Radite sa profitom! (za eBebe) > tips & tricks 2

Day 699, 19:10 Published in Serbia Bolivia by Infomax 24


Nove firme - FAQ

U prethodnom članku opisali smo načelno zašto i kako da radite gledajući svoj profit. Ovoga puta osvrnućemo se na samo otvaranje novih firmi i početke poslovanja. Bacićemo akcenat na Farme, ne iz razloga što mi poslujemo u toj oblasti, već iz razloga što u tom sektoru privrede ima najviše problema.

Pa hajde zajedno da vidimo kako se oni mogu rešiti.



PETA LEKCIJA - Otvaranje ili kupovina firme?

U svakom slučaju - KUPOVINA! Iz mnogo razloga. U daljoj priči imamo u vidu da već posedujete organizaciju (ORG) i da preko nje obavljate sve dalje radnje.

Kako bi smanjili negativne efekte hiperprodukcije, najbolje rešenje je kupiti već postojeću firmu koja se nalazi u odeljku Companies for sale



Ovde možete naći pregled svih firmi koje su na prodaju u vašoj zemlji. Naravno, zemlju možete menjati i tražiti najpovoljniju ponudu, ali firmu možete kupiti samo tamo gde vam se trenutno ORG nalazi. ORG, opet, pomoću Moving Ticket-a možete seliti iz zemlje u zemlju, ali firmu koju kupujete NE MOŽETE SELITI! Zato pri kupovini obavezno obratite pažnju na sledeće stvari:

- da li je firma koju kupujete u HI regiji;
- da li firma ima licence i za koje zemlje;
- koji je nivo kvaliteta (Q);
- da li i koliko zaliha ima na stanju (u stock-u);
- da li i koliko novca ima na računu firme;
- da li i koliko radnika poseduje;
- koliko košta.


Namerno smo cenu stavili kao poslednju stavku koju trebate gledati, jer se nikako nemojte zaletati i kupovati najjeftiniju firmu na tržištu, ne gledajući ono što dobijate njenom kupovinom. Nekad najbolje ponude koštaju po 70 i više Gold-a, ali je zapravo prava vrednost (gledano u onome što firma poseduje) daleko veća. Poenta je da sve stavite na papir i obračunate koliko bi vas koštalo da firmu dovedete u onakvo stanje u kakvom je ta koju želite da kupite. Svaki Gold uštede, makar on bio i 1 (jedan), vredi mnogo, jer i taj jedan ste u dobitku koji možete da preusmerite na isplatu plata ili u dalje unapređivanje firme. To je ujedno i drugi razlog zbog čega je bolje kupovati postojeće firme, nego osinivati sopstvene.

Treći razlog je što je većina tih firmi bila već neko vreme na tržištu i poslovala, tako da dobijate već razrađeni posao i ne morate da dižete proizvodnju od nule.

Četvrti i najbitniji razlog je taj što NE OTVARATE novu firmu koja bi povećala nivo hiperprodukcije. Time dajete doprinos stabilnosti tržišta i pomažete državi da efekte hiperprodukcije umanji. Može se zaključiti da NE ČINJENJEM određenih radnji možete mnogo da pomognete i sebi i svima ostalima koji zavise od vaših poteza. Zvuči paradoksalno, ali je istinito!

ŠESTA LEKCIJA - Kvalitet (Q)



Pošto smo utvrdili znanje o kupovini firme i na šta treba pri tom obratiti pažnju, zadržaćemo se malo na problematici i isplativosti nivoa kvaliteta firme (Q).

Ukoliko ste poslodavac koji želi zapošljavati nove igrače - odlučićete se za Q1 firmu. Pod novim igračima podrazumevamo one kojima je Land skill u rasponu od 0 do 3.99. Radnici sa ovim nivoima prave najveću produktivnost Q1 firmama gledano u procentima iskorišćenja visine plate i proizvedenih dobara. Q1 firmama se nikako ne isplati da plaća radnike koji su skill level 4 i veći, jer u Q1 firmama oni ne mogu da proizvedu onoliko koliko bi trebali da zarade.

U sledećoj tabeli smo uporedili plate, produktivnost i zarade između Q1 i Q2 farmi. Lako se može zaključiti koja je struktura radnika najbolja za vaše poslovanje.


Klik na sliku za veći prikaz!

*NAPOMENA: Plate koje smo uzeli za poređenje su prosečne plate u Grain sektoru na dan 699.
Cene žta koje smo uzeli kao primer: - Q1 = 0.49 RSD; Q2 = 0.75 RSD


Nemojte da vas zbuni minus ispred Neto zarade. Ovako izgleda trenutno stanje i taj minus je upravo razlog zbog čega se apeluje na sve proizvođače da rade sa profitom! U ovom trenutku, cena žita je ispod svake razumne mere, a samim tim i plate, ali one ne prate, kao što možete videti, u punoj meri smanjenje cene žita i dolazimo u situaciju da su plate nešto više u odnosu na Bruto zaradu dobijenu od prodaje proizvedenog žita. Zbog toga se pojavljuje ovaj minus ispred.

SEDMA LEKCIJA - Proizvod prodajte onda kada je situacija na tržištu najpovoljnija za vas!

U početku ćete u najvećem broju slučajeva samo upumpavati novac u budžet za plate i puniti stock. Niko vam ne može ograničiti koliko ćete proizvoditi i lagerovati. Poenta je da svoj lager prodate u onom trenutku kada mislite da će vam to doneti najveći profit. Ali nemojte stavljati ponude od 999 jedinica i prodavati sve zalihe odjednom, jer ćete time zatvoriti tržište i sledeća ponuda će biti niža od vaše, a vi svoje zalihe nećete prodati.

U prošlom izdanju objasnili smo posledice ovakve prodaje.

Najbolje je da izađete sa ponudom od 100-150 jedinica koje ćete vrlo brzo prodati i tako okrenuti deo uloženog kapitala.

Nemojte misliti da će profit doći preko noći!!! Morate biti strpljivi i vraćati deo po deo uloženih sredstava. Ukoliko mislite da ćete za par dana vratiti uloženih, recimo 40 Gold-a, GRDNO SE VARATE! Ako krenete tom logikom, vrlo brzo ćete shvatiti da radite sa gubitkom, tako da od vraćanja uloženog nema ni govora. Strpljenje je ključ uspeha!

Vaše menadžerske sposobnosti će doći do izražaja onda kada uspete da napravite balans između svakodnevne proizvodnje (odnosno svakodnevnog posla za vaše radnike), visine plate radnika, prodaje i uloženih sredstava.

Ne ustručavajte se da koristite alate koji vam pomažu da sve ove stvari pravilno izbalansirate, naročito ako vas mrzi da ručno računate ili niste baš vični u matematici. Evo nekih alata koji će vam u mnogome pomoći da ostvarite pozitivno poslovanje:

Produktivnost svakog radnika posebno
Produktivnost firme i ostvarena dobit
Company calculator
Erep Tools (razni alati, cene, tržište...)





U sledećem izdanju, pozabavićemo se problemom izvoza. Objasnićemo kako izvoz funkcioniše i koje bi to zemlje bile interesantne da se u njima posluje. Predložićemo i neke mere aktuelnoj Vladi koje bi Ministarstvo ekonomije moglo da razmotri kao ulaganje u budućnost.

Do tada, srdačan pozdrav!


PR Služba InfoMAX