Ma šta kažeš?!

Day 738, 16:23 Published in Serbia Serbia by Dimitrij lvanov


VESTI

- Velika euforija obuzela je države EDEN-a nakon disolucije PEACE saveza. Neprijatelju se rugalo, omalovažavalo, pretilo odmazdom, a na ulicama se slavilo uz povike “PEACE je mrtav”. PEACE je mrtav? Ma šta kažeš?! Stvarno? Možda bi to neko onda morao reći PEACE državama koje su u ranim jutarnjim časovima pokrenule opsežnu i koordinisanu ofanzivu na EDEN. Na papiru PEACE možda ne postoji, ali se njegov duh i snaga itekako osećaju u današnjem eSvetu.

Uvod u ovu opsežnu operaciju bile su akcije Turskih specijalaca u Trakiji, kao i nasumični napadi Velike Britanije na Švedsku, Belgiju i SAD. Za razliku od prethodnih operacija kada su Turci predvidljivo napadali Egejsko ostrvlje, ovaj put je napadnuta Trakija čime je Grčka vrhovna komanda dovedena u nedoumicu radi li se o demonstrativnom napadu ili o ozbiljnoj pretnji. Grci su zagrizli mamac i rasporedili dodatne trupe u Trakiju.

Ozbiljnije operacije su započete napadom Indonezije na Malezijski Sabah, strateški važan jer se jedino preko njega mogu voditi Sol/EDEN ratne igre. Ubrzo nakon desanta na Sabah, Indonezija vrši invaziju i na preostale dve malezijske regije čime otpočinje sveopšta ofanziva Indonezije. U žestokim borbama Indonežanski tenkovi probijaju neprijateljske linije i uspevaju svaladati otpor Malezije i njenih 24 saveznika! Pored operacija u Maleziji, Indonežani su poslali veliki broj svojih trupa na evropski front.



Nekoliko sati nakon Indonežana počinje opsežna operacija Brazila u Peruu i invazija na preostale neokupirane delove Perua. Da podsetimo da je pre nekoliko dana vlada Perua uputila poziv Argentini sa zahtevom da se privremeno okupiraju Peruanske teritorije radi uklanjanja pučista predvođenih poljskim grupacijama. Argentina je okupirala nekoliko teritorija i na Brazilu je ostalo da dovrši započeto. Samo 3 sata pre kraja svih operacija u Južnoj Americi, Brazil je zauzeo jednu i ima inicijativu u preostale tri regije.

Pripreme za operacije u Evropi počele su prelaskom Letonije preko Estonske teritorije i desantom na Južnu Finsku. U ranim jutarnjim časovima (6:00 po našem vremenu) Letonske oklopne kolone projurile su kroz Laane-Eesti i Pohja-Eesti te su na brzinu ukrcane na amfibijska vozila koja su ih čekala na obali kod Talina. Brzom akcijom iznenađena je Finska obalna straža koja je nemo posmatrala ulazak Letonaca u Helsinki. Letonske brigade probijaju na brzinu organizovanu odbrambenu liniju Finaca i kod Viborga se spajaju sa ruskim snagama.



Ubrzo nakon Letonaca, Finsku sa istoka napadaju Rusi, čije oklopno-mehanizovane jedinice brzo razbijaju finsku pešadiju i u silovitom prodoru stižu do Botnijskog zaliva i zauzimaju grad Oulu. Tim potezom Finska je presečena na dva dela i linije snabdevanja finske vojske su dovedene u pitanje. Nekoliko sati kasnije (12:00 po našem vremenu) Rusi pokreću još jedan napad, ovoga puta na Istočnu Finsku i nailaze na vrlo slab otpor. Napredovanje Rusa ugrozilo je i novo sedište vlade koja je primorana da se iz Helsinkija preseli prvo u Tampere, a zatim i u Turku koji je naznačen kao poslednja linija odbrane pred “istočnim varvarima”.

Sat vremena nakon ruskog angažovanja mađarsko-srpske trupe započinju još jednu kombinovanu ofanzivu na Hrvatsku. Mađari lako razbijaju odbranu kod Varaždina i Virovitice te potiskuju Amerikance i Poljake prema Zagrebu. Na istoku, srpski specijalci zuzimaju mostove kod Erduta, Batine i Iloka te omogućavaju prolaz srpskim oklopno-mehanizovanim jedinicama koje u silovitom udaru razbijaju hrvatsku odbranu i zauzimaju Osijek. Srpske mehanizovane brigade podržane indonežanskom avijacijom potiskuju Hrvate prema Slavonskoj Požegi i Brodu gde nailaze na žilav otpor španskog ekspedicionog korpusa. Nakon višečasovne bitke u borbu ulaze sveže trupe hrvatske specijalne divizije koje odnose prevagu na bojnom polju i primoravaju srpsku vojsku na povlačenje.



U isto vreme kada je započela mađarsko-srpska ofanziva, svoj demonstrativni napad izvršila je i Slovenija koja je napadom na Liku i Gorski Kotar za sebe uspela vezati nekoliko hrvatskih bataljona. S obzirom na slabu uvežbanost i malobrojnost slovenačkih trupa, Hrvati su vrlo brzo uspeli staviti pod kontrolu ovaj deo ratišta.

Kao podršku ratnim naporima bivših saveznika, Velika Britanija nastavlja uznemiravanje američke obale podmorničkim napadima na konvoje u Maine-u i Rhode Islandu. Ove akcije Britanske Kraljevske Mornarice izazvale su strah kod stanovništva priobalnih područja SAD-a i angažovane su dodatne pomorske snage da bi se racije obustavile.