Interjú Istencsászárral

Day 4,051, 05:33 Published in Hungary Hungary by aimeisan

Interjú Istencsászárral a magyar politika aktuális kérdéseiről.



1. Mennyire vagy aktív mostanában, mennyire követed az eseményeket?

Jelenleg közepes aktivitással játszok. Az ajándék gyűjtögetős event miatt kicsit gyakrabban nézek fel ütni, böngészem a csatákat. A közéleti eseményeket is csak módjával követem, mert ugyan át szoktam futni a friss cikkeket, kommenteket a barátfalon, vagy éppen a körlevelek tartalmát, de hozzászólni ritkán szoktam. Mondhatjuk, hogy nagyjából képben vagyok.


2. rRonin nagyon nehéz helyzetet örökölt az előző kormánytól, amiben nehéz egyszerre kedvezni a különböző társadalmi csoportoknak. Szerinted helyes döntés volt-e a török TW-t folytatni és más módon megpróbálni megoldani a cégesek problémáját?

Szerintem az nagyon pozitív volt rRonin részéről, hogy megpróbált valami kompromisszumos megoldást találni. Valószínűleg nem az ő hibája, hogy a két ellentétes érdekű társadalmi csoport tagjai nem voltak képesek megtalálni az arany középutat.
A TW kontra cégesek kérdéskörben valamelyik nap elég markáns véleményt fogalmaztam meg, aminek az volt a lényege, hogy én személy szerint támogatni tudnám a minél több TW-t, hogy a tankok fejlődése hatékonyabb és gyorsabb lehessen, ha ezek a tankok a szükség idején ott lennének és "ország pajzsaként, vagy ökleként" vezetnék a sebzéstáblázatot éles csaták idején. Magyarul lenne értelme annak, hogy az ország vezetése az fejlődésüket tekinti elsődleges prioritásnak, olyannyira, hogy más csoportokkal való konfrontációt is vállalja. A véleményem némileg megváltozott, ugyanis Budapest megvédésénél a nagy és közepes tankok (mondjuk legenda 7-8 felettiek) többsége megjelent és súlyos tankolásokkal segítették elő a bravúros fordítást és a főváros megvédését. Ezt én a magam nevében nagyon köszönöm azoknak, akik időt és e-vagyont nem sajnálva ütöttek.

Pici hiányérzetem azért volt. Neveket nem szeretnék mondani, de egy-két karakter feltűnően hiányzott a szlovének elleni csatákból, ráadásul döntően olyanok, akik mindenféle "retorziókat" helyeztek kilátásba, ha az ország vezetése esetleg a török TW felfüggesztése mellett dönt, vagy ha egyes karakterek nem ütnek eleget éles csatákban.


3. Voltak akik a cégesek jelenlétét hiányolták a csatákból. Mennyire tudják a nem legenda karakterek befolyásolni egy földi csata kimenetelét, a létszámuknál fogva lehet még hatásuk, vagy a földi csaták már inkább csak a legendákon múlnak?

Földi csata kimenetelét egyáltalán nem tudják befolyásolni. Ha igazán komoly ütközet van, mint a budapesti csata, ami tele van epikkel minden divízióban, ott szerintem semmi hatásuk nincs. Persze, több hónapnyi gyűjtögetés után, vagy súlyos vagyonégetéssel tudnak annyit ütni, hogy látható legyen a sebzésük, mondjuk bekerüljenek a top10-be, de ez még a minicsata sorsát sem nagyon befolyásolja, pláne nem a teljes csatáét, főleg nem a háborúét. Saját személyes példámmal tudnám ezt igazolni. Soha nem érdekelt különösebben a földi rang fejlesztése, mindig inkább a repülős játékmódra koncentráltam. Most az egyik epik kör elejétől elkezdtem ütni, folyamatosan püföltem az egeret, elköltöttem kb 400 goldot csokira meg fegyverre és így, mindenféle boosterekkel sikerült ütnöm kb 3,2 milliárdot, amivel ugyan bekerültem a 9. helyre az adott körben, de ugyanezen idő alatt a szlovén tank, Dunci 54 milliárdot ütött, szóval nagyságrendileg 17 olyan ember kéne egy időben, mint én, hogy ellensúlyozzuk az ő 20-as legenda bónuszát és az ennek segítségével bevitt sebzését. A cégesek hiányát szerintem nem érdemes számon kérni, mivel a játékban különböző "karrierutak" állnak a játékosok rendelkezésére. Van, aki arra koncentrált, hogy minél többet üssön, fejlessze a rangját, erejét, xp-jét, stb és van aki a gazdasági vagy éppen a politikai részben találja meg a játékélményét. Nyilván ez utóbbi csoportok nem fognak tudni olyan mértékben megjelenni a csatákban, mint a karakterfejlesztésre specializálódott tankok.


