Ігорь нєт, смотрє свойо мильної кінцо

Day 4,376, 05:46 Published in Ukraine Ukraine by Nazar Sivukha


Хеві метал в кожну хату! Не утримався від того щоб долучитися до цього ігрового флешмобу, позаяк ще не зустрів серед інших гравців згадки деяких моїх реально найулюбленіших ігор. У мене немає часу розписувати про них багато, однак можливо когось зацікавлять якісь скріни і хтось пограє у ці круті штуки.

Europa Universalis IV

Порівняно нова стратегічна гра від шведської компанії Paradox Interactive. Складно сказати, чи це покрокова стратегія, чи RTS, оскільки в цій грі дещор інша механіка. Можна прискорювати або уповільнювати течію часу, або ж узагалі його зупиняти (див. зверху справа на скріні), тому моменти екшону тут змінюються на паузи для роздумів та детального обмірковування подальших дій.

Я спробую описати цю гру за допомогою одного ігрового скріну, який приблизно ілюструє сетінг та можливості у цій грі:


На цьому зображенні - державні кордони Русинії станом на 9 серпня 1589. Гра починається у 1444-му році (триває до 1820-го) й на мапі не присутні країни, з яких можна скласти Русинію, проте в Польщі, Литві та державі кримських татар все ще лишилися міста й регіони, які мають державницькі прагнення, зокрема Полоцьк, Київ, Чернігів, Волинь, а також Запоріжжя. Всі ці держави, якщо виникнуть з тих чи інших причин у ході гри, матимуть претензію на створення русинської "наддержави" (такої, як, скажімо, Німеччина для германських князівств, або Румунія для Валахії, Трансильванії та Молдавії тощо).

Виділивши Київ зі складу Литви на початку гри, я почав активно розширюватися на кримськотатарські землі, підтримуючи тісні зв'язки з Польщею та Литвою, а також через певні дипломатичні маніпуляції зробивши своїм васалом Мазовію, котра згодом стала цілком православною.

Царицею Русинії на цей період є Олександра Бужанська, основними конкурентами моєї держави є Угорщина та Тевтонський орден (позаяк кримські тататри вратили свою могутність і згодом стали васалом Русинії)

Справа у списку "Armies" можна зустріти напис румунською Oastea de Tighina. Якщо я не помиляюся, таке стало можливим через те, що у грі сталася рандомна подія, завдяки якій представники румунської культури в Русинії стали лояльними підданими, почали з'являтися генерали, адмірали, радники й дипломати з румунськими іменами і таке інше. Ця культура з'явилася на теренах русинської держави після захоплення молдавської провінції, яку гру внаслідок цього автоматично перейменувала у Бендери.
Це дуже багатостороння гра зі складними правилами і несподіваними поворотами. Можна почати грати за будь-яке державне утворення й досягти будь-чого, якщо сильно захотіти. Щоразу партія не схожа на попередню, і щоразу це захоплива пригода, до якої хочеться повертатися знову й знову. Це, поки що, найкраща глобальна стратегія з усіх, що існують, як на мене.

