Holdingler ile ilgili her şey...[Eğitim Makaleleri Serisi] #3

Day 4,263, 12:20 Published in Turkey USA by H3LL b0Y

Merhaba arkadaşlar

Üçüncü eğitim makalemizin konusu, Holdingler olacak. Bir öncekilerle birlikte bu makalenin de, ilgilisine faydalı olmasını dilerim.

1- Holding nedir?

Holdingler, belli bir bölgede kurulan ve o bölgenin bonuslarından faydalanma hakkına sahip olan, vergilerinden ve nüfusundan etkilenen; içerisinde sınırsız sayıda şirket bulundurma imkanına sahip şirketler topluluğuna verilen isimdir.


2- Holdingler nasıl oluşturulur ve oluşturma maliyeti nedir?

Holdinginizi hangi bölgede oluşturmak istiyorsanız, öncelikle o bölgeye seyahat etmelisiniz. İlk holding kurulumu ücretsizdir. Ek holdingler oluşturmak için ise aşağıdaki eşitlikte yer alan maliyete katlanmak durumundasınız.

Holding Maliyeti = Mevcut Holding Sayısı * 25 gold

Holdingi oluşturmak için Şirketler sayfasına gidip, ''Create new Holding'' butonunu takip ediniz.
3- Holding kuruluş stratejimi nasıl oluşturmalıyım?Mevcut holdinginizin yanındaki kalem simgesine tıkladığınızda aşağıda yer alan görsel karşınıza çıkacak. Bu görseli dikkatle inceleyiniz.Görselde holdingin bulunduğu konum, ülke bonusları, bölge bonusları, sektörler bazındaki kirlilik oranları, holdingin bulunduğu ülkenin vergi oranları, holdingin bulunduğu ülkedeki asgari ücret ve ortalama maaş verileri ve holdingin bulunduğu ülkenin uyguladığı ticaret ambargoları yer almaktadır.

Tüm bu veriler holdingimiz için ayrı ayrı öneme sahiptir. Eğer oyunun ekonomi modülünü efektif olarak kullanıp, minimim girdi ile maksimum çıktıyı elde etmek istiyorsanız tüm bu kavramlara hakim olmak zorundasınız. Verimlilik Hesapları isimli makalemde ülke bonusu, bölge bonusu ve kirlilik gibi önemli konuların üzerinde ayrıntılı bir şekilde durmuştum. Eğer bu konularda bilgi sahibi değilseniz, bahsettiğim makaleyi incelemenizi öneririm.

Holdingin bulunduğu konum, hangi sektörde üretim yapacağınızı belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Zira holdinginiz X ülkesinde bulunuyorsa, X ülkesinin ulusal bonuslarından faydalanacaktır. Aynı şekilde X ülkesinin Y bölgesindeki, bölgesel bonuslar ve kirlilik oranları holdinginizin üretim kapasitesi üzerinde etkili olacaktır. Ve yine bu bölgedeki vergi oranları ve ortalama maaşlara göre vergilendirileceksiniz. Bu nedenle hangi sektörde üretim yapmak istediğinize karar vermeden, holdinginizi kesinlikle kurmayın.

Holginginizin bulunduğu ülkenin vergi oranları sekmesinde, sektörler bazında çalışma vergisi, ithalat vergisi ve KDV oranları yer almaktadır. Çalışma vergisi, holdinginizde çalışan işçilerin aldıkları maaştan kesilen vergidir. İthalat vergisi, pazardaki ürünlerinizi farklı ülkelerden kişiler satın alırken ödeyecekleri vergidir. KDV ise, pazardaki ürünlerinizi yerel kişiler satın alırken ödeyecekleri vergidir.

Maaşlar sekmesinde maksimum maaş teklifi, asgari ücret, ortalama maaş ve çalışma vergisi oranı yer almaktadır. Maksimum maaş teklifi adı üstünde, işçi pazarında sunulmuş en yüksek maaş teklifidir. Asgari ücret, şirket sahiplerinin işçilerine ödemek zorunda oldukları ve meclis tarafından belirlenen asgari CC miktarıdır. Çalışma vergisini bir üst paragrafta açıklamıştık. Ortalama maaş ise, ki burası çok önemli xd, holdinginizin bulunduğu ülkede son 30 gün boyunca ödenen maaşların ortalamasıdır. Bu rakam üzerinden kendi şirketlerinizde çalışırken, çalışma vergisi oranınca vergilendirilirsiniz.

