Ambient on/off

Join the new world

 

Somewhere deep in Balkans... (Turkey-Serbia relations) ENG/TR

Day 1,426, 11:25 Published in Turkey Serbia by ipipro

First, I would like to get some things cleared:


1. I do not represent eSerbian government or eSerbian people.
2. I'm just an ordinary eSerb which got great friends in eTurkey.
3. This is my personal opinion.
4. I don't mix RL with this game
.
5. I hope this article will change something.
I was kinda 2click when all this sh*t started happening. I saw that admins want to add eKosovo and Metohija as independent or like 8th territory in eSerbia.

* Every senior player, or player with IQ higher than 100 knows that eRepublik team wants to make money in areas where RL national conflicts are. (Serbia-Croatia-BiH; Turkey-Greece; Poland-Germany; )


Then, eRepublik team decided to '' light that fire in our hearts '' especially in eSerbian ones. Then the voting started. But before that, let's get back in time...

eTurkey and eSerbia were allies all way long from V1. AT the beggining of our friendship, later brotherhood, we had common interests which bonded us for a long period. Later, those interests became '' helping each other without asking ''. Later x3, we didn't have interests, we had something much bigger. That was the time when I was MoFA of eSerbia. I was ASTONISHED with your help and your people, especially lazokrats and your national army. We helped each other without asking late @ nights etc. That was called brotherhood, a real one.

Then some ''trolls'' or smth like that, decided to add new feature to this game - religion. Even if there is no religion in this game, some people decided to mention it here.

Do you know what makes Turkish-Serbian special? Yeah, you're right! RELIGION!


Beside all RL wars between Turkey and Serbia, RL national conflicts and bad relations, we managed to stay friends during 3 versions of this game! It's astonishing right?


Let's get back to the presence. I have to admit it. We both hurted each other. PedjaT hitted agains you, BattalGAzi hitted against us. It happens, especially when SOMEONE plays with people RL emotions and national conflicts.


We saw how much Turks voted for independent eKosovo and Metohija, but we also saw how many Turks voted for eKiM inside eSerbia. To me, personally, it doesn't matter how much of you guys voted for independent eKiM.

What matters is that eKiM will be added as 8th region of eSerbia.


Let's get inside his brain:


'' Okay, I see. There is region in Balkans, (where I got the bigger amount of money) called Kosovo and Metohija. There is RL conflict between Serbia and Turkey there, and also between Albania and Serbia. Whoa! I can make more money there! If Serbia doesn't agree, I know that some countries, allies of eSerbia, will vote for independent eKosovo and there will be more NATIONAL CONFLICTS in game, thus MORE MONEY FOR ME AND MY TEAM! ''


Do you get it now? (I'm talking to eSerbs and eTurks)


- Don't let HIM destroy our friendship.
- Don't let HIM make more money in this conflict.
- Don't let HIM guide us, just like we're some sheeps for shaving.


I respect your votes, and your RL opinions, but now, when this all is over, and eKiM is a region of eSerbia, it's time to play the game, like before!

Smart people will see FAR BEYOND this so called ''conflict'' between eTurkey and eSerbia and see, for really, what is this all about 🙂


Thus I call eSerbian and eTurkish governments to TALK. Talk, talk and talk for hours if needed until some SOLUTION IS FOUND.

I know that there are some people which will spam in comments, troll about RL conflicts, but they aren't worth of attention. Ignore the trolls - don't feed them.

If you have some questions about this article, or some solution feel free to send me an igm.

It's time to shake hands again, talk and fight those EDEN asses!


Hopefully that this ''conflict'' will end soon,
your bro ipipro.
- TURKISH VERSION -

Öncelikle, bazı şeyler hakkında açıklama yapacağım:


1. Şuan Sırbistan hükümetini veya Sırbistan halkını temsil etmiyorum.
2. Çok iyi Türk arkadaşları olan sıradan bir Sırbistan vatandaşıyım.
3. Bunlar benim şahsi görüşüm.
4. Gerçek hayatı oyunla karıştırmam
.
Tüm bu b*k gibi olaylar başladığında 2 tık yaparak oyunu devam ettiriyordum. Oyun yöneticilerinin eKosova ve Metohija’yı Sırbistan’ın bağımsız veya 8. orjinal toprağı olarak eklemek istediklerini gördüm.

