Ambient on/off

Join the new world

 

PROJEKT-Programi i ***Partis Revolucionare*** .!

Day 1,853, 06:25 Published in Albania Albania by Cerciz.Topulli

Ne rradhe te pare ju falenderoj per besimin e dhene .
Qe me dhate mundesin te jeme serisht ne krye te partis me aktive ne vend .
Duket qarte aktiviteti i kesaj force politike.
Partia e pare ne vend pothuajse me 2-fish anetare por me nr votuesish eshte pothuajse i njete .

PROJEKT-Programi i ***Partis Revolucionare*** .
Partia Revolucionare (PR) eshte nje parti e majte dhe prioritet ka shtresen e varfer.
Pra ata lojtare qe nuk kane fabrika qe jane dobet ekonomikisht .
Ne do te perpiqemi te krijojme nje bosht ku te qarkullojme te ardhurat ne partin tone .
Kjo na ben me te forte ekonomikisht. Pra me te forte ekonomikish do te thote me te paisur me armatim qe do te sjelli edhe ndim ne forcen ushtarake te Shqiperis .
Ky bosht do te behet nepermjet donacioneve .
Qe do te thote do ti marrim atyre qe kane dhe do tu japim atyre qe skan .
Normalisht kjo nuk do te behet me detyrim , por me nje bashkpunim gjithpalesh .
Ne kete parti neve na bashkon nje ideal edhe per hir te idealeve duhet te bashkpunojme me njerit-tjeterin qe te jemi me te forte dhe te ecim perpara .
Partia Revolucionare kete muaj do te kete prioritet sic e kam permendur edhe ne artikullin e meparshem, RROTACIONIN POLITIK .
Qe te arrijme tek rrotacioni Politik ne fillim duhet te kemi besim tek njeri tjetri te levizim si nje grusht i vetem .
Por kjo nuk do te thote qe kete rrotacion politik do ta bejme te vetem .
Ne Sebashku me aleatet tane te Reformatores po shqyrtojme mundesi edhe per aleance te tjera.
(Mendimi im personal : Ne asnje lloj menyre nuk ka aleanca me ata qe e kane kthyer shqiperin ne nje ciflig privat.)
Nqs ne nje dite vijme ne krye te shtetit programi jone per te qeverisur eshte ky .
1.Projekti dora dores .
Çfarë është projekti dora dorës? Është aktivizim i çdo shqiptari, secili nga ne do të ketë një lojtarë të ri për të stervitur edukuar. Secili do jetë pergjegjes për punen që do kryej, për menyrën se si do e edukoj të riun e tij.
Pra secili nga ju mund të behet tutor, do të e zhvillojmë Shqipërinë dhe do e risim numrin e qytetarëve aktivë.
Tani dikush nga ju mund të ketë dhe 2 e më shumë qytetarë të rinjë. Pse jo?
Po e bejmë për Shqipërinë fundja.(Projekt i hartuar Nga partia Reformatore)

