Ambient on/off

Join the new world

 

Shqiperia

Day 1,792, 15:34 Published in Albania Venezuela by Catatumbo

Vllezer dhe motra ju uroj dhe ju faleminderoj per mundin qe dhat ne luften kunder FYROM.
Me te vertet jam shum i knaqur dhe kam nderin qe isha president ne kohen kur shqipria arriti rekordin e suksesit me te madh qe kemi pas prej se esht kriju shqiperia sidomos kur kemi parasysh se ne si shtet rradhitemi shteti i 35 ne rank listen per demage ndersa FYROM ne te 4 kjo don te thot qe ata kan jan shum me te fort se ne . Po ne e dham maksimumin dhe ia dolem me sukses edhe kryelart pavarisht se per momentin nuk kemi teritor.

Shpresa ime esht nese Italia fiton ket luft te nai kthej nderin qe ja bem e te sulmoj ne albanian coast e tnai kthej teritorin qe te kemi tpakten nje teritor sa per fillim.
Po ju lus gjithve rrini koken lart se esht rezultat historik kjo qe e arritem ne kto luftra.

Pasi luftrat mbaruan un prej sod kam filluar aktivitein tjeter i cili eshte gjithashtu shum i rendesishem per shqiperin:

Eshte koha qe banka e shqiperise ta shlyej borxhine kahmotshem me 1900 Gold qe e patem.

UN nga dita e sotme fillova me ble gold: Sod bleva 20 gold dhe do vazhdoj me ble ne ditet ne vijim nga aq mundesi sa kam nga buxheti i shtetit dhe kjo ishte nje nder arsyet per ngritjen e taksave po ndoshta vetem me buxhet nuk mundemi me bo kta kshtu qe ju kisha lutur kush ka mundesi me ndihmu shtetin qe ta shlyejm ket borxh sa me shpejt(endrra ime esht te shlyhet gjat mandatit tim dhe do mudnohem do e bej maksimumin)kshtu qe un sod do i hedh disa food raw material me cmim te 100 all ne treg e kush mundet me ndihmu e kush don me kontribu ne ket drejtim le te shkoj e te blej mos ma shum nga 1 se nuk esht gje e madhe nese jipen 100 all shqiperin.

Ju faleminderoj edhe njeheer .

EDHE JO NGA MULTIT O BURRA SE MORREM PRAP BAN 1 DITOR 😡😡😡

Citizen: Banka e Shqiperise - 5309810
Punishment type: Ban for 1 day - ID: 7747557
You have not respected the 3rd eRepublik Citizen Law:
"Thou shall not create or administrate multiple accounts"
This organization has received 105000 currency from clones via taxes and after that via donation laws. As a result of this, the above mentioned amount has been deducted from your account. Since you didn't had that amount on your account, we have set your currency account on - (minus) after deleting 12488.8628 currency In your appeal message you wrote the following information: Hi i dont know why now is the bank baned. u made an article and asked citizens to donate me i just wantet to delete my minus in the bank. this is country bank and citizens want to help the country bank to deete the gold which is in minus can u pls tell me why is this hapening ? Noone doing multiple accaunds i just made a piblic article to help the bank cz thats imposimbel to make donate from the citizens direktly in banks. i dont know why is this hapennging

 

Comments

Sinan Ks
Sinan Ks Day 1,792, 15:37

Voted hard

Sinan Ks
Sinan Ks Day 1,792, 15:38

Puna me e mire qe ke bo deri me tani,veq vazhdo shoku 🙂

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,792, 15:40

V

RROFTE SHQIPERIA !

Panch0TheGreat
Panch0TheGreat Day 1,792, 15:41

v

Muhammedi
Muhammedi Day 1,792, 15:41

V+S

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,792, 15:42

Edhe nese nuk arrin me fshi borxhin te mundohem per qeveri t'ardhme me pas durt mat lira e ma te mbushme me ndihma per me vazhdu punen ...

o7

Fessti
Fessti Day 1,792, 15:45

voted
GOOD JOB

Divine.AL
Divine.AL Day 1,792, 15:47

shum me ven festim! V!