* Her üst düzey oyuncu, veya IQsu 100’den fazla değere sahip oyuncu bilir ki, eRepublik ekibi parayı gerçek yaşamı kullanarak bu oyunda kazanmak ister. (Sırbistan-Hırvatistan-Bosna Hersek; Türkiye-Yunanistan, Polonya-Almanya)


Daha sonra, eRepublik takımı '' kalbimizdeki ateş hakkında '' kararını verdi özellikle de Sırbistandakiler için. Ve oylama başladı.. Ama bunun öncesinde, hadi gelin biraz geriye gidelim...
eTürkiye ve eSırbistan V1 döneminden beri iki müttefiktir. Dostluğumuzun başında, daha sonraki kardeşliğimiz, biz uzun süre bize bağlı olan ortak çıkarlara sahiptik. Daha sonra, bu çıkarlar '' sormadan yardım etmeye '' dönüştü. Daha da sonra, çıkarlarımız olmadı, daha büyük şeylere sahip olduk. Bu zaman benim Sırbistan Dış işleri bakanı olduğum zamana denk gelmektedir. Ben o zamanlar sizin yardımlarınız ve insanlarınızın yaptıklarına ŞAŞIRMIŞTIM, özellikle Lazokratlar ve sizin resmi Ulusal Türk Ordunuz yapıyordu bu yardımları. Birbirimize sormadan devamlı geceleri yardım yaptık vs.. Bu gerçek kardeşlik anlamına gelir.

Daha sonra bazı “troller” veya onun gibi birşeyler, oyuna yeni bir şeyler katmaya karar verdiler - din. Bu oyunda herhangi bir din olmasa bile, bazı insanlar bunları hatırlatmaya karar verdi.

Türkleri ve Sırpları özel yapan şey nedir biliyor musunuz? Evet, haklısın! DİN!


Türkiye ve Sırbistan’ın gerçek hayattaki tüm savaşlarının yanı sıra, Gerçek Hayattaki çatışmalar ve kötü ilişkilere rağmen, bu oyunun 3. versiyonunda da arkadaş kalmayı başardık! Şaşırtıcı değil mi?


Hadi günümüze tekrar geri dönelim. Ben itiraf etmeliyim. Birbirimizi çok yaraladık. Pedjat geldi size vurdu, Battal geldi bize vurdu. Bunlar oldu, özellikle BAZILARI insanların gerçek hayattaki duygularıyla oynadığı zaman oldu bunlar.


Kosova ve Metohija’nın bağımsızlığı için kaç tane Türk’ün oyladığını gördük, ancak biz kaç Türk’ün Kosova eSırbistanın toprağıdır seçeneği için oy yolladığını da gördük. Benim için, kişisel olarak, Kosova’nın Sırbistan toprağı olup olmadığı hakkında kaç kişinin oy yolladığı hiç önemli değil

Kosova bu oyunda Sırbistan’ın 8. toprağı olsa ne olur ki?


Hadi şimdi onun beyni ne diyormuş onu görelim:


“Tamam, görüyorum. Balkanlarda bir bölge var, (hani şu fazla para kazanabileceğim bölgelerden) isimleri de Kosova ve Metohija. Buralarda gerçek hayatta Türkiye ve Sırbistan arasında çatışmalar var, ve ayrıca Arnavutluk ve Sırbistan arasında da var bu çatışmalar. Hobaaa! Ben buralardan iyi para yaparım! Eğer Sırbistan müttefikleriyle anlaşamazsa, Sırbistan’ın müttefiki olan bazı ülkeler bağımsız eKosova için oyunu kullanacaktır ve böylelikle MİLLETLER ARASI ÇATIŞMA çıkacaktır oyunda, yani BEN VE EKİBİM İÇİN PARA, PARA, VE DAHA FAZLA PARA!! ''


Şimdi anladınız mı? (Türk ve Sırplar için konuşuyorum)


- ONUN dostluğumuzu bozmasına izin vermeyin.
- ONUN bu tartışmalardan daha fazla para kazanmasına izin vermeyin.
- ONUN bize rehberlik yapmasına izin vermeyin, sanki hepimiz kırpılan koyunlar gibiyiz..


Akıllı insanlar OLAYLARIN ÖTESİNİ görecektir. Yani demek istediğim Türkiye ve Sırbistan arasındaki "çatışma", gerçekten, ne hakkında olduğunu göreceklerdir 🙂

Böylelikle Sırp ve Türk hükümetlerine çağrı yapıyorum, KONUŞUN. Konuşun, konuşun ve konuşun... ÇÖZÜM BULUNANA kadar gerekirse saatlerce konuşun.

Biliyorum ki makale yorumlarında bazı insanlar spam mesaj atacaklar, gerçek hayattaki çatışmalar hakkında trolleyecekler, fakat dikkat etmeye değmezler. Trolleri boşverin bir başka deyişle - trollere fındık fıstık atmayın.

Eğer bu makale hakkında sorularınız, veya bazı çözümleriniz varsa oyun içinden bana mesaj atmaktan çekinmeyin.Umarım bu “çatışma” yakında dinecek,
Kardeşin, ipipro.


 

Comments

UmutVar
UmutVar Day 1,426, 11:25

pirinç

supercar
supercar Day 1,426, 11:25

bulgur

oddyZR
oddyZR Day 1,426, 11:26

Voted thnks bro xd

Hail Serbia
Hail Turkey

In Owl We Trust
In Owl We Trust Day 1,426, 11:27

v

AttilaBleda
AttilaBleda Day 1,426, 11:27

voted for ipipro o/

doe bp
doe bp Day 1,426, 11:27

v

C.G.R
C.G.R Day 1,426, 11:27

+v

Welcome Ipipro o/

cCc imelih messi cCc
cCc imelih messi cCc Day 1,426, 11:28

FREE PLATO !


