Ambient on/off

Join the new world

 

Koha per Lufte

Day 1,869, 14:53 Published in Albania Venezuela by Catatumbo

Pershendetje qytetar te shqiperise:)

Duke e pas parasysh ne kohen e fundit se shumica prej neve kemi deshir per nje lufte vendosem te shpallim NE Malin e ZI.

Idea erdhi si shkak se jemi ne pozit te lakmueshme per me korr nje fitore dhe te ndjehemi edhe ne pak si pushtues sepse fakti qe pozita gjeografike ne kete loje duke u kufizu me shtete nder me te fortat ne Erepublik nuk na jep knaqsin qe te pushtojm teritore te shteteve te huaja.

Por pas nje analize te bere ku Serbi boni NE Turkun si dhe Napi me Republiken e maqedonis (Fyrom) na mundeson qe mos te rrezikohemi nga ndonje NE e mundshme.

Ne ket rast ju ftoj te gjithve te jeni te kujdesshem dhe mos te futni all in nese kemi overkill 🙂 Munodhuni me e kontrollu wall dhe mos u harxhoni shum nese nuk ka nevoj te fusim sepse mas dates 5 mund te kemi luftra edhe me Republiken e maqedonise( Fyromin) edhe me serbine 🙂 

Comments

Krye Qendra
Krye Qendra Day 1,869, 14:56

V

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,869, 14:56

Po m`pelqen kjo levizje : D
Voted

DonCurtis
DonCurtis Day 1,869, 14:57

do e hajm keq 😛

v

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 15:05

FestimBeqa, ashtu si e pyta presidentin po të pyes dhe ty. Nese kemi dy plagë të hapura, Serbinë dhe Fyromin, pse i hapim vetës dhe një plagë të re, qoft si halë por mund të na rezikoj më shumë? Çfarë do ndodh me Shqipërinë në planin afatëmesëm? Për 10 ditë ndoshta? Çfarë thonë analizat tua në ketë drejtim?

Catatumbo
Catatumbo Day 1,869, 15:08

Idea erdhi si shkak se jemi ne pozit te lakmueshme per me korr nje fitore dhe te ndjehemi edhe ne pak si pushtues sepse fakti qe pozita gjeografike ne kete loje duke u kufizu me shtete nder me te fortat ne Erepublik nuk na jep knaqsin qe te pushtojm teritore te shteteve te huaja.

Rilindas a din me lexu ti vlal a syzat mos tu kan avullu ?

Peja001
Peja001 Day 1,869, 15:08

te organizohemi se malin e zi e mposhtim edhe me health po ti ndihmojm edhe turkut mos ta lojm serbin besoj qe edhe greqia ka me e ndihmu shpresoj qe kem me pas sukses

Erlindi
Erlindi Day 1,869, 15:09

nuk esht edhe mir te bejm ket se mund te humbim ne dy luftrat

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 15:12

Po Festim Beqa, është levizje e gabuar, çfarë thotë analiza yte për pas 10 dite? Çfarë do ndodh me 5 janar kur neve do na perfundoj mareveshja me Fyromin? Çfarë do ndodh kur EDEN-i ka luftëra të fuqishme në vijim? Çfarë thotë analiza yte për forcen ushtarake të Shqipërisë krahasuar me armiqtë? I ke analizuar keto gjera? Faleminderit paraprakisht.

KOSOVA ArlinDx
KOSOVA ArlinDx Day 1,869, 15:16

^^ o Rilindas fyromi ka me na pushtu si te kryhet marreveshja se EDEN si ka punet kurqysh pe shihni edhe vete smunen me na ndihmu per momentin na se kem takatin mi perballu vete , bile t`i shijojme nja 2-3 dite tja dim lezetin ksaj loje qysh duhet qr ma m*t sbohet

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,869, 15:17

ashtu kshtu t poshtum jem 90% kohes ndoshta shprazem pak 😃

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,869, 15:19

Kjo eshte loje dhe moduli kryesor ne loje eshte LUFTA !
Perderisa kemi mundesi te sulmojme Malin e Zi qe eshte me e dobet se ne si nga inflenca si nga numri i lojtareve ( gjithashtu ka vetem 2 territore,qe nuk na merr shume kohe per ti fshire nga harta, nese gjithqka shkon mire ) mendoj qe eshte levizje e mire,te sulmojme edhe ne se na shkoj jeta tu u mbrojt ( normal kete e ben pozita gjeografike )...

