Ambient on/off

Join the new world

 

LDK (I straipsnis)

Day 1,667, 20:02 Published in Lithuania Lithuania by Fabrikantas

Daug dėmesio sulaukusi eKonstitucija, nors ir nebūdama tobula – o gal kaip tik dėl to, kad yra itin netobula? – taigi, ji ne tik padidino e-piliečių aktyvumą, bet net ir tam tikra prasme juos suvienijo. Ir tai visiškai natūralu, žmonėms būdinga vienytis grėsmės akivaizdoje. Kokios grėsmės? Na, mažų mažiausiai tai grėsė tapti diktatūra, kuomet mažuma užgrobia svertus ir iš aukšto diktuoja, peržengdama protingo būtinumo ribas.

Prieš mėgindamas pasiūlyti alternatyvą, pamėginau atidžiau pažiūrėti, kokioje e-visuomenėje gyvename. Turiu talentą taikliai pavadinti daiktus jiems tinkamais vardais, tuo ir užsiimsiu šiame straipsnyje.Visuomenė, kurioje e-gyvename, nors ir yra respublika, tačiau anaiptol ne demokratinė. Žaidimo fizika (serveryje užprogramuotos žaidimo taisyklės) pažeidžia esminį tikros demokratijos principą: piliečių lygybę. Kai kurių veiksmų negali atlikti, nepasiekęs tam tikro lygio. Naujausi karinio modulio pokyčiai (kuriems pirmąsyk per savo e-gyvenimą iš esmės pritariu!) įteisina e-visuomenės pasidalijimą į gvardiečių, pėstininkų, desantininkų ir tankistų kastas.

Antra demokratiją naikinanti jėga yra... žaidimo chemija. Kalbu apie realaus pasaulio pinigus. Chemija vadinu veiksmus, kuriuos įmanoma atlikti, paneigiant e-pasaulio fiziką: gauti e-pinigų, papildomos sveikatos, papildomos griaunamos jėgos „iš oro“, ne tuo būdu, kuriuo juos gauna už dyką žaidžiantieji.

Jau rašiau, kad eLietuvos ir kitų valstybių visuomenė iš esmės yra feodalinė. Vyrauja natūrinis ūkis, realios rinkos nėra. Boto pigiai superkamos prekės turi maždaug tą patį ekonominį efektyvumą, kaip baudžiava ar vergovė (mažą). Esminis e-pasaulio variklis yra teritorinis karas. LDK šie prasme yra ne šiaip romantiškas praeities reliktas - šiame žaidime tai gana tikslus eLietuvos esmę atspindintis terminas.

Valdžios mechanizmas, nors ir turi savyje rinkimus, neatitinka trijų (keturių) valdžių atskyrimo principo. Svarbiausioji to priežastis yra ribota fizika (žaidime beveik ir negali būti kitaip), politinis modelis įstatymais vadina sprendimus, kurie iš esmės yra vykdomosios valdžios kompetencijoje: su kuo kariauti, kiek mokesčių rinkti, kaip paskirstyti biudžetą ir t.t.

Praktiškai eSeimas yra ne įstatymus leidžiantis parlamentas, o vykdomosios valdžios dalis. Būtų visai protinga, užuot švaisčius eLietuvos biudžetą Vyriausybės atlyginimams, paversti eSeimą vyriausybe: ministrų postus skirti tik kongresmenams, atlygį sumokant iš tų, kurie nedalyvauja Vyriausybės darbe, 5g.

Taip sustygavus kunigaikštystę, rinkimai į Seimą taptų tam tikru valdininko egzaminu, būtų galima turėti realias rinkimų programas (dirbsiu ministru, nuveiksiu tą ir aną), ir kadencijai pasibaigus įvertinti kongresmenus (dirbo? grąžino 5g? ir t.t.).

Beje, ministerijos yra vėlesnių laikų anstatas, kunigaikštystei pakaktų Ministrų, karaliaus patarėjų, atsakingų už atskiras sritis. Iš esmės taip ir yra, dirba vienas-du žmones. Nematau priežasčių to vadinti ministerija, skundžiantis, kad joje trūksta darbuotojų...

Taigi, turime į luomus padalintą visuomenę, kurią vienija feodaliniai karai, o papildomai suskaido religinės pažiūros – religija vadinu požiūri į Plato: vieni jam aukoja ir taip užsitarnauja papildomą e-palaimą, o kiti yra atkaklūs ateistai (aš – būtent toks), ir nemoka nė grašio.

LDK yra monoteistinė feodalinė respublika, su renkamu karaliumi ir Seimu, atliekančiais vyriausybės funkcijas ir turinčiais gana ribotas teises (Juodasis Sąrašas kol kas yra ties poveikio galimybių riba), piliečiai verčiasi natūriniu ūkiu bei kariniu plėšikavimu ir yra beveik visiškai nepriklausomi.

