Repost, avagy miként másznak vissza a romserbe a jeticsicskák?

Day 3,087, 07:24 Published in Hungary Hungary by Eheslo
A jeticsicskák próbálkozása a romserbe való visszamászásra megér egy repostot, ha már a gazdája szégyellte:

"[K+] A nyersanyagháború külpolitikai szempontból 14 minutes ago
•Published in Hungary Hungary
• by "iamkplus"

Üdvözlök mindenkit!

Leszögezem, ez egy elég hosszú cikk lesz, ICS-olvasók előnyben.
Nagyon sok kérdést és félreértést láttam felmerülni a nyersanyagújraosztással kapcsolatban, így felmerült bennem, hogy egy helyen összegyűjteném a jelenleg rendelkezésünkre álló információkat, de ez így túlságosan hosszú lett volna, így inkább egy eddig (nyilvánosan) kevésbé átbeszélt oldalról közelíteném meg a dolgot: a külpolitika szempontjából.

A cikkben az én véleményem lesz megtalálható a meghatározóbb kérdésekben, egyet nem érteni vele ér.

Magát az adminok által kiadott tájékoztatót elolvashatjátok angolul az oldalsó Resource Wars ikonra kattintva (vagy ha az éppen nem működik, akkor itt), magyarul pedig itt.

Rövid összefoglaló: Jön a v1(-utánzat). Készülődjünk!

Tartalom:
1. Elsődleges célunk - Háromországos európai megegyezés
2. Másodlagos célunk - Gyarmati változások
3. Szövetségi cél - Nagyhatalmak
4. Esélylatolgatás - Jövő
5. Az event "megnyeréséhez" szükséges felfogás

1. Elsődleges célunk - Háromországos európai megegyezés

Először is kezdjük a nyersanyagháborúban a közvetlen célunkkal.
Innentől a fullbónusz 90 % lesz - ezt akkor érhetjük el, ha egy régióba lerakunk ugyanabból az iparágból egy nagyon ritka, egy ritka, egy közepesen ritka, és egy gyakori nyersanyagot. (szerk. - Néhányan ezt kétségbe vonják, és azt feltételezik, hogy az országban lévő összes bónusz fog valamilyen mértékben számítani. És bár én ezt az eshetőséget logikátlannak és elképzelhetetlennek tartom, de meggyőzni nem tudtam őket, így addig gondoltam jelzem, hogy van ilyen is. A cikk írásánál azonban a tömegvéleményt (~az enyém) fogom figyelembe venni.)
Nyersanyagot csak eredeti régióba rakhatunk le, megszálltba nem. Annyi bónuszt rakhatunk le, amennyi eredeti régiónk van, ami hét. Ebből következik, hogy szerencsés esetben egy iparágból tudunk egy fullbónuszos régiót összehozni (4 bónusz), és egy másikból egy 3-bónuszos régiót.
Mivel a termelést a fullbónuszos régiókban termelők fogják innentől dominálni, egy 3-bónuszos régióban termelők versenyképtelenek lennének, így reálisan nézve csak az egy fullbónuszos régiót kell lehoznunk, a 3-as nem számít.
Szóval elsődleges célunk 4 token mielőbbi megszerzése, és abból egy régiónkban egy iparágat maxolni. Hogy ez melyik iparág legyen, arról megoszlanak a vélemények, de a két versenyben lévő a fegyveripar és az új iparág. A kajára majd kitérek, a ház pedig nem olyan jelentős, még akkor sem, ha elvileg várható a q6 és q7 házak bevezetése.
A fegyó és az új ipar között igazából az fog dönteni, hogy mennyire vagyunk optimisták. Mert a fegyóipar vitathatatlanul a legmeghatározóbb a játékban, és ha abból nincs fullbónusz, az a nagy gyárosok távozásával, és külföldi adózásával fog járni. Az új iparnak nagyon nagyot kell durrantania, hogy ezt kompenzálni tudja - és ha emlékszünk, hogy a házipar is alulmúlta a várakozásokat, akkor elég kockázatos ilyesmit feltételezni.