Per te tjeret te cilet po permendin Fyromin e Serbine pas dates 5 , desha tju rikujtoj se nese Serbia ose Fyrom na sulmon jemi te fshire nga harta ( dihet forca e armiqve ),kshtu qe beni gati pushken !

Catatumbo
Catatumbo Day 1,869, 15:19

Rilindas tash fillove ti mua mem tregu per analiza te luftrave hahaha sa po me qeshet. O burr i botes ti ske drejta me fol spari se para 3 ditve ke bo 4 M demage ne lufte qe kemi pas NAP . Sdyti je personi qe kritikove Napin kur un thosha skemi mundesi me fitu gjat analizave te mija. E von tu paskan kujtu ty analizat qe un i kam bo qe nje kohe te gjat ee smundsha me ti fut ne kry ty.

Edhe pikerisht per at thash te ndjehemi nje kohe te shkurter si psuhtues, sepse nuk do ta kemi kete knaqesi per nje kohe ne te ardhmen.

Catatumbo
Catatumbo Day 1,869, 15:25

Shqipnia e pushtume Rilindasi nuk e shef fuqin ton ne krahasim me shtetet tjera.
Shqipria NAP qohet Rilindasi kritikon pse Nap.
Shqipria Lufte qohet Rilindasi thot pse lufte

Spo te ka hije besom.

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 15:26

Mos u mer me Rilindasi-n, por me temën që po diskutojmë, kjo i bie pak a shumë të i mbulojmë deshtimet me një luftë të re, me një armik më të dobët të kenaqim yqymetin për dy tre ditë me disa fitore të vogla që nuk dihet a do i korrim ose jo. Nese jeni të sigurtë që do na sulmoj Fyromi, pse duhet të i shpenzojmë qytetaret tanë për dy tre ditë? Që më pas një muaj të na kaloj të pushtuar? Çfarë analize do prognozoje Festim, çfarë do na ndodhë pas 10 dite? Shpresoj të jam gabim me keto që po deklaroj, por keto shpresat e mia karshi "superioritetit" tuaj po duken të zbehura.

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 15:27

Shenim: Të lutëm më gjej ku kam shkruar për mareveshjen me Fyromin, mos fol kot duke u dridhur.

KOSOVA Batoa
KOSOVA Batoa Day 1,869, 15:29

v

Catatumbo
Catatumbo Day 1,869, 15:29

Analiza osht e bome Rilindash kush don me lexu. Ndersa ne luften kunder maqedonis nuk pate nevoj me shkru e tregove ate me vepra vetem e vetem me prish nap u zgjove e bone 4 M demage apo jam gabim 😃

GladiatoriKS
GladiatoriKS Day 1,869, 15:29

Rilindas. Une rralle kom komentu per "analizat"/"pytjet racionale"/"brengat" tua, po shume nifar HIPOKRIZIE/INJORANCE nga ana jote pe vrej n'kto komente.
Cfare plani 10-ditor, a afatgjate na duhet, ose kishe pas TI, kur je n'mes te Fyromit edhe Serbise, qe ne kete loje per neve (e qysh po shihet edhe per Ameriken, Turqine e Greqine) jon DINOSAUR, e na nuk jem as SINJIFIKANT n'kret kete eBote.
Kshtu qe, per neve, cdo fitore eshte veq motivim per me e lu kete loje, se sa per strategji afatgjate, jem nja 3 vjet me vonese 😉...!!!

Kshtu qe mos ja fut si kau peles, po para se mu munu mu dok i meqem e kishe pi di gjanat para dikujt qe s'ka lidhje qysh eshte bilanci i fuqise n'eRepublike, nalu pak edhe meno a kontribon per dicka POZITIVE gjithe ky negativitet e defetizem i joti...!!!

