Ambient on/off

Join the new world

 

Koalicioni Nacional Konservator - Konferenca e djeshme

Day 1,865, 13:13 Published in Albania Republic of Macedonia (FYROM) by Kris the Intriguer
Levizja Vetevendosje
Partia Nacionaliste
Aleanca Kuq E Zi

Keto tre parti pra jane ato qe kane shpallur dje ne konferencen ne kanalin #personal, koalicionin e tyre.
Kush deshiron te lexoje gjithe konferencen ose ndonje pjese ne vecanti te klikoje KETU.

Keto tre parti, ideologjia e se cilave eshte pothuajse e njejte, po bashkohen ne koalicion per ti sjelle nje tjeter rryme lojes.
Programi i Koalicionit Nacional Konservator do te jete ai i Partise Nacionaliste, program i publikuar nga kjo gazete, sidoqofte do te kete permiresime dhe rregullime.

Nje nga pikat kyce te punes tone do te jete eleminimi i korrupsionit dhe burokracise. Sic mund ta keni pare edhe ne artikullin e mikut tone kundershtar CrazyAlboz (sepse miq jemi ne fund te fundit, loja eshte loje) parti te caktuara jane te "prekura" aq rende ne shpirt sa nuk behet, aq sa miku yne CrazyAlboz po i terhiqet politikes sic kishte thene ne artikull.

CrazyAlboz, vella, nje politikan i zoti e qe beson se ka te drejte nuk dorezohet. E cfare shembulli po i japim shqiptareve? Te dorezohemi? Jo aspak! Ju do te luftoni kunder nesh, sepse prandaj jeni ketu. Sikur cdokush te dorezohej pas cdo sulmi, c'kuptim do te kete?

Sidoqofte, partite e koalicionit Nacional Konservator synojne bashkimin kombetar. Megjithate ne nuk premtojme te mbyllim asnje sy perballe korrupsionit apo te padrejtes.
Duket sikur gjithcka rrotullohet drejt atyre te shkretave mesazhe qe keto parti i kane cuar njerezve. Por a esht vertet keshtu? Aspak.

http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/121321
http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/121382
Ju prezantoj 2 ligje te propozuara nga koalicioni kundershtar.
Ne te parlamentit kemi nje bisede in-game te cilat i perdorim per diskutim, per mbarevajtjen e vendit dhe ligjit.
Por a u diskutuan keto ligje ne kete bisede? Aspak, madje na u tha se koalicioni kundershtar e keshte te qarte se cdo ligj qe ata do te nxirrnin ne do e votonim kunder.
Atehere meqe qenkan kaq te sigurt pse i nxjerrin keto ligje per me shume te pakuptimta e pa vlere? Ata e dine se mandatet e tyre s'mjaftojne qe keto ligje te miratohen.

Por eshte e qarte qe i propozojne ne menyre qe te refuzohen nga ne e te na fajesojne se po bllokojme "reformat" dhe "revolucionin" e tyre te famshem pa te cilin ne jemi duke vdekur.
Kjo quhet reklame. E kam thene dhe ne ate bisede se reklama eshte shpirti i tregtise e jo i politikes, por politika sipas ketyre partive eshte bere nje ekonomi kapitaliste me baze kerkese-oferten ku blihen e shiten anetaret sikur te jene vazo lulesh.

Megjithate eshte zgjedhja juaj nese doni te jeni vazo lulesh apo njerez me vlera. Thjesht jam acaruar me keto ndodhi. I kisha premtuar vetes se kete here do veproja me mire e do isha me tolerant se c'kam qene me pare. Por deshtoi dhe kjo sic duket.

Per ta mbyllur, mua nuk me intereson se sa nga ju mund te me urrejne. S'e kam pasur problem kete. Gjithe kjo nuk behet per pushtet nga une, mos harroni qe kam punuar ne te shkuaren ne cdo lloj posti e tani s'me hyn ne sy asgje sepse i provova te tera.
Do perpiqemi ta cojme perpara vendin duke u bazuar tek vlerat tona jo se cfare bejne te tjeret, sepse nese nje dite te tjereve i teket te hidhen prej ballkoni, ne nuk do i shkojme pas.

