Slovenija je fenomen - vsak 4. učenec je nadarjen

Day 2,677, 14:26 Published in Slovenia Croatia by Demiangel

Zanima me vaše mnenje o nadarjenih v Sloveniji. Pa rabim tudi 25 komentarjev za misijo.

Izr. prof. dr. Mojca Juriševič iz Centra za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti na Pedagoški fakulteti v Ljubljani pojasnjuje, da je tako visok delež prepoznanih nadarjenih posledica sistema: “Mi za nadarjene imenujemo otroke, ki pokažejo ali nek dosežek na enem ali drugem testu ali pa jih, kljub temu, da imajo povprečne rezultate na testih, učitelji imenujejo za nadarjene. Tu so težave, s katerimi se bomo morali soočiti, da ne bi napačno imenovali otrok, ki niso nadarjeni, za nadarjene, ali da ne bi izpuščali tistih, ki jih ne vidimo, ker nimamo dovolj znanja, ali ker nimajo dovolj priložnosti, da bi svojo izjemnost pokazali in jih potem zanemarimo.”

Razlike med šolami so velike, želje nadarjenih pa podobne: “Nadarjeni si želijo več osebnega pristopa, bolj zanimiv pouk, več izzivov, več vztrajanja in poglabljanja na določenih temah.”

Slovenija ne zbira podatkov o nadarjenih, kaj se zgodi z njimi. Ustanove, ki delajo z nadarjenimi, pa niso povezane, zaradi česar se zgublja energija in denar. Mojca Juriševič pogreša strategijo dela z nadarjenimi od vrtca naprej. Meni, da bi morali bolj izpopolnjevati znanje učiteljev na tem področju.
V vrtcih se sistematično ne ukvarjajo s potencialno nadarjenimi

Predsednica sekcije psihologov v vzgoji in izobraževanju pri društvu psihologov Božena Stritih dela v vrtcu že 20 let pravi, da se lahko otroke, ki prehitevajo pričakovan razvoj, hitro prepozna. “Taki otroci so lahko moteči za večinske otroke. S svojo vedoželjnostjo, razmišljanjem, ravnanjem so lahko moteči tudi za strokovni kader v vrtcih.”

Slovenska predšolska zakonodaja ne pozna pojma potencialno nadarjen otrok, v šoli pa je pojem nadarjenosti zelo širok. “V našem okolju se pogosto zamenjuje otrokova močna področja s potencialno nadarjenostjo in talenti. Nadarjeni so tisti, ki zmorejo več, ter izkazujejo bistveno višje mentalne sposobnosti.”
Velike razlike med šolami.