Gjitha te mirat o>

Une menzi spo pres me mujt najkon me naj beteje. Qofte edhe per 1 dite. Veq ta dijme qe jem ka bojme DICKA

Catatumbo
Catatumbo Day 1,869, 15:30

Edhe nje info Rilindash qe ti ske egzistu ne kohen kur sapo shqipria u pat fut ne loje. Mali i Zi ishte i pari qe na fshiu nga harta kshtu qe esht koha le ta dijn ndjenjet qe nai kan dhan ne ate kohe.
Gjithashtu nje dit do ju vij koha edhe shteteve tjera 🙂

RadeciVV
RadeciVV Day 1,869, 15:38

Ka nevoje vendi per luftera, po mos harroni se shumica ruajne damage dhe marrin BH vetem per Shqiperine, andaj mund te kete nje efekt te vogel negativ, por qe gjithsesi pergjithsisht do ndikoj pozitivisht (mendoj) per shkak se do ngriste moralin tone dhe do mund te ndikonte edhe ne sjelljen apo dhe mbajtjen e lojtareve te rinje ne loje (kur te shohin territore).

Perndryshe hap i qelluar, shpresojme te mos hasim ne nje rezistence malazeze me ndihme te Serbise (edhe pse do jete ne luftera aktive).

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 15:49

Ju po i thoni vet gjerat, dhe nuk kam nevoj më duket të replikoj më shumë. Kjo thikë me dy teha, do na rrezikoj shumë. Shpresoj që të dalin pohimet tuaja, dhe shpresat e mia të jenë të gabuara. Karshi mendjeve "superiore "unë po dukem shumë "inferior".
Në pergjithesi ne do të kenaqemi duke menduar sot për sot, dhe duke mos menduar në plan afatgjatë të zhvillimit, sikur të mastruboheshin mendjet më shumë, sikur të mastruboheshin, ama sikur.

The Gunnerss
The Gunnerss Day 1,869, 15:51

Une jom per lufte... tek e fundit ajo e bon mat lezetshme ket loje....
+1GladiatorKs.....
se as une nuk komentoj shum, ndoshta arsyje ime osht e thjeshte du me kontribu ne lufte edhe mu forcu e jo mu marr me kritika shpeshher te pavenda ....na jena shum te vogel qa me dasht ma shum ... kshtu njerzzzz luffteee ....chillll

DonCurtis
DonCurtis Day 1,869, 15:52

@GameOverzz tu paska zbardhu leshi ftyres 😛

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,869, 16:07

Don, jom plak : (

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,869, 16:28

Po shyqyr nuk thoni te bejme pak lufte se po na ndryshken armet. Ne gjithe kohen te pushtuar kemi qene, le te gezojme ca dite.
Fundja loje eshte.
Bjeruni qenve

GladiatoriKS
GladiatoriKS Day 1,869, 17:20

Rilindas - Perveq qe se kuptoj cka eshte fjala "mastrubimi" (perveq nese je ka menon mastURbim, me c'rast duhesh me qel fjalorin edhe niher me e kqyr kuptimin e saj, se e paske ngaterru KOGJA keq) nuk pe kuptoj as cka ke dasht me thon me ton ate fjali.
" Kjo thikë me dy teha, do na rrezikoj shumë." - Kallzona cili eshte rreziku?
"Në pergjithesi ne do të kenaqemi duke menduar sot për sot, dhe duke mos menduar në plan afatgjatë të zhvillimit" - Kjo eshte HIPOKRIZI e paster prej anes tane. Demin ma t'madh afatgjate e ben injoranca jote, e fatkeqesisht bashke me te edhe keqinformimi/manipulimi i t'rinjve, e si pasoje edhe demotivimi i tyne me vazhdu me lu. Para se me ja nis njerzit si TI me e prish atmosferen qe ka mbretnu qe nja 3-4 muj, numri i banorve te eShqiperise u pat rrit SHUME, sa qe e bonem telash per 2 jave Fyromin. Po qeshtu tu llomotit prej injorances i keni ftof edhe e kan lon shume.
SHYQYR qe ja kom nis me lu, para se me t'njoft, se garant as ni jave skisha nejt. E ti nese don mi kontribu Shqipnise qysh po pretendon, ato paret qe pi harxhoni per me ble vota shfrytzoj mu forcu pak si ushtar, se eshte Loje Lufte mbi t'gjitha, e jo e matrapazlleqeve politike qysh e ke kuptu ti...!!! T'lutna ndrroje ate foto, se po m'LENDON SERIOZISHT per perdhosjen qe pi bohet Samiut me kete account...!!!

@The Gunnerss - Ky tipi lun qe 2 vjet e ma shume, e knej ska as "kaqik" me luftu qe me ja pa hajrin eShqipnia, per qata duhet tani me....FOL, se ma shume smunet...

