Radite sa profitom! 3. deo

Day 702, 18:12 Published in Serbia Bolivia by Infomax 24



Pre nego što krenemo u obradu sledeće teme, osvrnuli bi se na jučerašnji dan, odnosno veče i svojevrstan eksperiment koji smo izvršili na tržištu eSrbije.



Naime, želeli smo da dokažemo i pokažemo na šta su sve određeni poslodavci spremni kada je u pitanju prodaja na market-u. U trenutku kada smo postavili ponudu, najmanja cena žita je bila 0.66 RSD. Mi smo potavili 600 jedinica po istoj ceni i naša ponuda je u tom trenutku bila na prvom mestu. Nakon toga, kreću da se pojavljuju ponude sa cenom nižom po 0.01 RSD i mi smanjujemo ponudu na 200 jedinica i pratimo cenu. Za veoma kratko vreme (nekih 20 minuta), cena žita je pala do rekordnih 0.62 RSD kada smo mi povukli svojih, tada 200 jedinica i poslali na čak 7 različitih adresa firmi in-game poruke sa objašnjenjem šta smo time hteli da postignemo i pokažemo. Na žalost, do ovog trenutka, na istu su odgovorile samo dve kompanije, ali sa dijametralno suprotnim stavovima - EPIC Trade i Zitovoj.

EPIC Trade je, iskreno iznenadio svojim odgovorom, uputio podršku naporima da ukažemo poslodavcima na probleme koje prave i sebi i eSrbiji i dali su obećanje da u buduće neće poslovati na takav način, iako imaju profit od izvoza i tržište eSrbije im nije toliko interesantno. Sa kompanijom Zitovoj je bila drugačija priča. Odgovor je bio baziran na tačno onoj tezi na koju smo ukazivali kao glavni problem - plate. Njihov stav je bio da su to radili jer nemaju dovoljno novca da isplate plate radnicima. Gospodo, na takav način se ne posluje ni u RL, ni ovde u eRepublik-u! Što se nas tiče - jedan konkurent manje, ali ne zaboravite da nama nije cilj da gledamo kako nam se kompanije gase povlačeći za sobom privredu eSrbije u kolaps. Ako nemate novca za poslovanje, onda ne treba ni da poslujete! Trebali ste na to da mislite kad ste osnivali firmu. Niko, pa ni eSrbija, nije kriva zato što nemate sredstava da izmirujete plate ako nešto ne prodate svakog dana. To je isključivo vaš problem povezan sa činjenicom da ne poznajete mehanizme same igre! Čim ovo, što, istina, zvuči grubo, budu i ostali shvatili, imaćemo bolje tržište i manje problema. U pretprošlom i prošlom članku smo ukazali kako treba postavljati ponude na Market, a opet ne spuštati cenu.



IZVOZ



OSMA LEKCIJA - Odabir prave zemlje za izvoz

Ovo je najbitnija stvar koju trebate gledati kada se odlučujete za kupovinu licence za izvoz. Naravno, odmah se postavlja pitanje - kako izabrati najbolju zemlju u koju ćete izvoziti?

Pre svega, tu postoji mnogo faktora koji utiču, a nijanse mogu da donesu drastične gubitke ako loše procenite. Nekad, ona zemlja koja se po procentu ostvarene zarade kotira najviše, uz to ima dobar broj eGrađana - može da vam napravi ogroman problem i gubitak, jer je malo igrača u istoj aktivno. Kod ovog problema, rešenje morate tražiti danima i pratiti određenu eDržavu u pogledu aktivnosti stanovništva.