Pa shikoni pak Partine Reformatore, zv/kryetari i kishte mbushur aq me multe sa tani i kane rene drastikisht rreth 20 anetaren jane bere ban.

A e dini qe koalicioni kundershtar kishte planifikuar te mbeshteste Labern deri ne momentin kur e mbeshteti Partia Nacionaliste? E pastaj degjojme dokrra nga ata per percarje.
Bashkohuni me ne kush i perket ideologjise tone nacional-konservatore dhe progresiviste. Me vjen keq qe prezantimi i koalicionit eshte ne forme sulmi por kohet e veshtira duan masa te tilla.

Si progresiviste, ne shohim para, ne rast se partite kundereshtare do e lejne pas keto akte, e te pranojne qe keto nuk jane veprime te mira, atehere do te jemi te afte te bashkepunojme, jo per te nxjerre te njejtet kandidat por per te punuar se bashku e te koordinuar.
Faleminderit
 

Comments

LiLo1
LiLo1 Day 1,865, 13:20

bravo kris ju lumte poshte korrupsioni edhe CrazyAlboz palloshiiiiiiiiiii

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,865, 13:25

Kris veç lexova ate qe the per mua una terhiqem prej politikes veç sepse po perzihen shum gjana, po zihemi çdo minute dhe nga qe me hypin nervat shpesh per ket politik k*** hem ne RL hem ne loj i themi ma mire ti dal jasht kesaj.
VEç nje gje te them qe korrupcionin do e mbaj ne shqiperi qe ta dish, ne rradh te pare ju e futa te gjithve dhe vodha 140 Gold prej donacionve te shqipetarve uauauauaua 😃
Una jam i keqi YEAH 😃

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,865, 13:27

http://prntscr.com/ngq9r Te kisha lut qe ti mos flasesh per vlera. Thanks 😉

ArnoldDjin
ArnoldDjin Day 1,865, 13:28

"Bashkohuni me ne kush i perket ideologjise tone nacional-konservatore dhe progresiviste. Me vjen keq qe prezantimi i koalicionit eshte ne forme sulmi por kohet e veshtira duan masa te tilla" tashi nrm se ka me tvertet konkurrenc...

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,865, 13:29

Ah edhe LiLo1 te kisha lut qe ta mbyllesh gojen se te erdha te vrava pallosssshhhhhhh

LiLo1
LiLo1 Day 1,865, 13:33

o kris me rop shpije do kesh noi problem mer burr pa te keq eee..... ca thu mer ti opoztiabon korrupsionin
po le nam mer burr me karlliqe ti je shteti ti ke ne dore ...1 fabrikat e shteti .2 banken e ke ti.3 thesarin e ke ti.4chatin e ke ti .5 mentorat i ke ti qe deri tashi ju kan qu lojtareve ejani te partija kjo sepse kshu e ashtu e ke goj me thon opozita bon korrupcion ....... ti thu per ligjet ne parlament ne propozum uljen ne votum pro ju kundra ...ateher kush e po don te miren e lojtareve ju 3 partit eeeeeeeeee???????????? kris lale po pate nevoj per noi gjo merru me mu ti apo kush do un jam ai qe i kam propozu ligjet un jam ai qe kam drejtu fushaten un jam "fajtori " krysor...... lale have a fun and enjoin the game thi is only a game

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,865, 13:36

e vertete Lilo1, duhet ta shijojme lojen, por kjo eshte menyra si e shijoj une:D

RadeciVV
RadeciVV Day 1,865, 13:40

Ajo qe dua te shkruaj me poshte nuk eshte personale me aske, thjesht dua ta shpreh mendimin tim mbi politiken ne vend, kam respekt si per "opoziten" ashtu dhe "poziten" sepse gjate lojes sime dhe gjate kohes sa isha aktiv ne loje kam qene bashk ne qeveri pothuaj me te gjithe.

