Povijest SP-a u nogometu, 5. dio

Day 2,418, 01:09 Published in Croatia Greece by Borovo d.d.

1990. Italija – Italija je dobila organizaciju ovog SP-a ispred SSSR-a, sustav natjecanja je isti kao i sa prošlog SP-a, dakle 24 momčadi razmještenih u 6 skupina. U skupini A se domaćin dosta mučio i upisao pobjede od tek 1:0 protiv Austrije i SAD-a, da bi u zadnjem dvoboju sa Čehoslovacima, koji su imali također 2 pobjede ali znatno bolji gol-razliku pobijedili 2-0. Austrija je pobijedila SAD i osvojila jedine bodove. B skupina je ponudila prvu senzaciju ovog SP-a, naime Kamerun predvođen Rogerom Millom je osvojio skupinu ispred Rumunjske, Argentine i SSSR-a. Na startu su pobijedili Argentinu s 1-0, u drugom su dobili Rumunjsku 2-1 da bi u zadnjem susretu glatko izgubili sa 4-0 od SSSR-a, ali niti jednima to nije ništa značilo jer su Kamerunci ostali prvi a Sovjeti posljednji u skupini. Rumunjska i Argentina imaju po 3 boda i istom gol-razlikom ali je druga Rumunjska zbog jednog više postignutog gola. U C skupini još jedno iznenađenje, prvi je Brazil sa 3 pobjede sa po jednim golom razlike, ali je druga Kostarika s 4 boda, dok treća Škotska sa 2 boda i Švedska bez bodova idu kući. U skupini D je prva SR Njemačka sa pobjedom nad Jugoslavijom u prvom kolu 4-1, u drugom protiv slabašnih Ujedinjenih Arapskih Emirata sa 5-1, te remijem u zadnjem kolu, 1-1 sa Kolumbijom. Druga je Jugoslavija koja je pobijedila u druga dva dvoboja. Treća je Kolumbija a UAE ide kući bez ijednog boda na kontu. U skupini E je prva očekivano Španjolska koja je na startu igrala mršavih 0-0 s Urugvajem ali poslije tuku J. Koreju s 3-1 te Belgiju s 2-1. Druga je s dvije pobjede Belgija a treći Urugvaj s 3 boda, Korejci idu također kući bez ijednog boda. Nakon dva odigrana kola su sve momčadi u skupini F imale po 2 boda i nadale se prolasku skupine. U odlučujućim utakmicama je Engleska pobijedila Egipat s 1-0 koji je time ispao, pošto su Irska i Nizozemska igrali 1-1 i uzeli pozicije koje ih oboje vode dalje.
Poredak trećeplasiranih ekipa svih grupa

U osmini finala je SR Njemačka izbacila Nizozemsku sa 2-1 a susret je obilježen međusobnim sukobom i pljuvanjem Rudija Völlera i Franka Rijkaarda zbog čega su obojica isključeni, Nijemci su poveli 2-0 da bi Nizozemci tek smanjili iz jedenaesterca . Čehoslovačka je izbacila Kostariku sa čak 4-1 uz hatt-trick Skuhravyja a Italija Urugvaj sa 2-0. Ostali dvoboji su bili su bili puno rezultatski neizvjesniji. Kamerun je tek nakon produžetaka prošao Kolumbiju, nakon 90 minuta je bilo 0-0 da bi Kamerun poveo golovima Mille 2-0 a Kolumbija smanjila na 2-1 golom Redina. Argentina je kasnim golom Caniggie izbacio Brazil s 1-0. Engleska je u produžetku izbacila Belgiju s 1-0, kao i Jugoslavija Španjolsku s 2-1 uz dva gola Dragana „Piksija“ Stojkovića. Irska i Rumunjska su igrali 0-0 a prošla je Irska s 5-4 na jedenaesterce. U četvrtfinalu je Italija dobila Irsku s 1-0 golom Schillacija. Jugoslavija i Argentina, koja je imala igrača više 90 minuta jer je u 31. (prestrogo) isključen Šabanadžović su pucali penale a sretniji su sa 3-2 bili Argentinci. SR Njemačka je s 1-0 golom Matthäusa izbacila Čehoslovačku. Najefikasniji je bio dvoboj Kameruna i Engleske, Engleska je povela golom Platta, da bi Kamerun okrenuo golovima Kundéa s 11m te Ekékéa. U 83. minuti obrana Kameruna ruši Linekera koji sam izvodi i realizira penal te je odveo susret u produžetke. U 105. je Lineker opet srušen, te opet realizira kazneni udarac i Engleska se plasira u polufinale. Polufinalni dvoboji su bili izrazito izjednačeni, Italija je povela golom Schillacija protiv Argentine, da bi Caniggia izjednačio a rezultat se više nije mijenjao i pucali su se jedanaesterci u kojima je s 4-3 s(p)retnija bila Argentina. SR Njemačka je golom Brehmea povela u 60. minuti da bi Engleski spasitelj opet bio Lineker koji poravnava u 80. minuti. Pošto opet nije bilo promjene rezultata pucali su se jedanaesterci iz kojih je kao pobjednik izašla SR Njemačka također s 4-3 (ni Argentina ni SR Njemačka nisu morale pucati 5. seriju jer su njihovi protivnici nisu realizirali po 2 udarca). U utakmici za treće mjesto, Italija je provela preko Roberta Baggia u 71. minuti, Platt je pogodio u 81. za izjednačenje a pobjedu domaćoj momčadi donosi Schillaci iz kaznenog udarca 86. minuti. U velikom finalu koje se igralo na Olimpijskom stadionu u Rimu pred oko 73.000 gledatelja je u jednom od najdosadnijih finala ikada SR Njemačka pobijedila Argentinu s golom Brehmea za 1-0 (iz penala) u 86. minuti. To im je bio 3. osvojeni naslov prvaka svijeta.
Zanimljivosti: Argentini su u finalu isključena dva igrača, Monzon koji je ušao na poluvremenu od 65. minute a Dezotti zbog drugog žutog u 85. minuti. Prvi strijelac prvenstva s 6 golova je bio Salvatore Schillaci koji je do SP-a imao tek 1 nastup za reprezentaciju. Safet Sušić je za najbrži gol prvenstva (u 5. minuti (kraj 4-1) protiv UAE) dobio kao nagradu zlatni sat. Strijelac za UAE je u je od Emira dobio zlata koliko je težak, a jedini strijelac za UAE protiv SR Njemačke (5-1) je dobio Rolls Royce optočen draguljima, pa vi vidite …