Pored ovoga, potrebno je sagledati i sledeće elemente (pričamo o Grain kompanijama):

1. broj Food kompanija koje posluju u toj eDržavi - Ovo je važno iz razloga što vam od toga zavisi koliku eventualnu prodaju žita tamo možete očekivati;

2. broj Grain kompanija koje posluju u toj eDržavi - Ovo je broj firmi koje će vam biti konkurenti i od kojih će vam, takođe, zavisiti prodaja. Ako ih ima više od broja Food kompanija, to znači da je i tamo na delu hiperprodukcija i da ćete teško uspešno poslovati;

3. cene ostalih Grain firmi koje tamo posluju - Od ovog elementa zavisiće vaš profit. Morate biti jeftiniji od konkurencije;

4. ukupne količine žita na lagerima ovih firmi - Ovde ćete videti ima li i koliki je višak proizvodnje Grain kompanija u toj eDržavi i proceniti da li će to imati uticaj na vaše poslovanje. Što je višak manji, značiće da se žito dobro prodaje i da hiperprodukcija nije na tako visokom nivou;

5. ima li ta eDržava HI Grain regiju - Uglavnom, zemlje koje imaju HI Grain regiju imaju stopu poreza 99% na uvoz, mada nije pravilo. Raspitajte se da li naša eDržava možda nema neki dogovor o uvozu u tu zemlju, kao što je slučaj sa Rusijom koja ima HI regije, a opet stopu uvoza žita 1%;

6. porez na uvoz žita (bitno je da bude ispod 10😵 - Što je manji porez na uvoz, veće su šanse da ostvarite profit. Najbolje je da bude 1%, ali dešava se i da je porez 4%, 5%, što, opet, nije loše i može se poslovati u toj zemlji. Sve preko 10% gotovo da nemate šanse za zaradom;

7. postoji li embargo na uvoz u tu eDržavu iz eDržave u kojoj vam je firma - Ovo je malo komplikovano utvrditi. Morate za svaku zemlju ići na njen Info i u odeljku Economy videti ima li zemlja odakle izvozite embargo sa nekom drugom u delu Country trading embargoes. Morate, takođe, da znate i sa kojom zemljom ta zemlja ima objavljen rat, jer se onda ona neće pojaviti na ovoj listi, a sa njom zemlja ima automatski embargo;

8. kurs valute izabrane eDržave u odnosu na RSD - Jednim većim delom od kursa će vam zavisiti dobit. Pošto pretpostavljamo da platu isplaćujete u Dinarima (RSD), njena, ili valuta u kojoj isplaćujete plate, vam je polazna tačka u računanju. Kada izvozite, sve računajte u Gold-ima, a onda preračunajte u Dinare ili drugu valutu u kojoj isplaćujete plate. Tako negde može da se desi da vam proizvod košta manje nego u eSrbiji, računato u Gold-ima, ali zbog možda jačeg kursa lokalne valute, ostvarićete veću dobit kada istu prevedete u Dinare (ili valutu u kojoj isplaćujete plate);

9. i, na kraju, pomenuta provera aktivnosti igrača koji tamo eŽive.

Možda sve ovo zvuči komplikovano i kompleksno, ali nema para bez malo muke. Preko sajta www.ereptools.net možete utvrditi i uporediti sve ove elemente i uz pomoć Notepad-a i digitrona lako doći do one zemlje koja je najbolja za izvoz.

DEVETA LEKCIJA - Polazna osnova

Izdvojićemo par zemalja gde je interesantno izvoziti u ovom momentu. Naravno, nemojte potpuno verovati ovim preporukama, već sami izanalizirajte i procenite koliko su dobre za vaše poslovanje i nemojte hrliti slepo u izvoz ne ispitujući teren, odnosno zemlju u koju ćete izvoziti.

Naša preporuka, u ovom trenutku, bile bi sledeće zemlje:
- Slovačka,
- Slovenija,
- Čile,
- Meksiko,
- Danska i
- Irska.


*NAPOMENA: InfoMAX ni u kom slučaju neće biti odgovoran i snositi posledice vašeg lošeg poslovanja ukoliko izaberete neku od ovih zemalja za izvoz, jer je ova lista rađena na subjektivnoj osnovi u skladu sa činjenicama dobijenim upoređivanjem onih navedenih 9 elemenata.

