[TR MoFA] Saygı / Respect (TR/EN)

Day 5,941, 03:16 Published in Turkey Turkey by Disisleri Bakanligi
Sevgili Vatandaşlar,

Bir zamanlar çok güzel, keyifli vakit geçirdiğimiz eRepublik oyununda, yakın zamanda oyun içerisinde ki nüfusumuz giderek azalmaktadır. Azalan sadece oyunu oynayan nüfus değil, bununla birlikte oyun içerisinde geliştirdiğimiz kültür, olgunluk ve özellikle de saygı kavramları giderek yok olmaktadır.

Maalesef, bunun en basit örneğine birkaç gün öncesinde tanık olduk.
erepublik.com/en/article/2776531
Yukarıda ki makale ile yakın bir zamanda kendisine yeni bir yol haritası çizmek isteyen Slovakya ile TW antlaşması yapıp, Bratislava topraklarına taşınmıştık. Oyun kültürümüz içerisinde, harita da bulunan her ülke gibi, güçleri ve ya nüfusu ne olursa olsun, onların da bu oyunun bir parçası olduğunu kabul etmek, yaptıkları antlaşmaların eDünya tarafından saygı ile karşılanması, topluluklarını hayatta tutmak için gösterdikleri çabayı herkes gibi eşit bir dilde özgürce ifade etme isteklerine saygı göstermeliyiz.
Tarafsız iki ülke olan Türkiye ve Slovakya devletlerinin karşılıklı antlaşmalarına, Ukrayna ve Sırbistan hükümetleri tarafından saygı gösterilmesine rağmen, maalesef Bulgaristan hükümeti tarafından saygı gösterilmediğini öğrendik. Bu tehditler neticesinde Slovakya devletinin TW ye devam edemeyeceğini ve Bratislava toprağını Bulgaristan’a vermek zorunda olduklarını öğrendik.

Türkiye olarak Slovakya devletine ve toplumuna olan saygımızdan dolayı TW antlaşmamızı sonlandırma kararı aldık. Ayrıca eRepublik tarihi boyunca sayısız kez savaştığımız ve zamanında büyük saygı duyduğumuz Bulgaristan devletinin böyle saygısız, ucuz ve zorba bir siyaset izlemesi bizleri üzmüştür. Tabi bu davranış türünü, sevdiğimiz, saydığımız Bulgar oyuncuları ile bağdaştırmak doğru olmaz.

Türkiye Devleti olarak, Slovakya gibi oyunda saygısızlığa maruz kalmış, hor görülmüş ya da istekleri önemsenmemiş her devlete, topluluğa karşı kapılarımız her zaman açıktır.

Oyun tarihine ve topluluklara olan saygımızdan dolayı, hiçbir devlet ile zoraki TW antlaşması yapmayacağımızı, topraklarını zorla ya da tehdit ile işgal etmeyeceğimizin de altını çizmek isteriz.

Kazandığınız da ya da kaybettiğiniz de size saygı gösteren dostlarınız olması temennisiyle.

" Saygı bumerang gibidir siz birine saygı gösterdiğinizde oda size saygı gösterecektir "
Dear Citizens of eWorld,

eRepublik where we once got great times and enjoyed ! Unfortunately, our population in game is decreasing shortly. It is not only the population playing the game that is decreasing, but also the concepts of culture, maturity and especially respect that we have developed within the game are gradually disappearing.

Unfortunately, we witnessed the simplest example of this a few days ago.( remembered Philippines-Ukraine conflict )

erepublik.com/en/article/2776531
With the above article, we had recently signed a TW agreement with Slovakia. Turkiye also recently left an alliance after the boring wars with same countries for the years and would like to grow relations with neutral countries as much as possible to bring more fun, different strategies and diplomacy into the game.

Within our gaming culture, we must accept that Slovakia is a part of this game, just like every country on the map, regardless of their power or population, and we must respect their desire to express their wishes freely in an equal language like everyone else or their deals.

Unfortunately, we learned that our TW dealed made with Slovakia, ( Altough it was respected by Ukraine and Serbia so we are greatful for their understanding ) was not respected by Bulgarian goverment. We typically withnessed a bully, disrespectful reaction against a smallar community in game. As a result, Slovakia was pushed to change their deals and threatened.

As Turkey, we decided to terminate our TW agreement regarding Slovakian goverment’s request.
In addition, we are very upset to see that Bulgaria involved in disrespectful issues, bullying, and being so arrogant against smaller communities, lack of diplomacy language, unrespectfull against the deals in which we had great battles in history and such a country, had very respectful players so far! We are sure, there are a lot of people who are still considering this is just a game and being respectfull is more important than what we have here.

As the State of Turkey, our doors are always open to any state or community, such as Slovakia, that has been disrespected, despised, or whose wishes have been ignored in the game.

We would also like to underline that we will keep having relations with every single eRepublik country and community with respect and way of diplomacy.

We wish you all have great friends who can say " Respect " after your victories and defeats.

" Respect is like a boomerang that comes back to you. "