Catatumbo
Catatumbo Day 1,869, 17:25

+GladiatoriKs dhe gjith tjerve qe mbeshtetet kete Lufte ju faleminderit. Por ju kisha preferu mos u merrni me Rilindashin se si i fole murit si i fole atij osht njejt.
Sic po e shifni edhe vet asnjeher per te nuk eshte Mire. Gjithmon keq dhe vetem keq aq sa edhe nuk din cka flet mo...

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 17:38

GladiatorKs, kur flet për kaqik për Shqipërinë, shiko pak te fuqia yte që ke, dhe tek dëmi që ke shkaktuar për Shqipërinë ose tek bombat dhe perdorimi i tyre, dhe më pas eja e fol për kontribute në luftëra. Me keqardhje të informoj se le shumë për të deshiruar. Edhe mu më lenduan shumë ato pikë quditëse e pika vend e pa vend që i pashë . Për fjalën për të cilen the, pyet një gjuhëtar, për perdorimin e fjalëve të huaja, dhe lejimin e tyre në origjinal , nga gjuha origjinere , e deri tek gjuha e derivuar. dhe më pas eja e më mbaj ligjerata ketu. Unë luaj që 7 muaj ketu.

DiegoIceAge
DiegoIceAge Day 1,869, 17:42

Hajde hajde mir boll ju paska mtek dikujt pak me naj ngjall adrenalinen bravo
Qy qy rilin dashi apet po miresh me ato shkrime te cilat te vetem ja fut kot kishe qe un po di me shkru luje bur lojen po te luhet e mos naj aje bombolet me ato filozofi tuja

ArnoldDjin
ArnoldDjin Day 1,869, 17:48

Ktu jom shum dakord me festimin se duhet te sulmojm dike,mu mka shku menja disa her po me kan thene qe ka aleanc me se**in dhe ndoshta sja dalim ti pushtojm...

GladiatoriKS
GladiatoriKS Day 1,869, 17:55

Rilindas - per gjuhe shqiper per ty jom Sami Frasher 😉
Oh, se u habita "...!!!" 🙂
Eshte masturbim jo masturbim. Ishalla din me bo ma mire se me e shkru 😉
Une i kom 3 muj eJete ne kete loje, e ty t'PORDHI me kaqik. N'Shqipni e kom kalu 1 muj e gjyse, n'levelet e para, kur skom pas kaqik (e di qe ti e din qysh eshte kjo ndjenje) e normal qe i kom veq 11mil TP dmg. Po prej qe kom ardhe ne eAmerike 90% te dmg e kom per Shqiperine e nja 5% per eAmeriken (qysh po munesh me vrejt prej TP)...!!!
Bombat: ~70% i kom gjujt per Shqiperine, e tjerat (75k) per me fitu ari me bo kaqik (pe kupton...FORCE 😉), qe tash me bo 300k dmg per eShqiperine. Qysh po t'tingllon kjo per strategji afatgjate, Rilindas? Accounti jot ekziston qe 2 vjet e do kusur, qe i bjen afer 10x ma shume se eJete, e 25% ma pak dmg. Rilindas, e din qysh thote ajo fjala e urte e atij t'meqmit "Tri here meno, e tani mos fol" 😉

"Rritu kape fikun, Rilindas, Se ta han te tjeret"

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 18:03

Gladiator, paske mend, por jo aq për të shitur tek të tjeret. Unë i pata lexuar regullat e lojës, dhe hulumto dhe shiko kur ka filluar të implementohet medalja e True Patriot, dhe fakti që më flet për SHBA, dhe qendrimin tuaj atje, dhe unë pata berë udhetime në vende tjera, por prap për Shqipërinë kam berë dëme të cilat nuk i figuron loja. Fatkëqësisht as tuat nuk janë figuruar. Por për hirë të së vertetës , mos u ngut, ndoshta dhe ty më vonë të dalë në ëndërr keshtu më kanë thenë , se u dal në ëndërra shpesh, dëmi më i madh i yti është diku 3.5 milion, dhe më mbi 9 mijë fuqi, prap , me keqardhje prap nuk ke aritur normë për të u matur me të tjerë.

GladiatoriKS
GladiatoriKS Day 1,869, 18:09

Paramendo tash ti me mbi 7 mije 😉

GladiatoriKS
GladiatoriKS Day 1,869, 18:19

Shqipnise nuk i vyn dikush qe bon dem t'akumulushem. Po lojtar t'kategorise t'RON: maxxy, erosi, ujku, peyoni, e shume t'tjere qe si di bash me emra
Kshtu qe mos e perdor TP dmg si mase te kontributit/fuqise.

