Ambient on/off

Join the new world

 

Analize - Taksat e reja ne food e arme

Day 1,790, 10:19 Published in Albania Albania by RadeciVV

Pershendetje te gjitheve.

Po shkruaj sot per te bere nje analize sa i perket taksave te reja qe kongresi/qeveria ka propozuar per food e arme, ne keto kohe krize qe po e kaplon vendin tone sidomos.

Duke pasur parasysh se edhe ne te kaluaren, nga shumica e qeverive, pervec anes ushtarake (kur jane bere thirrje per luftime etj) dhe asaj politike (thirrje antiPTO, marreveshje etj) ne aspektet tjera te lojes, sidomos ate ekonomik, nga me te rrendesishmit, si dhe ne punen e kongresit, gjithmone ka pasur mungese trransparence apo debati publik.

Kjo ka ndikuar qe te neglizhohet shume nga lojtaret aspekti ekonomik, qe si dhe ne RL edhe ne loje eshte baza kryesore per zhvillimin e nje vendi, pasi pa nje ekonomi te mire, dhe shfrytezim te saj vendi kaplohet nga nje kolaps total. Andaj, i bej thirrje qeverise se tashme dhe atyre qe do pasojne, si dhe kongresmeneve, te jene me te pergjegjshem ndaj qytetareve dhe te raporotojne me shume per punen e tyre, si dhe te jene me trransparent. Poashtu, guvernatori i bankes aLalban, duhet te i trajtoj te gjithe presidentet njelloj dhe te kerkoje transparence publike nga te gjithe, e jo vetem sic ka bere ne kohen kur une isha president, trransparence qe edhe ja ofrova.

Gjithsesi, arsyeja qe une po shkruaj sot, sic e ceka ne titull, eshte te bejme analiza sa i perket taksave te reja te propozuara dhe te votuara ne kongres. Duke marre parasysh qe nuk kishte asnje arsyetim apo shpjegim as nga qeveria, as nga kongresmenet, duhet te gjejme vet edhe shkasin per taskat.

Dhe ne fakt, nuk duhet te mundohemi shume. Nese shohim thesarin e shtetit eshte mjaft i varfer me rreth 42000 ALL, e nese e shohim llogarine e bankes, edhe ne te mund te shohim afersisht aq, pra rreth 45000 ALL.

Pra, pas luftimeve te shumta me armikun tone fyrom, pageses se mercenareve dhe shpenzime tjera (ne fakt nuk mund te dijme cfare jane shpenzimet tjera sepse nuk ka as raport as transparence), fondet jane shterrur, ku thesari bashke me banken nuk i bejne dot 100k ALL.

Kjo, besoj e ka shtyer qeverine qe te propozoj keto taksa, ne menyre qe te rriten inkasimet ne buxhet.
http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/117197
http://www.erepublik.com/en/main/law/Albania/117349
Por, sa ne fakt do te rriten ato? Cilat do te jene ndikimet tjera?

Une, si nje qytetar i eShqiperise, edhe pse e di se me nje nderrim lokacioni mund te blej produkte ne vende tjera edhe me lire se sa ne eShqiperi, dhe mund te punesohem ne ndonje vend tjeter me rroge me te mire se ne vendin tim, prap punoj ne Shqiperi per rroge 20ALL dhe blej produkte ne vendin tim edhe pse jane me shtrejte. Ne menyre te tille besoj se veprojne edhe lojtar tjere, por jo ne numer te madh. E ne fakt, me keto taksa, numri i tyre do zvogelohet edhe me shume.

Pra, pritet te kete nje renie ne blerje te produkteve ne vend, dhe rrjedhimisht nje ulje te qarkullimit te parave brendaperbrenda eShqiperise. Nga ana tjeter do te kete rritje te blerjes se produkteve nga jashte, dhe inkasim te tatimeve tona nga shtetet tjera.

Por, lojtaret e rinje nuk eshte se dine shume ne lidhje me mundesine e blerjes se produkteve jashte, numri i tyre po shenon pak rritje koheve te fundit, se dhe me rritjen e iniciativave per baby boom dhe rritjes se lehte te numrit te lojtareve te rinje ne eShqiperi, mund te kete ndikuar ne kete vendim, pra rritjen e taksave, pasi rriten blerjet ne vend dhe keshtu edhe inkasimet nga parate.

