A kongresszus működése

Day 5,139, 04:42 Published in Hungary Hungary by eMagyar Kongresszus

..Kongresszusi Közlöny...................


Tisztelt Játékostársak!


Ma már egészen más a politikai széljárás modul, mint régen, sokkal egyszerűbb. Pártok vannak, azokra lehet szavazni, általában a párttagok szavaznak, néhány tucatnyi független érdeklődő.
Jelen cikkben jobbára a Házszabály szabatosabb tartalma következik, igyekszem kevésbé hivatalosan, inkább olvasmányosan bemutatni.


1. Mire - úgymond - jó a kongresszus
(Kongresszusi Házszabály 1-es pont alapján)

Alapvető, önálló, független döntéshozó testület. Egymással szövetkező és versengő pártok delegáltjai "kénytelenek" együtt dolgozni. Törvények elfogadásával vagy elutasításával szabályozzák az adott ciklus politikai, gazdasági, hadügyi stratégiáját. A frakciók eltérően állnak az ügymenetekhez, egyik pártban teljes a képviselői szabadság, máshol szigorú pártfegyelem uralkodik - mindig vannak kivételek. Akadnak felkészültebb, illetve érdekességekre rácsodálkozó képviselők, egyszer mindenki volt újonc, ezenkívül még a rutinosabbakat is érhetik meglepetések.

Találni örök kongresszusi delegáltakat, akiknek a pártjuk mindig bizalmat szavaz, és megjelennek konga-turisták, kalandorok, továbbá küldetéstudattal bíró, többnyire őszinte hitű képviselők is, ettől színes a Kongresszus. A Kongresszus világában elhangzanak olyan kijelentések is, amelyeknek publikban lenne a helyük, mégis ebben a zárt világban maradnak.

A kongresszus együtt dolgozik a kormánnyal, kérdéseket tesz fel, válaszokat vár, kritikát fogalmaz meg, támogatja vagy ellensúlyozza a kormányzatot, kiáll elvek mellett vagy érvek ellenében, körbejár javaslatokat, képvisel kétkattost, cégest, légist, földi harcost, középjátékost és tankokat. A viták épp azért megszokottak, mert mindenkinek jót tenni nem lehet, érdekek mindig sérülnek. A Kongresszus feladata eldönteni, hogy kinek az érdeksérelmét miképp lehet kompenzálni, egy következő körben mit lehet tenni azokkal, akik egy-egy törvény miatt rosszabbul jártak.


2 Kongresszus - körlevél
(Kongresszusi Házszabály 2-es pont alapján)

A kongresszus működésének elsődleges színtere a körlevél. A konga ORG indítja, feltétele, hogy minden képviselő rajta legyen a "barátlistáján", aki még nem lenne, azoknak barátfelkérőt küld. Ennek visszaigazolása minimum elvárható. Miután mindenki "megvan", hagyományos módon elindulhat a körlevél, amelyben a megválasztott képviselőkön kívül (körlevél címzettek száma 50 fő) a kormány delegáltjai is részt vesznek - ez főképp a gördülékeny kommunikáció miatt szükséges. A múltban futottak egyszerre "kormánnyal-közös" és "konga-only" körlevelek, ám létjogosultságukat a történelem nem igazolta.

A körlevél akkor működik jól, ha kívül marad, ami nem tartozik bele, és benn marad, ami - legalábbis egyelőre - belül értelmezhető, előzményeivel olvasható, főképp, ha ez bizalmas, mondhatjuk: titkos információ. Nem a spanyol viasz feltalálásáról van szó, és nem is arról, hogy az ellenfeleknél okosabbnak hisszük magunkat, egyszerűen túl sok minden történik egyszerre a világban, amiben pillanatnyi taktikák dönthetnek, egy szimpla igen/nem akár napokra vagy hetekre is meghatározhatja a harcok sorát, irányát, időzítését.

A körlevél célja mindig a konszenzusra törekvés; vak egyetértés helyett nézőpontok ütköztetése, illetve gyors reagálások a változó körülményekre.

Miután a körlevél elindult, a képviselők elnököt (régebben alelnököt is) választanak, javasolt képviselők "versenyeznek", olyanok, akik vállalják is. A szavazás 24 órás.

A körlevélben fontos a sehová nem vezető karakterviták minimalizálása. Az elmúlt években ezekbe a csapdákba sokan beleszaladtunk, van, aki élvezi, másokat untat, sokakat kifejezetten taszít. El kell fogadni az eltérő játékfelfogást, többek között azt, hogy nincs mindig igazunk, senki sem tévedhetetlen, nem töltünk itt ugyanannyi időt, következésképp nem követjük az eseményeket ugyanolyan elánnal.

Ciklus lezártával a körlevél még életben marad, de már érvényét veszti.


