sunken city Port Royal - batik sehir Port Royal

Day 4,588, 21:03 Published in Turkey South Africa by cirujanoo

Pirates' sunken sin city Port Royal
ENGLISH


Port Royal is a village located at the end of the Palisadoes at the mouth of Kingston Harbour, in southeastern Jamaica. Founded in 1494 by the Spanish, it was once the largest city in the Caribbean ... The program focused on an area that had sunk directly into the sea and suffered very little ... Jump up to: Sin City Jamaica
TURKISH

Korsanların batık günah şehri Port RoyalPort Royal’ın temel geçimi tahmin edilebileceği üzere çalınan İspanyol hazineleriydi. Bu hazineler korsanları, vatandaşları ve yerel ticari merkezleri zenginleştiriyordu. Port Royal işte bu nedenle kurulmuştu. Uygunsuz zemin nedeniyle batana kadar da bu düzeni devam ettirmişti. Öyle ki şehir artık Karayip denizinin ticaretinin dizginlerini elinde tutuyordu. Bir sürü tüccar çabuk zengin olmak için İngiliz limanlarından gemiyle buraya geliyordu. Nasiplenecek bu kadar mal olunca bazıları bir gecede milyonerlere denk hale geliyordu. Ancak şehrin adı kısa süre sonra kötüye çıkacaktı.
Şehirde 17. Yüzyıl Londra’sından daha fazla bar ve taverna bulunuyordu. 8000 nüfuslu yarımadada her 10 sakinine 1 tane bar-taverna düşmekteydi. Fuhuş ise hiç olmadığı kadar artmıştı.
Port Royal şehrinin tek bir depremle su altına gömüldüğü gün sıradan bir gün gibi başlar. Kiliselerde günlük ibadetler yapılır, gün doğumunda ticaret başlar, ticari gemiler ile korsan gemileri o gün alıp çaldıkları mallarını boşaltmak için limanı doldurur. Tam o anda saat öğleden hemen önceyi gösterirken tüm Jamaika adasını 7.0 şiddetinde büyük bir deprem vurur. Depremin etkisi ile kumda sıvılaşma meydana gelir. Sert kum yüzeyi bulamaç haline getirerek bataklığa döner ve yanında şehrin üçte ikisini beraberinde götürür. Ardından gelen tsunamiyle de şehrin batmayan kısmı harabeye döner. En sonunda toplam 2000 insan yani şehrin dörtte biri can verir.