje kohe te mire

Krisfor

BubullimaAl
BubullimaAl Day 2,109, 05:21

Shum e drejte tani pas kesaj lufte me Malin e zi eshte momenti qe te rrim per disa kohe ne qetesi te forcohemi dhe ekonomikisht dhe ushtarakisht,kjo eshte e gjitha ajo qe doja te thoja dhe me siper

ImmortalAK
ImmortalAK Day 2,109, 05:41

nese greket bejne zhurme edhe nje here me "agimin e arte" atehere edhe ktu sulmojeni,

Nderi mbi lojen

Dritche
Dritche Day 2,109, 07:27

BUBU strateg vlla 😛
me pelqeu ideja dhe njekohesisht e perkrah ate.
o7

ShkodranoBoy
ShkodranoBoy Day 2,109, 08:59

Duke qene se ne kemi aleate disa nga shtetet qe jane ne lufte me Serbine , ne kete duhet ta perdorim edhe ne favor te tonin . Gjithmone Ballkani ka qene nje fuqi baruti i cili pret shkendijen me te vogel per t'u ndezur . Ne arritem qe te merrnim nje pjese te tokave tona , jo te gjitha por dalengadale do i marrim . Si fillim na duhet qe ne lojtaret e rinj te fuqizohemi me shume 🙂 . Ne s'kemi nevoje qe t'i shpallim lufte direkte Serbise por thjesht te kontribojme ne shfuqizimin e forces se tyre por njekohsisht edhe ne humbjen e influences se tyre . Si mund te ndodhe kjo ? Ketu po paraqes mendimin tim . Si fillim ne shqiptaret te marrim pjese ne lufterat clirimtare qe po behen nga ana e Kroacise i cili ka lojtare shume te fuqishem dhe te Bosnjes ne ballkan , te Frances dhe Italise ne evrope dhe te Meksikes dhe Shba ne kontinenti Amerikan . Si mund te arrihet kjo ? Duke rene dakort me keto shtete si dhe me turqit meqense jane aleatet tane . Duke krijuar vatra te reja lufte serbia nuk eshte e zonja t'i perballoje te gjitha , me besoni ata nuk jane as Zeusi dhe Herkuli qe t'i bejne balle te gjithave . Ndoshta do duhet kohe per tu marre te gjitha por ne fund do buzeqeshim te gjithe sic eeshte edhe shprehja : '' Nje per te gjithe , dhe te gjithe per nje '' . E dyta eshte t'i japim fund edhe kukllave te serbise , Bjellorusise dhe Malit te Zi . Qe Serbise mos t'i leme shume shtigjeve sepse e kuptoi qe ne kur jemi te bashkuar jemi shume , po shume te forte .

Hajdaraga
Hajdaraga Day 2,109, 09:14

Strategjite duhen bere me kujdes.Si fillim duhet pare interesi i vendit dhe pastaj i aleateve.Ne filim do shoh shtepine time pastaj te komshiut.
Interesi yne eshte qe lufterat e Serbise te zgjasin sa me shume sepse nese ata jane te qete atehere fshirja e Shqiperise nga Ballkani eshte ceshtje oresh.Nese Serbia nuk do ishte e zene ne luftrat e saj ne nuk e pushtonim dot Malin e Zi dhe nuk do kishim kaq territore.
Jam dakort me Cercizin kur thote se duhet ta shkrepim nje here kundra grekut.Aleate si kemi me,ne cdo lufte luftojne kundra nesh,e ci duam akoma?Momenti eshte shume i mire sepse ata kane pushtuar edhe Fyromin qe nuk eshte fuqi e vogel ushtarake ne loje.

AUTOCHTHONOUS ILLYRICUM
AUTOCHTHONOUS ILLYRICUM Day 2,109, 09:23

esht nje moment shum shum i mire te marrim Kosoven,por mos harro se momenti me i miri ishte kur serbia gati po fshihej nga harta,humbi beogradin e shum territore te saja naturale,por prap se la Kosoven,prandaj edhe e kam pak ne medyshje kete sulm,por qe nese sulmojm do ti bejm nje nder aleateve tone,por edhe pse jo,me luftu fort me e ba Kosoven te kuqe ne harte o7

