Ambient on/off

Join the new world

 

Erepublik Jargonu -ALINTI-

Day 2,175, 00:01 Published in Turkey Turkey by Ebrikan SFNKSKRT

Erepublik Terimleri Sözlüğü makalemden sonra Erepublikte oyuncular tarafından üretilen, kısaltılan yada özel terim haline gelen kelimeleri ayrı bir makalede yapmayı uygun buldum.

Aklınıza gelenleri yorumlarınızda yazarsanız makaleye eklerim. teşekkürler.

JARGON : Kimi çevrelerin kullandığı özel dil.

EREPUBLİK JARGONU

o/ : Selam vermek için kullanılan işaret
o7 : Asker selamı vermek için kullanılan işaret.
ALTIN YAKMAK-GOLD YAKMAK : Savaşta sağlığını altın kullanarak yükselten ve savaşan oyuncu için kullanılır.
EKMEK HAKKI : Oyunda sağlığın yükseltilmesi için kullanılan bir terim. Günlük 300 sağlık kullanımı kadar ekmek harcandığı için ekmek hakkı olarak geçmiştir.
VOTTURMAK : Oylamak. Vote kelimesinin oyuncu dilinde değişmiş hali.
SUBUNU VERMEK : Gazeteye abone olmak anlamında kullanılır.
CAN ERİTMEK : Savaşta oyuncunun karşısına çıkan rakip oyuncunun tek vuruşta ölecek kadar sağlığının düşürülmesi ve son vuruşun beklenmesi anlamında kullanılır.
HAIL : Yaşa anlamında kullanılan kelime.
FAIL : Kahrol anlamında kullanılan kelime.
KILL ATMAK : Savaşta oyuncunun karşısındaki rakip oyuncuyu öldürmesi.
NAP-NAPOLYON : STR nin yükselmesi için günlük antremanda 1.79 gold karşılığı basılan booster.
TROLL-TROLLÜK YAPMAK : Troll gerçek anlamda İskandinavya folkloründe geçen ve korkunç gözüken bir mistik, insanımsı yaratıktır. Oyunda, mesajlarda ve chat ortamında kullanılan bu terim sohbeti, mesajı veya konuşmayı saçma sapan kelimeler veya konu dışı ifadeler ve yorumlarla sabote eden kişiler için kullanılır.
REYİZ : Reis kelimesinin oyun dilinde değişmiş hali. (kaynağı kimden bilmiyorum.)
PİRİNÇ-BİRİNÇ-BULGUR : makale yorumlarında ilk yorumu yapan kişinin kullandığı kelime. Kaynağı tam bulunmamış olmasına rağmen BİRİNCİ yazılımın zamanla değişime uğrayarak aldığı son hali.
BİLAV YİDİM : Yine inci grubunun yarattığı bu olesine bi motto napiyorsun panpa bilav yidim gibisinden bir ifade.(açıklamalar-ziza41)
PANPA : Yine İnci grubunun kullanımıyla yaygınlaşmış kanka kelimesinin qanqa'ya dönüşerek, daha sonrada q harfi yerine p harfi kullanılarak erepublik jargonuna yerleşmiş bir ifade. (açıklamalar-ziza41)
ZAAAAAAA : İnci liseli grubunun yarattığı liseli gülüşü, sacma bi laf yada espri yaptiginda zaaaaaaaa diyip mal taklidi yaptiginin gostergesi. Ama Yunan Başkanı ARISTOMAX bile bu ifadeyi İlkeratici'nin bir shoutunda kullandığı tarafımca tespit edilmiştir.. (açıklamalar-ziza41)

 

Comments

Ebrikan SFNKSKRT
Ebrikan SFNKSKRT Day 2,175, 00:17

pirinç sal

Ebrikan SFNKSKRT
Ebrikan SFNKSKRT Day 2,175, 00:17

ikinç sal

Ebrikan SFNKSKRT
Ebrikan SFNKSKRT Day 2,175, 00:17

üçünç sal

G0CHO
G0CHO Day 2,175, 04:28

panku olmamış 😃

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.