Ambient on/off

Join the new world

 

KU PO SHKOJME? PRESIDENTI,EDENI,GREKET ,SERBET DHE NE!

Day 1,945, 07:41 Published in Albania Albania by Arius argiri

Dy muaj me pare ,shoku im Kris Hasa i mirenjohur si krijues i Partise Nacionaliste i cili tashme ka braktisur partine qe e mbarsi me duart e tij tij te vogla ne emer te nje ideali te madh siç eshte bashkimi kombetar ,publikoi nje artikull ne te cilin akuzonte per tradheti ndaj atdheut disa deputet te partise Revolucionare te cilet i kishin dhene shtetesine me sa me kujtohet nje bullgari nje rumuni apo hungarezi dhe nje maqedonasi me nivel 24 me qellimin qe kanidati i Partise revolucionare te fitonte zgjedhjet presidenciale!
Asaj kohe ne komentet e ketij artikulli thashe se me ngjante idiotesi te besoje se dhenia e shtetesise shqiptare, 4 apo edhe 7 vetave nga keta deputet do te mund te ndryshonte rezultatin e zgjedhjeve apo aq me teper te rrezikonte Shqiperine si Krisi na shkruante ne gazeten e tij!
Por shume nga miqte e mij opozitar te cilet i vleresoj per idealizmin e tyre ,kritikuan deputetet e partise revolucionare per dhenien e ketyre shtetesive per qellime politike dhe me kritikuan edhe mua qe i shfajesoja !
Ne te vertet nuk i kisha shfajsuar por thjesht kisha thene se edhe deputet e partive te tjera i kishin dhene shtetesine te huajve thjesht per tu marre voten!
Si shembull ne artikullin http://www.erepublik.com/en/article/greku-i-simpsonsave--2200726/1/20 dhashe rastin e kongresmenit Napoleon sot president per te shtaten apo te teten here i cili i kishte dhene shtetesine shqiptare http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1527059 !
Ketij fakti qeveritaret e atehershem qe jane edhe ata te tanishmit, duke pare qe ne opozitaret u perçame ne gjykimet ndaj veprimit te deputeteve te partise revolucionare ,moren zemer dhe u hodhen ne sulm duke me thene se ky ishte grek dhe greket i kishim vellezer ne EDEN ! Se une doja te prishja Edenin se keshtu po beja interesat e serbeve te maqedonasve dhe broçkulla te tjera si keto!
Por po te shihni sot do te vini re se Greku (Apo Grekja!) qe presidenti yn Napoleon i dha shtetesine Shqiptare tanime eshte bere SERBE!
E pra mendoj se eshte koha qe Presidenti ,Krisi dhe te gjithe ata qe kritikuan shane dhe peshtyne asaj kohe mbi deputetet e partise revolucionare ti kerkojne atyre falje publikisht!
Por problemi i vertet shqetesues nuk eshte ky por nje lajm qe me solli nje shoku im i vjeter ne kete loje i cili ashtu si edhe Krisi yne eshte nje nga antaret e pare te Partise Nacionaliste por ne ndryshim nga Krisi me shume se Partine do Atdheun!
Lajmi ishte se Greku –Serbi i natyralizuar shqiptar nga presidenti Napoleon, nuk eshte i vetmi Grek qe keto kohet e fundit eshte bere Serb!
Dhe ky lajm te ve perpara nje dileme te madhe ! Greqia eshte aleatja jone apo e Serbise?Edeni a eshte ne dijeni te kesaj ndihme te fshehte qe Greqia po i jep Serbise? Dhe ne kete gjithe kete loje te madhe cili eshte roli yne?Nuk mund te mos bej edhe pyetjen ...
Cili valle fitoi dhe humbi nga lufta e fundit e Edenit kundra Serbise?
E pra shoh pershembull se edhe pse ne u gjakosem ne kete lufte sa ska me, ngelem serishmi pa territor ndersa tre territoret e Italise edhe pse me dobet se ne, ngeli e paprekur nga kjo lufte ashtu siç mund te themi se ngeli e paprekur edhe Greqia!
Nuk mund te mos pyesesh nese fitoret si ato te Italise jane fitore dipllomatike apo ushtarake?
Nese keto shtete si Greqia dhe italia pse jo edhe Rumania , bejne mareveshje te fshehta me Serbine perse valle duhet te tolerohen nga Edeni?Apo ndoshta sepse Edeni eshte krejtesiht ne dijeni te ketyre mareveshjeve! Po ne?
A nuk eshte pra momenti te shohim politiken tone se pari dhe pastaj te shqetesohemi per ate te Edenit qe nderkoh qe Italia mban ne menyre te panderpere tre territore neve na genjen me ndihmen e presidentit tone te nderuar, duke na dhene nga njehere ne muaj apo nje here ne dy muaj mundesine te fitojme nje dy apo edhe tre(Kur Ninua behet president!) per 48 ore dhe pastaj te kthehemi te pushtuar ?
A nuk eshte koha te zgjedhim se kush jane armiqte tane apo me sakte duke qene se kemi shume te tille se cilin duhet te kemi prioritet per te luftuar?
Zgjidhja tashme eshte e lehte !
Nese pranojme se armiku yne kryesor eshte Serbia duhet te pranojme gjithashtu se ate nuk mundemi ta luftojme duke qene antar e nje Edeni te perbere nga simpatizante te thekur te serbeve siç jane Greket apo Italianet dhe pse jo edhe Rumunet!
Sigurisht futja ne aleancen tjeter alternative ne krah te USA do te na bente aleat me Maqedonasit !Por mendoj se gjithesesi eshte koha te zgjdhim prioritet tona politike dhe te mos lejojme me te jemi mish per top ne duart e Edenit te mbushur plot simpatizant te Serbeve!

 

Comments

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,945, 07:46

bravooooooo 1sr

KOSOVA PEYONI Day 1,945, 07:46

Comment deleted

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,945, 07:47

puq se harrova ^^

Arius argiri
Arius argiri Day 1,945, 07:54

pse e ke fshir komentit peyon! ti e di qe une i mirepres komentet e tua!je lexuesi im me besnik dhe me i vjeter!

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,945, 08:00

bera nje gabim shkrimi loqk

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,945, 07:53

Interesantja eshte se ty portofoli te vjen pasi te ka mbaruar mandati.
V per hir te gjetjes se portofolit

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:04

ja duket se cfare robi je ti,qe tall te tjeret por mos ki merak sepse do tallem edhe une me ty dhe gjithe shqipetaret e tjere.

KOSOVA Batoa
KOSOVA Batoa Day 1,945, 07:55

v

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:01

Vote prej meje plus edhe sub
Jam dakort me arius por nuk kemi ca te bejme .
SHQIPETARET NE KETE LOJE VEPROJNE SIPAS INTERESAVE TE POLITIKANEVE DHE JO SIPAS INTERESAVE TE SHQIPERISE.
E kam thene me kohe qe ky vend nuk po shkon perpara dhe prandaj nuk rri ne eShqiperi sepse nuk ja vlen.
Sa per dijeni,ai patrioti shqiptar ALKET RIZAI i cili eshte arratisur 2 here nga burgjet e sigurise se larte te greqise,mori peng 6 kokat me te larta te greqise dhe tronditi shtetin greget dhe befasoi tere boten.MINISTRI I BRENDSHEM I GREQISE E QUAJTI ''AL CAPONE'' dhe po ju them te gjitheve qe se nese doni te vazhdoni aleance me gregun,PERSONALISHT DO JEM KUNDER SHTETIT SHQIPTAR NESE VAZHDON ALEANCE ME GREGUN.GREQIA QE NGA VITI 1990 E DERI NE VITIN 2013 KA VRARE,TORTURUAR DHE BURGOSUR MBI 500 MIJE SHQIPTARE. A E DINI PSE E BEJNE KETE GJE?
SEPSE NE SHQIPTARET JEMI NJE HAP PERPARA GREGEVE.

U BEJ THIRRJE TE GJITHE ATYRVE QE E NDIEJNE VETEN SHQIPETARET NGA TE GJITHA TROJET SHQIPTARE QE TE JENE KUNDRRA KESAJ QEVERIE QE DO ALEANCE ME GREQINE DHE QE BEN MARRVESHJE TE FSHEHTA ME SERBINE NE KETE LOJE.

RROFT KOSOVA
RROFT SHQIPERIA
RROFT PRESHEVA,BUJANOVECI....
RROFT CAMERIA
RROFT TERE SHQIPETARET KUDO QE JANE
RROFT ALKET RIZAI
R
R
O
F
T
E
SH
Q
I
P
E
R
I
A

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,945, 08:43

veq ti mos shkruj RROFT KOSOVA amon

The People of Justice Day 1,945, 08:43

Comment deleted

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:43

uuuu tani e kuptova.ke te drejte. hahahahahahaha

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,945, 08:43

i ke harru mesazhet qe mi dergoje ?

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:44

jo nuk i kam harruar por ne fakt te verten te kam thene

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:44

gjithashtu ti nuk i ke as screen shots,asgje nuk ke prej ato qe te kam thene

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,945, 08:45

cilla eshte ajo e verteta ?
ta shofim edhe tjeret se ndoshta jane kurioz

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:46

pse nuk ja thua ti kushtrimzz?

