Krótki program wyborczy PWL

Day 346, 15:33 Published in Poland Poland by BuzzY
1. Odzyskanie wszystkich polskich regionow jako jeden z wazniejszych celow.
Chcemy dokładnie zaplanować jak mają odbywać się powstania w pozostałych 5 regionach.
Polska powinna objąć w posiadanie wszystkie 6 regionów w możliwie najkrótszym terminie.
Warunkiem tego jest zbudowanie silnego państwa opartego na mocnej gospodarce.


2. Jaka jest rola Prezydenta? Jaki powinien byc rzad?
Prezydent współpracując z wybranym 25 listopada parlamentem zbuduje rząd gwarantujący stabilny rozwój gospodarki oraz gwarantujący wzrost siły militarnej kraju.
Rząd pierwszej kadencji powinien składać się z:
- Ministerstwa Obrony Narodowej (nadzór na prowadzonymi walkami powstańczymi, koordynowanie walk, obsługa organizacji Wojsko Polski, koordynowanie dystrybucji giftów oraz broni dla powstańców, powołanie zawodowej armii polskiej).
- Ministerstwo Finansów (nadzór nad Narodowym Bankiem Polskim sprzedającym PLN na rynku walutowym, prowadzenie polityki kursowej PLN poprzez NBP, kontrola sytuacji gospodarczej kraju, zgłaszanie zmian w stawkach podatkowych głosowanych przez parlament, nadzór nad państwowymi firmami produkującymi szpitale oraz systemy obronne).
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych (koordynujące politykę zagraniczną państwa, utrzymujące kontakty z państwami oraz narodami).
- Agencji Wywiadu (zbieranie i analiza informacji o największych zagrożeniach dla Państwa, operacje specjalne).


3. Polityka zagraniczna
Naszym celem jest również silna pozycja Polski w świecie. Sojusz ze Szwecją oraz sojusz z Atlantis jest warunkiem bezpieczeństwa Polski.
Prezydent jest najważniejszym reprezentantem kraju. Dobra współpraca z prezydentami innych krajów zapewnia szybką reakcję naszych sojuszników w sytuacji zagrożenia. Z uwagą przyglądamy się niemieckim staraniom odzyskania niepodległości. Uważamy, że niepodległe Niemcy mogą stanowić zagrożenie dla naszego kraju, jeśli zdecydują się na zbliżenie do konkurencyjnego PEACE. Polski rząd namawiać będzie naszych sojuszników ze Szwecji do ostrożności. Nie chcemy uniemożliwiać powołania niemieckiego państwa, gdy będziemy mieli gwarancje dobrosąsiedzkich oraz sojuszniczych relacji. Wolimy widzieć w Niemcach przyjaciół i obywateli własnego państwa niż wrogów zamieszkałych w Szwecji. Wszystko jednak zależy od Niemców. Sytuacja polityczna na południe i wschód od naszych granic jest dla polskiego rządu bardzo istotna. Nie jesteśmy obojętni na zmiany polityczne w Czechach. Zamierzamy współpracować z tym krajem, by mieć pewność, że rząd i partie czeskiego chcą sojuszu z ATLANTIS. Polska może wpływać na wewnętrzną sytuację w Czechach i będziemy to robić. Również istotna jest przyszłość Węgier. Mimo zbliżenia tego kraju do PEACE. Nie chcemy traktować Węgrów jako wrogów. Rozumiemy zawiłą i trudną sytuację Węgrów znajdujących się w stanie wojny z Rumunią. Uczestnicząc w jednym pakcie militarnym z Rumunią uznajemy nasze zobowiązania sojusznicze wynikające z paktu ATLANTIS, jednak istnienie niepodległego państwa węgierskiego rząd polski powinien traktować jako gwarancja bezpieczeństwa Polski. Utworzenie niezależnego państwa słowackiego przyjmujemy z zadowoleniem i oferujemy wsparcie w takiej skali, jaka z naszej strony jest możliwa. Chcemy bliskiego sojuszu ze Słowacją i wierzymy, że znajdzie się ona w ATLANTIS. Polski rząd powinien nawiązać bliskie relacje sojusznicze ze Słowacją. Przyszłość erepublik to tworzenie kolejnych państw, które do tej pory nie pojawiły się na mapie świata. Z radością przyjmiemy utworzenie państwa litewskiego. Rząd polski powinien utrzymywać bliskie relację z litewską partią w Wielkiej Brytanii. Gdy nadejdzie czas stworzenia niezależnej Litwy Polska powinna wyjść z pomocą i wsparciem. Ważna dla Polski jest również przyszłość Rosji. Tuż przy naszych granicach znajduje się okręg kaliningradzki, który jest enklawą znajdującą się w obrębie państwa norweskiego. Z powodów ekonomicznych integracja okręgu kaliningradzkiego z naszym krajem może być dla Polski źródłem surowców. Nie chcemy jednak prowadzić w tym celu żadnych militarnych działań.


