Pamietnik dwuklika - cz.28

Day 4,385, 11:15 Published in Poland Poland by archeopteusz

Hej ho, hej ho,
w erepa by się
klikało!

Stosunkowa krótka przerwa pomiędzy poszczególnymi wydaniami - a to z powodu, iż po prostu nie mogę zdzierżyć dosyć, niestety, powszechnego i przeciągłego jęczenia, jaki to obecny urodzinowy event erepa jest "zUUUUły i niedopppppry". Zatem tłumaczę czemu uważam inaczej!
Na koniec - co nieco o sytuacji międzynarodowej - no bo wiadomo, art byłby przypadkiem za krótki i co wtedy!

1. Event z okazji 12 lecia erepa rzeczywiście jest "amazing"! Poniżej krótka analiza:
a) poprzednie evety - eventy z okazji urodzin były od kilku lat bardzo powtarzalne. Sęk w tym, iż nazywane tego eventami to była duuuuża przesada.

Event w grze powinien zachęcać do zaglądania do gry i, jak to się mówi, do "przysiedzenia" nieco przy grze, wywołać jakąś aktywność, zmusić graczy do jakowegoś wysiłku w zamian oferując nagrody, wywołać jakieś emocje, które będą trwać dużej niźli 5 minut.
I co z powyższego mieliśmy uprzednio? Praktycznie nic. Proszę zobaczcie sobie do info na temat eventu z 11 urodzin erepa klik klik klikędy. Zdecydowana większość dni wyglądała tak samo - logujesz się o 9 rano, bo zżera Cię ciekawość co tam dzisiaj dadzą? No dali golda/rakiety/cukierki/bomby/stingery. No bardzo fajnie ze strony Plato ale jaką to wywołuje aktywność? W jaki sposób angażuje gracza?
Gracz wystrzela w 5 minut te cukierki, bomby zostawi na później, stingery użyje aby zdobyć SH, a ponieważ wszyscy dostali tyle samo stingerów to będzie jedno wielkie podkradanie sobie zwycięstwa, podobnie zresztą z bombami. Gold? No wiadomo, zawsze się przyda. Permanentne +110 do paska? Super!
No ale za chwilę klikniemy logout.
Bonus +110 do regena? Awesome! Tylko, żeby z tego pełni skorzystać to trzeba mieć potężne zapasy chleba, w bitwach lądowych to jeszcze broni. No i skrypty do odnawiania energii i zbijania HP, bo nawet z paczkami od Plato HP się będzie przelewać, a spać kiedyś trzeba.
Logujesz się, dostajesz nagrodę wkładając w to zero wysiłku, mało z tego zabawy - i tyle.

obecny event jest wreszcie czymś co zasługuje na swą nazwę - musisz się zapoznać z zasadami eventu, następnie zaplanować co i jak robisz, a potem zaglądać do erepa częściej niźli zazwyczaj.

Że zasady nie były wytłumaczone łopatologicznie? I bardzo dobrze! To motywuje do zadawania pytań, komunikowania się innymi graczami, drążeniem tematu. Popatrzcie na czat, popatrzcie na prasę - aktywność graczy zwielokrotniła się! Jaki wysyp artów o evencie, dysput co i jak działa, gdzie zacząć, co warto zbierać jako pierwsze - po prostu patrzysz na grę i widzisz, że nasz erepowy świat tętni życiem.
I tak powinno wyglądać w czasie porządnego eventu!

Co więcej - z tego eventu skorzystać mogą zarówno gracze wydający realne pieniądze jak i zwykłe dwukliki. Owszem - nie można odkryć wszystkiego na mapie bez płacenia, ale płaci się walutą w grze, każdy kto ją ma, ma możliwość skorzystania z tej opcji, a nawet bez płacenia można odkryć większość mapy.
A poprzednio to dostawałeś te 110 cukierków i liczyłeś na to, iż uda Ci się to zamienić na chociaż jedno BH... I tyle tej przyjemności z eventu było... Ewentualnie, mając odpowiednie zapasy, mogłeś sobie nieco poszaleć na polu bitwy - czyli klikałeś skryptowi co ma robić, uruchamiałeś, siedziałeś i patrzyłeś Ci rosną cyferki, względnie biłeś z łapy niemożebnie przy tym maltretując myszkę 😉

c) wartość nagród - no tutaj to już w ogóle ja nie rozumiem narzekań - chyba, że ktoś liczyć nie umie, tudzież nie chce, no ale to już inna inszość...
Podaje za bzylkiem wartość nagród z obecnego eventu klik klik klikędy

