A horvát-magyar békéről

Day 1,365, 06:55 Published in Hungary Hungary by eMagyar Kormany

Tisztelt emagyar polgárok!

Nem meglepő módon a horvát béke miatt ragadok tollat.. Azóta tőlem is és sok más embertől megjelentek cikkek. Tartalmuk, gondolataik vegyesek voltak, de pár központi elem jól kirajzolódott. Amikor megjelentek az első közlönyök a békéről (Kommunikációs, Magyar), még egy semleges fogadtatást láttunk. Majd miután a békeszerződés tartalma is napvilágot látott, felcsaptak az indulatok. Nem tett jót, hogy a horvátok megelőztek minket a szerződés kiadásával, így az angol nyelvű verziót a magyar lakosság is megismerhette, még mielőtt mi bármilyen kommenttel megtámogatva publikáltuk volna azt. Így táptalaja lett a találgatásoknak, ami egyáltalán nem szerencsés. A kormány nem pusztán az aláírt békeszerződést akarta bemutatni nektek, hanem a folyamatok lezajlásának függvényében akartuk elétek tárni, utolsó fázisként a békeszerződés konkrét szövegének magyar fordítását.

Kicsit a háttérről: mint tudjuk 2 frontos háborúnk van. A horvátokkal nem tudunk dűlőre jutni, eredeti területet nem tudunk tőlük szerezni. Zárójelben, akik azt mondják Rompi ki fog fogyni, a minap egymaga letankolta a lengyel sereget, pedig mi már napok óta ezt szajkózzuk, hogy egyszer vége lesz neki. Hát nem ezt látjuk. Zárójel bezár. Tehát ez egyik front ideiglenes (!) lezárása lehetőség a bónuszok máshonnan való beszerzésére. Adalékként: a békére a lengyelek és a szerbek is azt mondták, hogy írjuk alá. A szerbek készek lemondani az ukrán területek egy részéről. Tehát a bónuszok könnyebb megszerzésére nyílt lehetőség egy új, megalapozott és gazdaságilag megtámogatott hadjárattal. Nem nehéz belátni, hogy ez már egy másik elnöki ciklusba nyúlna át. Tehát ezzel a lépéssel nekik adunk bázist, hogy aztán újult erővel szervezhessenek, támadhassanak amerre gondolják.

A horvát békét megkötöttük, publikáltuk. Erre két kritikát fogalmaztak meg többen (persze még számos egyéb is felmerült, de ezt a kettőt érdemes kiemelni). Egyrészt Burgenland kérdése. A szerződés értelmében ez ment volna vissza az osztrákoknak. A teljes igazsághoz azonban két dolog hozzátartozik. Egyrészt eredetileg a horvátok maguknak akarták. Ez ugye nonszensz. Visszautasítottuk ezt a pontot, hiszen ők kerestek meg minket és egyáltalán milyen alapon kérhetik ezt? Erre az alternatívánk a régió osztrákokhoz való visszakerülése volt, hisz a régió sebzéselvonó RW indításra kitűnően alkalmas.



Az NE kérdéséhez: mi beadtuk az ukrán NE-t. A kongresszus szavazattartásra volt kérve. Ehhez képest egy óra után 12-0 volt az állás az elfogadás javára. Ilyenkor pedig égetően fontos lenne a kormányzat és a kongresszus együttműködése. Mi nem tartottunk attól, hogy a horvátok nem úgy cselekednek, ahogy az a szerződésben megfogalmazódott! Pedig ha mi megvédjük Burgenlandot (ahogy az történt), vagy ők nem veszik le rólunk az NE-t, vagy komoly ellenállást tanúsítanak (pl Körösvidéken), akkor nehéz helyzetbe kerülünk. Itt még meg kell jegyezni valamit. Vajon melyik a jobb? Ha egy folyamatot ami nem tetszik megakasztunk a lehető legrosszabb periódusában, vagy ha végigvisszük, és amint lehet visszafordítjuk azt?

Úgy gondolom, nem maga a béke gondolata keltett ekkora feszültséget, hanem annak tartalma. Aminek több oka is lehetett. Egyrészt a formai hibák, a tartalom kommentár nélküli publikálása. Azt gondoltam, ezzel sokkal kisebb viszály kerekedik. Ami még hiányzott és szintén a kellő magyarázat hiányából fakad, az egy valódi alternatíva felvázolása. Ugyanakkor bár félve de megpendítek még egy húrt! Vajon a lakosság reakciója, annak kimutatása a legszerencsésebb módon történt? Én úgy láttam, hogy a tegnapi napon az ominózus események után sokan úgy érezték most kell rögtön cselekedni, a feszültséget tovább növelték, ahelyett, hogy vettek volna pár mély lélegzetet.

Maradok tisztelettel: sorihun
emagyarország elnöke