Ambient on/off

Join the new world

 

PLATONOMICA

Day 1,905, 13:20 Published in Poland Poland by Mr QRCZEBLADE


I don't understand your way of thinking...
...I'm Plato, Greek!
...So... think twice before you ask me to fix the economy.
 

Comments

Pan Alies Bu
Pan Alies Bu Day 1,905, 13:26

hahaha

lebjoda
lebjoda Day 1,905, 13:27

cytując klasyka "sad but true"

Marek5
Marek5 Day 1,905, 13:28

hahahahahaha vote

Mario A Morsik
Mario A Morsik Day 1,905, 13:28

Plato to Rumun.....

moonshinemaker
moonshinemaker Day 1,905, 13:32

brehehehe

kszonek1380
kszonek1380 Day 1,905, 13:35

WYBORNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

jesio3
jesio3 Day 1,905, 13:38

Morsik KSC blad ;p
Plato to..... Szwajcar ^^
http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/2

Mr QRCZEBLADE
Mr QRCZEBLADE Day 1,905, 13:38

@Morsik KSC,
tak, wiem...
aczkolwiek całkiem możliwa jest sytuacja, że nie odebrałeś właściwie kontekstu (i to by była moja wina)
możliwe jest także, że to Twój komentarz powyżej jest tak chytrze dwuznaczny, hihi

Karamon
Karamon Day 1,905, 13:43

LoLz

voted

Sarrena
Sarrena Day 1,905, 13:45

smrtan to rumun...

Kijek93
Kijek93 Day 1,905, 13:48

Nowy layout eRepa, czyli jak owinąć gówienko w nowy papierek... tak... to takie... rumuńskie : P
Plato, kombinuj dalej, może w końcu kiedyś ogarniesz co jest nie tak (podpowiem: nie chodzi wcale o layout)

Kolorowy
Kolorowy Day 1,905, 14:03

dobre dobre 🙂

tuxedoo
tuxedoo Day 1,905, 14:44

dalej gold kupujcie! to napewno pomoze!

Kris Nowak
Kris Nowak Day 1,905, 15:06

Plato impicz

Dobro powraca
Dobro powraca Day 1,905, 15:30

Pudrowanie gówna, typowa rumuńska logika...

Marcjanna
Marcjanna Day 1,905, 17:09

Przecież na zmiany potrzeba tooon golda. Po prostu za mało kupujecie, Grek to się sam nie utrzyma, a co dopiero troszczyć się o gospodarkę 😕

TanderPL
TanderPL Day 1,906, 00:18

Vote;) To samo w realu Niemcy leniuchom ojro a Ci dalej maniana 😃

Milczek
Milczek Day 1,906, 01:31

Mów do słupa... Jak czytam komcie w stylu "...w realu Niemcy leniuchom ojro a Ci dalej maniana", w domyśle Grecy, to mi się bebechy skręcają. Może wbijcie sobie wreszcie do mózgów, jeśli macie tam trochę miejsca na prawdę, że
W RL GRECY NAWET NIE WĄCHAJĄ BRATNIEJ POMOCY Z UE!!!

Cała kasa jest z automatu puszczana do banków... niemieckich i francuskich. I przestańcie już, proszę, sypać truizmami łykniętymi z otumaniającego telewizora. Najlepiej powyrzucajcie te pudła. Bo poziom wiedzy, który prezentujecie w podobnych komentarzach woła o pomstę do Nieba.

Milczek
Milczek Day 1,906, 01:32

Ale art sam w sobie bardzo dobry, choć nieco wprowadzający w błąd z powodów podanych w moim poprzednim komentarzu.

lee-oon
lee-oon Day 1,906, 02:00

haha x99

Mellzinhoo
Mellzinhoo Day 1,906, 02:59

TanderPL, może lepiej wyłącz już TVN.. Ja pier.. co oni robią z mózgów Polaków, propaganda działa i to najwyraźniej bardzo skutecznie.. 😕

NAVODE
NAVODE Day 1,906, 03:09

ty grecki rumunie ze szwajcarii bansuj gangsta stajl

Mistrz Arkadiusz
Mistrz Arkadiusz Day 1,906, 12:09

nie rozumie :oooOo

Leosio
Leosio Day 1,906, 12:22

Tak

adamrhcp
adamrhcp Day 1,906, 13:04

: D

Muchozol
Muchozol Day 1,906, 13:12

Nowy layout eRepa, czyli jak owinąć gówienko w nowy papierek... tak... to takie... rumuńskie : P x2

Klolek
Klolek Day 1,906, 14:48

@Milczek, fajnie żyje się na kredyt na poziomie bogatszego państwa. Może tak na prawdę Ty nic nie wiesz? Przeciętny Grek tylko leniuchować i pobierać dodatki od państwa potrafi. Grecja powinna zbankrutować i pokazać beznadziejność strefy euro. Im szybciej tym lepiej. A za nią Hiszpania, Portugalia, Włochy i co tam jeszcze. Swoją drogą Niemcy na mieszkańca mają jeszcze większe zadłużenie, z tym że na razie są wypłacalne przez silniejszą gospodarkę. Jednym słowem, euro won!