Kutluk Bilge Kul Ishamael
Kutluk Bilge Kul Ishamael Day 1,792, 15:55

Voted

Norbengo
Norbengo Day 1,792, 15:56

It's good to see you guys have internet in Albanistan

LEKSENDER
LEKSENDER Day 1,792, 15:56

Jam dakord mir e ke menduar po na thuaj do ti ulni taksat mbasi te arrijm shumen 1900 gold ? Un per vete do ti jap me qef 2 gold dhe po pash qe qeveria esht transparente do jap dhe me shum

johnias
johnias Day 1,792, 15:57

v s o/

Roland231
Roland231 Day 1,792, 15:59

v brravo vella je te ba 1 pun tmrekullueshme!

Shqipdon1
Shqipdon1 Day 1,792, 16:00

V edhe pse ma ke prish sot pak veq nejse .

a le si ander
a le si ander Day 1,792, 16:04

v

LEKSENDER
LEKSENDER Day 1,792, 16:06

Norbengo if u like come one day in Albanistan and we will give pleasure your serbistan ass

Panch0TheGreat
Panch0TheGreat Day 1,792, 16:16

He should come like his fellow serbitches in SHKUP today , and get his ass beaten like never before 🙂

jonkastrioti
jonkastrioti Day 1,792, 16:17

Te lumte he burr i dheut

Erjus I
Erjus I Day 1,792, 16:36

V

Alb Assassin
Alb Assassin Day 1,792, 16:39

o7

Arius argiri
Arius argiri Day 1,792, 17:03

shof ketu siper shume komente nga persona qe duartrokasin iniziativen per fshirjen e borxhit te shkaktuar nga qeverisja e napoleonit te VI dhe visar Jasiqit qe kur ngrija problemin e borxhit te bankes me shkruanin ne komente " e ja fut kot ! ska problem qe banka ka 2000 gold borxh! etj etjj ! çuditerisht tani jane dakord qe rriten taksat qe te paguajme borxhin! por nga ana tjeter durtrokisin me te madhe akoma ate dhe ata qe i ngarkuan shqiperise mbi shpine kete borxh! shpresoj qe heret a vone

Arius argiri
Arius argiri Day 1,792, 17:03

te fillojne te arsyetojne me mendjen e tyre !!!!!

Catatumbo
Catatumbo Day 1,792, 17:10

@arius vlla te shikojm perpara mos ta kthejm koken mbrapsht se nuk kemi hajr prej asaj pune nese esht ber gabimi ather le ta permirsojm gjith se bashku dhe ta qojm shqiperin perpara 🙂

LiLo1
LiLo1 Day 1,792, 18:36

Ne rradh te par te bej urimet me te siqerta per mundin dhe arritjet gjate presidences tende vlla dhe uroj e te kerkoj qe madati jot te vazhdoj me perpara sepse per njerez si ti ka nevoj eShqiperia prandaj mos e len ne mes po qoje perpara me grupin qe e ke nis sepse do te vin edhe me shum rezultate hail FestimBeqa hail komplet Ts

T R A C E
T R A C E Day 1,792, 20:27

o7

T R A C E
T R A C E Day 1,792, 20:29

Norbengo, te Marofte nana bineq!

Krye Qendra
Krye Qendra Day 1,792, 23:07

v

AM14
AM14 Day 1,792, 23:55

Une jam kunder qe ky borxh te fshihet, ose jo te pakten nga buxheti i shtetit, nese fshihet borxhi do ishte nje investim i vdekur dhe ne si shtet nuk do perfitonim asgje vetem do humbnim 1900 gold qe do mund ti investonim apo perdornim per diqka tjeter.
Une kam disa ide tjera sesi te fshihet ky borxh po kete ide mund te ja u tregoj sepse nuk ben publikisht 🙂

Rilindasi
Rilindasi Day 1,793, 00:28

Fyrom e Italia më shkronja të mëdha e Shqipërinë tonë me të vogla. Me taksa të ritura për të ritur buxhetin, e më minus gold borxh e cila kerkohet që të mbulohet duke blerë gold me para reale. E gjitha do mund të regullohej nese paratë e shtetit të cilat ia keni falur Claudek e që janë 130 000 e me mbi 100 gold që ai i mban peng, ne mund të kishim mbi 300 gold më shumë të cilat do ishin si rezerva, por ja që president ju nuk deshironi të shikoni mrapa , dhe keqperdoruesit të lulëzojnë.Kurse...