Ehhez külpolitikai vonatkozásban két feltételnek kell teljesülnie.
Tudjuk, hogy bizonyos távokon belül iparáganként csak egy very rare, és egy rare bónusz lehet (a pontos távokat a külön erre az eventre készült térképpel lehet tesztelgetni), és ez azt jelenti, hogy a very rare bónuszokból csak egy-egy lesz egész Közép-Európában/Európában. Tekintve, hogy a játék nagyhatalmainak nagy része ebben a Közép-Európa/Balkán térségben helyezkedik el (beleértve ebbe a legfontosabb szövetségeseinket), ezért mindenképpen szükség lesz a másokkal való egyezkedésre is. Bár láttam olyan felvetést, hogy most akkor egész Európa egyezzen meg, de ez nyilván kivitelezhetetlen. Reálisan nézve 3 húzó iparág (a kaja, ami nem) van, így két országgal tudunk úgy megegyezni, hogy senki érdekei ne sérüljenek. Erre a két legjobb jelölt Lengyelország és Szerbia.
A megegyezés tárgya nyilvánvalóan az, hogy elosszuk a három iparágat, és mindenki csak egyet maxol, nem rondít bele a másik levesébe, valamint segít a másik kettőnek, hogy a többi európai országnál előbb szerezze meg a választott bónuszát.

A másik fontos külpolitikai (és egyben hadügyi) vonatkozás, hogy biztosítva legyen elegendő csata a gyors tokenszerzéshez (30000 domination pontonként kapunk egyet), és eközben másokat gátoljunk abban, hogy megelőzzenek minket. Erről azonban majd később.

2. Másodlagos célunk - Gyarmati változások

A közvetett célunk gyarmati úton szerezni legalább még egy maxolt régiót, egy másik iparágból, és akkor ezzel rátértünk a gyarmati rendszerre és annak változásaira.
Eddig legfontosabb bónuszadóink az osztrák, illetve a német régiók voltak, ez azonban most változni fog. Eddig minden bónusz ugyanannyit ért, és az összes régióból összeadódott, így megoldható volt, hogy ez a két ország több országot is ellásson bónuszokkal. Ez azonban most változni fog, hiszen ha egy régió nincs maxolva (90% bónusz), akkor értéktelen lesz (vagy legalábbis versenyképtelen, talán önellátásra elég). (szerk. - Ismét csak az általam támogatott "regiocentrikus" világkép esetén van ez így. Ha pénteken kiderül, hogy tévedtem, az inkvizíció nyugodtan visszavonathatja velem tanaimat/elégethet.)
Mint írtam, Európában irreálisan kevés ritka bónusz lesz lerakható, és azt a keveset a nagyhatalmak fogják elkapkodni. Ez alól ügyes szervezéssel az ételbónuszok jelenthetnek kivételt, de ebből is csak egy-két európai kis országnak fog jutni maxolt régió, és abból is biztosra csak országonként egy.
Így tehát elérkeztünk oda, hogy a németek nem fogják tudni a lengyeleket, minket, meg magukat is egyszerre ellátni bónusszal (meg a viszony sem a legjobb most), és ugyanígy az osztrákok sem fognak tudni ellátni minket és a szlovéneket is. Az osztrákokkal jó a kapcsolat, de mi is és a szlovének is fontos partnereik vagyunk, és így nehéz és bizonytalan lenne választaniuk, ergó, kockázatos rájuk támaszkodni.
Ebben a helyzetben a frissen megpuccsolt Szlovákia szerepe fog felértékelődni, mert bár egy terület lengyel kézen van, egyértelmű, hogy a mi bónuszérdekeink lesznek itt az elsődlegesek. Ezzel kapcsolatban nagyon fontos, hogy egyeztessünk a közelben lévő országokkal, még akkor is, ha nem kimondottan barátiak (pl. Románia, Ukrajna). Ennek szerepe, hogy bár leszögezzük, a további nyersanyagokkal kapcsolatban a verseny fog dönteni, de a kajabónuszt mi is, és ők is úgy rakjuk le, hogy azzal a másiktól ne vegyük el a lehetőséget. (pl. mi Szlovákiával Pozsonyba rakjuk, a románok meg a Fekete-tengeri partvidékükre)

