MAKEDONYA TATİLİ HAKKINDA

Day 4,895, 11:43 Published in Turkey Turkey by Epartizan
Privet aleyküm qnqyler

31 Mart - 5 Nisan tarihleri arasında Makedonya'ya tatile gittim 1.5 yıldır tatil yapamıyordum. Şöyle bir baktığımda en mantıklı seçenek olarak geldi. Öncelikle Makedonya'nın sınırlarını kapatmamış olması, görece ekonomik olması ve ülkeye girişte PCR testi istememesi, orada Makedon arkadaşlarımın olması benim için avantajdı.

Belki balkanları merak eden ve Makedonya'ya ilerde gitmeyi düşünen panpalar vardır diye bilgilendirme makalesi açayım işlerine yarar diye düşündüm

Çoğunuzun da bildiği üzere en az 1 ay önceden uçak bileti almak maliyet açısından avantajlı. Ben Hatay-İstanbul aktarmalı İstanbul-Üsküp gidiş ve dönüş olmak üzere toplam 4 uçuşluk bileti 1 ay öncesinden 1300 TL ye aldım.

Makedonya Türkiye'den vize istemiyor ama pasaport şart. Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Azerbaycan gibi kimlikle giriş yapamıyorsunuz ve pasaportun da bir bedeli var. En ucuz seçenek olmasından dolayı 6 aylık pasaportumu 400 TL ye çıkarttım.

Tatilimi 5 gün olarak ayarladım daha fazla kalmak isterdim ama uçuşlar kısıtlı olduğu için gidiş-dönüş bileti bu şekilde isabet ediyordu.

Bundan sonrası için soru cevap şeklinde gideceğim. Merak ettiğiniz soru olursa yorumlarda sorun cevaplarım


1-Makedonya ucuz mu?

Makedonya Türkiye'den biraz daha pahalı kankiler. Aslında geçen seneye kadar daha ucuzdu. Şöyle ki geçen yıl 1 TL 10 Makedon denarı iken ben gittiğimde 5.8 Makedon dinarına denk geliyordu. Yani neredeyse 2 kat pahalanmış oldu. Bu sadece Makedonya için değil diğer ülkeler için de geçerli. TL nin anasının bellenmesi sayesinde böyle oldu.


2-Bir haftalık tatil ne kadara mal olur?

Bu aslında ne yapacağınıza bağlı. Kimisi benim alkolüm sigaram yok ben tarihi yerleri gezmek istiyorum derken kimisi ben yiyip içip sıçmak istiyorum diyebilir. O nedenle kendimden örnek vereceğim. Benim orada arkadaşlarım olduğu için onlarda kaldım yani konaklama için para harcamadım. Bu büyük avantaj çünkü çok dandik bir hostel de bile kalsanız en kötü günde 100 TL yi gözden çıkarmalısınız. Sonra ulaşım maliyeti var. Benim arkadaşlarımın aracı olduğu için ulaşıma ayrı bir bütçe de ayırmama gerek kalmadı. Otobüs fiyatları Tr ye oranla daha pahalı. Yeme içme sıçma olayı alkolünüz varsa TR ye göre içkiler daha ucuz ve çok kaliteli. Şarap seviyorsanız Makedon şaraplarına bayılacaksınız. Sigara için aynı şey geçerli değil. Örneğin bir marlboro 2.5 euro yani 25 TL civarında ve kalitesi Türkiye'den düşük. Yemekler tr ye yakın fiyatlarda ama içkili mekanlarda yiyecekseniz bir tık daha pahalı olabiliyor. Ben 5 günlük süreçte toplam 200 euro harcadım. Kankilerim bana para harcatmamak konusunda çok ısrarlı olsa da ve bu konuda defalarca tartışsak da buna müsade etmedim. Hayvanlar gibi şarap içtim yedim içtim sıçtım 200 euronun içinde 40 euro PCR testi ücreti de dahil bu arada. Türkiye'den ucuz olan tek şey alkol geri kalan her şey daha pahalı.


3- Makedonya güvenli mi? Yabancılık çeker miyim?

Makedonya çok güvenli bir ülke. Olay yok suç yok olsa da çok nadir. Gecenin bir yarısı sokakta istediğiniz yerde yalnız başınıza rahatça gezebilirsiniz. Kültürel olarak da çok uluslu. Hemen her yerde Makedonya yerlisi bir Türk ile karşılaşırsınız. Türkler her yerdeler. Bunun haricinde Arnavutlar, Boşnaklar, Sırplar ve Romanlar da ülkede yaşıyor. Arnavut nüfusu ciddi miktarda %20 gibi bir oran. Türkler ülkenin %4 ünü oluşturuyor. Makedonlar Türkleri seviyorlar ve aralarında hiçbir sorun yok. İnsanlar genelde Türklere görünüş olarak da oldukça benziyorlar kimse sizin Türkiye'den geldiğinizi kolay kolay anlayamayacaktır. Ülkede ne yazık ki ingilizce bilen insan sayısı fazla değil. O sebeple yeri geldiğinde tarzanca iletişim kurmak zorunda kalabilirsiniz.


4- Nereler gezip görülmeli?