2.SHTIMI I TRASPARENCES.
Te gjithe ministrit te shkruajne nje raport javor mbi veprimtarine e tyre.Dhe shkrimi i ketij raporti behet domosdoshmeri ne rastin e ministrise se jashteme ,ministrise se mbrojtjes dhe asaj te ekonomise per arsyen se qytetaret duhen dijne se kur dhe perse rriten apo ulen taksat se perse luftojme ne kete apo a ne ate vend ,cilat jane ligjet e propozuara per tu votuar ne kongres ,kush eshte ai qe i ka propozuar dhe cilat kane qene arsyet qe e kane shtyre te propozoi vendimin e ketij ligji.Gjithashtu shkrimi i ketyre raporteve perveç se do te shtojne njohurit e qytetareve mbi veprimtarin e kongresit do te ndihmoje qe ministrat dhe kongresmenet te behen me te pergjegjshem per detyren e rendesihme qe kan marre persiper te kryejne kur kane kerkuar apo pranuar te jene pjese e kongresit apo e qeverise.
E kuptojme qe kjo eshte nje pune vullnetare pa perfitime personale (pra pa rroge baz) ateher me mire mos u fut fare ne qeveri ne qofte se nuk mundesh te kryesh detyren e informimit .
3.DEPOLITIZMI DHE FORCIMI I DREJTIMIT TE USHTRISE.(shteterore)
Drejtimi i MU duhet te lirohet nje here e pergjithnje nga varesia ndaj politikes.MU duhet te sherbejne vetem per mbrojtur atdheun dhe jo per te mbrojtur dhe sherbyer partive politike si mjet per te mbledhur vota ,antar apo per me teper ne mjete per te izoluar dhe keqtrajtuar kundershtaret politik.Per te ralizuar depolitizimin e Mu duhet
a.Komandantet e MU te heqin dore nga çdo veprimtari politike ,kryerjen e funksioneve ne qeveri apo ne kongres dhe te merren vetem me drejtimin e MU .Komandantet e MU te zgjidhen jo nga qeveria por nga antaret e Mu me anen e votimit.Keto zgjedhje te kryhen çdo 3 muaj per te mundesuar qe ushtria mos te ngelet pa drejtim sa here qe ndrrojme presidentin.(Nga ky rregull mund te perjashtohet vetem Albania-D1 komandanti i se ciles per arsye te rolit edukues qe duhet te kryej kjo njesi perveç atij ushtarak te zgjidhet nga Presidenti.)
b.Chatet e Mu te perdoren vetem per realizmin e detyrave te MU ,dhenie urdherash,shperndarje ndihmash dhe ne te te ndalohen te behen bisedime te tjera te tipit familjar,shoqeror apo politik.
c.Krijimi i shtabit te pergjithshem te ushtrise i perbere nga 7 antar (Kater komandant e Mu Gjenerali i forcave te armatosura, Ministri i mbrojties dhe Presidenti).Ky shtab te marri vendimet mbi strategjin ushtarake dhe vendimi i marre (Me shumice votash !) te jete i pakundershtueshem nga askush.
4.Perfaqesimi denjesisht ne aleancen EDEN .
Partia Revolucionare nuk ka ndonje qendrim te prere persa i perket mardhenies me EDEN. Por duke pare shum Shtete qe largohen nga kjo aleanc kjo do te thote qe dicka nuk shkon . Ne nuk mund te rrime ne kete alenc per hir te kohrave te vjetra . Por as nuk mund te largoemi pa ditur se ku po e perplasim koken . Pra ne na duhen diplomat te specializuar per kete pune . Ne menyre qe te dine te kerkojme te drejtat tona , por normalisht duke plotesuar dhe detyrat . Ne lidhje me ENDEN shqiptaret dine shum pak per te mos thene aspak . Kjo per arsye sepse kurre nuk eshte bere ndonje artikull informues mbi mbarvajtien e ndonje mbledhje te EDEN. Normalisht qe duke ruajtur sekretni ushtarak por te pakten duhet te informohemi.

Ky eshte ende nje projekt program nqs keni dicka per te shtuar mund te me kontaktoni mua ose ndonje anetar te kryesis se PR .

Ju faleminderit
Kryetari i PR : Cerciz Topulli

Bashkohuni me Partin Revolucionare per te bere Revolucionin e munguar
http://www.erepublik.com/en/party/partia-revolucionare-3880/1

 

Comments

LiLo1
LiLo1 Day 1,853, 06:31

urime vlla

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,853, 06:33

Urime per fitoren, ishalla beni gjithçka 😉
Shum program i vlefshem.
Big Vote!

ArdiAlb
ArdiAlb Day 1,853, 07:07

Vote.

albaniaguard
albaniaguard Day 1,853, 08:39

V

AqifPasha
AqifPasha Day 1,853, 09:44

Nga ana gramatikore, len per te deshiruar.

Dua te korigjoj nje gje. Rreshti i dyte nuk eshte i vertete.

Kjo eshte hera e pare qe je Kryetar i kesaj partie dhe mos thuaj "Serish". Kjo nuk eshte ish Partia Revolucionare qe ti drejtoje njehere e nje kohe OK.
Mos harro qe Kjo eshte Partia e ndertuar nga shkrirja e ish Zeri i Popullit dhe ish Partia Revolucionare. Pamvaresisht se mbajti emrin PRv.