Cukierki: 440
Bomby "annihilatory": 16
Regenracja energii: 132
tingery: 144
Boostery 100% 2H: 25
GOLD 320
Małe bomby: 240
Tymczasowe HP do paka energii: 1440
Crusie missile: 240
Batony: 120
Permanenty dodatek do paska HP: 120
Booster do AIR 20% 10 min: 12
100% zwiększenia bonusów z domków: 3 x po 4 dni
przyspieszacz x5na 10 min: 12

A teraz wzorując się na evencie z 10/11 lecia erepa, na 12 lecie erepa mielibyśmy prawdopodobnie:
Bomby "annihilatory": 12 (120kk dmg każda)
Regeneracja energii: 120 na 6 minut
Stingery: 120
Boostery 100% 2H: 12
GOLD 120
Małe bomby: 120
Tymczasowe HP do paka energii: 1200
Crusie missile: 120
Batony: 0 - w ogóle ich nie było
Permanenty dodatek do paska HP: 120
100% zwiększenia bonusów z domków: na 12 dni
przyspieszacz x5 na 10 min: 12

no i jako dwunasta nagroda mogłyby być, na ten przykład, boostery do AIR, sztuk 12

I teraz proszę sobie porównać, gdzie więcej można zyskać...
Fakt - jak już wspomniałem - nie da się wszystkiego odebrać bez płacenia waluty. Nie mniej i to ma swój plus - poprzednio każdy jeden gracz dostawał to samo (ewentualna kwestia liczenia dni z logowaniem do gry z iluś tam ostatnich dni).
Teraz natomiast mamy WYBÓR.
Ja na ten przykład kiedy tylko mogę ignoruję na mapie boostery do AIR i te wypaśne bomby, jak da radę również stingery. Niepotrzebne mi one, więc je olewam.
Chce boostery +100% i już jutro będę miał wszystkie 25 - i sporo innych bonusów pozbieranych po drodze.

Zarywać nocek, ustawiać jakowychś skryptów nie muszę - bo jest opcja kolejkowania, która sama przełącza się do kolejnych ustawionych zadań.
No i koniec końców - zasady tegoż eventu nie są, mówiąc łagodnie, jakoś szczególnie skomplikowane. Trzeba tylko poświęcić parę chwil, zastanowić się - i skorzystać z dużej ilości artów na ten temat, które wyrosły niczym grzyby po deszczu.

Reasumując - event jest dobry, kto twierdzi inaczej ten lama ;p
Prosimy o więcej takowych eventów!

2. Sytuacja międzynarodowa - w momencie wydania poprzedniej edycji sytuacja Asterii na Bałkanach nie wyglądała zbyt wesoło. eSerbia w stanie szczątkowym, eRumunia zagrożona inwazją. Jednakoż tymczasem, borem i lasem, przez erepową krainę znowuż zmiana przemknęła. I tak oto eSerbia odzyskała wszystkie swoje rdzenne, o wczoraj już dwa co prawda traciła ale znowuż jeden odzyska, bo powstanie w Western Serbia pokazuje nam wynik 66:0 dla nich. ePeru znowuż jakieś szopki odstawia i po wylocie z eRumunii zrobiło AS (Air Strike) desantując się udanie w Vojvodina.

Na terenach eBułgarii zdaje się mamy powrót do karuzeli.
Ciekawe rzeczy działy się na granicy eRumunii i eWęgier. Najsampierw eCypr zajął region Crisanę, potem eMacedonia zrobiła ASa na nich, który - pomimo zaciętego oporu obrońców - wszedł. I tym razem zdaje się, iż to CODE zaspało, albowiem szybka operacja wojsk eRumunii, eBułgarii i wspomnianej eMacedonii pozbawiły eWęgry ich rdzennych, tylko jeden region na zachodzie został zajęty przez sojuszniczą eSłowenię. W tym właśnie momencie na ten region wbija eChorwacja, która zapewne będzie starała się udzielić pomocy swym węgierskim sojusznikom.

Z pozostałych info - eWłochy co jakiś czas wyswabadzają jaki swój region, czasami nawet kilka jednocześnie, nie mniej Włosi są otoczenie przez wrogie iły, ojusznicy są zajęci odwieczną zadymą naBałkanach, zatem po jakimś czasie znowuż znikają z mapy.
ePortugalia co jakiś czas daje znać o sobie walcząc na tyle zacięcie, iż powstają epiki.
Zawodzi natomiast eHiszpania, który jak dotychczas nie wykazywała jakiejś szczególnej woli oporu. Dopiero od kilku dni, korzystając z problemów CODE na Bałkanach, wyzwolili kilka swoich regionów.

Ku chwale zasobu!