KAKO SPALITI KUNE?

Day 1,357, 14:56 Published in Croatia Croatia by Dagislav


Ministarstvo ekonomije pod novim ministrom figuarom_zg oglasilo se prvim člankom. Jako vruća tema, o kojoj se Ministarstvo ekonomije (nadalje poneka😛 ME) nije izričito očitovalo, jest: kako "spaliti" višak kuna financiranjem kompanija koje bi osnovali građani!? Jasno, govorimo o raw kompanijama, i to q1, q2 i q4 koje se osnivaju ulaganjem Citizen Currency, dakle u našem slučaju kuna.

Razmišljao sam o ovo temi dugo i došao do zaključka da je najjednostavnije na sljedeći način: građanin kupi kompaniju, a ME mu vrati dio novaca. Kako bi to išlo?

Prvo, građanin se javi PM-om Ministarstvu ekonomije s namjerom gradnje raw kompanije. U PM-u kaže što namjerava graditi. Primjerice:
"Bok! Namjeravam sagraditi cattle farm. S poštovanjem, građanin Iksije Ipsilonitić!"

Drugo, ME napravi uvid u stanje građaninovog zemljišta, tj. koliko ima kompanija u času nakon što je poslao PM. Dovoljno je prebrojati raw kompanije i o tome napraviti bilješku (recimo: "Iksije Ipsilonitić, 3 graina, 1 aluminij"). Nakon toga, ME šalje Iksiju Ipsilontiću odobrenje PM-om, recimo ovako: "Odobreno, gradi!"

Treće, građanin o svojem trošku izgradi kompaniju i obavijesti ME: "Izgrađeno!"

Četvrto, ME radi uvid u građaninovo zemljište, uočava novu kompaniju, recimo farmu krava koju je Iksije Ipsilonitić i najavio. ME šalje građaninu dio novca, priča gotova.

Eh sad, tu treba staviti i dodatne parametre. Opći preduvjet bilo bi državljanstvo eHrvatske, kao i neki minimalni level, barem 21. Tek tako, kao mala zaštita od multija. Nadalje, kompanije q1 (grain te iron) nema smisla ni financirati, jer daju premalo resursa, pa se ograničavamo na q2 (orchard/oil), odnosno q4 (cattle/saltpetre).

Na posljetku, postavlja se pitanje: koliko novaca bi se refundiralo? Držim da bi idealno bilo nešto manje od pola, tek tako da se dissolvanje ne isplati. Koliko bi to bilo para, konkretno? Pa, recimo 800 kuna za voćnjak/naftu, odnosno 3000 kuna za kravice/salitru. Tu se ME može malo igrati, tj. podešavati refundirani iznos u ovisnosti smatra li pametnijim financirati kompanije q2 (posljedično, mlade građane) ili q4 (tj. starije igrače).

Gdje su prednosti ovog modela? I građanin i država su sigurni glede ulaganja, tj. novac ne će ići u vjetar. Traži nešto angažmana sa strane ME-a, ali zato ministarstvo valjda i postoji. Model je nepristran i nema slučajnosti (i posljedične nepravde) koja prati lutrijske modele. I da, građanin bi mogao opetovano ulagati u kompanije, a da mu država refundira novce.

Gdje su nedostatci ovog modela? Zapravo, nema. Građanin do duše mora o svojem trošku izvesti investiciju, i glede landa, i glede kompanije, ali božemoj. Kompanija q2 ovime stoji cca. jednu medalju, i to zajedno s landom, i kad se obračuna povrat. A za kompaniju q4 nek'se građanin malo i pomuči. Ja jesam.

Za kraj. Koji god model se predloži, odnosno provede, bit će kontroverzi. Možda će nekoga ME zaboraviti, možda će netko biti baniran kao multi. Narode, to su rizici od kako postoji eRepublik. Napominjem, nema smisla davati paušalni iznos za land po eBritanskom modelu. Građaninovi prazni landovi nisu vidljivi sa strane (znam, provjerio sam kad sam imao prazni land, pa sam se logirao preko jednog od preostalih svojih orgova), pa je 1000 kuna za land zapravo novac poklonjen građaninu na slijepo.

Ministre, kreni s povratom!