Czecho
Czecho Day 1,906, 15:32

blebleble
a niektorzy za dużo tvTrwam i radia maRyja sluchają;d

Ciej
Ciej Day 1,907, 23:01

@Klolek, cała "pomoc" dla Grecji tak naprawdę idzie do kasy banków z Niemiec, Francji, WB. Credit Agricole który tak nachalnie promuje się w mass mediach, otrzymał praktycznie 100% zwrotu pieniędzy pożyczonych Grecji. Masz rację że wystąpi efekt domina (bardzo na to czekam), wg. mnie przyjęcie przez Nas euro będzie wielkim nie porozumieniem, ceny wywindują do bardzo wysokiego poziomu, płace ani nie drgną podobnie jak Słowacji. Pozdrawiam

lee-oon
lee-oon Day 1,907, 01:39

@clej to prawda co ciekawe na mechanizm "zapewnienia taniego finansowana europejskim bankom" wydano 2x wiecej niż dla rządów panstw w kryzysie mimo ze rownież znaczna częśc tej pomocy idzie własnie na banki...

Jednym słowem pod płaszczykiem walki z kryzysem panstwowe (nasz pieniądze ) przekazuje sie na do prywatnej kieszeni bakierów i to "dla naszego dobra" sprytne nie?

@ Milczek to prawda. Prawdą też jest że Grecy ukrywali swoje długi przed wejściem do UE bo nie spełniali wymagań, oraz zadłuzyli sie ponad miare, fakt że niemieckie i francuskie banki też pozyczyły im wiecej niż mogły ale co wolno wojewodzie to nie głupim grekom 😉
Bidnym bo głupim. O!

lee-oon
lee-oon Day 1,907, 02:03

@Klolek w ineteresie Grecji jest bankructwo i Grecy chcieli zbankrutowac, ale nikt nie pozwoli ~10 mln panstu na zaciagnie bezwrotnych pozyczek.
Ktos te długi musi zaplacić, skoro grecy nie mogą - placimy my wszyscy. Tzn być moze te pieniadze kiedys odzyskamy bo to podobno rownierz jest kredyt ale osobiscie szczerze w to watpie.Bradziej prawdopodobna jest opcja ze Grecja zbankrutuje kiedy spłaci juz długi niemieckich bankow. I wtedy my nie dostaniemy nic, Grecy beda w dupie ale za to niemieckie i francuskie banki komercyjne dostana wszystko z odsetkami co grosza.
Mogę się o to założyć.
Ewentaulnie jak Grecy splacą długi komercyjnych banków uzna sie że długi Grekom trzeba umożyć bo ich gospodarka nie może sie rozwijac a to wpływa negatywnie na całą UE.
Możliwe jest też że jak Grecy zaczną nawet oddawać to ostatnie wsparcie to pieniądze przeznaczy sie na zabezpieczenia banków żeby taka sytuacja wiecej sie nie powtórzyła czy coś w ten deseń.
Jak nie wiadomo od co chodzi to napewno chodzi o pieniądze.
Aby dowiedziec sie o co chodzi trzeba najpierw troche poczytac o pieniadzach wtedy wszystko widac niczym na tacy 😉
PS. Nie, nie słucham Radia Maryja i osobiście uważam że to oszuści wyciągający wdowi grosz zasuszonym babciom na "dzieło boże".

dha
dha Day 1,907, 02:36

fajn

Klolek
Klolek Day 1,907, 04:25

@lee-on, podałeś najprawdopodobniejsze scenariusze. Ale Grekom się łatwo zbankrutować nie pozwoli, bo pociągnie to za sobą rozpad strefy euro. Za nimi pójdą inni. Aczkolwiek prędzej czy później to nastąpi. Nie wierzę, że z tego wyjdą. Jak na razie trzeba liczyć, żeby rudy nie odpalił głupoty i żeby nas nie pociągnął wzorem Słowacji. Tak na prawdę na tej całej strefie wychodzą Niemcy, ale któż to widzi...

powlius
powlius Day 1,907, 05:17

dooooobre! 😃

Wiedzmikolaj
Wiedzmikolaj Day 1,907, 07:30

Grecy wcale nie chcą bankrutować - oni chcą dalej żyć jak żyli, czyli z pełnym socjalem i na kredyt. Uważają, że całe zadłużenie Grecji to wina tylko ich polityków i oni nie muszą nic nikomu płacić, tylko ich politycy. Takie to pokrętne myślenie, byle tylko zrzucić winę z samego siebie.
Bo upadkowi Grecji są winni sami Grecy - to oni tych polityków wybierali, a wybierali dlatego, że ci politycy dla głosów obiecywali gruszki na wierzbie. I żaden Grek przy wyborach nigdy nie raczył spytać: "a skąd wy weźmiecie na to wszystko kasę?"
Wybrali socjalistów, którzy im zrujnowali kraj to niech teraz cierpią za swoja głupotę.