Arius argiri Day 1,945, 10:21

Comment deleted

alkedsh
alkedsh Day 1,945, 08:46

me kete punen e e Alket Rizait ja ke fut kot shoku,greket si du fare po fare,po dhe keshtu muhabet pa lidhje ,Ai fukarai ka hallet e vete dy here perjete denimi s po i ha fare per shqiperine e shqiptaret.klm

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:47

epo mire!

jonkastrioti
jonkastrioti Day 1,945, 08:01

V o7

A E N E A S
A E N E A S Day 1,945, 08:07

Ku dreqin e ke pare ti qe eshte shkruajtur qe Greku eshte vellai yn?! Dhe mesa di un ata marrin CZ Serbe per shaka te bonuseve...

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:10

aleanca shoku,nuk e shikon ti.
vet dora vet nino pranon greg

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,945, 10:16

Perpara se keqes zgjidh te keqen me te vogel. Ku pret ti te shkojme?
Kjo eshte loje serbe dhe pavaresisht ketu jane perbuzur disa armiqesi madje dhe miqesi nga RL. Ne nuk kemi ku te shkojme tjeter. Nese kemi turkun dhe amerikanin ne krah mjafton per mua.

Peja001
Peja001 Day 1,945, 08:07

nuk na prish pun vetem maqedonia por nese do jemi ne nje aleanc me USA duhet te jemi edhe me bullgarin e cila po lufton ashper kunder rumunve dhe turqve nese luftojm per bullgaret kem mi tradhtu turqt ndersa nese nuk luftojm bullgaria nuk do e lejoj qe ne te jemi pjes e asaj aleance

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 08:11

atehere me mire do ishte te qendronim neutral ose te futeshim ne aleancen Asgard.

Peja001
Peja001 Day 1,945, 08:14

nese jemi neutral as bullgaria nuk na ndihmon dhe do je kunder nesh sa do jen edhe greqia turqia serbia etj etj

Sei Kaon
Sei Kaon Day 1,945, 10:19

Nese nuk jemi ne aleance pra nese qendrojme neutral jemi te mbaruar.
Por nese bashkohemi me ata trapat e Asgard do te jemi me te mbaruar me ato shtete leshi me nga 1000 vete.

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,945, 10:29

a jeni ne metro apo keni pi drog? te vetmet qe mund te futen ne asgard jan shtetet skandinave, asgard esht aleance rajonale.

The People of Justice
The People of Justice Day 1,945, 10:31

ore po ti qenke hut fare,ti nuk di se cfare thua,ka te drejte ai jonkastrioti qe thote qe ti je budall me te vertet.

Andiroid
Andiroid Day 1,945, 11:00

Peja001 nuk eshte e thene qe nqs jemi ne te njejten aleance me bullgarin na duhet te luftojme kunder Turkut...
Kujto pak MPP me USA dhe aleancen me Tawianin... Me kete te fundit jemi ne te njejten aleance por me USA (aleati jone me i madh) kemi MPP.
Pra eshte zgjedhja e jone personale nqs duam te luftojme pro USA, pro Taiwan, pro Bullhari apo pro Turqi...

Kshu qe kjo qe ke thene nuk perben dnonje problem te madh...

Peja001
Peja001 Day 1,945, 11:13

android
argjentina- kili
argjentina-brazil
greqi-maqedoni
turqi-bullgari
rumani-bullgari
greqi-bullgari
ateher neve na mbetet te luftojm vetem per rusin ose usa e cilla nuk ka luft serioze

Andiroid
Andiroid Day 1,945, 11:24

greqi-maqedoni, greqi-bullgari une luftojme qef kundra grekut : )
rumani-bullgari nuk ka rendesi se edhe rumunet nuk jane me te mire se greket!
Nuk e di a te kujtohet qe para nje muaji kur MoFA i Rumanise (shtet aleat gjasme) publikonte nje artikull ku thoshte qe Kosova i perket Serbise... + qe ne luften e Apulias ku ne kishim nevoje Greqia dhe Rumania benin overkill kunder FYROMit... (ne te njejten aleance gjasme)
dhe USA (aleance tjeter) luftonte per ne...
Nejse nqs ke deshire ja fusim nje "HAIL EDEN" te dy, se vetm kaq mun te bejme...

Rorschach C
Rorschach C Day 1,945, 08:13

V

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,945, 08:43

miku i armikut tim eshte armiku im : )

Arius argiri
Arius argiri Day 1,945, 10:31

kjo do te thote se ti kushtrim je dakord me mua???????

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,945, 11:46

EDEN eshte shum pak funksional si aleance,shtetet veprojne kryeveti,dhe nuk me pelqen qe Greqia dhe Rumania mbajne bisedime me armikun tone Servine (supozohet qe mbajne) duke pare edhe lufterat e fundit ku ata shum pak luftuan kunder Servise!
Ndersa kur flitet me ndrru anen,ka shumeqka per te analizuar e per te diskutuar aty,sepse dihet pozita gjeografike jona!

alkedsh
alkedsh Day 1,945, 08:56

V.