Rise of Nations: Thrones & Patriots

Стара RTS від Microsoft, до якої я повернувся декілька років тому й досі відточую свою майстерність. Чимось нагадує одночасно Empire Earth та Цивілізацію разом узяті, оскільки центрами економічного розвитку в цій грі є міста, як і в другій грі, а сама гра відбувається у різних епохах людства з різним рівнем науково-технічного розвитку з усіма випливаючими. Зверніть увагу на мінікарту: навколо міст також виникають національні кордони, в рамках яких можна будувати військові будівлі та нові міста. Сірими квадратами відмічені "родовища" рідкісних ресурсів, які не існують окремо, і які може збирати ваш торговець для отримання певних бонусів. Наприклад, рідкісний ресурс Цукор додає приросту деяким основним ресурсам, а також знижує на деякий відсоток "харчові" ціни для досліджень, технологій, юнітів тощо.На скріні зображено місто нації американців у середньовіччя (не ставте питань, у Цивілізації американська цивілізація також виникає одночасно з вавілонянами й персами). Довкола міста збудовано такі громадянські будівлі, як ринок, бібліотека, храм, млин, декілька ферм, парламент, два лісоповали та чудо світу - Висячі сади Семіраміди, котре сприяє науковому розвиткові нації (різні чудеса світу дають різні бонуси). Такі будівлі може бути збудовано лише в кордонах т.зв. "економічного радіусу" міста, що спонукає гравців захищати свої міста й будувати коло них укріплення на кшталт виділеного курсором форту, сторожової вежі, а також оглядової вежі (зліва від форту), яка з переходом до індустріальної епохи перетворюється у протиповітряну зенітку.

Ресурсів загалом 6: їжа, дерево й золото (доступні з кам'яного віку), знання й метал (доступні з класичного (античного) віку) та нафта (доступна з індустріального віку). Всі ресурси, крім знань і, власне, золота, можна купувати й продавати за золото на ринку. Все логічно: їжу добувають на фермах та у морі за допомогою рибацьких човнів, дерево рубаютть у лісах, метал - в шахтах коло гір, золото - за допомогою торгівлі між містами, якими займаються "каравани", такі собі мандрівні купці, знання - в університеті руками вчених, яких потрібно наймати за золото, а нафту - зерез бурові установки, які потрібно будувати на родовищах, які відкриваються після досягнення нацією відповідної технології.

Існує 4 гілки досліджень: військова (нові юніти та військові технології, а також збільшення ліміту популяції), цивільна (відкриває нові дослідження у храмах, спрямовані на підвищення доходів з податків та підвищення оборонної здатонсті міста, а також збільшує ліміт доступних до побудови міст), торгова (передовсім збільшує ліміт видобутку ресурсів. Не можна одразу набудувати лісопилок і видобувати +999 одиниць дерева на 30 секунд, спочатку ліміт складає 70 одиниць, пізніше - 100, також його підвищують чудеса світу) і наукова (всілякі технології, а також зниження вартості основних досліджень).

І багато інших деталей
Це багатогранна стратегія, в якій постійно потрібно тримати руку на пульсі науково-технічного, економічного та військового розвитку своєї нації, і, звісно ж, вправно контролювати свої війська під час бойових зіткнень. Лучники ефективні проти важкої піхоти, але їх косить важка та легка кавалерії та легка піхота, важка піхота ефективна проти кавалерії, але її косять кінні на піші лучники, все за законами RTS. При цьому треба слідкувати за тим, щоб ресурсів вистачало на науково-технічний прогрес, оскільки яка б велика армія в тебе не була, якщо ти відстав на цілу епоху від свого супротивника, він отримує суттєву технічну перевагу. Інакше кажучи, цілком вірогідно, що французький пікінер заколе німецький БМП списом, але це буде не так як у Цивілізації, адже поляже стільки пікінерів, що один БМП зможе скосити половину такого середньовічного війська ще до того, як воно зможе до нього дістатися щоб нанести удар.

На високих рівнях складності комп'ютер здатен ставити гравця перед складними логічними задачами, які вимагають одночасно стратегічного й тактичного планування, а також певної спритності.Dungeon Keeper II