1994. Sjedinjene Američke Države – SAD je dobio domaćinstvo sa 10 glasova komisije, ispred Maroka sa 7 i Brazila sa 2. Ovo je prvo SP u sjevernoj američkoj polutci. Sistem igranja se nije mijenjao, iako od ovog prvenstva pobjeda vrijedi 3 boda.
U skupini A su prvi bili Rumunji s 6 bodova, unatoč šokantnom porazu od Švicarske u drugom kolu od čak 4-1. Drugo mjesto je s 4 boda, koliko je imao i treći SAD zauzela Švicarska. Zadnja je Kolumbija sa 3 boda. U skupini B je prvi Brazil, koji je s uvodne dvije pobjede protiv Rusije s 2-0 i Kameruna 3-0 osigurao prolaz i mogao si je dopustiti remi u zadnjem kolu protiv Švedske 1-1. Druga je spomenuta Švedska koja je pobjedom u drugom kolu nad Rusijom također već gotovo osigurala prolaz a ovim bodom i matematički potvrdila. U zadnjoj utakmici je Rusija sa 6-1 potopila nade Kameruna u prolaz, uz 5 golova Salenka. Za Kamerun je sa 42 godine zabio Roger Milla i time postao najstariji strijelac na SP-u ikad. U C skupini su očekivano prve dvije pozicije zauzeli (ujedinjena) Njemačka sa 7 i Španjolska s 5 boda koja bi bila prva da si nije zakomplicirala prvu utakmici, naime vodili su do 85. minute da bi Južna Koreja izjednačila na 2-2. Treća je J. Koreja koja je svoj drugi bod dohvatila u drugom kolu remijem bez golova s Bolivijom, a bili su blizu boda i u trećoj utakmici gdje su poraženi od Njemačke s 3-2, iako su na poluvremenu Nijemci imali naoko sigurnih 3-0. U skupini D su na prve tri pozicije bile izjednačene 3 momčadi, dok je zadnja Grčka bez bodova i postignutog gola. Prva je Nigerija koja je dobila Bugarsku 3-0 i Grčku 2-0 dok je jedini poraz doživjela od Argentine 1-2. Drugoplasirani su Bugari koji su dobili Grčku 4-0 i Argentinu s 2-0. Pošto je Nigerija imala gol razliku +4, završila je prva a druga Bugarska koja je imala istu gol razliku kao i Argentina (6-3) ali je bila bolja u međusobnom susretu. Ako je grupa D bila izjednačena, što reći tek na rasplet u grupi E gdje su sve reprezentacije upisale po 4 boda? Prvi je tako završilo Meksiko s gol-razlikom 3-3, a druga Irska s 2-2 koliko je imala i Italija ali je Irska pobijedila Italiju s 1-0 i zbog toga bila druga. Nesretno je tako ispala Norveška koja je u prvom kolu pobijedila pobjednika skupine Meksiko 1-0, ali je onda izgubila od Italije s 1-0 a u zadnjem kolu remizirala bez pogotka s Irskom. U grupi F opet izjednačenje triju momčadi. Sa po 6 bodova su krug tvorile pobjednica skupine Nizozemska, iznenađenje prvenstva Saudijska Arabija je druga a treća je Belgija. „Kantu“ im je glumio Maroko, koji je sva tri susreta izgubio sa samo jednim golom razlike.

