Radite sa profitom! (za eBebe) > tips & tricks

Day 698, 18:40 Published in Serbia Bolivia by Infomax 24

Primetno je stanje opšteg haosa i hiperprodukcije kad je reč o tržištu žitarica u eSrbiji. Ništa bolje stanje nije ni u ostalim zemljama Novog Sveta koje imaju HI Grain regiju, računajući samo one TOP 10 zemlje. Jednim delom zbog sve većeg boja aktivnih igrača, ali ogromnim delom zbog njihove loše informisanosti, loše edukacije po pitanju biznisa i nepoznavanja mehanizama same igre. Održaćemo javni čas o tome kako se uspešno baviti biznisom u eRepublik-u i obradićemo neke ključne segmente poslovanja. Nećemo vam otkrivati tajne, taktike i strategije, to ćete, ako mislite da ste kadri da se bavite biznisom u eRepublik-u, morati sami da otkrijete. Neke stvari, jednostavno, zavise od pojedinaca.

Ovim člankom,ujedno, želimo da damo podršku naporima aktuelne Vlade eSrbije da koliko-toliko ublaži negativne posledice koje proizilaze iz problema koji sada imamo, a to je - HIPERPRODUKCIJA.



Zašto je ona loša?

Pre svega, jer ne donosi profit! Svaka novootvorena kompanija koja želi da učestvuje na tržištu žitarica, samim osnivanjem osuđena je na propast i gubitak sredstava u kraćem ili dužem vremenskom periodu. Ovo zavisi od pojedinačnog ili udruženog bogatstva koje, onaj ko otvara kompaniju, poseduje (Gold i valute). Ali vama sigurno nije cilj da stalno ulažete, a da vam se ništa ne vraća, zar ne?



Šta znači HIPERPRODUKCIJA?

Hiperprodukcija (u prevodu - prevelika proizvodnja) predstavlja odnos između ponude i tražnje. Što se tiče žitnog sektora, ona se ogleda u odnosu između broja Grain firmi, broja Food firmi (pekara) i u broju stalno aktivnih stanovnika koji tu hranu konzumiraju. Broj Grain firmi, kao takav, ne mora direktno da ima uticaj, jer uzima se u obzir da neke od njih ne rade ili rade sa smanjenim kapacitetima, ali broj proizvedenih jedinica u svima njima, svakako da. On treba da zadovolji potrebe pekara, jer se RAW Grain jedinice koriste u proizvodnji hrane u odnosu 1:1. Naravno, ovde imamo u vidu identične Q nivoe farmi i pekara (Q1:Q1 = 1:1, Q2:Q2 = 1:1....). Kada se na jednoj strani, u ovom slučaju farmama, ostvari višak u proizvodnji od onoga koliko se žitarica proda pekarima, dolazi se do hiperprodukcije.

Svakako je nemoguće proizvoditi isto onoliko koliko tržište traži (proizvodi se ili više ili manje - uglavnom više), pa se pojam, kao takav podrazumeva uvek i svuda. Ali, ako se proizvodi više, ne moramo odmah misliti kako imamo problem. Tu zapravo nema problema, jer se taj višak proizvedenih jedinica smanjuje izvozom. Problem se stvara onda kada nemamo izvoz ili kada on ne funkcioniše na zadovoljavajućem nivou. O tome gde i kako izvoziti, bavićemo se nekom drugom prilikom.



Cilj vam je da zaradite, jel tako?

Ako je odgovor DA, onda već imamo polaznu osnovu za sledeću priču.

PRVA LEKCIJA - Radnici se teško nalaze



Imamo situaciju da su trenutno plate u Land sektorima na jako niskom nivou. Novim igračima (koji su ispod skill 3), nije problem da se preorijentišu na Manu ili Construction oblast, jer neće puno izgubiti. Najveći problem je sa onima koji su Land skill level iznad 4. Što bi rekli Englezi - they'r stuck! Njima se ne isplati da kreću ispočetka i zato moraju i dalje da rade u Land sektoru. Takvi igrači trenutno najsporije napreduju, najmanje zarađuju i većina njih odlazi u inostranstvo u potrazi za većim platama, kako bi mogli svakodnevno da se finansiraju za razne stvari (recimo, ratovanje). Oni koji ostanu u eSrbiji da rade, nemaju neku blistavu budućnost kad je napredovanje, ali i kad je borbena gotovost zemlje u pitanju(!!!). Manje zarađenih para - znači manji Q oružija, time i manji damage (DMG) u borbama za našu zemlju.

Vodite računa da vam radnici uvek imaju posla, kako ih ne bi izgubili, jer se novi teško nalaze!
Nikada nemojte SMANJIVATI svojim radnicima plate!!! Poštenije je otpustiti ih, nego im smanjiti i ovako mala primanja.

DRUGA LEKCIJA - Produktivnost radnika



Vašim radnicima produktivnost zavisi od trenutnog skill-a i wellness-a u trenutku rada. Obavezno pratite ove dve stavke kod vaših radnika i opomenite ih kada rade sa nižim wellness-om od 90 (jer tada je plata koju im dajete mnogo veća od vrednosti proizvoda koji proizvedu), a ako im se skill poveća, povećajte im adekvatno i platu, ali u skladu sa svojim mogućnostima. U suprotnom, dolazite u rizik da vas radnici napuste jer niste dovoljno vrednovali njihov rad.