Mend me t'shit kom sa t'dush, po skom hesap, se ty t'vyjne qaq shume sa qe balanci oferte/kerkese minimalizohet deri n'infinit, Rilindas...!!!

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 18:26

Gladiator, nuk e perdora unë, u kape ty për ketë gjë, nuk është faji im që bini pre e fjalëve tuaja. E njoh njërin e shet një tru, të ri, e ka perdor disa vjet, nese e deshiron është i fresket dhe mban mend, së paku ato që ndodhin brenda një ore. Shaka , mos e mer për ters. Gëzuar ndrimin e motëve.

kushtrimzz
kushtrimzz Day 1,869, 18:37

u shkriva me shakane e Rilindasit

KOSOVA PEYONI
KOSOVA PEYONI Day 1,869, 18:40

a muj me kesh a me prit edhe pak ?

Rilindasi
Rilindasi Day 1,869, 18:40

Kushtrim, ai shet vetëm tru, fati keq yti, nese nuk do ndalosh shkrirjën tende, mund të perfundosh sikur emri që perdor në llogari, i perfunduar.

GladiatoriKS
GladiatoriKS Day 1,869, 18:41

Ha ha ha... Ma murr menja qe shaka ken, se kurre sbesoj qe dikush me MEND n'KRY, fol si TI... Pheeew


P.s. Une fola per strength, e ti ja nise per TP dmg

"Rritu kape fikun, Rilindas o. Se ta han te tjeret"

A E N E A S
A E N E A S Day 1,869, 18:54

lereni te pakten njehere zenkat dhe te mendojme si shtet i bashkuar pra beni gati armet per llufte

x x x ALBANIA x x x
x x x ALBANIA x x x Day 1,870, 00:55

duhet ta kishim bere qe ne fillime kete kur u be paq me fylolat , jo tani qe na sulmojne fyolat e na i marine e ket cope toke

Nderim Ujkaj
Nderim Ujkaj Day 1,870, 01:21

v+s (y)

Gentrit Shahini
Gentrit Shahini Day 1,870, 01:38

per mendimin tem duhet me ba edhe ni marrveshje me Fyromin per mos sulmim deri ne shkurt mbas kongresit .....krejt e dijm qe Fyrom eshte ma i fort se eAlbania por duhet te kemi kujdes qe te mos hyjm ne lufte edhe me Serbine ....duhet me ndjek shembullin e greqise dhe Kroacise qe kan territore ne vende te largeta ne azi ... qatje me shku edhe ne

BubullimaAl
BubullimaAl Day 1,870, 01:40

Une personalisht do doja te bienim NE Serbin,per mendimin tim nuk na duhej lusfta me malin e zi. dhe ti merrnim epirin(camerin)duke pas parasysh qe do jen ne luftra te forta me turkun.dhe ndima e greqis do te bente qe epiri te binte ne doren tone,dhe njekohesish do i jepnim nje dore dhe turqis por.....

Arius argiri
Arius argiri Day 1,870, 01:41

ato 6000 tankset e rezervave do na i ndani per kete lufte apo ne ndonje lufte tjeter???

Vjollca Linda Ajdini
Vjollca Linda Ajdini Day 1,870, 01:45

po qshtu bre vlla jep naj informat si druna po rim veq runi bars e bazoka po thoni ta dim pse mej rujt edhe na

Kanuni 1
Kanuni 1 Day 1,870, 01:54

Ec aty festimbeqa!!! Dhe po fituam dhe po humbem asgje.Po me pelqen kjo ideja jote qe te nxefim tytat e armeve.Te pakten do e gezojm nje fitore 1 dit max 1e 1 ore e 5 min :P.pakten po perpiqemi.Kjo loje eshte po na pushtuan perseri?? asgje !!! JEMI MESUAR 😃

donlaerto
donlaerto Day 1,870, 02:03

Nqs thjesht do qisim kunjin me Malin e Zi jam dakord.
Ne anen tjeter, edhe veten edhe aleatet i ndihmojme duke bo RW cdo dite kunder Fylolave!!!!

Portofoli Humbur
Portofoli Humbur Day 1,870, 02:35

i mOdh eshte Rilindasi , i mOdh! ahahah

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.