PLATO IS PLATO !

M A M A D O
M A M A D O Day 1,426, 11:28

o7

selefkos nikador
selefkos nikador Day 1,426, 11:29

Poland %50 voted (2000 vote) for independent Kosovo but not problem btwn serb-poland .. dont understand

Nick Slaughter
Nick Slaughter Day 1,426, 11:29

o/

Cookies Crisps
Cookies Crisps Day 1,426, 11:29

INCI is the cancer of Turkey! 🙂

lMelankoliA
lMelankoliA Day 1,426, 11:29

Voted thnks bro xd

Hail Serbia
Hail Turkey

Blue Dracula
Blue Dracula Day 1,426, 11:30

bravo Hail Turkey, Hail Serbia Hail Alliance

Mamado
Mamado Day 1,426, 11:31

Thanks Serbia...

IsevekcL
IsevekcL Day 1,426, 11:31

good boy !

ooops07
ooops07 Day 1,426, 11:31

good article .]

cemmo
cemmo Day 1,426, 11:31

o7

Igorcheee
Igorcheee Day 1,426, 11:32

selefkos, its 50-50, but u voted 83percents 😒

Norbengo
Norbengo Day 1,426, 11:32

Enough with the ass kissing... is it Serbian specialty?

serbiankid
serbiankid Day 1,426, 11:32

o/

Fluvoxamine
Fluvoxamine Day 1,426, 11:32

We will fix this issue. Nobody will be able broke up our good friendship (including plato)

SovraN
SovraN Day 1,426, 11:32

Voted. but it will be hard to be like in the past.

Dr Lestra
Dr Lestra Day 1,426, 11:33

http://www.erepublik.com/en/article/-quot-quot-1-1883152/1/20>>>>Источно питање!!
~~~~ОБАВЕЗНО ПРОЧИТАЈТЕ!!~~~~

Atomska Mravica
Atomska Mravica Day 1,426, 11:33

Hail Serbia
Hail Turkey

D3aThIr0N
D3aThIr0N Day 1,426, 11:33

HARDVOTED!
Hail OldFriendship!
Fail Plato!
And WAR WİTH EDEN! Croatia-Bosnia-CYPRUS!

Kenan.Gomutan
Kenan.Gomutan Day 1,426, 11:35

o7

MoonChe
MoonChe Day 1,426, 11:35

Neko se boji da ce turkse farme prestati da pune dzepove (:

Meronym
Meronym Day 1,426, 11:36

Voted

Hail Serbia
Hail Turkey

ipipro
ipipro Day 1,426, 11:36

SovraN - play hard go pro ;😉)


Don't let Plato destroy old friendships thus making more money!

Strumjanin
Strumjanin Day 1,426, 11:37

HARDVOTED!
Hail OldFriendship!
Fail Plato!
And WAR WİTH EDEN! Croatia-Bosnia-CYPRUS!

M.A.M.A.D.O
M.A.M.A.D.O Day 1,426, 11:38

voted

MacedonianJerk
MacedonianJerk Day 1,426, 11:38

о7

jaymzhtfld
jaymzhtfld Day 1,426, 11:39

big vote

xSaintly
xSaintly Day 1,426, 11:39

big vote

Strastniot
Strastniot Day 1,426, 11:39

o7

Janis Gustavian
Janis Gustavian Day 1,426, 11:40

fail inci

KocaSeyit
KocaSeyit Day 1,426, 11:40

Voted,

You are telling the true.
This is just a game.

Maya_The_Bee
Maya_The_Bee Day 1,426, 11:40

v

vojislavp
vojislavp Day 1,426, 11:42

the true enemy of all alliances is Pl**o....
hope all players realized that 😃:D

JamesAlan
JamesAlan Day 1,426, 11:43

Voted.

HainKostebeK
HainKostebeK Day 1,426, 11:45

Voted

banovano magare
banovano magare Day 1,426, 11:46

Signed.

Albanian by blood! Eagle by soul!

Nemamja
Nemamja Day 1,426, 11:46

Waiting for Akasuna.....

Dr.NEO
Dr.NEO Day 1,426, 11:47

o7

kocc
kocc Day 1,426, 11:48

HARDVOTED!
Hail OldFriendship!
Fail Plato!
And WAR WİTH EDEN! Croatia-Bosnia-CYPRUS!
Hail Turkey
Hail Srbija
Hail Makedonija
Hail BROTHERHOOD

GurkaaN
GurkaaN Day 1,426, 11:48

voted..

Hail Serbia

Hail Turkey

mungos032
mungos032 Day 1,426, 11:48

srpska verzija? 😃

SrpkoBre
SrpkoBre Day 1,426, 11:49

Vi kako hoćete ali mene je sramota da kažem da su mi Turci braća.

Jovan Tekelija
Jovan Tekelija Day 1,426, 11:49

ипипро воли да пише бившим савезницима.
тако је некад писао русима хРРР

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.