Дуже стара гра, 1999-го року випуску. Все ще люблю її й інколи вбиваю в неї свій час, версія від GOG працює цілком стабільно. Суть у тому, що це стратегія у режимі бога. Довкола конструкції під назвою "Серце підземелля" (реально серце, реально б'ється, і чим ближче воно до загибелі через прямі удари ворожих створінь, тим воно синіше, чорніше, тим важче б'ється й таке прямо дуже атмосферне серце) ми будуємо для всякої нечисті житло під землею. Під землею, тому ще це посилання на сетінг D&D, тільки ми граємо за гівнюків. Герої спускаються до нас хто по наші скарби, а хто щоб очистити світ від нас, а ми вбиваємо їх, катуємо, підіймаємо у вигляді скелетів чи вампірів, або ж примушуємо перейти на наш бік у катівні.Хоча це і стратегія, чаклуни у Бібліотеці можуть дослідити заклинання, яке дозволяє вселятися у своїх підданих та керувати ними так, наче це екшон від першої особи. Наприклад, на скріні гравець керує чаклуном, який вміє бити палицею й кидатися фаєрболом, що видно з піктограм зверху справа. Ми спостерігаємо за тим, як юніт, що називається Mistress катує когось у Катівні на електричному стільці. Можливо це вороже створіння, а можливо інша "Госпожа", оскільки вони люблять відчувати й спричиняти біль (а отже їх не можливо переманити на свій бік, якщо вона потрапила у полон, тільки стратити або заморити голодом і перетворити у скелета).

Створіння приходять до твого Підземелля через портали. Їм потрібні житло, їжа та зарплата. Забезпечивши ці прості потреби, Кіпер може привабити якихось простецьких і не дуже сильних створінь, наприклад гоблінів чи вогняних мух. Будуємо Тренувальний зал - даємо створінням змогу тренуватися до 4-го рівня (всього їх 10, і створіння 10-го рівня реально могутні), до підземелля стягуються саламандри. Будуємо Тюрму - і поранених ворогів (якщо слуги встигають їх підібрати перш ніж ті помруть) приносять туди, і там вже Кіпер може або залишити їх перетворюватися у скелетів, або принести їх у жертву, або катувати. Якщо ж створіння померло, слуги можуть віднести його труп на Кладоище, звідки з деякою вірогідністю може встати вампір. І так далі, і так далі.

Єдиний ресурс у грі - золото. Також є мана, але її генерують Серце підземелля та захоплена територія автоматично. Керувати своїми підлеглими напряму неможливо, їх можна брати в руку, скидати у якусь необхідну точку, можна дати ляпаса щоб виконували ту чи іншу задачу ефективніше, тощо, однак вони не виконують прямих команд. Створіння приходять у Підземелля і не стають твоїми солдатами, але воїнами, тож якщо їх розізлить погане ставлення (якщо Кіпер катував, давав забагато ляпасів, не забезпечив достатньою кількістю їжі або ж не платив зарплату), вони покинуть Данжон без будь-якої компенсації за їхню прокачку.

Деякою мірою нагадує за механікою Black & White, тільки, як на мене, не так унило й не так забаговано. Наразі цей проект викупила Electronic Arts, що означає, що Dungeon Keeper можна радше похоронити. Існує декілька спроб повторити успіх цієї гри, повторити її антураж та стилістику, однак то вже геть інша штука. Це гра, яка дозволяє пограти за харизматичних та прагматичних злодіїв зі слоганом "It's good to be bad". Порвняно недавно, доречі, вдало грав у цю гру по мережі.


Наостанок до всього додам і цей скрін із Dungeon Keeper II. На ньому створіння нашого Данжону святкують чийсь виграш джекпоту. Чаклун, містрес, саламандра або закатована до переходу на злу сторону фейка виграла купу золота, і тепер Кіпер повинен буде сплатити цей виграш. Казино покращує створінням настрій, якщо ми наказуємо підігрувати їм та програвати їм гроші, або ж погіршує й приносить нам деякий прибуток, якщо наказуємо обігрувати. Однак головне в цьому скріні не це.


Під час святкування джекпоту у грі грає уривок із Disco Inferno, яку я і пропоную під таку п'янку пригадати й послухати


(Відео показує помилку, але якщо перейти на ЮТуб - пісня грає нормально)


На цьому закінчу. Дякую вам за увагу, проводьте свій час із насолодою, і як завжди, всім добра, ванілі та РОЗПЕЧЕНОГО МЕТАЛУ \m/