4. Szerinted mi lenne az ideális megoldás a cégesek helyzetére? Van értelme a cégeket Magyarországra hozni, ahogy azt a kormány tervezi?

A Magyarországra telepítés kettős természetű dolog. Egyrészt, a kormánynak ezt kell mondania, hiszen természetellenes lenne, ha egy ország vezetése saját maga ellen beszélne. Nyilván ha Magyarországon vannak a cégek, akkor több adóbevétel lenne, a cégesek érdekeltebbek lennének az ország védelmében és még számos előny lenne a kormány szempontjából. Viszont a másik oldalról nem tartom jó ötletnek, hogy kormányzati támogatással hazairányítsuk a külföldön lévő cégeket. Azért nem, mert azt be kell látni, hogy amíg ilyenek az erőviszonyok (márpedig változni nem fognak), addig Magyarországnak tartósan jó bónuszt megszerezni és megtartani nem lesz esélye, ezért a hazatelepítéssel a saját iparunkat és hátországunkat gyengítenénk meg. Szerintem a jó megoldás az lenne, ha egy társadalmi párbeszéd keretében kialakítanának a felek egy közös álláspontot, amelyben meghatároznának egy vagy két jó bónusszal rendelkező országot, akivel saját szándékból soha nem kezdeményezünk sem háborút, sem TW-t és az oda való költözést támogatná a kormány, valamint a későbbi kormányok is tartanák magukat ehhez a kialakult állásponthoz. Persze figyelembe kell venni, hogy lehetőleg olyan ország legyen, aki nagy eséllyel nem támad meg minket.


5. Ez ellen a stratégia ellen azt szokták felhozni ellenérvként, hogy a kormány nem tudja garantálni a politikai kontinuitást, azazhogy egy jövőbeli kormány nem fogja felrúgni a közmegegyezést, ahogyan az történt a török TW esetében. Igazolhatja-e ez a félelem a kormány eljárását?

Ezzel az érvvel soha nem értettem egyet. Ha egy kormány meghoz egy döntést, főleg, ha azt társadalmi párbeszédet követően, konszenzus keretében teszi, akkor az valamilyen szinten köti a további kormányokat is. Persze, nem azt mondom, hogy nem állhat elő vis maior, amikor szembe kell menni a korábbi kormányok döntéseivel, de szerintem ebben a témában ennek nagyon kicsi az esélye. Egyébként azt is érdemes megfigyelni, hogy a játékban belpolitikailag, de főleg külpolitika szempontjából azok a sikeres országok, ahol kormányokon átívelő stratégia és koncepció mentén kezelik a kérdéseket. Magyarország is akkor volt a csúcson, amikor ez így történt. A játék mai viszonyai között nagyjából 2-3 olyan téma van, amit mindenképpen kormányokon átívelően kell(ene) kezelni és az egyik a tankok-cégesek konfliktusa.


6. Reális cél lehet-e Magyarország számára a hagyományos felvidéki és osztrák érdekszférák helyreállítása?

Ausztria visszaszerzése szerintem nem reális, amíg a szerbek folytatnak ott TW-t. Önszántukból úgysem fognak elmenni, kiüldözni meg nem tudjuk őket. Esetleg akkor nyílhat esély, ha majd a jövőben nagyon magas lesz a detszorzó a szerbekre nézve. Akkorra kell úgy alakítani a szlovénekkel szemben a viszonyunkat, hogy a megüresedő térbe mi tudjunk benyomulni. Vélhetően a lengyelek is megpróbálnak majd lecsapni rá, mert a szerbekével közel egy időben fog felugrani a cseh det-szorzó is a lengyeleknél. A felvidék más tészta, mert onnan csak a szlovéneket kéne kiüldözni. Szlovákia továbbra is magyar TO alatt áll és egyelőre tudjuk is tartani a politikai hatalmat, szóval amennyiben a katonai kérdések megoldódnak, tudunk segíteni különböző törvényjavaslatokkal a visszaszerzésben, megtartásban. Összességében nehéz feladat mindkettő, de a felvidékre több esélyt látok.

De azt is érdemes látni, hogy amennyiben érkezik egy Asteria bosszú-hadjárat ellenünk, akkor annak keretében mindenképpen el fogjuk bukni mindkét érdekszférát újra.


7. Feltételezve, hogy Magyarország aktív részvétele az Asteria és szövetségesei ellen irányuló akciókban bosszú-hadjáratot provokálhat ki, az inkativitása pedig a szövetségesekkel való kapcsolat megromlásához vezethet, mi lenne a követendő út külpolitikai téren?

Én inkább a részvételre szavaznék, de nem azért, mert az ellenkező opció a szövikkel való kapcsolat megszakadásához vezethet, hanem azért, mert nincs nagyon mit őrizgetni. Bónuszaink nincsenek, érdekszféráink nincsenek. Van néhány TW, de azok is döcögnek a folyamatos túlütés miatt és sorra mondják vissza a partnerek.

Ha az Asteria bosszúakcióban a legrosszabb forgatókönyv valósulna meg és teljesen eltörölnének, nagyjából ugyanitt lennénk. Vélhetően azért embargót nem kapnánk, így jobb bónusszal tudnának az itthoniak termelni, lenne TW, sőt még TP-s epik is néhanapján a felszabadító RW-ben. Továbbá ez egy közös cél lehetne, amiért érdemes együtt dolgozni.

Az is ilyen cél lehetne, hogy gyengébb Asteria országokat vagy azok érdekszféráját támadjuk a szövetségesekkel karöltve.

Én személy szerint nem látom értelmét annak, hogy ülünk egy helyben és nem csinálunk semmi érdemlegeset csak azért, mert félünk az Asteria ellentámadástól. Ha le van tisztázva társadalmi párbeszéd keretében, hogy "igen, akciót fogunk csinálni, aminek vannak költségei és valószínűleg román és/vagy szerb eltörléshez fog vezetni, de legalább játszunk", akkor a néhány örök hőzöngőt leszámítva senki sem fogja megkérdőjelezni a döntés helyességét.


8. Jelen esetben van-e értelme leállítani a szlovén háborút a giftszerzős event miatt? Figyelembe véve azt is, hogy hamarosan egy horvát támadás is elindul majd a szlovének ellen.

Szerintem nincs értelme. Azt olvastam valahol, hogy a tankok mindkét oldalon kimerültek és/vagy inkább a gyűjtögetésre akarnak fókuszálni és némi engedményért (ha jól emlékszem Burgenland átadása) cserébe leállítjuk a háborút. Szerintem ez rossz döntés, mégpedig azért, mert ha a tankok kiszállnak vagy azért, mert kimerültek, vagy azért mert inkább farmolnak, akkor simán legyőzzük a szlovéneket. A fenntartható lakossági sebzésünk, aktív létszámunk sokkal nagyobb, mint szomszédainké. Én úgy gondolom, hogy fölösleges bármilyen engedményért elfogadni a békét, mert lehetőségünk van a teljes célunkat elérni és a status quot a javunkra megváltoztatni.

Elvileg ez a háború azért indult, hogy Burgit és a Felvidéket visszavegyük. Ha a szlovén tankok kiszállnak és kétfrontos háborúra kényszerülnek, akkor mindkettőt van esélyünk elérni és akkor befejezni a háborút. Ez még talán nem is járna automatikus román/szerb bosszúhadjárattal.


9. Tervezel-e visszatérni Magyarországra és kormányzati feladatot vállalni Magyarországon a jövőben?

Amikor legutóbb ezt kérdezted egy interjúban, akkor határozott igennel válaszoltam, de most távolabb került ez a lehetőség. Nyilván attól is függ, hogy mi a helyzet a szlovák TO csapattal, aminek én voltam a legelső tagja, így nagyon a szívemen viselem a sorsát. Most jött néhány új ember, akikkel sikerült stabilizálni a helyzetet, így egyelőre elnapoltam a visszatérést. Viszont ha egyszer hazatérek, akkor biztosan részt fogok venni a politikában. Hogy kormányzati pozíciót fogok-e betölteni, azt nem tudom. Szerintem ennek nem lenne akadálya a szlovák állampolgárságom, de az utóbbi egy évben már nem nagyon kértek fel az elnökjelöltek, így kimaradtam ebből a részéből a játéknak.


Köszönöm a válaszokat, sok sikert és boldog karácsonyt kívánok!