A gyarmati rendszer fontos változása az európán kívüli gyarmatok felértékelődése lesz. Ugyanis a bónusz innentől csak a régió bónuszától fog függeni - így az AS-sel megszállt, fővárossal nem összekötött területek is ugyanannyi bónuszt adnak majd. Így pedig az AS gyakoribb lesz, és az eddig periférián lévő hadszínterek is visszakerülnek majd a csatározások középpontjába.
Ez főleg Ázsiára és Afrikára fog vonatkozni, hiszen gondoljuk végig... 4 neolidium lesz elérhető. (Legritkább nyersanyag, az új iparágból.) Ebből egy egyértelműen Európában lesz, egy Dél-Amerikában (kivéve Chile-Argentína megegyezés esetén, ami nem kizárt), egy pedig valószínűleg az USÁ-ban. De ezzel minden nagyhatalom kiesett, és a negyedik egy kisebb országhoz fog kerülni...
Erre Oroszország a legesélyesebb jelenleg, de én nem tartom ezt még olyan lefutott körnek, és el tudom képzelni, hogy a lazokraták Dél-Afrikából, vagy Thaiföld bedurvul, és rámegy. És nekik pedig nincs meg az erejük (vagy ha másnak szánják, akkor az akaratuk sem), hogy megtartsák.
Látható, a perifériára szorult régiók ezzel vissza lesznek hozva a nagyhatalmak érdeklődési körébe.

3. Szövetségi cél - Nagyhatalmak

Szövetségi szinten egyelőre még nem tudok hivatalos célokról, de mégis csak az USÁ-val vagyunk egy szövetségben, az egyetlen olyan országgal, ami eredetin össze tudja hozni a fullbónuszt - ez pedig egy hihetetlenül fontos stratégiai tényező lesz. Bár felhozhatná valaki érvként, hogy mitől akkora dolog ez, lehet, hogy lesz aki összehozza gyarmatok által a fullbónuszt, és akkor az USA nem lesz egyedül - de az nem ugyanaz. Az USA egy olyan pozíciót élvez, mint a régi időkben Kína volt, vagy Lengyelország. Hiába volt más országokban is bónusz, az emberek tudták, hogy ezek azok az országok, ahol a bónusz vs. izgalom/mások segítése/stb. kérdésben a kormány minden esetben előbbi mellett fog dönteni, és emellett van erejük megtartani a bónuszokat. Ez minden esetben óriási bevándorlást eredményezett, és hozzájárult ahhoz, hogy ezek az országok arra a szintre nőttek, amire... Meg lehet nézni pl. hogy a 2014 őszének elején még Szerbiával vetekedő erejű Lengyelországgal mi lett az eltörlés, és a gyárosok tömeges elvándorlása után.
Na egy ilyen országgal mindig előny egy oldalon lenni, az argentinok és a brazilok elvesztése pedig azért billenti az erőviszonyokat (az éjszakai sebzés többsége az ellenoldalon van), úgyhogy a Pacifica-Asteria oldalnak szüksége van minden lehetséges pluszra.
Bár kialakult a napokban egy belpolitikai konfliktus az USÁ-ban, és a szövetségi oldalon is megosztó a megítélésük, ha biztosra vehető, hogy velünk egy oldalon maradnak, akkor az egész Pacifica-Asteria tömb érdeke, hogy ez a fullbónusz összejöjjön neki. Nem mondom, hogy ettől most a saját érdekeinket félre kellene dobni, de vegyük észre, nekünk 4 nyersanyagot kell szereznünk itthon, és ezzel párhuzamosan 4-et Szlovákiában, így nekünk 4 token megszerzéséhez szükséges idő után vége az eventnek - akár sikerrel, akár nem. Ezzel szemben az USÁnak 16 tokenre lesz szüksége, és általában van kellő szervezettségük és erejük, hogy ezt lehozhassák, de nem vagyok benne biztos, hogy miután az európai nagyhatalmak elérték, amit akartak (letudták az egymás közti rivalizálást), nem fognak-e nekiállni az USÁ-val szemétkedni, és megakadályozni a fullbónuszukat. Ebben az esetben lesz szükségük szövi segítségre.

