Apie lietuviškas ribas riboms kurti

Day 1,922, 10:17 Published in Lithuania Serbia by Mindziuss


Politikos apžvalga. Ne mano stiprioji pusė. Jau geriau statistika, skaičiai, diagramos.. Mąsčiau kad ir šįkart išleisiu kažką panašaus ir apie politiką, tačiau merkasz buvo pirmesnis ir išleido straipsnį su nemažai statistikos (kad ir tik apie Prezidentus). Bet štai, šovė, manau, visai nebloga mintis – parašyti straipsnį apie eLietuvos pačių kuriamą apribojimų seriją. Straipsniu neteisiu jokios politinės partijos ar asmenų – ne tam jis skirtas.. Tai bus straipsnis bendrai apie biurokratiją, popierizmą, kurį, tarp kitko, kuriamės patys. Tai toks.. galbūt pamąstymui skirtas straipsnis.



Matyt visų dokumentų vardinti neverta, net būtų sunku beveik neįmanoma, tačiau didžiąją dalį jų galite rasti Vidaus Reikalų Ministerijos leidžiamuose straipsniuose. Statutai, Konstitucija, įvairūs įstatymai bei taisyklės. eSeimas yra priėmęs gerokai virš dešimties tokių dokumentų. Tačiau, dar ir partijos priima statutus, jais kuria tarybas, valdybas ir kitokias chuntas, o Lietuvos Kariuomenė išvis buvo statutų raizgalynė. Tačiau tokiais dokumentais kartais priešinamės net pačiai eRepublik mechanikai. Iš tiesų, ar tai yra gerai, ar blogai?

Prisimenu, kai buvo kurta ir priimta eKonstitucija – šnekėsiu apie senesniąją versiją, o ne apie šiuo metu egzistuojančią. Tiesą pasakius tos senosios nė nebuvau perskaitęs, manau kaip ir dauguma eLietuvos piliečių – dvi dešimtys puslapių buvo neįveikiama. Tačiau pamenu diskusijas, nesutarimus, net Konstitucinis teismas įsteigtas buvo. Su Konstitucijos atsiradimu atsirado ir apribojimų serija, pradėti kurti ministerijų statutai. Prikuriame begalę dokumentų, kurie, pagal idėją, apiformina darbą, tačiau iš tiesų suvaržo mus, sukuria papildomo darbo, reikalauja papildomos kontrolės, o galiausiai sukelia milžinišką nepasitenkinimą.. Ir kam visa tai daroma?

Vienas geresnių pavyzdžių - Lietuvos Kariuomenės statutų rinkinukas. Pagal idėją – dar galiojantis? Painiausia painiava. Šiuo metu kuriamas ir daugmaž baigtas naujasis, tikrai paprastesnis, suprantamesnis, tačiau ir juo mes suvaržysime pačius save. Rezervai, nuolatinės misijos bus jau bene privalomas dalykas, kas apsunkins įstojimą/buvimą pačioje Lietuvos Kariuomenėje. O dar giliau pamąsčius – kas ta Lietuvos Kariuomenė? Dokumentu sukurta institucija? Manau, ne vienam kartais tampa nesuvokiama Lietuvos Kariuomenės prasmė. Kuo Lietuvos Kariuomenė skiriasi nuo Krašto Apsaugos Ministerijos? Kodėl negali būti vienos istitucijos? Patys sukuriame dar vieną instituciją, kuri dubliuotų jau esamą (tarp kitko, net Country Titles yra KAM, bet ne LK) ir automatiškai švaistome savo žmogiškuosius išteklius, kuriame kažkokią prievolę kažką daryti.

Seimas. Na gražus tas Seimo statutas. Dar vienas dokumentas, įvedantis begalę apribojimų. Seimo statutas suteikia galimybę virtualioje erdvėje, t.y. sukurtoje Seimo konferencijoje bei forume nušalinti Seimo narį, ko neleidžia žaidimo mechanika. Kad ir ten nušalinsime, jis visvien galės paleisti Natural Enemy įstatymą, ar suteikti pilietybes be leidimo. Turime klausyti nurodymų, kaip ką daryti (pvz: ar galima suteikti pilietybę ar ne), būtina pirmiau daryti aptarimą, prieš paleidžiant įstatymą forume, o tik jį priėmus forume, galime leisti eRepublik‘e. Oi, kiek patys darbo susikuriame.. Vėl susivaržome patys save, pastatome sienas, kurių griauti nevalia.



Atrodo, kad įsivedame tik apribojimus (na taip turėtų atrodyti iš prieš tai buvusių 4 pastraipų), tačiau reikia pamąstyti ar be tų sienų, ribų, apibrėžimų galėtume sėkmingai kažką nuveikti? Kas būtų, jeigu nebūtų Seimo statuto? Ir su Seimo statutu nemažai problemų kyla, suvaldyti seimūnų būna neįmanoma. Po paskutinio statuto pakeitimo įsivyravo dar griežtesnė tvarka, tačiau, matyt, ji veikia – vos vienas kitas nesusipratimas įvyksta. To lietuviams ir reikia – būti priklausomiems nuo kažko (šiuo atveju dokumento), kad kažkas vyktų? Iš dalies, panašu, kad taip. Matyt nesugebame būti nuo nieko nepriklausomi ir gyventi tiesiog ramiai. Negalime be dokumentų kažko nuveikti, nes tikrai ne kiekvienas jaučiame ribas..

Iš tiesų, berašydamas net pamečiau mintį, koks šio straipsnio tikslas. Politikos apžvalga? Hm.. Gal labiau sakyčiau, kad susivoktume, kada yra ribos, kuriant ribas. Kas ribas kuria? Na patys politikai. Kodėl? Kadangi be ribų mes dirbti negalime. Be begalės institucijų, taisyklių, įstatymų, statutų, Konstitucijos ir t.t. Juk reikia sukurti dokumentus, kad atsirastų apribojimai, o dar ir suteiktų galimybę sukelti nepasitenkinimą ar pretekstą prie kažko prikibti. Kadangi ambasadoriavau eSlovėnijoje, pastebėjau, kad lietuviai tikrai mėgsta riboti save bei kurti begalę dokumentų. Matyt ir straipsnis apie tai.



Na tekštelėjau čia dozę... pamąstymų. Galbūt šiek tiek ir nekokia forma ar sunkiai suprantamai – na tikrai nesu nei mėgėjas tokios temos bei tokių tekstų, nei moku rišliai mintis išdėstyti. Ne viską net pats supratau.

Straipsniu jokios nuomonės nenoriu įpiršti, tiesiog, juk kartais smagu pasiskaityti „nieko nesupratau, ką jis čia rašo“ straipsnius ir galbūt susimąstyti. Protingų komentarų irgi nesitikiu – šiais laikais madingiausia komentaruose ant ko nors užstumti ar pastatyti kitus žmones į vietą. Na galiausiai, pasakyti kaip viskas blogai, ir kiti daro blogai ir patys dėl visko esate kalti!



-Šiandien nieko nesupratau

Pasirašo: