Kam reikalingi patriarchai? [LDK IV]

Day 1,678, 18:29 Published in Lithuania Lithuania by Fabrikantas

Lyti ir šaltai pūsti nustojo, šiek tiek pasikeitė ir komentarų po mano straipsniais intonacijos, tačiau vis dar jaučiu, kad valdžių atsidalijimo idėjos nėra iki galo suvokiamos (ir priimamos), todėl šiame straipsnyje šiek tiek išplėtosiu Patriarchų tarybos viziją.

Pakartosiu valdžios atidalijimo schemą, dar kartą trumpai aptardamas mano siūlomą modelį:



eVyriausybė išnaudoja erep politinio modulio mechaniką: valdo pinigus, priima konkrečius sprendimus, vysto veiklą, dalyvauja rinkimuose.

Nesu įsitikinęs, ar savo straipsniais prie to nors kiek prisidėjau, bet štai spaudoje matau jau net du tekstus su rinkimų... na, dar ne programomis, bet jau normalia agitacija (ir dar negavau nei vieno balsų prekybos pm).

Beveik nieko keisti dabartinėje situacijoje nesiūlau, na, nebent apmokėjimo ir skyrimo į postus tvarką – tačiau sprendimą dėl jos turi priimti ne pati vyriausybė, ne Patriarchų taryba, o eTauta – normaliu visuotiniu balsavimu, tokiu, kokiu mes štai priimame ir keičiame eKonstituciją.

Tad galime sakyti, kad Tautos susirinkimas iš esmės jau veikia. Trūksta tik dviejų dalykų:

a) Iki šiol neapibrėžtas kvorumas. Neaišku, kiek reikia balsų, kad būtų priimtas sprendimas. Jau siūliau aktyvių e-piliečių skaičių nustatyti kokiomis nors statistikos departamento turimomis priemonėmis: kiek jų kasdien prisijungia, arba kiek kasdien įvykdo MU DO, arba dar kaip nors.

b) Trūksta moderatorių, kurie ne tik suvaldytų diskusijas, jas apibendrintų, skelbtų balsavimą, bet ir nuolat prižiūrėtų priimtų sprendimų sąvadą. Neišsaugojus nuorodos nėra lengva aptikti eKonstituciją, o kas bus, kai įstatymų bus penki, ar net tuzinas (manyčiau - tai viršutinė riba)?

Kandidatams į Patriarchų tarybą taikyčiau šiuos reikalavimus: sveiko proto, gebėjimo rašyti, gebėjimo atsisakyti partinės veiklos ir darbo eVyriausybėje.

Tai turėtų būti žmonės, mėgstantys spaudos modulį labiau už skaipą (arba net jo neturintys), su gerai padengiančiu jų e-amžių HW medalių skaičiumi, teisiškai išprusę, linkę siūlyti kuo trumpesnius įstatymus (ir kuo mažesnį jų skaičių).

Visus, kas jaučiate daugmaž tokie esą (arba norintys būti), kviečiu diskutuoti - pm ir komentaruose. Nes eLietuvai reikia ne tik aktyvių ir energingų žaidėjų, jai taip pat reikia ir nuosaikių bei užsispyrusių.

Ką turėtų veikti Patriarchai?

1. Nuolat rašyti politinėmis temomis, tokiu būdu laikydami pulsą ant eTautos nuomonės ir rengdami balsavimui išdiskutuotus įstatymus ar jų pakeitimus.

2. Kaupti įstatymų sąvadą. Gal tam reiktų įsteigti MU, arba pasitelkti kažkokį kitą būdą (sakykime, kiekviename eVyriausybės spaudos straipsnyje privalomas nuorodas į teisinių dokumentų tinklapį).

3. Viešai skelbti e-piliečių registrą. Turėtume referendumu priimti šio registro įstatymą (kas, kodėl, kada ir kaip keičia jo duomenis), bet aišku viena – kokios spalvos sąrašą besukurtume (baltąjį, juodąjį) – jis privalo būti viešas, nuolat prieinamas.

Ir viskas. Jokio tiesioginio kišimosi į eVyriausybės veiklą. Jokios kitos realios valdžios. Tik įstatymų leidybos ir jų laikymosi priežiūros organizavimas.



Na, tai kas iš Jūsų sutiktumėt kandidatuoti į Tautos Patriarchus?