MSZ - cele polityki + nominacje ambasadorskie

Day 360, 08:03 Published in Poland Poland by Yaberfoot

Kilka dni temu zostałem powołany na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych odrodzonej Polski. Artykuł ten jest ogólnym przedstawieniem polityki zagranicznej jaką zamierzam prowadzić.
Cele i kierunki polityki są następujące:

- ATLANTIS: chcemy nawiązać współpracę z tym sojuszem i dołączyć do niego najszybciej jak się da. Zagwarantuje to nam bezpieczeństwo. Jednocześnie pamiętamy, że członkostwo w sojuszu to nie tylko prawa ale i obowiązki. Mamy zamiar wywiązywać się z zaciągniętych zobowiązań wobec sojuszu.
- Szwecja: Jak najściślejsza współpraca to ‘oczywista oczywistość’ 😉 Jesteśmy wdzięczni za to, że umożliwili nam powstanie oraz za pomoc i współpracę.

- Niemcy: kwestia polityki wobec Niemiec jest bardzo kontrowersyjna. Uważamy, że dopóki Niemcom dowodzi DKN dopóty są dla nas zagrożeniem i należy być niezwykle ostrożnym w kontaktach z nimi. Z uwagą będziemy przyglądać się ich dążeniom niepodległościowym.

- Czechy i Słowacja: Jako sąsiedzi zamierzamy nawiązać przyznaje stosunki z tymi krajami. Cieszymy się na powstanie państwa Słowackiego i oferujemy pomoc w takim wymiarze na jaki nas będzie stać. Chcemy bliskiego sojuszu z tym państwem oraz wyrażamy głęboką nadzieję, że dołączy razem z nami do ATLANTIS.

- Węgry i Rumunia: Wiemy jak trudna jest sytuacja Węgrów. Zdajemy sobie również sprawę ze zobowiązań wobec Rumunii, jako państwa sojuszniczego ATLANTIS. Niemniej jednak zamierzamy utrzymywać pokojowe i przyznaje stosunki z Węgrami. Istnienie tego państwa uznajemy za gwarancję bezpieczeństwa Polski

- USA: Stany Zjednoczone są silnym krajem, jednym z mocniejszych w eRepublik. Dodatkowo są członkami ATLANTIS, więc chcemy nawiązać z nimi przyjazne stosunki. Prezydent USA (Benn Dover) dostał bardzo wiele próśb o pomoc ze strony małych krajów, lecz jest przeciwny jej udzielaniu. Nie chce, by USA były ‘szeryfem świata’. Dlatego ciężko może być uzyskać bezpośrednie gwarancje od ich rządu. Jednak przyjazne stosunki są bardzo ważne ze względu na nasze chęci przystąpienia do ATLANTIS.

-Rosja: Niedawno rozpoczęli powstanie. Początkowo wobec sprzeciwu Norwegów, lecz ponownie zasiedli do rozmów i wszystko wskazuje na to, że do walki powrócą już z oficjalnym błogosławieństwem Norwegii. Od Manifesto (przywódcy Rosjan) otrzymałem zapewnienie, że Rosjanie chcą przystąpić do ATLANTIS, dlatego nasze stanowisko w sprawie powstania będzie takie same jak pozostałych sojuszników tego sojuszu.
Ostatnimi czasy możemy w całym Nowym Świecie zaobserwować nasilenie tendencji wyzwoleńczych.
Aktualnie działania takie prowadzą Rosjanie. Wiemy o staraniach Australii, Grecji. Niewykluczone że wojnę o niepodległość rozpocznie również Izrael. Polska najprawdopodobniej wesprze działania tych państw, z racji tego iż działania te popiera ATLANTIS (poza Grecją, która należy do przeciwnego PEACE)
Zamierzamy ściśle współpracować z nowopowstałymi państwami takimi jak Finlandia. Niepodległość wywalczyliśmy stosunkowo w tym samym okresie, stawiamy czoła podobnym problemom. Wymiana doświadczeń może pomóc w odbudowie naszego kraju.
Niewykluczone, że na mapie świata pojawią się niedługo nowe kraje. Z radością przyjmiemy utworzenie państwa litewskiego. W tym celu mamy zamiar nawiązać bliskie relacje z litewską partią w Wielkiej Brytanii. Gdy nadejdzie czas stworzenia niezależnej Litwy Polska powinna wyjść z pomocą i wsparciem.
Z uwagą będziemy przyglądać się planom włączenia do gry państw takich jak Łotwa, Estonia czy Armenia i jeśli uznamy za słuszne – pospieszymy ze wsparciem tak samo jak wobec Litwy.
Przywódca Estończyków wyraził chęci nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Ciężko jest na razie opisywać konkretną politykę wobec każdego państwa.
Jeśli chodzi o kraje PEACE – niestety bardzo trudno jest wymyślić tu jakąś zdecydowaną postawę. Na pewno będziemy przestrzegać zobowiązań ATLANTIS. Jak na razie w tych krajach będziemy koncentrować się głównie na zbieraniu informacji a konkretną postawę przyjmować w zależności od sytuacji międzynarodowej.
Na chwilę obecną jesteśmy jeszcze słabym krajem i naszym głównym zadaniem jest odzyskanie reszty regionów. Przez jakiś czas nie będziemy silni na tyle, żebyśmy to my dyktowali politykę międzynarodową wobec innych państw. Jednak na pewno nie będziemy pionkami na arenie świata i jeśli będzie trzeba – będziemy zdecydowanie bronić swego zdania.
Należy pamiętać, że teraz jak już mamy własne państwo, nie wystarczy utrzymywać stosunków tylko ze Szwecją. Należy otworzyć się bardziej na świat i dać się poznać jako państwo aktywne i z przyszłością. Nie zamierzamy żyć w izolacji. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie kontaktów z resztą świata.
Na pewno wszyscy chcemy by Polska stała się silnym krajem i jednym z czołowych w Nowym Świecie. Jestem przekonany że tak się stanie i będę robił wszystko by przyczynić się do budowy takiej Polski.


Na koniec przedstawiam oficjalnie nominacje ambasadorskie:

Szwecja – Popolo
Wielka Brytania – William Fairfield
Kanada – yater1
USA – Zubrzycki
Litwa, Ukraina i państwa bałtyckie – browoszcz
Czechy i Słowacja – Sadix
Węgry i Rumunia – ChemicalRider
Turcja – Jammes

Wyrażam głęboką nadzieję, że będzie nam się dobrze współpracowało.

Rekrutacja na pozostałe placówki dyplomatyczne w toku. Szczególnie zależy mi na ambasadach w pozostałych krajach ATLANTIS, czyli Norwegii, Argentynie i Hiszpanii. Ważna jest też dla nas placówka w przyszłej Rosji.

Minister Spraw Zagranicznych
Yaberfoot