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 00:30

Kjo iniciative eshte vetem humbje e resurseve te lojtareve te Shqiperise dhe shtetit. Nuk po mund te mendoj per ndonje benefit qe do te kete ky veprim.

A mund te na tregosh se cfare do te jene benefitet?

V.

Rilindasi
Rilindasi Day 1,793, 00:30

vlera e një shteti matet me goldin që ka, sepse goldi gjithmonë është në levizje, dhe nese perseri do kemi 1 gold/1500 all ne do perfitojmë nga një gold i tanishëm të cilin e blejmë me 500 all , e madje minusin mund të e mbulojmë brenda 2 muaji, po të arini të neutralizoni keqperdoruesit, por juve president do shikoni nga e ardhmja andaj e kaluara që na ka plaqkitur e keqperdorur do mbetet e kaluar e pa thenë deri më tani. Është keq president , më besoni që të mbyllni sytë për të kaluarën tonë.

Rilindasi
Rilindasi Day 1,793, 00:33

E unë Festim , nuk do të shkruaj vetëm një V dhe Hail por do të replikoj sepse idetë tuaja sidomos kjo nuk është për V , e lere më artikulli që nuk i takon një presidenti . Besoj që në të kaluarën do e kuptoni se si disa njerëz brenda qeverisë suaj u lanë ne lloq dhe nuk u perkrahen, sepse humbem teritore kur ne mund të kishim një teritor por sot jemi në zero, andaj, të lutëm, po patet mundësi që të bleni gold për borxhin bejeni vet, ose le ta bejnë ata që e humben , e jo qytetaret që ngulfatën

Rilindasi
Rilindasi Day 1,793, 00:35

me taksa e tatime shtesë, e tani më ju i detyroni që të paguajnë dhe borxhin nga paratë e tyre, mendoj se gabime të tilla sikur ky i juaji nuk mund të lejohen në të ardhmën sepse ato paraqesin hiq më pak e hiq më shumë një nivel të lartë të keq qeverisjës dhe një nivel nën zero të transparencës. Tani le ta gjykojnë të gjithë se ku po drejtohemi dhe nga cilat anë po zhvendosemi.

Pula Me Cizme
Pula Me Cizme Day 1,793, 01:01

t'kom pa n'lufte.
hallall tamli i gjinit t'nanes t'kofte se ishe trim mbi trima.

AL KiLLER
AL KiLLER Day 1,793, 02:18

v

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 02:30

Arlind wrote 5 minutes ago
You have successfully bought 7 product for 700.00 ALL. nga Banka Shteterore,

Djem, a jeni te vetedijshem se kjo ishte menyra qysh u denu banka me kete gold qe tanime eshte ne minus. Ne te njejten menyre kane dhuruar lojtaret dhe kongresmenet GOLD-in e tyre duke blere ALL me vlere te vogel. Kjo ishte arsyeja e denimit te bankes. Po me doket se me kete veprim do te marrim nje denim tjeter dhe ta vendosim banken edhe ne -ALL

Just saying...

V.

Mr. BadAss
Mr. BadAss Day 1,793, 03:50

VIsar Jasiqi
jo benefitet por perfitimet
te perdorim shqipen jo anglishten

AlBrave
AlBrave Day 1,793, 03:54

Une nuk jam dakord me kete vendim ne permbajtje, megjithese me pelqen perpjekja e presidentit aktual.
Problemi nuk zgjidhet pa u kuptu shkaku. Nese pergjegjes eshte drejtuesi i Bankes, alalban, atehere me se pari duhet nderruar pergjegjesi i Bankes se Shqiperise.
Me pas nje borxh i tille i stermadh (rreth 850,000 ALL) nuk duhet te rendoje vetem mbi nje muaj, nese ne vertet duam qe ta zgjidhim. Borxhi duhet nda ne disa periudha, dhe kjo qeveri mund te sakrifikoje dicka qe nuk e kalon 1/4

AlBrave
AlBrave Day 1,793, 03:57

Po ashtu une nuk e kam kuptu kurre se ku kane shkuar keto 2000 gold, kush i ka perfituar dhe per cfare i ka perdor. Kush e ka pergjegjesine, kush e ka fajin? Pse duhet te shmangim fajtoret nga keto probleme? Nese fajin e ka Napoleoni ose alalbani, ta dime dhe ne, dhe mos ti glorifikojne kot ato qe skuptojne mire lojen.
Ashtu sic e permend dhe Rilindasi, ne kemi kete Claudek qe po mban peng nje fabrike dhe dhjetra saltpeter qe i jane dhene me fonde te qeverise me vendim personal te Napes.

emka.ill
emka.ill Day 1,793, 04:05

v

Mili Murtezi
Mili Murtezi Day 1,793, 04:24

ku i keni marr 1900 gold borxh une sen nuk po di

Me qoni mesazh per mem tregu ju lutem!