3. Kongresszus elnöke
(Kongresszusi Házszabály 3-as és 6-os pont)

A körlevél indítása után az új ciklus képviselői választják, javaslat és vállalás után, a képviselőknek erre a szavazásra 24 óra adott. A hivatalos leirattal némiképp ellentétesen (így alakult), nincs valódi hatalma, hiszen valódi eszközei (pl. körlevél moderáció) sincsenek. Figyelmeztetheti a civakodókat a hangnemre, a renitens, személyeskedő játékosokat ugyan kitilthatja (indít egy új körlevelet nélkülük), de ettől még bárki szavazhat, hiszen a mandátumát az ilyen képviselők sem vesztetik el. Ezért inkább csak az igyekezet van meg, aztán az elnök bízik abban, hogy itt elvileg értelmes, felnőtt emberek játszanak.

Látható feladatai közül a belső szavazások levezetése, adminisztrációja, kihirdetése, publikációja, illetve a közlönyök megjelentetése marad. Akadnak aktívabb elnökök, akadnak olyanok, akik már ezekbe is belefásultak.

Mi hát akkor a Kongresszus elnökének szerepe és jelentősége?
A választ a tisztelt Olvasó fantáziájára bízom.


4. A képviselőktől "elvárt" képviselősködés
(Kongresszusi Házszabály 5-ös pont)

A Házszabály ezen részében olvasható felsorolás szerint normális, értelmes, felnőtt emberként definiáljuk a képviselőket, akik képesek konszenzusra törekedve, olykor konfrontálódva, vitázva, közösen gondolkodni/dolgozni. Nem trágárkodnak, nem személyeskednek, nem viselkednek csúfolódó óvodásként, nem gyalázkodnak, nem szidják egymás pártjait ("tefajtád"-ozás), nem hamisítanak körlevelet, nem próbálják megtéveszteni publikban a szavazókat (pl. közlönyre emlékeztető megjelenéssel úgy csinálni, mintha). A képviselők részéről hasznos az aktivitás, ugyanakkor a körlevelek izgalmi faktora alapján ez olykor irreális elvárás, "van jobb dolgom is" felkiáltással.
Titkosnak minősített adatok publikálása azonnali kizárással jár - erre még nem volt példa. Mármint, a kizárásra. Titkos adat publikálására már igen, és mit ád Isten, nem, hogy nem zárták ki az adott képviselőt, de publikban a barátai meg is védték, a románok pedig ittak az egészségére. Szerencsére az ilyen játékosok konga képviselővé választása elég ritka.


5. Kongresszusi munka

5.1. Szavazások
(Kongresszusi Házszabály 4-es pont)

Egyre ritkábban, de vannak még diskurzusok törvényekről, irányokról, kényszerpályák melletti lehetőségekről. Ilyenkor az adott ügyben a döntés kimenetele nem egyértelmű, ezért belső vita-szavazás zajlik. Az elnök vezeti le, ha offline, akkor más, akár a kormányfő is indíthatja, volt is már erre példa. Jellemzően ezt a konga megoldja.
Az ezután beadott tv. javaslatot már illik átengedni (ha a konga ellenzi, akkor eleve be sem kell adni), ez nem jelenti azt, hogy a nyílt szavazáson nem lehet ellene protestálni. Mindent lehet.

5.2. Törvényjavaslatok
(Kongresszusi Házszabály 7-es pont)

A kongresszusi munka "legizgalmasabb" fejezete, amikor lehetőségünk van nyomogatni a tv-beadási ikont és kiválasztani a szívünknek legkedvesebb opciókat. Elvileg itt is elvárás a tájékozottság, az előzetes információszerzés; kérdezni nem szégyen, főleg, ha újonc az ember, mindenki volt egyszer az. Minimálisan legalább a saját pártelnöktől érdemes megkérdezni, ha valami nem tiszta. Esetleg érdemes nem szembemenni a frakcióval, ahol ez a fegyelem valódi Erős Pista.

A következő 8 témakörben lehet törvény benyújtani:

5.2.1. Donate (Kiutalás az államkincstárból)

Régebben szokás volt kérni vagy bejelenteni, ma már nagyon sokszor automatikus, amint vele jár néhány képviselő elvi NEM szavazata is. Szigorúan valamelyik kormányzati ORG-ra történik.

5.2.2. Issue Money (Pénznyomtatás)

A HSZ szerint: "Gyakorlati jelentőségét a gazdasági változások miatt elveszítette. Az Államelnökkel, illetve a Gazdasági miniszterrel javasolt egyeztetni a beadás előtt." És tényleg.

5.2.3. VAT & Import taxes (ÁFA és Import adó)

Annak ellenére, hogy országunk az 1736 adószakértő (és foci szakértő és agysebész és lányregényíró) országa, érdemes a beadás előtt tájékozódni, konga körlevélben, illetve a kormánnyal is egyeztetni. Ad hoc beadványok automatikusan leszavazandók.