Me vjen keq, sinqerisht, qe eShqiperia ne loje po vazhdon te kontrollohet nga njerezit qe tashme e kane bere kete gje per nje kohe te gjate, dhe qe nuk ka hapsira per njerezit dhe idete tjera per vendin. Edhe pse edhe idete e masat e tashme "opozites" me duken deri diku "radikale", aq shume saqe perziejne politiken e lojes me ate te jetes reale (tip "ne kemi mandatin (pasi nuk arriti qe rilindasi te fitoje zgjedhjet per president), propozimi i ligjeve qe ne fakt nuk jane te propozueshme ne kongres etj), pra, sado kohe qe ka kaluar dhe ata luajne lojen keto e perziejne akoma jeten reale, dhe bejne akuza shume shpesh, ndonjehere te panevojshme(madje te mos ndodhnin keto jam shume i sigurt se deri me tani do merrnin presidencen), mendoj se duhet gjetur nje rruge e ndermjetme dhe tashme te i jepet mundesia qe te udheheqin qeverite njerez qe nuk e kane bere me pare.

Tendenca e PN dhe AKZ(nje kohe edhe Simpsons) qe te kontrollojne qeverite tash e sa mandate, pra grupi i caktuar i njerezve (nuk mund te mohohet kjo gje) te kontrolloje veprimet dhe partite tjera madje, me duket e tepruar, dhe verehet shume nga lojtaret, po qe gjithsesi ne nuk reagojme ne RL, e aq me pak te bejme dic ne loje.

Gjithsesi, une partine VV jam cuditur kur e kam pare te rritet kaq shpejte e ta marre primatin ne vend, dhe te them te drejten prisja nga ajo qe te shfrytezonte kete avantazh (plus kishte 4 kongresmen, mund te caktonte vet se me ke do beje koalicion dhe te bente kombinime te ndryshme) dhe te largonte nga froni partite qe kane fituar ne mese 95% te mandateve.

Kjo fatkeqsisht (per mendimin tim gjithnje) nuk ndodhi, dhe VV ra ne kontrollin e tyre perseri, dhe kjo gje po vazhdon akoma.

RadeciVV
RadeciVV Day 1,865, 13:41

Shpresoj qe ne te ardhmen te ndryshoj kjo pune, perndryshe me kete avaz, loja e ka humbur edhe bukurine e vet(mund te vereni se nje numer shume po shume i madh i lojtareve qe ishin aktiv gjate ketyre mandateve, qofte shqiptar, te huaj, acc te blere etj. e kane lene lojes per shkak te monotonise politike).

Respekte.

LiLo1
LiLo1 Day 1,865, 13:41

http://prntscr.com/ngs1a huuuuuuu anti korrupsioni

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,865, 13:42

DardanH +999999999999

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,865, 13:45

Lilo1, wa per zotin tani u degjenerova totalisht....po ik moreee man sikur kishe pun sdi ca nxjerr budalliqe me u bo interesant. Po ju djeg majaselli e po ju jep efekte interesante.

Rilindasi
Rilindasi Day 1,865, 14:42

Dardan e shoh që më ke permendur dhe do të pergjigjem për çeshtjen e ligjeve. E para e punës asnjeherë nuk më ke shkruar që të pyesesh se për çfarë ligje dhe si do ambientoheshin ato me lojen. Shumë shtete brenda ketij komuniteti kanë ligjet e tyre, unë kam konsultuar në forumet perkatese dhe kam parë një numër të madh të tyre. Ligjet janë regulla, të cilat do na mesonin se si njeri ose tjetri duhet të sillet. Ministri sa herë duhet të raportoj , presidenti çfarë simbolizon, çfarë ndodh po të jap doherheqje. Kjo do i sherbente jo vetëm regullimit, por dhe edukimit.

CPIRRAZ
CPIRRAZ Day 1,865, 14:53

KRIS HASA IN THIS B**CH

KillinHisEnemy1By1

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,865, 14:58

Cpirraz, Kris Hasa killin every b**ch who shows up

CPIRRAZ
CPIRRAZ Day 1,865, 14:59

yeah dude!

Arius argiri
Arius argiri Day 1,865, 15:02

kris nese deshiron te luftosh korrupsioni fillo nga pergjigjet e pyetjeve te thjeshta
Sa ndermarje shtetrore ka?
sa prodhojne ne nje dite?
sa nga ky prodhim i shperndahet mu?
ne çfare menyrash behet kjo shperndarje?