Ticaret ambargoları sekmesinde, holdinginizin bulunduğu ülkenin, ticaret ambargosu uyguladığı ülkelerin listesi yer almaktadır. Eğer holdinginizin bulunduğu ülke, vatandaşlığınınız yer aldığı ülkeye ambargo uyguluyorsa, holdinginizi çalıştıramazsınız.Holdinginizi oluşturmadan önce tüm bu verileri göz önünde bulundurarak bir strateji oluşturmanız başarıyı sağlamanızdaki en önemli anahtar olacaktır.


4- Şirketlerimi herhangi bir holdinge atamadan çalıştırabilir miyim?Hayır, bu mümkün değil. Holding bünyesinde bulunmayan hiçbir şirketi çalıştıramazsınız.

İlk holdinginizi kurduğunuzda mevcut fabrikalarınız holdinge ataması otomatik olarak yapılmayacaktır.


5- Mevcut holdinglerimden birinde bulunan bir şirketi, başka bir holdingime transfer edebilir miyim?

Evet, transfer edebilirsiniz. Ancak bunun bir maliyeti var. Katlanmanız gereken bu maliyet CC değerinden ödenmekte olup, şirketinizin değerine ve iki holding arasındaki mesafeye bağlı olarak değişmektedir ve aşağıdaki formül ile hesaplanmaktadır:

Şirket değerinin % 4'ü + Her 1000 km'lik mesafe için %1'lik değer

Bu formül çerçevesinde ödenmesi gereken meblağ şirket değerinin en az %5'i, en fazla %20'si kadardır.

Örnek:

q7 kalitesinde gıda şirketiniz olduğunu varsayalım. Bu şirketin değeri 10 gold kuruluş, 1220 gold yükseltme maliyetiyle birlikte 1230 golddur. Taşıma işlemini gerçekleştireceğiniz iki holding arasındaki mesafenin de 3000 km olduğunu varsayalım. Mevcut gold kurunu da 500 cc olarak aldığımızda, karşımıza aşağıdaki meblağ çıkacaktır:
6- Holdingimi silebilir miyim?

Evet, silebilirsiniz. Ancak silmeden önce tüm şirketlerinizi başka bir holdinge taşımak zorundasınız. Eğer önceden 5 holdinginiz vardı ise, ve birini sildiyseniz, yeni kurulacak holding için 4*25= 100 gold ödersiniz.


7- Yeni fabrikaların kurulması

Yeni bir fabrika kurduğunuzda, bu fabrika mevcut holdinglerinizden herhangi birine atanmamış olacağı için üretim yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden kurmuş olduğunuz fabrikayı, bir holdinge atamalısınız.


8- Fabrikaların şirket pazarında satılması

Herhangi bir holdinge atanmamış fabrikalar, herhangi bir vatandaş tarafından satın alınabilir.

Ancak bir holdinge ataması yapılmış olan fabrika, sadece holdingin bulunduğu ülkenin vatandaşları tarafından satın alınabilir.


9- Holdingte menajer olarak çalışmak

Holdinginizde menajer olarak çalışmak demek, kendi şirketinizde çalışmak demektir. Bunun için, holdinginizin bulunduğu yerel bölgeye seyahat etmiş olmalısınız. Çalışmanız karşılığında, ilgili bölgenin bağlı bulunduğu ülkenin ortalama maaşlarının %1'i oranında vergilendirileceksiniz.

Not: Ev ve uçak fabrikalarında menajer olarak çalışma imkanınız olmayıp, işçi çalıştırmak zorunludur.


10- Savaşların holdinge etkisi

Eğer holdinginizin bulunduğu ülke ile vatandaşlığınızın bulunduğu ülke arasında aktif bir savaş varsa, o holdingte bulunan şirketlerinizi çalıştıramazsınız.


11- Holdingimin bulunduğu ülke pazarında, o ülkenin vatandaşlığına sahip olmasam bile serbestçe ürün satabilir miyim?

Hayır. Holdinginizi vatandaşlığınızın dışındaki bir ülkeye kurmuş olmanız o ülke pazarını serbestçe kullanma hakkı tanımaz. Bunun için pazar lisansı almak zorundasınız.


12- İşçi çalıştırmakİşçi çalıştırmak için, şirketinizin bir holding bünyesinde yer almak gerekmektedir. İş teklifi oluşturulduktan sonra, holdinglerinizin bulunduğu tüm ülkelerin iş pazarlarında bu iş teklifi görünecektir.
Mümkün olduğunca tüm noktalara dokunmaya çalıştım. Eğer eksik bir şey kaldıysa yorumlarda belirtirseniz onu da makaleye ekleyebiliriz.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle o/