Bunun cevabı da göreceli. Makedonya küçük bir ülke beklentinizi buna göre ayarlamalısınız. Sakinlik doğa ve manzara seviyorsanız ideal. Yüksek binalar avm ler arıyorsanız heveslenmeyin. Gezip görülmesi gereken yerler başında Ohrid şehri geliyor. Avrupanın en güzel gölü olarak bilinen ohrid gölü burada. Manzarası ve sahilinde yürümek, tarihi dar sokaklarında kaybolmak keyifli. Bunların dışında bitola ve üsküp gezip görülmeli. Bu üç şehir dışında aman aman gezilecek bir yer yok zaten küçük bir ülke. Başkent Üsküp en yoğun nüfusa sahip olmasına rağmen bir günde rahatlıkla gezip bitirilebilir. Ezan sesi duyarsanız şaşırmayın 5 vakit ezan okunuyor ve bir çok cami var. Bir kafir olarak ben bundan elbette ki rahatsız oldum xd Şehrin ortasından vardar nehri geçiyor ve şehri ikiye ayırıyor. Köprünün karşı tarafında bit pazarına benzer bir çarşısı var ve müslüman nüfus orada yoğun olarak yaşıyor. Türkçe yazılı dükkan tabelaları ve Her sokakta Türkçe konuşan birilerini rahatlıkla bulursunuz.


5-Gitmeden önce dikkat edilmesi gereken şeyler var mı? (Önemli)

Evet bu kısım önemli çünkü çoğu kişi bilmiyor. Öncelikle ucuz uçak biletinin sırrı bagaj hakkının olmadığı biletten geçiyor. Bu da demektir ki yanınızda uçak kabinine bir sırt çantası ile girmekle sınırlısınız. O nedenle çantanızın hacmini iyi değerlendirmeniz gerekecek. Giderken tıka basa doldurursanız dönüşte bir şeyler alıp getirmek istediğinizde yeriniz olmayacak. Ek olarak bu çantada cam şişe içinde alkol yiyecek vs dökülmeye müsait bir şey varsa yanınıza alamazsınız bunlar ancak bagajda taşınabilir ve sizin bagaj hakkınız yok. Misal ben giderken yanımda deodorantımı götürdüm ama dönüşte xray cihazından geçen çantamda deodorantı tespit eden makedon polisi bunu aldı ve deodorantın üzerindeki yanıcı madde piktogramını gerekçe gösterdi. Neyse ki dandik ucuz bir şeydi. Bir diğer önemli konu. Giderken mutlaka ama mutlaka Makedonya'da otel rezervasyonunuz ve dönüş uçak biletiniz olmalı. Bu daha Türkiye'den ayrılmadan önce pasaport geçişinde Türk görevliler tarafından soruluyor ve göstermeniz isteniyor aksi halde Makedon polisi pasaport kontrolünde sorun çıkarıp sizi ülkeye kabul etmiyor ki çok mağdur olan var. Ben otelde kalmayacağım için arkadaşımın evinin adresini almıştım onu gösterdim. Makedon polisi girişte size bazı sorular soruyor bu soruları bende dahil herkese sordu. Nerede kalacaksın rezervasyonun var mı? Kaç gün kalacaksın? Dönüş biletin var mı? şeklinde sorulardı. Bunları gitmeden önce mutlaka ayarların mağdur olmayın


6-Dönüşte dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?

Evet var bu da çok önemli. Makedonya girişte PCR testi istemiyor fakat Türkiye'ye dönüşte ülkemiz bizden PCR testi istiyor ve bu test dönüş uçak bileti saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış olması gerekiyor. Yani Makedonya'da PCR testi yaptırmak zorundasınız ve bu testi sadece başkent Üsküp'te ki hastaneler yapıyor. Önceden randevu almanız lazım sonucu 1 gün sonra veriyorlar. Ben aynı gün makedon arkadaşlarımın uğraşması sayesinde aldım testin maliyeti 400 TL civarına denk geliyor test sonucunun ingilizce olarak verilmesini de istemeniz yararlı. Ayrıca online olarak uçuştan 72 saat önce internetten dönüş için form doldurmanız da şart.


Söyleyeceklerim bu kadar qnqyler başka sorularınız varsa yorumlarda sorabilirsiniz

Çektiğim bazı fotoğrafları ekliyor ve öpüyorum muju


Vardar Nehri Üsküp
Büyük İskender Heykeli ÜsküpÜsküpÇarşı Üsküp
Bitola
Bitola


Ohrid GölüÜsküpte çift katlı belediye otobüsü. Binme fırsatım oldu keyifli
Ohrid tarihi sokaklar


Kocani şehrinde Makedon kankilerim benim için kurbağa bacağı buldu tanıdık bir restaurantta pişirttik yedik. Tadı biraz tavuğa benziyor ama oldukça lezzetli
Bir şarapçı olarak hayatımda içtiğim en leziz şarap bu oldu

Domuz etinden döner deneme fırsatım oldu. Normalde bulması çok zormuş şansıma denk geldi ama beğenmedim
Yugoslavya üretimi komünist arabası Yugo. Keşke sürme fırsatım da olsaydı xdMakedon kankalarım ile ilk gün Sveti Nikole şehrindeydik. En sağdaki 10 yıllık kankam ismi Blagica. Hatta onu bir ara erepublike ben başlattım. Şu an oynamıyor hesabı ölü. Ortadaki kankam Dalibor. Blagica'nın erkek arkadaşı ve onun da sonradan ilginç biçimde erepublik oyuncusu olduğunu öğrendik son banlanma furyasında o da perma yiyenlerden. Artık oynamıyor.Daha çok foto var ama bu kadar yeterli.

Lenin'e emanet olun xd