Odgovori na neka od najčešćih pitanja početnika - nije na odmet pročitati !

Day 1,034, 09:58 Published in Serbia Serbia by coolinbun

eDame i eGospodo, eDrugarice i eDrugovi, eBraćo i eSestre, eBebe i eStarci, ePrijatelji i eNeprijatelji... eSvi

Pošto je prošli članak naišao na podršku novijih igrača, koje (ne)popularno zovemo ebebe, pokušaću da nastavim sa takvim trendom, te da usled nedostatka boljih tema (čitaj: erep je dosadan kada nema ratova) napišem nešto što je u isto vreme korisno, a u drugu ruku možda interesantno. Hahaha, sad gledam, kako sam počeo sa prvom kilometarskom rečenicom, polovina će već sada odustati da čita dalje 🙂.
Viseći po raznim chat kanalima, izkristalisalo se nekoliko najčešćih pitanja manje iskusnih igrača.
U ovom broju, Od Kulina Bana će pokušati da odgovori na ta pitanja. Znam da tekst izgleda ogromno i dosadno, ali ako ste početnik, zamoliću vas da odvojite 10 ili 15 minuta da ovo pročitate, jer će vam koristiti u vašem daljem erep bivstvovanju.

Pa da krenemo redom:

1. Od čega zavisi moja produktivnost u firmi ?
Prvo da pogledamo formulu koja utiče na vašu produktivnost:

za veću sliku desni klik na sliku pa scroll dugmetom view picture
Naravno, nije potrebno da pamtite ovu formulu (ipak ovo je igra, nije ispit iz matematike) već da samo uočimo neke stvari na koje vi kao igrač možete da utičete:
Pre svega, trudite se da radite sa što je moguće većim zdravljem i srećom. Naravno, od vaše produktivnosti ne zavisi vaša plata, ali je lepo da pomognete vašem gazdi da što rentabilnije vodi kompaniju kako bi svima bilo bolje. U svakom slučaju, ako radite sa malim zdravljem i srećom, očekujte otkaz od strane vlasnika. Kao što vidimo iz formule, vaša produktivost zavisi i od broja zaposlenih u firmi. Na ovo ne možete da utičete direktno, ali se potrudite da firmi pomognete tako što ćete raditi onda kada ona ima optimalan broj zaposlenih. U većini firmi je to broj 10. Usled stalnih otkaza, taj broj se često menja.

2. Kako da rasporedim vreme kada radim/treniram/učim/odmaram ?

Ovo je poprilično individualna stvar. Koliko ljudi ovo pitate, dobićete isto toliko različitih odgovora. Kao prvo, zavisi koliko vam para treba za taj dan. Naravno para nikada dosta, ali morate misliti i na budućnost, odnosno na razvoj svog lika u igrici. Hajde da kažemo da je optimalan broj radnih sati 8. Sada nam ostaje 16 sati da rasporedimo na ostale 3 aktivnosti. Treniranje je po meni dnevna aktivnost kojoj trebamo uvek posvetiti dosta pažnje. Ovde vi povećavate vašu ratnu sposobnost odnosno skill. Ja nikada ne treniram ispod 6 sati, po nekada treniram i 8 sati na uštrb učenja. Učenje u poslednje vreme smanjujem, jer su plate ismeđu radnih skilova gotovo izjednačene, pa nije toliko bitno dali ste specialist, master ili guru; plate će vam biti slične. Tako je za sada, videćemo šta će vreme i najavljene promene doneti. Ostaje odmaranje, koje i nije toliko obavezno zbog toga što radeći, trenirajući i učeći mi gubimo popriličnu količinu sreće, ali trenutne plate mogu da pokriju kupovinu srećnog 0/3 hleba. Važno je svaki dan odmarati barem 1 sat, zbog toga što odmaranjem dobijate iskustvene poene.