Ako izvozite za neku zemlju, pobrinite se da otvorite još koje radno mesto kako bi vam ti radnici napravili dovoljnu količinu proizvoda da zadovoljite potrebe svih tržišta na kojima poslujete.

TREĆA LEKCIJA - Aktivnost

Ovo se odnosi i na vas, kao poslodavce, i na vaše radnike.

VI kao poslodavac, morate svakodnevno, ponekad i više puta dnevno, da pratite šta vam se dešava u kompaniji, da na sugestije radnika što hitnije reagujete i da redovno pratite stanje na tržištima i tražite nove mogućnosti da uvećate svoj profit. Morate redovno i pravovremeno obaveštavati svoje radnike o svemu što se tiče vaše firme. Tako ćete stvoriti sliku o sebi kao ozbiljnom i predanom poslodavcu.



Vašim radnicima ne dozvolite da budu neaktivni! Forsirajte ih da rade svakog dana, kako bi dobili Hard Worker medalju i tako zaradili 5 zlatnika. Ovo je i vama u interesu, jer ćete imati konstantnu proizvodnju i konstantan obrt sredstava.

ČETVRTA LEKCIJA - Cenite svoj proizvod onoliko koliko možete da si priuštite, a ne onoliko koliko tržište diktira!



Ovo je vrlo važna i ključna stvar kada se radi o profitu. eRepublik je napravio izuzetno loše liberalno tržište, gde robu prodaje onaj čija je cena najniža. Dok se nešto ne promeni, savetujemo vas da primenjujete sledeće savete, jer su u vašem i u interesu vaših radnika - samim tim i vaše eDržave.

Naslov vam je sve rekao. Ali da obrazložimo.

Imamo situaciju da je cena Q2 žita na tržištu pala na čak 0.73 RSD po jedinici, a Q1 košta 0.49 RSD. Napominjemo da za 1 jedinicu Q2 imate 2 jedinice Q1! Cena Q1 žita se relativno stabilizovala, ali, ako ovako nastavi, cena Q2 bi uskoro mogla da se izjednači sa cenom Q1 i tako ugasi Q1 farme. To, generalno, nije ni tako loše iz razloga što imamo HI Grain regiju i (skoro) najjeftinije žito u Novom Svetu. Loše je zbog druge stvari:

Q1 farme zapošljavaju naše eBebe, odnosno igrače od početnog (0) do skill level-a 3. Ako se one ugase preuzimanjem tržišta od strane Q2 farmi, izgubiće mogućnost da zapošljavaju nove igrače i tako ćemo doći kao eDržava u veliki problem!!! eBebe će, ili odlaziti van, ili će sporo napredovati, jer neće imati stalan posao, već će lutati od jedne do druge firme u potrazi za onom koja tog dana ima novca da im isplati platu i omogući da rade. Ni jedan od ovih scenarija nije dobar ni za jednu stranu.

*Napomena: Q2 firmama nije isplativo da zapošljavaju radnike ispod skill lev. 4 (optimalno - 10 radnika / 5 - skill 4; 5 - skill 5).

Iz ovog razloga savetujemo da svoje proizvode prodajete po onoj ceni za koju smatrate da vam se isplati, ili da bar budete na nuli, a da profit tražite u izvozu. Time pravite mnogo veći efekat, da ne kažemo globalni, od onog koji mislite da ste napravili prodajom 500 jedinica proizvoda po bilo kojoj ceni.

U OVOJ PRIČI NISTE SAMI!!! VAŠI RADNICI I VAŠA DRŽAVA ZAVISE OD VAŠEG POSLOVANJA VIŠE NEGO ŠTO VAM SE MOŽE UČINITI NA PRVI POGLED!



*TIP: Nikada nemojte stavljati na market ponudu proizvoda veću od 400! Time zatvarate cenovni krug i podstičete konkurente da smanje cenu kako bi prodali svoj proizvod, jer vi, recimo 999 jedinica, nećete prodati najmanje 4 dana. To automatski dovodi do lančane reakcije smanjenja cena proizvoda, a tako su svi na gubitku. Evo primera:

Vama će ostati tih 999 jedinica neprodato, prvi iznad vas će, recimo, staviti 250 jedinica po ceni nižoj za 0.01 RSD. Tu cenu će pratiti još njih 5. Vaša ponuda je sada na 7. mestu. Izlazi još jedan proizvođač sa količinom od 999 jedinica. Opet ide ponovljeni postupak kao prethodni. Cene padaju, zalihe ostaju i svi gube! Bolje je staviti 250 jedinica po nekoj ceni i istu ne menjati, ma šta da se desi. Količinu ćete sigurno prodati, isplatiti plate, a tržište će održati tu cenu i neće biti obezvređivanja proizvoda.


GLEDAJTE SVOJE INTERESE, ALI VODITE RAČUNA DA TIME NE NANOSITE ŠTETU KONKURENTIMA, RADNICIMA I SVOJOJ ZEMLJI!




Pokušali smo da vam objasnimo u ovom, poprilično dugačkom članku, zašto je bitno da se trudite da radite sa profitom. Tako i vaši konkurenti na tržištu imaju prostor za napredak i profit zajedno sa vama, a i vaši radnici koji će imati bolje plate. Ne libite se da uvećan profit uložite u podizanje plata radnicima, jer, zapamtite, ONI VAMA TREBAJU I ONI VAM DONOSE PROFIT!



PR Služba InfoMAX