LiLo1
LiLo1 Day 2,109, 09:40

djem 1 keshille do kisha une.Pse te hapim lufta te reja pse te mos akumulojm energji barsa e bomba.Pra te pergaditemi sepse armiku nuk eshte se flen.Sa per strategji ushtarake ka nevoj edhe per kordinim me aleat ndihmesa qe duhet me ju ba atyne.Nje pjese e strategjise eshte rritja e strengut dhe krijimi i bazes materiale per luftra.Un vet kam kontaktu me disa CP te shteteve me te forta se ne dhe kan shum probleme logjistike pra armesh Q7.Me qe nuk jan hap supplies nga shteti ato 2k Q7 edhe ato qe jan prodhu plus te tjerat qe mund te krijohen rrezerve nga burime te ndryshme si donacioni ose blejmja e tyne.Pra sa me pak luftim aq me pak xp e me shum strength.Nuk jena ma ai shteti qe nuk mund te mbante me shum se 1 round edhe ate ne div2-1 po kena kriju e jena forcu si force goditese.§Pra me pak durim e me te zgjum me perfitu prej situatave kam frik se shum shpejt do jemi edhe ne superufuqi ushtarake

ShkodranoBoy
ShkodranoBoy Day 2,109, 10:44

Deshtimi te ben qe te kuptosh gabimet dhe te ecesh perpara . Keshtu e pesuam edhe ne deshtuam , por u ngritem perseri kete ralle me te forte dhe me mendje me te kthjellet dhe arritem aty ku jemi sot . Ndoshta ishim te dobet , ndoshta ishim te paket ne numer ndoshta ... noshta .. ke shume arsye se kujt mund t'ia veme fajin per deshtimet , por ama s'u dorezuat dhe vazhduat te luftoni dhe te triufoni . Por kete fuqizem qe pesuam duhet ta testojme pse jo mbi nje shtet tjeter sic eshte Bjellorusia ose ndaj aleat i serbise ?? Edhe po te deshtojme te pakten te kuptojme qe kemi ende pune per te bere . Nese nuk deshtojme s'kemi per tu fuqizuar ose per te kuptuar problemet qe kemi , deshtimi eshte pjese e jetes apo jo ? 😉 . Respekt meqe jemi edhe nga i njejti qytet 🙂

Fessti
Fessti Day 2,109, 13:43

Shume bukur, konkrete, qarte, thjesht!
V...

Mr.Tosi
Mr.Tosi Day 2,109, 15:10

krejt ne rregull mirpo duhet pas parasysh se shteti ndiniher ka nevoj per "FarmVille" status dmth pak pushim me mbledh ndonji Cokollat se u sakatum krejt njani ma keq prej tjetrit kemi mbet.
Me greqin ndoshta sna pelqen po nji gje e dij se personat me te fort te greqis 99 % i ke ne Top5 ne luftat tona. dmth lojtar qe bejn 50M+ edhe cdoher kemi kalu mir me greqin.

maxXxy666
maxXxy666 Day 2,109, 18:54

Armiq me kriju eshte shum leht , mirpo jemi ne pozite qe na duhen miq , nese jo miq te pakten as armiq te mos jen.

BubullimaAl
BubullimaAl Day 2,109, 23:12

shume e drejte eros kosova,te pakten te mos i kemi armiq,koj ka rendesi te pakten tani per tani

eFerizaj
eFerizaj Day 2,110, 00:47

Mendimi im eshte ta sulmojme slovenin tek tokat italiane : )

Solitarius87
Solitarius87 Day 2,110, 03:37

Strategjia me e mire eshte me u pergatite per lufte ne kohe paqe!! Ne nuk duhet me hap lufte ne kete moment as me Serbine as me Greqine por te perfitojme nga kjo qetesi per te rritur TG e te gjithe lojtareve Shqiptare. Mos harrojme se nese hapim lufte per Kosoven ne do harxhojme shume dhe shum pak shance kemi me e marre. Te mbledhim sa me shume ALL, Gold, Q7 dhe te forcojme STR.
Dicka kam vene re ne dy tournamentet qe kaluan. DMG i Shqiperise eshte rreth 8-9 Billion. Shume pak ne krahasim me disa shtete me te njejtin nr lojtaresh 🙁 kshtu qe kemi shume pune per te bere.
Per sa i perket territoreve tona ne Ballkan ato jane te lira per momentin por shpejt mund te sulmohen dhe te pushtohen nga Serbiapor mbrojtja e tyre nuk eshte jetesore per momentin.Territoret tona ne Indi duhen ruajtur me cdo kusht!!!

briano87
briano87 Day 2,110, 14:24

te sulmosh greqine eshte budallallek,boll armiq kemi ne ballkan

ILLYRIUM
ILLYRIUM Day 2,111, 00:26

Kush osht FYLOLISTANI, a me sqaron dikush ?

eFerizaj
eFerizaj Day 2,111, 00:55

Maqedonet

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.