3. Koje oružije da izaberem za ratovanje ?

I ovo je pitanje oko kojih se lome koplja. Kao prvo da razjasnimo šta koja cifra u karakterisici oružija znači Uzećemo za primer tenk. Recimo da tenk ima karakteristike 100/80/40/30.
Prva cifra predstavlja demage (štetu) koje vaše oružije nanosi. U ovom slučaju ta brojka je maksimalna (100) što daje 14 poena štete. Taj broj 14 se množi sa koeficijentom vašeg vojnog skila, pa ako ste na primer ranger ( level 8 ) vaša šteta se računa kao 14 x 1.7 (skill -1) = 23.8 (ako grešim ovde molim iskusnije igrače da me isprave).
Druga cifra je attack odnosno napadačke karakteristike vašeg oružija. Ta cifra se upoređuje sa odbrambenim karakteristikama vašeg protivnika pa se tako računa procenat verovatnoće da ćete pogoditi svog protivnika.
Treća cifra je defence odnosno defanzivna karakteristika vašeg oružija. Već smo prethodno objasnili, defence vašeg oružija umanjuje attack karakteristike vašeg protivnika.
Četvrta cifra predstavlja durability, odnosno trasjnost vašeg oružija. U našem slučaju to znači da dati tenk možemo da upotrebimo 30 puta. Obratite pažnju da se ovde ta brojka umanjuje po borbi, ne po ispaljenom hicu.
To je priča, pa vi meni recite kako biti pametan. Po meni oružije treba birati shodno tome dali naša vojska napada ili se brani. Ako napadamo, borimo se u glavnom ne samo protiv neprijatelja već i protiv njegovog defending sistema, bolnice i eventulno njegove terenske prednosti. Zato naš udarac treba da bude što jači. Sa druge strane, ako se branimo, naš DS, bolnica i pozicija na mkojoj čekamo neprijatelja nam daje prednost u odbrani, pa opet dolazimo do zaključka da je uvek dobro imati jači attack na uštrb defence-a i broja upotreba. Ali ne preterano.
Po meni najbolji odnos u napadu je 100/90/35/25 a za odbranu 100/75/50/25. Opet, kažem, ukusi su različiti, ja ovde samo iznosim svoje mišljenje.

4. Dali da koristim boostere u borbi ?

Ako ste puni love ko Mišković ili Max McFarland (poznati američki igrač, prim. aut) definitivno da, ali pošto vas 99,99% koji čitate ovo niste onda prikočite malo. Borba traje 24h, ako istrošite svoj novac na boostere u početku to nije dobro, to su uzalud bačeni boosteri. Sačekajte kraj bitke, ili kraj vašeg bivstvovanja na mapi, pa ako baš hoćete da bacite novac na booster, onda udrite. U svakom slučaju, boosteri ne donose onoliko pojačanje udarca koliko koštaju.

5. Kako funkcioniše ovo sa free health paketima ?
U toku svakih 24 sata, na raspolaganju vam je ukupno 3 besplatna paketa zdravlja. Taj paket predstavlja vraćanje vašeg zdravlja na 70 nakon što poginete. U suprotnom, nakon pogibije, vaše zdravlje se vraća na 20 zdravlja, što vas u slučaju da nemate hleb da se popenjete na minimum 40 zdravlja, izbacuje iz dalje borbe. Bitno je da znamo da merenje tih 24 sata počinje onog trenutka kada prvi put poginete tog dana. Na primer, ako smo se u 16h prvi put borili i poginuli, sledećih 3 paketa ćete imatu sutradan u 16h. Drugi i treći paket možete potrošiti bilo kada, čak i sutra u 15:59... nova tri dolaze u 16:00. Zato je bitno da predvidite vaše ratovanje za sutra, pa da osnovu toga odlučite kada ćete ući u neku bitku i poginuti.