Dihet se ne Shqiperi ka mungese prodhuesish, e sidomos me keto cmime te ulta qe po mbizoterojne koheve te fundit ne eBote, nuk duket shume fitimprurese hapja e fabrikave te ndryshme prodhuese. Prandaj, tek ne mbizoteron fenomeni i "importimit indirekt". Pra, jo qe vijne direkt nga te huajt me license, por Shqiptaret blejne produkte ne vende tjera dhe i shesin ato tek ne, por me cmime me te larta. Andaj, gjithmone ka nje diference ne cmim midis cmimit ne treg boteror dhe atij ne eShqiperi, diference qe varion nga 1 deri ne 5-6 ALL. E keto diferenca do te thellohen me taksat e reja, duke sjellur keshtu rritje te paevitueshme te cmimeve.

Pergjithsisht, rritja e taksave ndoshta ishte hap i domosdoshem, por ndoshta jo ne shifra kaq te medha (sipas mendimit tim, gjithmone). Do te kete rritje te vazhdueshme te cmimeve, ulje te qarkullimit te parase brenda vendit, ulje te blerjes se produkteve ne vend, por gjithsesi se mund te kete nje rritje te lehte ne inkasimm, qe te mbulohen shpenzimet qeveritare.

Gjithsesi, pa pasur transparence, pa ditur se ku shkojne parate, pa ditur se si i harxhon qeveria, nnuk mund te behet nje analize e plote dhe te dihet ndikimi i taksave direkt, por u mundova te jap nje mendim te pergjithshem mbi informacionet ekzistuese.

Jeni te lire te shprehni mendimin ne komente, por ju lutem jepeni ne lidhje me temen, dhe jeni sa me konstruktiv ne komente.

Faleminderit,
DardanH.


 

Comments

sulmuesi
sulmuesi Day 1,790, 11:00

Transparenca nuk ekziston ne Shqiperi.

VisarJ
VisarJ Day 1,790, 11:33

Pajtohem!

VisarJ
VisarJ Day 1,790, 11:36

Dhe nje shenim para se te fillojne kritikat - une nuk jam minister i ekonomise. Kam dhene doreheqje para se te shkoja ne udhetim pune per ne Hungari, po qe presidenti ende nuk e ka edituar kete fakt ne lajmerimin e kabinetit te tij.

Te gjithe qe merren vesh ne ekonomi dhe qe mendojne se mund te kontribojne i lus qe te kontaktojne presidentin per te ofruar kete ndihme.

aLalban i mban te evidentuara te gjitha shpenzimet nga Banka e Shqiperise ne forum.

Me respekt,
V.

RadeciVV
RadeciVV Day 1,790, 13:11

@Visar te falenderoj per koment.

Sa i perket aLalban, ne forum nuk kane casje shume lojtar, dhe e perdorin shume pak andaj ato shenime ne fakt i sheh nje grup personash. Ajo nuk eshte trransparence, trransparence eshte nese i shfaq para te gjithe qytetareve dhe kjo behet vetem me publikim ne gazete.

VisarJ
VisarJ Day 1,790, 13:25

Cdokush ne forum mundet me kriju user dhe sa kam info, mundet me i pa. Besom se si persson qe e kom shfrytezu gazeten per me raportu (p.sh. kompanite shteterore), ai proces eshte kogja konsumues ne kohe.

Qe nje kohe kam fillu edhe une ti vendosi transferet e ushqimit dhe armeve nga fabrikat po ne ate forum.

V.

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,790, 14:47

Kjo rritja e taksave erdhi e papritur.Une e mora vesh se nje tregtar me dergoi mesazh.Nuk lexova ndonje artikull ne ndonje gazete qeveritare.
Per nje tank taksa eshte rritur gati 2 All dhe kjo ndikon direkt ne xhepat e shqiptareve.Kurse ato All qe mblidhen nuk i shikojme se nga shkojne pervec disa ndihmave qe jepen ne rast lufte.
Por me ben pershtypje dicka:po te shohesh tek egov4you.info qe merret me statistikat,te gjithe qe jane apo kane qene ne qeveri bejne training me maksimumin e munshem

Crazy Alboz
Crazy Alboz Day 1,790, 15:43

Hajdaraga edhe ti e ke pa qe bejn training shum?? boh skam pergjgje per te gjthse kush ti pergjgjet vetvetes! ta kuptoni te gjith 😕