Dhe pune te mbare.

Vote e ke, por permiresoje icik shkrimin ne gjuhen shqipe.

Cerciz.Topulli
Cerciz.Topulli Day 1,853, 09:55

@Aqif Pasha Flm per keshillat

Tirona Warrior
Tirona Warrior Day 1,853, 10:14

v

Andiroid
Andiroid Day 1,853, 10:48

V
Urime plako ; )

Arius argiri
Arius argiri Day 1,853, 10:53

urime dhe suksese çerçis komandanti!!!!!!!!!!!!!!

ArnoldDjin
ArnoldDjin Day 1,853, 14:16

Nuk na paska shku vota kot...

H.R.M
H.R.M Day 1,853, 14:59

Leni kete parti e reshtohuni tek gjilani1233.... Pse? sepse komandanti gjeneral gjilani1233 jo vetem qe eshte shembulltyra e kombit por ka aftesi vizionare qe ta permbys PLATon dhe ta vendos Kosoven ne arenen boterore. Si dhe gjith e dini se krejt ju rrejn e mashtrojn e ju vjedhin, mirepo ne Partin e legjendarit gjilani1233 nuk ju rrejn e mashtrojn krejt bohen ne menyre transparente.
Mos harroni te japni donacion 3 Q7 si food poashtu edhe arm.
Plato i vogel ... gjilani1233 i MADH.

H.R.M
H.R.M Day 1,853, 14:59

edhe linku per antaresim te mmenjihereshem te pa vonshem qe ta qojm legjendarin ne kry te shtetit dhe me gjere:
http://www.erepublik.com/en/party/partia-e-republikes-se-kosoves-3822/1 HAJDE O VLLA QKA JE TU PRIT ANTARSOHU NE PARTI .

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,854, 09:05

H.R.M skam asgje vlla me nisjen e juaj por vetem nje gje dua te ju themi. Nese ne si popull shqiptare etnik jemi pa tok a num mendon se nese perçahemi do jemi 2 shteta akoma ma te dobeta??? Veç kaq doja me te than pastaj gjsekushi ka mendimin e vet.
Ju uroj suksese ne punen tuaj edhe ishalla ndahemi qe ta lojm krejt ket loj se na u ka bere perzi.
Me respekt Crazy Alboz

albaniaguard
albaniaguard Day 1,854, 10:14

H.R.M nga e di ti se cfare drejtusish ka PR apo qe gjerat ne kete parti nuk jane transparente?? siguroju nje here per ket pastaj bej deklarata te tilla vella

Cerciz.Topulli
Cerciz.Topulli Day 1,854, 10:19

Gjithkush ka te drejte te beje propogand per forcen e vet politike .
Por askush nuk ka te drejte te hedhi balte mbi identitetin tone politik .
Partia Revolucionare eshte partia me me shume lojtar aktiv ne eAlbania , ky eshte fakt jo trillim .
Do te punojme nate dite per nje shqiperi me te forte dhe me te begat .
JEMI TE GJITH SHQIPONJA EJANI TE HAPIM KRAHET DHE TE FLUTUROJME SEBASHKU !!

OLDStrategy
OLDStrategy Day 1,854, 12:39

Me pelqej e gjitha tlumt ka ca gjera qe sma mbushin syrin por gjithsesi per ata qe njoh je me i miri dhe me puntori tlumt
Vote

illegal name002
illegal name002 Day 1,854, 14:38

PSE BE PI FSHINI KOMENTET BRAVO HRM VEQ VAZHDO .

albaniaguard
albaniaguard Day 1,854, 15:14

gjilani 1233 nuk mendoj se shqiperia ka nevoje per percarje,nese keni nje program me te mire atehere shume mire,ajdeni te bashkpunojme si parti dhe jo me percarje,keshtu nu zgjidhni gje

illegal name002
illegal name002 Day 1,855, 06:43

albaniaguard kush tha qe jemi tuu bo perqarje.

albaniaguard
albaniaguard Day 1,855, 07:03

po nese beni deklarata,ikni nga kjo parti,cfare eshte? nuk eshte afrim midis dy partive por ndarje sjellin deklarata te tilla

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.