Vedu prie to, kad valdžių atskyrimas įmanomas tik už erep fizikos ribų. Žaidimo mechanikos rėmuose nėra tikrosios įstatymų leidybos, todėl čia nereikia ir teismų, prižiūrinčių, kad tų įstatymų būtų laikomasi. Istorija su eKonstitucija aiškiai įrodo, kad sukurti papildomą įstatymų sluoksnį virš žaidimo mechanikos yra sunku (nesakau, kad neįmanoma!), tačiau tai jau kito straipsnio tema.Šis buvo skirtas tik nupiešti realiam LDK vaizdui, šiek tiek praskleidžiant modernios demokratijos terminijos užuolaidas, į kurias žaidimą įpakavo godusis Plato...

 

Comments

tomas74
tomas74 Day 1,667, 20:45

Laukiu II straipsnio

DrMonte
DrMonte Day 1,667, 22:18

Labai teisingas straipsnis. Ir esminis dalykas ką norėčiau išskirti, tai kad - yra veikianti sistema už eRepublik ribų, kurios absoliuti dauguma žaidėjų nemato. Taigi turime didelę atskirties ir bendravimo problemą.

DrMonte
DrMonte Day 1,667, 22:31

Paprasčiausias pavyzdys iš neeRepublik Seimo veiklos:

- Svarstymas dėl LKA (Lietuvos Karo Akademijos) finansavimo. Tam, kad viskas nevyktų chaotiškai, užvedama pasitarimo tema forume. Vėliau balsavimas.

- Algų/premijų įstatymas Seimo forumuose buvo aptarinėjamas daugiau nei puse metų iki pasiekė dienos šviesą.

Ilgainiui kiekviena tvarka atgula į dokumentą, nes nėra tokio dalyko, kaip "savaime suprantama".

DrMonte
DrMonte Day 1,667, 22:36

Galiausiai kaip skaidriai "iššvaistyti" eLietuvos biudžetą?
Turiu įtarimą, kad jei gyventume Izraelyje ar bent pas arabus, tai užtektų "ačiū" ir "viso gero", bet kadangi esame lietuviai, tai visur matome vagis ir juk patys reikalaujame atsiskaityti iki paskutinio cento ;+)

iPSiArt
iPSiArt Day 1,668, 00:46

vote

Nukainotas
Nukainotas Day 1,668, 06:27

Lygio skirtumai negali būti traktuojami kaip demokratiškos lygybės pažeidimas ir divizijos negali būti prilygintos kastoms. Kiekvienas juk turi lygias teises pasiekti tam tikrą lygį ir pereiti visas divizijas. Lygybės pažeidimas būtų tuomet, jei kuris nors, pvz. 30 lygio žaidėjas turėtų kitokias teises, nei visi kiti 30 lygio žaidėjai. Arba 4-tai divizijai priklausantis karys turėtų kitokias galimybes, nei visi kiti, taip pat priklausantys 4-tai divizijai.

Nukainotas
Nukainotas Day 1,668, 06:42

Todėl ir KT sprendimas "sulyginti" LTB valdytojo teises su visų kitų rinkėjų teisėmis buvo absurdiškas, paremtas iškreiptu lygybės suvokimu. Lygybė šiuo atveju galioja tada, kai LTB valdytojas turi tokias pat teises kaip ir kiti LTB valdytojai, o ne kai LTB valdytojas turi tokias pat teises kaip ir piliečiai, nesantys LTB valdytojais. O klausimas ar LTB valdytojas gali turėti išskirtines teises naujo valdytojo rinkimuose, yra visiškai nesusijęs su piliečių lygybe.

Povilas1989
Povilas1989 Day 1,668, 07:11

Rimtas žmogus, tas Fabrikantas:D Vote:)

vilius83
vilius83 Day 1,668, 11:25

vote

Gedas40
Gedas40 Day 1,668, 14:41

Grazi LDK merga : D vote!

Mantas Stan
Mantas Stan Day 1,669, 00:52

Gerai kad turim tokių žmonių kaip fabrikantas. Jo straipsnis aiškiai nušviečia šito žaidimo mechaniką ir susiklosčiusią situaciją e-Respublikoje.

Didelis Tinginys
Didelis Tinginys Day 1,669, 05:01

ydomi mintis del rinkimu tik kazin ar veiktu. bet pora dalyku mano galva ner teisybe: 1. demokratijos, kaip pastebejo Nukainotas yra (jau vien ka reiskia laisva ir nevarzoma valia zaisti ar ne 🙂 ); 2. taip pavadinta chemija buvo ir bus taip kad prie jos senai prisitaikyta. be to tokiu zmoniu pilna abiejose pusese...taigi jie daugiau- maziau susiprastina;
Seip ar taip Vote. matosi, nemazai smegenu degini del erep

Kk1boRg...
Kk1boRg... Day 1,669, 07:43

V

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.