Catatumbo
Catatumbo Day 1,790, 19:21

DardanH ma mir bone ni artikull per me ju tregu njerzve qysh me hi ne forum vlla se sigurt as ti nuk ke user aty se me pas pas user nuk kishe shkru hiq artikullin ndersa sa i perket taksave shum mir e paske cek se taksat u rriten sepse te gjtih thonin si esht e mundur te bankrotojm mbetem me 8k all ne bank dhe 27 k all ne shtet kshtu qe ishim te obliguar dhe gjith e kutpojn besoj 🙂 Pastaj kongreksi ka akses ne cdo transfer qe behet kshtu qe jemi ne mesazh te perbashket

Catatumbo
Catatumbo Day 1,790, 19:24

@hajdaraga un ato lek qe mbledhen nga taksat nuk i marr per veti edhe un prekem ne ato taksa po po harrojm se japim cdo dit supplies per Div1 dhe 2 ku fatkeqsisht disa dit me radh nuk e kemi bo pikerisht per arsye se skemi pas buxhet 🙂

Catatumbo
Catatumbo Day 1,790, 19:26

@ gjithashtu dardan dua ti shof raportet edhe artikujt qe i ke bo ti muajin e kaluar qe ke qen ne ministri te ekonomis si ekspert 🙂 mi dergo linqet te lutem ti shofin poopulli per nje muaj sa artikuj edhe sa analize ke bo 🙂

TheWakened
TheWakened Day 1,790, 21:26

@festimbeqa e paske marr ne qafe @hajdaraga, ai veq ne greqi rrinte per me ba shitblerje. Haha. Tash ai ska llogari. Shume mire eshte kjo.

AlBrave
AlBrave Day 1,791, 00:01

Cili eshte ky forumi se spo kuptoj gje? A ka ndonje forum qe diskutohet keto gjera?
Nese ka forum, pse nuk thuhet qe ka forum?

RadeciVV
RadeciVV Day 1,791, 04:53

@festimbeqa une ne qeverine e kaluar, e dine edhe ti shume mire se ishe pjese e saj, se kam pranuar te futem vetem per te i dhene ndonje keshille ninos nese do kishte nevoje, pra nese do me kerkohej ndonje analize do e beja. Poashtu nese do propozoja ndonje vendim do dilja padyshim me artikull ku do e arsyetoja ate vendim, pra do publikoja cdo gje, por ne fakt une nuk kisha fare pune gjate mandatit, pasi nino nuk me kerkoi asnje gje. Andaj nuk mund te raportoj kur nuk ka pune.

RadeciVV
RadeciVV Day 1,791, 04:53

@AlBrave pikerisht ate po them dhe une, shum lojtare nuk jane te regjistruar ne forum dhe nuk kane informacione se cfare po diskutohet, dmth nuk punohet ne kete aspekt fare.

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,791, 05:44

@theWakend skam bere ndonje gje te gabuar qe merrem me tregeti sepse nxjerr ndonje All.Dhe per me shume eshte dhe brenda rregullave te lojes dhe moralit.Qellimi im eshte te mbuloj shpenzimet e training me çfare fitoj nga tregtia.Sa me shume tregetare aq me shume konkurrence aq me te lira çmimet e mallrave per shqiptaret.
Me rritjen e taksave ky shtet do shkoje drejt varferimit.

T R A C E
T R A C E Day 1,791, 09:35

Mos harroni qe shumica prej neve(ne qeveri apo Jo) nuk kemi mundesi me shpenzu shume kohe ne internet.
Raptortet aq te detajume, qe pi lypin shume Lojetarë, marrin shume kohe, dhe nese njeri shpenzon shume kohe me raporte nuk I mbetet kohe per aktivitete tjera qe definitivisht Jane ma te rendesishme( lufta, koordinimi me qeveri dhe MU, ndarja e ndihmave, raportet me shtetet aleate, zhvillimi I accouteve me fabrika shteterore dhe accounteve personale, strategjite etj. etj.)
o7

RadeciVV
RadeciVV Day 1,791, 09:59

@Faton analizat nuk jane te domosdoshme marre parasysh situaten, pajtohem, por ama LAJMERIMI i qytetareve per vendime dhe arsyetimi i tyre eshte i domosdoshem ne rrethana te tilla, dhe une ate kerkova.. U rriten taksat, 80% e qytetareve ndoshta as nuk e hetuan fare..