Długów Grecji Grecy nie płacą. Długi Grecji płaci UE i MFW. Tak, płaci niemieckim i francuskim bankom bo to tam są te greckie długi, więc nie wiem o co to oburzenie. Na tym polega "bratnia pomoc" dla Grecji. Nie na tym, że coś dajemy do łapy samym Grekom (bo i tak dość już dostali przez te wszystkie lata), tylko na tym, że płacimy ich długi które sami sobie narobili leżąc do góry brzuchem i dostając wszystko za darmo od swojego rządu.

@lee-oon
Jakie pieniądze Ty chcesz odzyskać, skoro Tobie nikt żadnych nie zabrał? Nie ma żadnego dodatkowego podatku "na ratowanie Grecji" ani dla szeregowego Kowalskiego, ani dla Polski jako państwa. Wszystko idzie z kasy UE i MFW. Możesz jedynie mówić o POTENCJALNYCH stratach bo BYĆ MOŻE pieniądze wydane na Grecję jakoś trafiłyby do Polski w ramach jakiegoś funduszu, czy coś w tym stylu. Ale to tylko być może.
O stratach mogą mówić tylko UE i MFW, ale to są względem nas osobne jednostki budżetowe.

PAN POLTUSK
PAN POLTUSK Day 1,907, 12:23

aha UE a w szczegolnosci MFW to napewno osobne jednostki budzetowe - sorry ale to chyba jakas kpina - ciekawe skad te osobne jednostki biora te pieniadze wyjasnij albo ogarnij choc troche

Wiedzmikolaj
Wiedzmikolaj Day 1,907, 17:05

Ze składek państw członkowskich oczywiście. A ich odrębność polega na tym, że UE/MFW nie są prawnym przedłużeniem ich członków. Dla jaśniejszego obrazu można je traktować jako rodzaj spółki.
Grupa państw zawiązuje sobie spółkę, składa się na jej budżet (kapitał zakładowy) i spółka sobie funkcjonuje dalej z tego kapitału. Jest odrębną jednostką budżetową względem swoich założycieli.
A najlepsze, że jeśli spółka popadnie w długi i zbankrutuje to odpowiada tylko własnym majątkiem, a nie majątkiem swoich założycieli - bo jest odrębną jednostką.

Dokładnie tak samo jest z państwem i podatkami. Pieniądze, które odprowadzasz do państwa w formie podatku nie są już Twoje, czego zresztą bardzo wielu ludzi nie rozumie. Są jakby przymusową darowizną na rzecz spółki zwanej "państwem". I państwo względem obywatela również jest osobną jednostką budżetową. I z tego względu też nie można ścigać obywatela za długi jego państwa. Natomiast tzw. "publiczność" tych pieniędzy sprawia jedynie że mamy prawo wiedzieć na co są wydawane i czy są wydawane rozsądnie. Funkcjonujemy trochę jakby na zasadzie akcjonariuszy, z tą różnicą, że każdy z nas ma tylko jeden głos niezależnie od tego ile płaci podatku. Mamy podobny zakres kompetencji: możemy domagać się wiedzy jak funkcjonuje nasze państwo-spółka, dlaczego podejmuje takie a nie inne decyzje, ale nie mamy żadnego bezpośredniego wpływu na jego funkcjonowanie.
I tak samo: pieniądze którymi dysponuje państwo-spółka nie są nasze, tak samo jak pieniądze klasycznej spółki nie są pieniędzmi jej akcjonariuszy.

lee-oon
lee-oon Day 1,908, 10:58

Wiedzmikolaj <<Nie ma żadnego dodatkowego podatku "na ratowanie Grecji" >>
Niemniej pieniądze poszły z budżetu lub z kredytu który będzie spłacany z budżetu. Pisząc my Miałem na myśli Polskę, polskich podatników, nie będę się spierał o słowa 😉

<<Grecy wcale nie chcą bankrutować - oni chcą dalej żyć jak żyli, czyli z pełnym socjalem i na kredyt.>>
i tu sobie przeczysz;]
Bardziej poprawne byłoby napisać że chcą zbankrutować żeby "żyć jak żyli, czyli z pełnym socjalem i na kredyt"

Były demonstracje domagające sie od rządu ogłoszenia bankructwa które oznaczałoby że nie muszą spłacać długów;]

lee-oon
lee-oon Day 1,908, 11:04

PS. Może zainteresuje Cię fakt że niemieckie banki pożyczyły pieniądze których nie miały (pożyczyły więcej niż posiadały "magia panie" ) Też uważasz że to w porządku? 😉

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.