4. Polityka gospodarcza
Stabilny kurs polskiej waluty jest gwarancją naszego dobrobytu. Jak tylko będzie to możliwe, Narodowy Bank Polski rozpocznie interwencję na rynku walutowym, by ustabilizować kurs złotówki. Już teraz prowadzone są rozmowy z innymi krajami, by zapewnić Polsce surowce potrzebne do produkcji towarów. Podatki w Polsce nie mogą być zbyt wysokie, bo polskie firmy przegrają konkurencję z zagranicznymi. Nie mogą być jednak zbyt niskie, gdyż budżet państwa powinien mieć pewne dochody. W pierwszym okresie, w ciągu 2 pierwszych tygodni kadencji parlamentu należy utrzymać stawki podatkowe na poziomie szwedzkim. Ministerstwo finansów będzie stale monitorowało sytuację na rynku. Zmiany stawek podatkowych wynikać powinny z wahań cen na rynku towarów. W sytuacji wzrostu cen, stawki podatkowe będą rosnąć, by ograniczać inflację. Preferowane będą jednak stawki podatku VAT, by płatnikiem były firmy, w tym zagraniczne, a nie obywatele. Gdy nastąpi obniżanie cen wynikające z niedoboru waluty krajowej na rynku ministerstwo będzie sugerowało albo obniżkę podatków, albo wzrost sprzedawanej ilości waluty krajowej na rynku walutowym. Decyzja będzie zależna od relacji kursowej między złotówką (PLN) a złotem (gold). Polski rząd w długim okresie będzie starał się ograniczać napływ z zagranicy surowców, które występują na terenie Polski. Polskie firmy zbożowe, tartaki oraz firmy produkujące żelazo powinny mieć zagwarantowaną stabilną przyszłość. Nie może mieć jednak miejsca nadmierny wzrost cen surowców. Ministerstwo finansów będzie monitorować rynek oraz porównywać ceny surowców na rynkach innych krajów do cen surowców wytwarzanych w Polsce. Jesteśmy uzależnieni od diamentów oraz ropy pochodzącej z zagranicy. W dłuższym okresie polski rząd zaproponuje ustawę o rezerwach surowcowych, polegającą na przechowaniu przez firmy rezerw w swoich magazynach. Szczegóły zostaną opracowane przez Ministerstwo Finansów.


5. Organizacja ministerstw
Do pracy w administracji chcemy zachęcić jak najszerszą grupę osób. Nad każdym ministerstwem powinna czuwać jedna osoba, lecz powinna mieć ona dużą grupę współpracowników. Praca powinna być podzielona i egzekwowana przez ministrów. Najliczniejsza grupa współpracowników będzie potrzebna przy tworzeniu Ministerstw Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Rozplanowanie prac będzie należała do obowiązków ministrów, lecz już teraz można opisać poszczególne zadania, do których powinni być przypisani współpracownicy.

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzić będzie (1) stałą koordynację walk powstańczych, (2) koordynację dystrybucji prezentów i broni dla powstańców, (3) doprowadzenie do wywołania powstań po decyzji rządu, (4) tworzenie zawodowej armii polskiej, (5) określenie struktur armii i rang, (6) decydowanie o nominacjach na stanowiska w armii zawodowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych prowadzić będzie politykę w następujących kierunkach (1) Sojusz wojskowy ze Szwecja i ATLANTIS, (2) USA, UK i Kanada, (3) Litwa, Ukraina i państwa bałtyckie, (4) Czechy i Słowacja, (5) Węgry i Rumunia, (6) Norwegia, Finlandia, Rosja, (7) Europa i Afryka {Austria, Francja, Irlandia, Włochy, Holandia, Słowenia, Hiszpania, RPA}, (😎 Bałkański {Grecja, Bułgaria, Turcja}, (9) Ameryka Południowa i Łacińska {Argentyna, Brazylia, Meksyk, Wenezuela}, (10) Azja {Indonezja, Iran, Japonia, Pakistan, Tajlandia}.

Ministerstwo Finansow odpowiadać będzie za następujące zadania (1) prowadzenie polityki kursowej PLN poprzez NBP (2) kontrola sytuacji gospodarczej kraju, analiza rynku towarów i surowców, zgłaszanie zmian w stawkach podatkowych głosowanych przez parlament, (3) nadzór nad państwowymi firmami produkującymi szpitale oraz systemy obronne.

Każde z tych zadań wymaga co najmniej jednej osoby, więc każdy zainteresowany znajdzie dużo możliwości współpracy. Tak powinien działać polski rząd. Powinien być efektywny, lecz również dawać szansę każdemu, kto chce aktywnie uczestniczyć w życiu państwa.