Kao tipičan predstavnik neaktivnog stanovništva može se izdvojiti Malezija. Procenat dobiti je solidan, čak šta više - odličan, ali problem je u tome što se tamo 200 jedinica proda za nešto više od mesec dana. Tako da obratite pažnju na tu činjenicu.

DESETA LEKCIJA - Fenomen - Rusija



Ovo je jedina eDržava koja ima HI Grain regije, a opet stopu poreza na uvoz od 1%. To je iz razloga što državni vrh želi da baci akcenat na druge grane privrede i procenili su da im se više isplati da za svoje pekare uvoze žito, a skladno dogovoru sa našim državnim vrhom koji je postignut. Ne bi bilo loše da naša Vlada poradi na ovakvim dogovorima sa još nekim zemljama i tako otvore našim farmama nova tržišta i tako smanje hiperprodukciju koju imamo.

Sve bi ovo oko dogovora bilo lepo i krasno, čak korisno, da mi, Srbi nismo takvi kakvi jesmo. Krenule naše firme da izvoze za eRusiju i stvorile istu situaciju kao što je kod nas u eSrbiji što se tiče cene. Jedno je imati najjeftiniji proizvod, a nešto sasvim drugo poklanjati ga i davati u bescenje. Ako pogledate, cena se ne razlikuje skoro ništa od cene u eSrbiji (gledano u zlatu, a preračunato u Dinare) i to nas vraća na početak ovog članka, pre glavne teme - izvoza.



Iz istih razloga - NEZNANJA - dobili smo još jednu eDržavu iz koje ne može da se izvuče profit za naše farme, tako da svi dogovori između naših dveju država padaju u vodu, jer nisu dobili težinu u ekonomskom smislu, a to im je bio cilj.

Zato ćemo još jednom ponoviti nekoliko stvari i uputiti apel svim poslodavcima, po ko zna koji put, da se prizovu pameti i krenu da posluju kako to matematika i zdrav razum zahtevaju.



NAJVAŽNIJA LEKCIJA - Postavljanje ponude i postepeno povećanje cena



Kada postavljate ponudu na Market, naravno, gledate koja je najniža. Uzmimo za primer da je 0.70 nejniža ponuda. Vi stavite da bude 0.71. Bićete drugi na listi i čim onaj prvi sa ponudom od 0.70 bude prodao svoju ponuđenu količinu, tada nastupate vi. Vi prodajete svoju količinu za 0.71, dok sledeći ispod vas ima cenu od 0.72. Kada vi prodate svoju količinu jedinica, onda je njegova ponuda prva..... - i tako u krug. Nikada nemojte da stavljate ponudu veću od 200 jedinica(!!!), jer tako zaključavate tržište, a istu nećete prodati iz razloga što neko neće imati strpljenja da čeka da vi prodate svoje količine i staviće ponudu za 0.01 manju od vaše, a tako se vraćamo na početak.

Kada ovim putem cena bude vraćena tamo gde je realno (u ovom trenutku realno je između 0.80 i 0.85 RSD), onda tu stajemo. Onaj ko bude prodavao ispod, ne treba ga juriti i tako spuštati cenu. Pustite, neka proda po nižoj ceni i napravi sebi gubitak. Ko bude tako radio, pre ili kasnije će zatvoriti firmu. Držite se svoje cene i, verujte, imaćete uspeha. Takva firma će prodati svoje količine i opet dolazi red na vas, a vi niste menjali cenu! Svi zadovoljni, zar ne?

Dakle, UVEK STAVITE PONUDU ZA 0.01 RSD VEĆU OD NAJNIŽE, ALI KOLIČINU NE VEĆU OD 200 JEDINICA I SVI ĆE IMATI USPEHA!!!



Razmišljajte malo o svojim radnicima i njihovim platama. I vi ste nekad bili radnik, zar ne? Ajmo malo da svi zajedno popravimo njihov status, a tako ojačamo eSrbiju, jer će ti isti naši radnici moći više da joj doprinesu u sutrašnjim bitkama!


PR Služba InfoMAX