A susususk kormány külpolitikai kudarcáról

Day 2,563, 01:58 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Számos elnök próbált változtatni az ország külpolitikai helyzetén. Az Asteriából miután kiléptünk se történt valódi változás, proAsteria politikát folytattunk, a Serhun-hoz ragaszkodásunk miatt elmaradtak a kockázatos lépések. Ezúttal susususk elnöki ciklusára ígért külpolitikai téren bekövetkező változásokat, azonban a jelek szerint csak az eddig elért eredmény nullázta le, az ország pedig az Asteria fogságában marad.

Az ukránok sikeresen elfoglalták CH-t, amiben argentin, görög, román segítség is benne volt. Az Asteria 3 legfontosabb állama (Görögország, Argentína és Románia) harcolt velünk szemben, hogy elvegyék a kedvünket az oldalváltástól. Jogos volt ezen országok aggodalma, ugyanis a lengyelek felé való közeledésünk, ami kiváltotta belőlük ezen félelmet az Asteria sebzési potenciálját fenyegette. Nyilván megértették, hogy rájuk nézve ez mekkora veszélyt jelent, hiszen bármilyen változásból szinte csak rosszul jöhetnek ki.
Azóta is emlegetik CH-t, mint elrettentő példát a hazai közélet fontosabb szereplői, hogy miért maradjunk proAsteria ország.
Susususk sem mert belevágni az ország mpp állományának az arányainak a semlegesség felé való elmozdításába. Komoly hibát követett el azzal, hogy éppen macedón mpp kötését szorgalmazta elsőnek, ami előrelépést a számunkra nem hozott volna. Én az indonéz vagy a chilei mpp-t kevésbé kockázatos lépésnek tartottam volna, ha már az ország a semlegességét akarta volna kifejezni.

Támogatom, hogy az ország megpróbált a proAsteria státuszból elindulni egy semleges irányba. Ennél tovább menni viszont őrültség. Nem várhatjuk el, hogy a szerbek a mi kedvünkért elhagyják a románokat, vagyis az Asteria elég biztos lábakon álló szövetség, amihez a korábbi magyar kormányok hibás lépései is hozzájárulnak.

A türelmetlen elsietett külpolitikai lépéseknek mindig megvan az a hatása, hogy aztán végül nem lesz belőle semmi. Minden elnök szeretne valami marandót nyújtani, hogy még az ő ideje alatt meglegyen a változás, ugyanis nem tudhatja, a következő elnök merre megy tovább. Nincsen meg a kormányok között átívelő hosszú távú stratégia. Több elnöknek kell nagyjából azonos vonalon mennie, hogy változást érjünk el. A kormány például első lépésnek élhetett volna akár egy szándéknyilatkozattal is a macedónok felé, hogy hosszabb távon együttműködést eltudunk képzelni velük.

Milyen célt tűzhetünk ki magunk felé külpolitika terén?
Az ország semleges státusza épp elég lenne. Ehhez nekünk két Asteria állammal kell napi szintű kapcsolatot tartani: Szerbia és Szlovénia. Ezen két országra számíthatunk biztosan csak az Asterián belül. Argentínával még érdemes nekünk foglalkozni. Velük lazább baráti kapcsolatra törekedhetünk. Lehet akár közös hadjáratot szervezni. A görögök és a románok sajnos nem megbízhatóak a számunkra.
A Sirius és az Aurora válsága is jelzi, hogy a hagyományos szövetségek ideje lejárhat. Magyarországnak arra kellene törekedni, hogy a folyamatokat lehetőleg úgy befolyásolja, hogy ne 2-3 nagy szövetség harca maradjon a játék, ahol a szövetségek nagy országainak van csak igazán szava, a többi ország szórakozásával pedig senki nem törődik.
Olyan államokkal kell keresnünk az új kapcsolatokat, akik hozzánk hasonlóan semleges országok kívánnak lenni, így nem kényszerülünk azon államokkal hosszú távon együttműködni.
Olyan országok felé is nyithatnánk, akik nemrég még az ellenségeink voltak: Brazília és Egyesült Államok.
Ukrajna felé a jelen állás szerint nem látok közeledésre lehetőséget, ugyanis a románok megegyeztek velük és a védnökségüket élvezik.
Bulgária pedig még mindig nem tudja eldönteni, hogyan viszonyuljon a románokhoz, tehát amíg nem sikerül egy stabil állásfoglalást szerezni tőlük, addig velük nem kell foglalkozunk.

Magyarországnak úgy kell a semlegesség irányába mozdulnia, hogy lépéseinket az Asteria minél kevésbé tekinthesse számukra fenyegetőnek, azonban hosszú távon az Asteria felbomlását hozhassa magával. Ezt pedig a külpolitikai szabadságunk növelésével érhetjük el, ahol senki nem vádolhat már, hogy “hintapolitikát” követünk. Eddig egyetlen kormányunk se próbálta elnyerni az Asteria államok vezetői előtt az országunk semlegességének a státusát és így oldalváltási szándékkal gyanúsítottak minket. Amíg ezt a vádat nem tudjuk cáfolni, az ország proAsteria állam marad.