RadeciVV
RadeciVV Day 1,865, 15:05

Rilindas une e kuptoj qellimin dhe nuk e marr per te keq, por thjesht eshte mendimi im se ajo tregon nje lloje "seriozitet te tepruar" apo marrje te lojes me shume seriozitet se sa qe duhet, dhe ta garantoj se ajo qe e permenda ju ka humbur shume vota, apo mundesi antarsimi ne parti 😉

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,865, 15:08

DardanH, sic mund ta shohesh nese qeveria i iken "partive te vjetra" e na shkon tek kto revolucionaret industrial e tek reformacioni krishterimit, kush e di se ne c'grope bie shqiperia. pastaj pse kto mendon ti se e heqin monotonin? pse cfare mendon se do pjellin? veze te kuqe?

Rilindasi
Rilindasi Day 1,865, 15:20

Dardan, e vertet ne po humbim shumë kohë në ketë komunitet , por ja që disa po e perbaltin vetën e me ketë dhe emrin e Shqipërisë. Qellimi i regullave , ja se spo i quaj ligje është të percaktoj se çfarë duhet të bejë një president , pra të percaktohet me shkrim. Nese nisemi vetëm nga regullat e lojës çfarë mund të bejë presidenti? Të propozoj vetëm aleanca ? Të shpallë luftën? Presidenti duhet të bejë dhe gjera të tjera. Por realisht më duket se unë e ty , lojen nuk e marim aq shumë seriozisht sa ky që është ne mes nesh.

Andiroid
Andiroid Day 1,865, 15:24

BIR SELMAN I NENES... Nga Konferenca per shtyp tek Koalicjoni Nacional-Konservator-Progresist-filo-Leninist... (nuk ka nje emoticon te pershtatshem per shpullen ballit)

Hapi tjeter kush eshte Ecja Mbi Uje dhe mbas 3 ditesh ngritja ne Qiell???

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,865, 15:29

andiroid, bjeri ne shpull prapanices....harrova, e ke shit...

Andiroid
Andiroid Day 1,865, 15:42

ahh Krisht batute e livelit te ulet po hajd mo se po ulem dhe une ne lvl tat...

Ok, meqe bythen e paskam shit a ti bi bythes tate shpirt? xD kshu Taf-Taf-Taf : D

ArnoldDjin
ArnoldDjin Day 1,865, 16:09

Kris Hasa killin it??AGHAGHAGHHAGHAGHAGGHAGHAAGHGAHGAHHAGHAGGHAGHAAGHHAGHAGHAGHGAHGAHGAH CPIRRAZ killed it with this...

RadeciVV
RadeciVV Day 1,865, 16:48

Ate po them Rilindas, Presidenti ka detyra te caktuara nga loja... nejse spo vazhdoj fare se me duket kam debatuar me qindra here per kete me ty. Gjithsesi, Kris, edhe ti me duket se nuk e lexove as e kuptove mire ate qe thashe, andaj po i jap fund mundit qe te debatoje ne kete teme.

Suksese te gjitheve ne politikberje.

enzq
enzq Day 1,865, 17:27

Kiço o/

http://prntscr.com/nhgix

Hajt me tmira

Kris the Intriguer
Kris the Intriguer Day 1,866, 01:17

andiroid, that post was so gay....it gave me aids...

Andiroid
Andiroid Day 1,866, 01:25

+1 enzq
gagagagagagaggaga cit. "Kjo eshe nje konference shtypi serjoze" gagagagaggagagaga

sulmuesi
sulmuesi Day 1,866, 05:01

Koalicion i pjerdhur. Po qe Kris Hasa aty eshte dicka e dhjere dhe me te futme.

Shume kot

Flower Expres
Flower Expres Day 1,866, 09:55

Po keto parti gjithmone ne aleance kane qene ku ndryshimi? Kryetaret e partive kane kandiduar gjithmone per president dhe jane mbeshtetur nga 2 partite e tjera.

Gjithesesi qofsha i gabuar

albAngel
albAngel Day 1,866, 10:39

oo mos flisni bastartlleqe mor po beni baby buum cdo dite se astu fitojme ne erepublik ...
a i shikoni shtetet me nga 12000 lojtare...
ppffff,,e ju merreni me traplleqe..........................

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.