Egy másik, hozzánk közelebbi szövetségi cél lehetne egy lengyel-magyar(-szlovák)-szerb gazdasági tengely kialakítása. Ez nem zárja ki az USA fullbónuszt, de a résztvevő három ország megbeszélné, hogy a cégeseiket nem kivezénylik az USÁba, hanem iparágnak megfelelően, ebben a három(-négy) országban lesznek elhelyezve a cégek.
Ezt meg lehet spékelni egységes adóval is, illetve a kisebb szatelitállamok (pl. Szlovénia) is rávehetőek lesznek, hogy ők is ideküldjék a gyárosaikat.
Ezzel a legnagyobb probléma, hogy inkább az álmodozás kategóriába esik, hiszen gondoljuk végig, az kell hozzá, hogy mindhárman ki tudjunk maxolni egy fontos iparágat, és a szlovákokkal még meg tudjuk csinálni a kajabónuszt. Ennek pedig feltétele, hogy a horvátok és a szlovének semmilyen very rare bónuszt ne szerezzenek, a görögök, románok, macik, bolgárok pedig csak maximum szarvast. A megegyezés inkább csak azt szolgálja, hogy legalább mi ne blokkoljuk egymást, és akkor a hármunk közül valakinek csak sikerül. De persze, ha véletlenül mégis összejönne, akkor még mindig nem késő továbbfejleszteni ezzé az egyezséget, csak azért túl nagy reményeket ne tápláljunk ez iránt.

4. Mi hova kerül - Esélylatolgatás

A kis országok szerepe ebben az eventben a nagyok segítése lesz, a hasznuk pedig az ezért kapott pénz, vagy későbbi támogatás lesz. (Sokan már árulják az AS-üket, majd mindjárt rátérünk.)
Jelenleg 3 komoly vezető ország van a játékban, akiknek a legnagyobb a befolyásuk a kicsik közt: Szerbia, Horvátország, és Görögország, és egy feltörekvő: az USA. Szerintem a kis országok többsége elsősorban hozzájuk hű, és őket fogja segíteni szövetségi szinten a bónusszerzésben, de persze ha kapnak jobb ajánlatot, ez változhat... 😉

Mint írtam, szerintem az USA csont nélkül fullbónuszos lesz, ez a legvalószínűbb tippem.

Az európai front sokesélyes, és nagyon sokat fog számítani egy-két még admini pontosításra váró információ. A nagyhatalmak között Horvátország (sok cc, sok segítő kis ország) és Törökország (a legszélső keleti területeiket nem ejti ki egy kellően nyugati very rare bónusz) bónuszmaxolására van a legalacsonyabb odds. A legmagasabb talán Bulgáriára, és Macedóniára. A többiek hasonló szinten mozognak, és az ügyesség, illetve a szerencse döntő lesz.
Gumi vagy gránit lehet, hogy elhelyezkedésük miatt jutni fog a peremterületeken lévő középhatalmaknak is, pl. UK, Spanyolország, skandináv országok.

A dél-amerikai front újabb izgalmakat hoz. Az az érdekes helyzet állt elő, hogy most Argentína, Brazília és Chile elméletben egy oldalon van (gyakorlatban meg külön-külön vetődtek arra az oldalra, egymástól függetlenül), így előfordulhat, hogy sikerül majd megegyezniük, de az is, hogy nem. Ha nem, a nagy távolságok miatt Dél-Amerikában a három nagy akkor is elég jól fog részesülni bónuszokból, sőt, valószínű, hogy a Dél-Amerika északibb részén elhelyezkedő középerős államoknak (Peru, Kolumbia, Venezuela, Mexikó) is jut majd egy-egy very rare bónusz.
Külön érdekesség, hogy ha kellően összebeszélnek, és Chile nem akar kitolni a többiekkel, akkor megoldható, hogy ide két neolidium kerüljön.

Az ázsiai, az afrikai, és az ausztrál vidék lesz a legérdekesebb, hiszen itt nagyhatalomnak híján vannak, de very rare bónusz maradni fog a keményebb részekről, így néhány ország most be fogja biztosítani örökös gyarmati státuszát. 😃
A románoktól egyébként várom, hogy Szingapúrral vagy Malajziával Ázsiában csinálnak maguknak egy maxolt régiót.

A jövő politikai folyamatait a nyersanyagújraosztás komolyan meg fogja határozni. Az európai hadszíntér valószínűleg sokkal harciasabb lesz, hiszen itt lesz a legnagyobb a bónuszokért a rivalizálás.
Aki megszállt területekre támaszkodik a bónuszokhoz, attól kevésbé agresszív játékra számíthatunk majd, hiszen a bónuszrégiókban innentől sokkal nagyobb tétje lesz az RW-knek - a régió külföldre kerülésével a cégek is külföldre kerülnek, okozva némi bonyodalmat a tulajdonosoknak, az országnak pedig hatalmas bevételkiesést.
A periféria, az Európán és Amerikán kívüli világ pedig felértékelődik majd, sokkal több AS-re számíthatunk a jövőben.