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 04:26

AlBrave - denimi ka ndodhe kur kam qene une guvernator i bankes - andaj nese kerkon fajtor, mund te me fajesosh mua (ato GOLD na ka marr PLATO si denim ndaj atdhedashurise se lojtareve) .

Mund te hysh ketu dhe ti gjesh arsyet http://www.erepublik.com/en/article/pyetje-pergjegje-rreth-raporteve-ekonomike-2043855/1/20

Per ate po boj zhurem. Se nga mosdija jone, dhe dhurimet e lojtareve ne GOLD, kemi marr denimin nga adminat. Per kete arsye une kam dhene doreheqje nga banka.

V.

Mili Murtezi
Mili Murtezi Day 1,793, 04:29

Ju në mënyrë të suksesshme keni blerë 1 produkt për 100.00 ALL.Prej Bankës e Shqipëris

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 04:29

Me duket se e njejta po perseritet. Duhet analizuar kete vendim:

Nen 1 - Cfare na nevoitet gold. Shteti nuk mbledh gold, po mbledh ALL nga taksat. Banka blen me ALL dhe shperndan ndihma. Une spo di pse po i humbim gjithe keto resurse te lojtareve per te mbushur gushat e krijuesve te kesaj loje (qe kane qellim fitimin)

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 04:30

Nen 2 - Po rezikojme te marrim nje denim tjeter duke dhuru lojtaret ALL duke blere ushqim prej 100 ALL. Cdo anomali ekonomike lajmeron adminat e lojes per ndonje parregullsi dhe ata lehte mund te marrin nje vendim te ri qe te denojne banken me ALL.

Une mendoj se ka probleme me prioritare qe duhet adresuar, si ekonomike, si sociale.

Andaj po pres te tregohen arsyeshmerite ekonomike e nje vendimi te tille, po spo e jep ende askush.


V.

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 04:33

nonakrimit - neglizhenca e koshiences se kesaj situate delikte relikte verbale na inpenjon te shfrytezojne elemente leksike nga te gjitha gjuhet.

Une keshtu shkruaj ne loje - jo zyrtarisht.

V.

Catatumbo
Catatumbo Day 1,793, 04:50

Visar vlla heret a von borxhi duhet te shlyhet u ben nje vit e ca muaj loj dhe loja po vazhdon brezat po shumica edhe sic pe shef nuk pe dijn pse banka esht minus.
Kshtu qe morra ket iniciativ e brezat tjer si president e si qeveri ta vazhdojne e te jemi te paster se saher qee bajsha search ne bank ma vrajke syrin ajo pun,
Ndersa un thash kjo pun po bahet ne mandatin tim 15 ditor qe mka ngel a sa kshtu qe presidenti i ardhshem nese do mos ta vazhdoj sasht problem 🙂

Albania Coast
Albania Coast Day 1,793, 05:19

dhe shikoni si perfundova une 😛

#Serxhio ( Banned ) XD

AlBrave
AlBrave Day 1,793, 05:23

Me thene te drejten Visar, prape sqarimi nuk me duket bindes. Te marresh nje denim 500,000 ALL dhe 2000 Gold dhe te mos kesh nje shpjegim te plote, ca te te them une.

VisarJ
VisarJ Day 1,793, 05:26

OK festim,

Mua po me duket nonsens me e hup te gjithe kete mund te lojtareve per te ndertuar resurse duke dhuruar ne kete vrime te zeze.

Mendoj se ka programe me prioritare qe do te mund te shfrytezoheshin gjithe keto ALL. Nuk me duket arsye e bollshme se po ta vrajka synin. Ma vran edhe mu, po nuk kemi ndonje benefit (lexo- perfitim) nga kjo pune.

Sido qe te jete, ti je presidenti dhe lojtaret dhe koha le ta gjykojne kete vendim.

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.