AzC 112
AzC 112 Day 1,945, 09:05

une jam i ri ne kete loje dhe po pyes nese ne EDEN nuk eshte vendi jone per te qendruar [dhe jam plotesisht dakort] as ne Aleancen qe eshte USA sepse do kemi aleat Bullgarin +Maqedonin [perseri edhe me keto nuk jam dakort pasi te luftosh perkrah bullgarise dhe kundra turqise eshte te luftosh kundra atij qe te respekton]

PERSE NUK KRIJOJME NJE ALEANCE TE RE ME DISA SHTETE QE JANE PO ASHTU TE PA KENAQURA NGA EDEN APO ALEANCEN NE TE CILEN ESHTE USA DHE ME MIRE ME DISA SHTETE TE VOGLA DHE MBROJM INTERESAT E NJERA TJETRES DUKE BERE NJE ALEANCE KUPTIMPLOTE SE TE QENDROJME NE KETE ALEANCE KU NA E KKANE ME TE FUTUR?

cLaw eagLe
cLaw eagLe Day 1,945, 10:36

Di gjoo per paragraf Arius ?

Andiroid
Andiroid Day 1,945, 11:15

Eshte hera e dyte qe ndodh... Ke harru rastin e HanibaLA.
Me sa duket qeka si kusht qe nqs do te shkosh ne Serbi me para duhet te merke CZ Shqiptare... xD

Per sa i perket aleances EDEN apo CoT une jam pro çdo aleance mjafton te jemi ne te njejten me USA.

Prandaj o njerez mos flisni budallaliqe te tipi qe nqs jemi ne CoT do luftojme pro Bullgarise kundra Turqise.
Ne EDEN jemi ne te njejten aleance me Taiwanin i cili shume here ka pas NE me USA... Prandaj me thoni kemi luftu ndonjehere si shtet kunder USA-s apo kundra Taiwanit??? Kane qene ndonje here DO kto 2 shtete ne te njejten beteje?

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,945, 12:11

Eden po merr fund esht humbje kohe cdo sekond qe kalojm aty...megjithate nderrimi i aleances esht ceshtje serioze qe duhet shqyrtu mire

Peja001
Peja001 Day 1,945, 15:33

eshte e vertet qe USA ndodhet ne nje aleanc tjeter por a kem pas ndo1 luft kunder ndo1 shteti te CoD? as 1, 33% e lojtarve amerikan do luftonin kunder neve kto po i them sipas 1 ankete rreth 52% e lojtarve amerikan i qendrojn besnik CoD nersa 48% EDEN une kam cz shqiptare per jam ne MU amerikane EZC dhe te gjitha luftrat qe behen jan kunder aleatve tan perveq luftes rusi-poloni

Andiroid
Andiroid Day 1,945, 16:13

Pikerisht vlla! Me EDEN sa teritore mund te sigurojme?? -0
Dhe do jemi vazhdimisht nen pushtimin e Serbise ose Fyrom! Greqine qe e kemi aleat mos e llogarit fare se per ata ne nuk ekzistojme!

Nqs mund te futemi ne CoT ndoshta mund te kemi ndonje teritor, 1-FYROM nuk do na pushtoje.
2-Serbia mund te na leje rehat.
3-Do jemi ne te njejten aleance me USA
4-Te vetmit armiqe qe do kemi ne menyre direkte do jene Greket!

Aleancat lindin, ndryshohen dhe vdesin!
Pra vlla sipas kendveshrimit tend eshte me mire te kemi nje vizjon drejt te ardhmes me me shume mundesi per shtetin Shqiptar??
Apo te qendrojme ne kete makine te prishur qe quhet EDEN per hir te se kaluares se madhe??

donlaerto
donlaerto Day 1,945, 12:16

skemi aleat ne ballkan, ne cilendo aleance te shkojme. Megjithate, robt Edenit.

C E M I C A L
C E M I C A L Day 1,945, 12:21

v

enzq
enzq Day 1,945, 12:26

me EDEN s'rrihet ne COT svihet VK muhabeti. hapim aleancen VTLK 😛

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,946, 06:54

VTLK POWAAAA

Lazim Latifi
Lazim Latifi Day 1,945, 12:28

ndi dhe Kris Hasa kandidohem une per prezident te shtetit me permbani ju do te jeni njeri krahu i majt tjetri krahu i majt. Keshilltaret me besnik dhe me te mir per nje Prezident. Meqe ju nuk kandidoheni.

Andiroid
Andiroid Day 1,945, 12:35

Lazim vlla CP nuk eshte vetem nje medalje...
Degjo meqenese mua dhe Krisin na futur te dyve nga krahu i majte.. ne krahe te djathe ke do mbash???

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.