5. Az event "megnyeréséhez" szükséges felfogás

(A tájékoztatóban említettek egy szabályt, ami egyelőre érthetetlen. Találgatások alapján 12 órás sávokra lesz osztva a verseny, és bizonyos sávokban csak bizonyos bónuszokat lehet majd megnyerni. De egyelőre ez nem biztos, így ebben a leírásban figyelmen kívül hagytam. Annyi változást fog hozni, hogy nem szabad minden csatalehetőségünket egyszerre ellőni.)

Az előző nyersanyagháborúhoz hasonlóan itt is fontos lesz, hogy minél hamarabb minél több csatát tudjunk indítani, és persze folyamatosan át legyen tolva a kötél, hozzuk a pontokat minél gyorsabban. Erre nem szabad sajnálni a forrásokat, mehet AS és DoW is akár a cél érdekében. A múltkor ebben nagyon jól teljesítettünk, bízom benne, hogy ez most is sikerülni fog.
(Tipp: A csaták nem egyenletesen adják a domination pontokat. Az első fél órában csak összesen 300-at, a másodikban 600-at, a harmadikban 900-at, a negyedikben pedig 1800-at adnak. Ha úgy indítjuk a csatákat, hogy az event kezdetekor (9:00) már fél-egy órája menjenek, akkor ugyanannyi idő alatt több domination pontot tudunk gyűjteni.)
Lesz azonban valami, ami még fontosabb lesz... A többiek hátráltatása, és annak megakadályozása, hogy velünk szemétkedhessenek.
Hadd fejtsem ki... Mit tudom én, van 4 RW felületünk, NE+DoW+AS, meg sikerül még két országgal lebeszélni, hogy támadjon minket, így összesen lesz 9 csatánk. De mondjuk egy másik nagyhatalom eközben összehoz 10-et, és reálisan így nekik előbb lesz meg a token, mint nekünk... Ekkor jön a képbe a hátráltatás, mint eszköz.
Ha valakire sikerül úgy rányitni az összes lehetséges RW-jét, hogy a 24 órás büntetés még érvényben legyen az eventbe belenyúlóan, akkor potenciálisan megfosztottuk az adott országot több csatájától, és így előnyt szereztünk. Természetesen a módszert mások is használni fogják, éppen emiatt nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeljünk oda az RW-kre, és már napokkal az event előtt tervezetten indítsuk őket, hogy a 24 órás büntetés nekünk megfelelő időkben járjon le.
A másik fontos eszköz mások csatáiban a kötél átütése lesz, és ezzel a domination pontok gyűjtésének lelassítása. Elég egy divet átütni, amíg nem ütik vissza, addig be lesz fagyva az a csatájuk, és nem tud továbbhaladni majd a következő körre. Ezt a saját csatáinkban magas CO-val, a csaták túlütésével, és minden divben tankok készenlétben tartásával (akár magas jutalomért cserébe) tudjuk kivédeni.

Amit fontos kiemelni: Mindegy, hogy egy országgal milyen a viszonyunk, a TOP10-et/TOP20-at mindenképpen zavarnunk kell. (Kivéve azokat az országokat (max. 2, mint már fent írtam), akikkel sikerül nekünk kedvezően megegyezni.) Nem egy szép dolog, és szidni fognak minket érte, de ez most egy mindenki mindenki ellen verseny, és nincs itt az ideje az udvariassággal foglalkozni.

Mert még egyszer, ezt a versenyt nem az fogja nyerni, aki a leggyorsabban tudja a legtöbb csatát magára nyitni, hanem az, akit a legkevésbé tudnak hátráltatni a többiek. Erre a posztra kell pályáznunk a győzelemhez.

Illetve sok kétségbeesett ötletet hallottam, különböző csodásnál csodásabb eseteket, amiben minden olyan jól alakul, hogy nekünk fullbónuszunk lesz...
Szeretnék kérni mindenkit, hogy ne menjünk bele ebbe az egészbe teljesíthetetlen elvárásokkal. Lássuk be, hogy a játék mechanikája nem nekünk kedvez ebben a versenyben, és tervezetten nem fogunk tudni fullbónuszt összehozni.
Ha már túl vagyunk az egészen, akkor majd talán tudjuk bővíteni a bónuszkészletünket a már említett gyengébb országokhoz kerülő bónuszokból, de addig arra koncentráljunk, amire közvetlen ráhatásunk van.

Köszönöm a figyelmet!"

Én is: Eheslo