Кандьохай вєсєлєє

Day 4,400, 09:44 Published in Ukraine Ukraine by UkrainianGuerrilla
Поки моя е-душа ще знаходиться в тракті переходу в РЖ, вирішив сказати вам ай-яй-яй (в планах було написати це одразу, але щось часу та натхнення не було).


У циклі статей про ігри жодна, напишу це навіть капсом, ЖОДНА ОСОБА НЕ ЗГАДАЛА ШЕДЕВР ВІТЧИЗНЯНОГО ІГРОБУДІВНИЦТВА.

Як хтось якимось дивом не здогадався з титулу статті – мова йде про S.T.A.L.K.E.R.Для тих, хто з незрозумілих причин(а я знаю що такі люди в репі є) не грав в цей виріб – коротко розповім про те, чим є ця гра, старанно намагаючись не заспойлерити і не зіпсувати вражень від потенційного проходження цієї гри (є кілька неочікуваних цегловідкладальних моментів, розказавши про які заздалегідь можна позбавити когось незабутніх емоцій). Ті хто грали – можуть скрольнути далі, дозволяю.Сталкер (так як це слово часто уживане в поп-культурі та й щоб уникнути потенційних проблем з видавництвом, яке має права на творчість братів Стругацьких, розробники повставляли ті крапочки, мовляв, це не сталкер, це просто абревіатура така) – стрілялка з мінімальними елементами РПГ. Події відбуваються на території ЧАЕС (чимало будівель/місцевостей доволі реалістично змальовано з РЖ) в альтернативному майбутньому, коли в 2006 році прогримів другий бабах невідомої природи, який перетворив хай і трохи радіоактивну, але відносно тиху зону відчуження на філіал пекла на землі. Невідомо звідки поперли мутанти (ТАМ Є КРОВОСІСІ!!111 і навіть ПОЛТЕРГЕЇ!!!1), почали з’являтись аномалії - небезпечні скупчення енергії різної природи: або статичного струму, наступивши на яке є шанс на блискавці відправитись у вальгаллу головне меню, або гравітаційні аномалії, де різнонаправлені сили епічно розкрутять та розкидають навколо шматочки нерадивого персонажа, який не дивиться куди йде.


Нову «Аномальну Зону» після невдалих військових експедицій та рейдів огородили кордоном та розмістили гарнізони військових по периметру....

Але як виявилось, ця місцина здатна не лише генерувати усякі напасті, але й бути чимось корисною: в тих самих аномаліях стали з*являтись предмети, які увібравши цю аномально-антинаукову енергію, отримали чудодійні властивості: якісь стимулюють регенерацію клітин в організмі, якісь – створюють навколо носія пухир з гравітаційного поля, яке служить чимось на кшталт щита, тощо. Зрозуміло, що заволодіти такими цяцями було чимало охочих, і відчайдухи полізли ризикувати своїм життям у Зону у пошуках «артефактів», в надії заробити швидкі гроші... Цих осіб і назвали «сталкерами». Власне, одним з цих сталкерів, як ви здогадуєтесь, і нам доведеться грати в кожній частині, з єдиною різницею що в «Тіні Чорнобиля» - наш персонаж матиме амнезію, і нашим завданням буде повернути йому пам’ять, в «Чистому Небі» ми гратимемо найманцем, а в «Поклику Припяті» - сталкером-агентом СБУ.Тут закінчується опис для непросвітлених, що ж, плюси та мінуси:

Плюси:

+ Один із небагатьох успішних та впізнаваних на Заході проектів вітчизняного виробництва: тут ще й сильно допомогла випущена в тому ж році Call of Duty 4 своєю місією в Припяті, підігрівши інтерес до цієї тематики