T R A C E
T R A C E Day 1,791, 11:28

Nese nuk hetohen , mire o puna 🙂 Dmth populli s'pe heton, Shteti po e rrite pasunine, lojtaret kane me pase ma shume ndihma e qishtu .......a po ?
Ni lajmerim me arsyen e rritjes se taksave ish kane mire.

sulmuesi
sulmuesi Day 1,791, 11:41

Shteti nuk e rrit pasurine kur rritet taksat.

AqifPasha
AqifPasha Day 1,791, 13:35

Eshte absolutisht e vertete qe ne kete menyre mund te rriten çmimet por kjo gje nuk po ndodh ne te vertete. Ka shume persona qe ato pak gjera qe blejne i blejne ne trregje te huaja. Une jam nje nga ata. Kam gati 2 jave qe qendroj ne eGreqi dhe te them te drejten kam kursyer shume. Por edhe kam fituar dicka duke ble ne eGreqi per ti shit ne eShqiperi. Behet fjale per rreth 15-20 ALL ne dit te cilat i kam perdorur per food (kam gati 2 muaj qe nuk prodhoj vet) dhe pjesa tjeter (+rrogen) per armatim

AqifPasha
AqifPasha Day 1,791, 13:40

Nuk jam ekonomist por gjithsesi kuptohet se kjo zgjidhje eshte marre per te stimuluar prodhimin vendas (te mos kete importe) por gjithsesi nese arrihet te mbahet cmimi me te njejtin nivel me tregjet e tjera atehere eshte shume zgjidhje e mire (sepse normalisht qe me cmime te barabarta preferohet tregu eShqiptar).

Jam shume dakord qe duhet trasparence dhe mendoj se duhet te ekzistoje ndonje komision i pavarur nga qeveria per te ushtruar kontroll ne llogarite publike dhe te raportojne çdo gje.

Hajdaraga
Hajdaraga Day 1,791, 15:05

@AqifPasha nuk besoj se ka menduar njeri per te stimuluar prodhimin vendas sepse ne konsumojme me shume sesa prodhojme.Une psh prodhoj 100 buke dhe 10 arme Q3 nderkohe qe ne treg shes mbi 10 mije produkte ne dite.
Une mendoj se kjo eshte bere per te mbushur arken e shtetit qe eshte bosh.

Butrintum
Butrintum Day 1,791, 17:00

ja kan qr me taksat mbi armet, rendesi kishte te forcohen njeher lojtar e masnaj shteti te filloj ti rrisi se kshu spo mbijetohet

Fessti
Fessti Day 1,792, 15:22

dardan une e ddi qe raporti i hargjimeve te bankes publikohet ne forum

LEKSENDER
LEKSENDER Day 1,792, 15:27

jAM SHUM DAKORD TI RRISIM TAKSAT EDHE 15% QE TE KET LEK QEVERIA TE PAGUAJ MERCENARET DHE TE NDIHMOJ LOJATRET E RINJ . POR NUK JAM DAKORD TA BEJM KUR SKEMI ASNJE TERRITOR DHE KEMI SHUM PAK FABRIKA PRODHUSE DHE VAREMI KRYESISHT NGA TREGTIA KJO RRITJE DO SJELL VARFERI SE DO NGRIHEN ÇMIMET.KJO ESHT NJE LOJ POR TE GJITH E DINI SE KUR JENI KEQ DHE BENI THIRRJE PER ALL DHE TANKE TE GJITH SHQIPTARET QE MUNDEN JU KAN NDIHMUAR DHE DO JU NDIHMOJN DHE BOLL ME ME SULMET E PERBASHKETA DUKE DHURUAR Q7 DHUROINI

LEKSENDER
LEKSENDER Day 1,792, 15:31

GOLD LOJTAREVE TE RINJ QE TE SHTOJN STRENGTHIN JO DUKE BER DEMONSTRIME FORCE TE KOT QE NA ÇOJN PARAKOHE NE NIVEL. KJO LOJ NUK ESHT PER TE SHITUR PORDH TE GJITH LUAJM SE E DUAM SHQIPRIN DHE KEMI HARXHUAR DHE LEK REALE TA MENDOJN NJEHER ATA QE JU DUKET VETJA SI TE ZGJUAR MEQE KAN HYR ME SHPEJT NE LOJ DHE AKUZOJN HAJDARAGEN.JEMI TE GJITH BASHK NE KTE LOJ NGA NIVELI 0 DERI 63 KSHU QE TREGOHUNI SHOK TI SHOHIN TE GJITH SE KU VEN SHPENZIMET

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.