5.2.4. Work Tax (Jövedelemadó)

Mint az 5.2.3 esetén.

5.2.5. Minimum wage (Minimálbér)

Mint az 5.2.3 esetén.
A minimálbér növelése vonzó ötlet, főleg a fake-ekkel dolgoztatók szivattyúzására, egyúttal kiváló a századcégek gáncsolására is, egyébként pedig állami bevételnövekedéssel jár, van, aki szereti az erős, központosított államot. A reálszférában dolgozókat, akik rendes bért kapnak, ez nem érinti.

5.2.6. President Impeachment (Államelnök leváltása, Bizalmatlansági indítvány)

Ez egy érdekes javaslat, beadása előtt érdemes körüljárni és körültekintően hozzányúlni. Erősen konfliktusos helyzet szüli, azt igyekszik feloldani. Tucatnyi esemény vezethet ahhoz, hogy ez előkerüljön, történelmük produkált már eleget:
- kérheti a regnáló elnök önmaga ellen akár RL, akár ingame indokkal, egyszerűen vagy teátrálisan
- kérhetik képviselők vagy pártok, amelyek elvesztették a bizalmukat a kormányban, avagy annak első emberében
- kérheti bármelyik képviselő, ha egyértelmű helyzet áll elő: pl. eltűnik az elnök, kitiltják, feltörik a karakterét, nyilvánvaló őrültségeket csinál (ne feledjük, lehet, hogy éppen ezért választotta meg őt a nép), stb.

Mielőtt egy képviselő ehhez az eszközhöz nyúl, köteles vitára bocsátani, cikkben bemutatni a helyzetet, illetve a nem egyértelmű helyzetekben egyeztetnie a választás második helyezettjével: vállalja-e a feladatot?
Ha ezek elmaradnak, a tv-javaslat automatikusan leszavazandó - egyébként elvárt a szavazattartás.

A leszavazott Impeachment tv. 7 nap érinthetetlenséget biztosít az elnök számára, tehát érdemes ezt józanul alkalmazni. Akadt már olyan elnök, aki titokban komoly őrültségre készült, s hogy ezt véghezvigye, bizalmatlanságit kért maga ellen, majd erős pártjának sok képviselőjével leszavaztatta - és máris intézhette a maga kis játékát. A magyar ember kreatív.

5.2.7. Natural enemy (NE - Főellenség)

Ez az egyetlen módja, ahogyan egy képviselő közvetlenül befolyásolhatja a harci modult. Nagyon fontos taktikai eszköz, melyet éppen ezért szigorúan kötelező szavazattartás keretében lehet végigvinni. Előzetes egyeztetés nélkül ez a beadvány nem pusztán felelőtlenség, hanem egyenesen valós károkozás, hiszen amíg fut, nem adható be másik, tehát lebénítja a hadvezetést. Tipikus troll-NE-k beadására szokott volt példa lenni a múltban, szerencsére úgy néz ki, ezt a fejlődési állapotot a közösségünk túllépte. A részegen, "Fiam született, istókúccse, örömömben üssük meg jetiket!" felkiáltású NE-ket illik kellő tisztelettel és megértéssel fogadni, a home office áldomásivás engedélyezett (habár erről a HSZ külön nem rendelkezik). A "Fiam született, istókúccse, a feleségem még nem tudja, na, mindegy, üssük meg jetiket!" felkiáltást illik rezignáltan, pókerarccal fogadni.

5.2.8. Provide Citizenship (Állampolgárság megadása)

Amíg nagy fluktuáció, emigráció és hazatérés ("Gyere haza Fiattal!") terhelte a játékot, és politikai vagy gazdasági okokból többen akár évekre állampolgárságot váltottak (majd vissza), addig ez fokozottan érdekesnek volt mondható, emlékezzünk csak a nagyon körülményes lengyel bevándorlási hivatalra - ma már nem nagyon akar ide jönni senki, sem a longobárdok, sem a shortobárdok, de még a kint rekedt szíriuszi ősmagyarok sem. Ettől függetlenül érkeznek megkeresések, erre a HSZ ad sorvezetőt, a gyakorlatban a józan észre (ha van) érdemes hagyatkozni. Aki idáig elolvasta, jelentkezhet nálam egy sörért.


Ennyit mára a tudomány és technika legújabb vívmányairól, az összeállításban segítettek, név szerint nem kompromittálnám őket. Köszönöm a figyelmet, legközelebb a kongresszus és a kormány közös munkájáról, viszonyáról lesz cikk, esetleg valami másról.

Üdvözlettel,
Defender of Ascalon (DoA)
Kongresszus elnöke

Southeastern Albania (főváros)
2021. dec. 15 (eRep day 5139)