U osmini finala niz zanimljivih dvoboja. Rumunjska je tako izbacila sa 3-2 uzdrmalu Argentinu (suspenzija Maradone zbog dopinga), Saudijska Arabija se oprostila porazom od Švedske 1-3 a Nizozemska je elimirala Irsku s 2-0. Domaćin je namučio Brazilce, bilo je tek 1-0 a samo jedan susret je odlučen jedanaestercima, onaj između Meksika i Bugarske. Poveli su Bugari preko Stoichkova a izjednačili su Meksikanci iz penala koji je iskoristio Garcia Aspe. Bugarima je u 50. minuti isključen Kremenliev zbog 2 žuta kartona, međutim već u 57. mu se pridružio Luis Garcia s druge strane iz istog razloga. Rezultat se do 120. minute nije mijenjao te su se pucali jedanaesterci. Bolja je bila Bugarska s 3-1 iako Balakov nije iskoristio svoj udarac kada je pucao kao prvi jer Meksiko nije pogodio tri udarca u nizu… Njemačka je sa 3-2 uz 2 gola Völlera 1 Klinsmanna izbacila Belgiju. Nigerija je umalo kreirala iznenađenje, naime vodila je protiv Talijana od 25. minute golom Amunekea ali Roberto Baggio prvo poravnava u 88. minuti da bi im u 102. iz penala donio pogodak za prolaz. U zadnjem susretu Španjolska sa laganih 3-0 izbacuje Švicarsku. Četvrtfinale donosi iznimno uzbudljive dvoboje. Rumunjska i Švedska su odigrali neriješeno, bilo je 1-1 nakon 90, odnosno 2-2 nakon 120 minuta i pucali su se jedenaesterci a prošla je Švedska kada nakon promašaja Belodedicija u petoj seriji pogađa Henrik Larsson. Brazil se namučio protiv Nizozemske, poveli su početkom drugog poluvremena golovima Romária i Bebeta 2-0, međutim Nizozemci smanjuju već iduće minute golom Berkampa a izjednačuje Aron Winter. Pobjedu Brazila osigurava Branca iz slobodnog udarca u 81. minuti. Njemačka je povela protiv Bugarske golom Mätthausa s 11 metara, ali Stoichkov i Letchkov donose pobjedu za povijesni proboj u polufinale Bugarske. Italija je pobijedila Španjolsku golom Roberta Baggia u 88. minuti za 2-1, poveli su Talijani golom Dina Baggia a za 1-1 je pogodio Caminero. „Zlatni repić“ je izvrstan i u polufinalu s Bugarskom gdje svojim zgoditcima dovodi Italiju do vodstva 2-0, za Bugare tek smanjuje Stoichkov s 11 metara. U drugom polufinalu Brazil je s 1-0 golom Romária u 80. minuti pobijedio čvrstu Švedsku koja je od 63. minute igrala s igračem manje. U utakmici za 3. mjesto Švedska je potopila Bugarsku, bilo je 4-0 već u 40. minuti a u očaju Bugarski izbornik Penev na poluvremenu vadi prvog vratara Mikhailova, inače kapetana i mijenja ga Nikolovim. Rezultat se nakon toga više nije mijenjao. Finalnu utakmicu je ugostio Rose Bowl stadion u Kalifornijskoj Passadeni gdje su 94,000 gledatelja mogle vidjeti kako se je ozljedama poharana Italija uglavnom branila protiv Brazila, te je utakmica završila 0-0, kao i produžeci pa se krenulo u raspucavanje za naslov svjetskog prvaka. U prvoj seriji su bili neprecizni talijanski kapetan Baresi i Brazilac Santos , zatim Brazilci realiziraju iduće tri serije dok za Italiju u četvrtoj i petoj seriji penale nisu realizirali njihovi napadači, Massaro i R. Baggio te je Brazil postao prvak svijeta prvi put od 1970. godine.
Zanimljivosti: Listu najboljih strijelaca su sa 6 golova predvodili Rus Salenko (od toga 5 protiv Kameruna) i Bugarin Stoichkov. Legendarni Diego Armando Maradona bio pozitivan na doping i suspendiran s prvenstva. Nesretni Andres Escobar, koji je skrivio autogol u susretu sa SAD-om kojim je Kolumbija ostala bez plasmana u drugi krug je svoju pogrešku platio glavom, naime ubijen je od strane narko-kartela.