+ Атмосфера. Справді, цю гру можна критикувати багато за що, але до атмосфери не прикопатись. І робота звуковиків (увімкнувши просто фоновий шум на гучномовці вночі, можна влаштувати посивіння всій вулиці), і кольорова гама, і дійсно страшні монстри, і сама карта... Мало яка інша гра може тут позмагатись. Власне, це мабуть її ключова характеристика: нашому гравцю вона створила більш зрозумілий, пострадянський світ(як не крути, щоб насолодитись повністю усякими фоллаутами, слід бути знайомим доволі близько з американською культурою щоб зрозуміти відсилки/певні явища), в той час як для західного гравця вона запропонувала щось нове та дала можливість просякнутись тим відчуттям безнадії, до якого ми вже давно звикли.
А колоритні гопники, зі своїми фразочками про зловлені масліни, то узагалі цілий мем.+ Всього потрошку – любиш стрілялки? – Доволі адекватне управління, квазіреалістична балістика(в залежності від типу зброї та боєприпасу слід вносити поправки). РПГ – усякі айтеми, аптечки, треба ЖРАТ інакше зловиш дебафи або помреш, зброя ламається, амуніція дуже обмежена - при чому немає як в багатьох іграх «непотрібної зброї» - кожна має свою нішу, і навіть знайшовши кращі зразки, доведеться ними ощадно та мудро користуватись, і одягатись в залежності наскільки небезпечний рейд ти плануєш, щоб не тратити дарма надто цінних ресурсів.

+ Доволі приємний графоній на свій час, і боти не зовсім дурні, не пруть просто в лоба, а можуть іноді ощасливити неприємним «тактичним обходом» (захаді, сбоку захаді).

+ Сюжет хай не на рівні Висоцького, а може й вище, але доволі цікавий, а в третій частині з*явилися непогані сайдквести (чого вартий міні-дектектив, де ви шукатимете сталкера-канібала, ух, той момент з кровосісями, хто грав – зрозуміє)

Мінуси:

- Баги. Сталкер заробив собі небезпідставно прізвисько «Виліталкер». І півбіди якби просто вильоти, іноді незапланований вихід на робочий стіл міг бути доповненим випилом чи псуттям усіх сейвгеймів. Найбільше від них страждало «Чисте Небо», яка стала грабельною лише після 8 патча.

- Вирізаний контент. Ця гра мусила мати більшу карту, можливість їздити автотранспортом, доповненіший сюжет... але обмежені ресурси та можливості скромної студії змусили багато чого викинутию

- В «Поклику Припяті» - гармата Гаусса. Якщо в «Тіні Чорнобиля» це була дуже рідкісна зброя з дуже рідкісною амуніцією, яка швидко ламалась і яку тримали для виняткових випадків то тут... після сюжетного квесту ви отримуєте ультимативну палку-нагібалку для великих дистанцій(роблячи решту снайперських гвинтівок непотребом), та ще й майстра, який за цілком адекватну ціну штампує до неї боєприпаси.
Сюди ж запишу «зброю на замовлення» - якщо в попередніх частинах здобути гарну зброю було таки проблемою, то в прип*яті ти можеш накопичивши грошенят буквально на початку гри отримати суперзброю, а відносно недорогий ремонт цілком дозволить їй бути окупною.


- Хоч я і перепроходив цю гру, але скажу що це більше гра першого враження – коли ти ще не знаєш всього: чим небезпечна яка аномалія(тому я проти використання усяких підказок до першого самостійного проходження), як протистояти якому мутанту, де сховки з гарною зброєю... Ти відчуваєш себе першовідкривачем, дослідником. А коли от я перед написанням цієї статті спробував запустити старий-добрий ТЧ, мені було трохи нудно: я одразу знав де рано можна розжитись кращою зброєю, де мене чекатиме неприємний сюрприз, і узагалі, я міг бігати спринтом між аномаліями, по пам*яті знаючи межі їх дії.Я тут думав потенційно навіть зробити міні-конкурс на знання карти/фішок сралкера, але завдяки вуйку Гуглу ці завдання можна було би вирішити надто легко, тому просто поділюсь кількома "загальновідомими таємницями":ТЧ – У вагончику коло пораненого сталкера лежить в металевому ящику пістолет з глушником – не найкраща зброя, але краще ніж звичайний стартовий макаров, який дозволить розібратися з гопотою по-тихому в соло а-ля Splinter Cell, отримавши кращу винагороду (а на початку з грішми туго)
На ранніх етапах гри будуть тонни амуніції 9х18, якою власне стріляє лише юзлесний макаров та трохи кращий, але ненадійний форт-12. Продавати її невигідно, лишати шкода. Підказка – на Звалищі слід пошукати світло в кінці тунелю з аномаліями, if you know what I mean, там буде лежати MP5 який конвертували під цей боєприпас без втрати настильності, і чомусь з іконкою HK53, який дуже допоможе на ранніх стадіях.