6. Kako funkcionišu bolnice ?
Bolnice na bojnom polju imaju svoj krug delovanja. Delokrug bolnice možete videti ako kliknete na nju. Tada će posvetleti polja na koja ona ima delovanje. Takođe, bolnice se razlikuju po tome koliko zdravlja vraćaju po potezu (krugu ili turnu koji traje 1,5 minuta). Važno je da znate da bolnica leči samo one vojnike čija vojska trenutno poseduje polje na kojoj je bolnica. Isto tako je važno da znate da bolnica leči samo do onoliko zdravlja koliko ste imali u trenutku kada ste ušli u bitku.

Da to razjasnimo na jednom primeru:
Imate 100 zdravlja, ušli ste u bitku i nalazite se u krugu delovanja bolnice koja vraća 30 zdravlja po krugu. Napada vas protivnik i vi:
- pobeđujete, s tim što vam je protivnik uzeo 50 zdravlja - u ovom slučaju ćete imati odmah posle borbe 80 zdravlja, a već posle sledećeg poteza svih 100
- poginuli ste: igra vam vraća zdravlje na 20 i bolnica još 30, tako da sada imate ukupno 50 zdravlja. Ako imate besplatne health pakete onda je situacja sledeća: igra vam vraća 70 zdravlja, bolnica 30, tako da odmah imate 100 zdravlja i spremni ste da se vratite u boj. Kod prvog slulčaja se ne zalećite odmah nazad, već morate hranom da se dopunite što više, pa tek onda da uđete u borbu, jer kao što smo rekli, bolnica leči samo do visine zdravlja sa kojim ste ušli u borbu. Tako da ako uđete sa 50 zdravlja, lečiće vas samo do 50, što i nije neki bonus.
Postoji još jedna zabluda oko bolnice. Ona ne leči vojnike koji su je upravo osvojili. Šta ovo znači? Ako na primer vas 10 napada neprijatelja koji se nalazi na polju na kom je bolnica i uspete da osvojite to polje, bolnica će vas lečiti tek nakon završetka sledećeg poteza, ne odmah. Postoji još nedoumica oko bolnica, ali o tome nekom drugom prilikom, ili to razjasnite sa nekim drugim. 🙂 Ja sam ovde dao osnove.

7. Koga da izaberem od 5 ponuđenih protivnika ?
Kada napadnete neko polje, igra vam slučajnim izborom ponudi 5 protivnika za borbu 1 na 1. Klikom na svakog od njih prikazuju se procenti verovatnoće pogotka obojice, vaši skilovi i činovi, kao i zelena linija koja pokazuje trenutni nivo zdravlja. Ako ste početnik i slabi ste sa skilom i činom, izaberite što slabijeg protivnika koji po mogućstvu ima manje zdravlja ili protivnika koji ima slične karakteristike kao i vi. Znam da potez traje kratko (samo 1,5 minut) pa često niste u mogućnosti da baš birkate, ali ćete vremenom kada pogledate svu petoricu, odmah znati ko je protivnik po vašoj meri.

Toliko za sada, u sledećim brojevima ću razraditi još neka pitanja koja ovde nisu spomenuta, u koliko ostane ovako dosadno pa ne budem morao da pišem o svojim ratnim avanturama. Ako vas nešto muči a nismo ovde obradili (što i neće biti teško jer je ovo samo delić onoga što biste hteli da znate, a smorno vam da smarate), slobodno me pitajte preko poruke ili komentara u ovim novinama, ja ili već neko će vam sigurno odgovoriti. Što pre savladate ove zavrzlame, pre će vaš alterego prosperirati na ovim virtuelnim prostorima.

Do sledećeg viđenja,

vaš,

coolinbun


Shout ako ima mesta:
Odgovori na najčešća pitanja početnika:
http://tinyurl.com/odgovori


EDIT: kada sam izdao članak, video sam jedan ranije izdat sa sličnom tematikom od strane igrača Ispicutura, pa nije zgoreg da i to pročitate