Piwnica makroekonomiczna [#1]

Day 5,600, 00:06 Published in Poland Poland by Deo Omen
Witam w mojej piwnicy!

Zapraszam Cię na lekturę pierwszego wydania "Piwnicy makroekonomicznej" w e-Polsce.
Na końcu czeka niespodzianka 😉


Jedzenie

Tabela porównawcza (na zielono zaznaczone są najbardziej opłacalne pozycje w danym dniu):


Wykres ceny jedzenia:


Miniony tydzień upłynął z wahaniami w cenach jedzenia jak i opłacalności poszczególnych jakości. Najczęściej opłacało się kupować jedzenie jakości Q3. Rekordowo tanio było w dniu 5593, w którym to najbardziej opłacał się zakup jedzenia Q2 (zaledwie 15 PLN za 100 energii). Duże wahania notowało jedzenie Q5 jednak ani razu jego zakup nie był opłacalny. Ostatecznie w dniu dzisiejszym wróciło jednak do ceny sprzed tygodnia.


Broń lądowa

Tabela porównawcza (na zielono zaznaczone są najbardziej opłacalne pozycje w danym dniu):


Wykres ceny broni lądowej:


Na rynku broni lądowej panuje stagnacja. Niezmiennie najbardziej opłacalną bronią przez cały tydzień była ta o jakości Q7. Widać jednak jak wielkie są różnice w opłacalności między poszczególnymi jakościami broni. Warto zwrócić na to uwagę aby przypadkowo nie popłynąć z wydatkami.


Broń lotnicza

Tabela porównawcza (na zielono zaznaczone są najbardziej opłacalne pozycje w danym dniu):


Wykres ceny broni lotniczej:


Tutaj również monotonnie. Tylko Q5, które nieznacznie podrożało na koniec tygodnia. Zauważyć można spadek ceny za Q1 jednak do opłacalności nadal bardzo daleko. Broń Q2 nie występuje w ogóle na rynku. Widać minimalne ruchy cen. Słaby popyt?


Bilety

Tabela porównawcza (na zielono zaznaczone są najbardziej opłacalne pozycje w danym dniu):


Wykres ceny biletów:


Podobnie jak dla broni lotniczej jedynie zakup biletów Q5 ma sens. Dla niższych jakości zerowy ruch ceny sugerować może totalny brak popytu. Czyżby za dużo pieniądza na rynku powodowało, że prościej podróżować za pieniądze?


Domy

Tabela porównawcza (na zielono zaznaczone są najbardziej opłacalne pozycje w danym dniu):


Wykres ceny domów:


Pomimo monotonii jeśli chodzi o opłacalność zakupu domów (tutaj dominuje jakość Q1) widać ruch ceny w każdym segmencie. Jednakże opłacalności wyższych jakości są nadal dość odległe w stosunku do najprostszego domku. Mała chatka liderem opłacalności.


Surowce

Tabela porównawcza:


Wykres ceny surowców żywieniowych:


Delikatne wahania ceny. Pierwsze zejście ceny do 3.00 wybronione jednak po kolejnym dniu spadek sięgnął poziomy 2.99. Mimo to tydzień zamyka się na 3.10 czyli niewiele niżej niż początek tygodnia (3.20).

Wykres ceny surowców militarnych:


Jeśli chodzi o surowce militarne to mamy jedno dość wyraźne wybicie do ceny 30.99 jednak zostało to szybko zniwelowane do wcześniejszych poziomów. Zauważyć można trend rosnący. Efekt zwiększonej liczby wojen czy skup surowca na później?

Wykres ceny surowców do broni lotniczej:


Drobne ruchy na cenie bez konkretnego kierunku. Trend boczny. Zamknięcie tygodnia wyżej niż rozpoczęcie.

Wykres ceny surowców konstrukcyjnych:


Tutaj mamy wyraźny wzrost cen na początku tygodnia, który dość szybko wyhamował i ceny utrzymały swój poziom do końca tygodnia. Drobna korekta w ostatni dzień.


Rynek pracy

Szanuję was jak i siebie dlatego pozwolę sobie analizować jedynie kwotę netto.

Tabela porównawcza:


Wykres zarobków netto:


Dość znaczący wzrost zarobków na początku tygodnia nie został utrzymany i ostatecznie dziś najlepsze oferty są słabe niż te z początku tygodnia. Rynek pracy się nasyca czy firmy notują spadki sprzedaży?


Złoto

Pominę analizę sprzedaży złota ponieważ nie widzę tutaj potencjału do jakiegokolwiek ruchu.

Tabela porównawcza:


Wykres ceny zakupu złota:


Wyraźny trend rosnący. Cena pięła się w górę przez cały tydzień. Obstawiam, że powodem wciąż rosnącej ceny złota jest ilość waluty na rynku. Inflacja pieniądza prowadzi do wzrostu cen co bardziej przydatnych produktów, a tym na pewno jest złoto.


Państwo

Tutaj pozwolę sobie na dokładniejszą analizę tylko wybranych elementów, na których się coś dzieje lub uważam, że mają jakieś większe znaczenie.

Tabela porównawcza:


Wykres posiadania waluty przez państwo:


Wydać dość wyraźny skok ilości gotówki w górę na początku tygodnia, który został jednak szybko wykorzystany. Tydzień zamykamy z mniejszą ilością waluty. Zbliżają się wybory do kongresu, a tuż po nich wybory prezydenckie. Czy kurczący się powoli budżet może mieć wpływ na wyniki wyborów?

Wykres średniego wynagrodzenia w państwie:


Jako e-Polacy zarabiamy coraz więcej. Powinniśmy się cieszyć gdyż ceny podstawowych produktów nie rosną w aż takim tempie jak nasze zarobki (jedynie cena złota się tutaj wyróżnia). Wniosek jest taki, że zostaje nam w kieszeni więcej pieniędzy niż na początku minionego tygodnia.


Jeżeli dotarłaś/eś aż tutaj to bardzo Ci dziękuję! Przygotowanie tego artykułu kosztowało mnie znacznie więcej wysiłku i czasu niż przewidywałem. Już teraz wiem, że kolejne analizy nie będą aż tak szerokie. Raczej skupię się na mniejszym zakresie lub na elementach, które w jakiś bardziej znaczący sposób reagowały w danym tygodniu. Kolejne wpisy na pewno dostaną też bardziej dopracowane grafiki. Niestety przy tak obszernym zakresie jak na pierwszy raz nie wyrobiłem się z przygotowaniem wszystkiego na tip-top (a i tak zaliczyłem opóźnienie z publikacją).

Jeśli masz propozycję co mógłbym zmienić w tym cyklu, co dodać, czego się pozbyć - pisz śmiało! Wszelkie opinie i propozycje mile widziane.


A na koniec sucharek 😉

Dlaczego sosna nie jest głodna?
Bo jodła.




Pozdro600!

PS: Przy okazji proszę o jeszcze kilka komentarzy pod pierwszym artykułem w celu zaliczenia misji 😉