В Темній Долині , відносно безпечній локації, можна знайти як це не дивно, кілька дуже цінних артефактів, більше того, один чекає вже на звалищі коло переходу. А, і став лойс якщо знаходив та підбирав недороблену гітару та ліхтарик.

Говорячи про стелсове проходження (до речі, індикатор звуку та зорового контакту все-таки натякають на доречність такого підходу в цій грі), є ще дві місії, де подібна тактика стане в нагоді: викрадення документів з Агропрому (у мене є враження що є навіть заскриптований бонус до пошкоджень по військовим доки не піднімеш тривогу) та викрадення документів з застави на Кордоні. Єдина проблема: для того щоб це провернути по-тихому, потрібно полізти туди в чітко відведені часові рамки, а можливості перемотувати час не передбачено.
А, і якщо ви якимось чином не знайдете Горднона Фрімена, то ви лох. До речі, не розумію мотивації розробників класти два в принципі однакових пістолети поряд.ЧН – ця гра, крім вильотів та глюків, ще дико підривала дупу нудною та затягнутою стартовою локацією aka Болота, де доволі довго доводилося бігати з обрізом та іншим непотребом та битись з гопотою в очеретяних заростях. Але, видно відчуваючи свою вину, розробники зробили кілька схованок, ніби намагаючись винагородити гравця за терпіння:

Одна – та сама діра в паркані який огороджує межі локації і через яку можна пролізти лише боком, в печері під залізничним мостом. Там можна одразу знайти найкращий детектор, який робить пошук артефактів таким же легким як в першій частині, де детекторів не було, і, власне, розжитись «Граві», який сильно розширить вашу здатність тягати усякий непотріб.

Друга – беруться координати в бармена ЧН, там можна знайти нормальний дробовик, який сильно стане в нагоді проти болотних кровосісь.

Третя – для тих хто уважно дивився вступний ролик, коло того самого потягу на півночі буде лежати повністю знищений «ВСС». Але – якщо його підібрати, не продавати і дотерпіти до звалища, і коли бандюки захочуть забрати ваші гроші на блокпості – не почати їх розстрілювати, а просто втекти, а потім прийти на їх базу в депо... Можна відкрити для себе приємну несподіванку, що алкаш-механік гопоти зможе його ремонтувати, і що там навіть продається амуніція 9x39 ПАБ-9.... А Вінтарь так рано це таки сильна перевага, стане в нагоді коли треба буде відкрити сезон полювання на найманців в Темній Долині.

На тому ж звалищі на одному з пагорбів є точка, яка не сильно заражена радіацією, і з якою прострілюються як мінімум 2 опорних пункти, але при ви будете за межами детекції ботами. Звідти можна безкарно настрілювати з якоїсь СВД.


ЗП – тут таємниць особливих нема, найкраща зброя і костюми купляються на замовлення ледь не з початку гри (а унікальна – лише таким способом)..

Єдине що – на затоні є шанс побалакати (правда односторонньо) з контролером та знайти рефернс до Фоллаута, як хтось не знаходив – уважніше шукайте печери, підказка – на карті вхід в неї схожий на сюрікен.
Якщо вам захочеться поспідранити чи просто лінь давати гроші за перехід між локаціями – на даху одної з хат в янові є портали в інші локації.

В Припяті є аномалія «лоза», так от, на ній можна покосплеїти канатоходця, і залізти в квартиру з ніштяками.Що ж, хто не грав – пограйте, хто грав – діліться своїми враженнями та вподобаннями. Чекаємо сралкера 2, який обіцяють на 2022 рік.