گزارش نهایی دولت [Persian Hawk]

Day 4,339, 13:38 Published in Iran Iran by Persian Hawk

.
با عرض سلام و ادب خدمت تمامی همه دوستان ایران مجازی
دولت ماه سپتامبر هم به پایان رسید، در این مقاله سعی شده تا یک گزارش کامل از اتفاقات این دوره خدمت شما عزیزان ارائه بشه. امیدوارم کامل بخونید

.
.

شروع دولت

در شروع دولت اعلام شد که هر شخصی که تمایل داره در این ماه فعالیت کنه و در تیم دولت باشه به من اعلام کنه. در این دوره یک استعداد جدید شروع به فعالیت کرد، آیدین عزیز که واقعا آینده روشنی داره و من از این بابت خیلی خوشحالم و همینجا بابت تمام زحماتی که این دوره کشید ازش تشکر میکنم.
همونطور که در مقاله شروع دولت گفته شد. هدف اصلی این دولت همکاری و تحکیم روابط با اتحاد و کمک کردن در جنگ‌های همزمان بود. باید گفت که موضوعاتی مثل مذاکرات با چندین کشور، مثل تصور شما از دیکتاتوری زدن نیست و پیچیدگی های خاص خودش رو داره که یقینا با حضور و فعالیت بیشتر کنار بچه ها به این موضوعات پی میبرید. دلیل اینکه تا الان جزئیات و اطلاع رسانی خیلی زیاد نبوده چون مذاکرات و بحث‌های پیش اومده خیلی طاقت فرسا و طولانی شده و حتی همین الان که دارم این مقاله رو تایپ می‌کنم هم این مذاکرات ادامه داره، برخی از دوستان انتقاد هایی رو در طول دوره از دولت بابت عدم اطلاع رسانی در خصوص شرایط ایران در عرصه‌ بین المللی و سیاست خارج مطرح کردن، دغدغه دوستان برای ما قابل احترام هست ولی همونطور که میدونید این دست از مسائل به لحاظ شرایط خیلی حساس حال حاضر منطقه و‌ جهان، مسائل امنیتی و خیلی از الزامات دیگه باید حتما به یک‌جای مشخصی برسه تا بشه اطلاع رسانی کرد، از همه شهروندانی که در این مدت با سعه صدر به دولتمردان و تیم مذاکرات اعتماد کردن صمیمانه تشکر و قدردانی میکنم.
دوست دارم تجربه شخصی ام رو از چنین مذاکرات پیچیده ای رو با شما به اشتراک بزارم، یک زمان شما فقط با متحدین خودتون در حال گفت و گو و چانه زنی هستید و زمانی هم هست مثل این دوره که طرف های شما کشور های ساید مقابل هستن که همزمانی این مذاکرات با چند کشور دوست و‌ دشمن پیچیدگی های کار رو دو چندان میکنه و طبیعتا فشار و استرس زیادی رو به دولت تحمیل میکنه، تنها چیزی که ما در طول این دوره بهش فکر میکردیم مردممون و منافع کشورمون بود و باز تنها امیدواری و تکیه گاه ما در سخت ترین لحظات و اوج فشار ها فکر کردن به مردمی بود که حقیقتا نیروی محرک و انگیزه ما برای ادامه دادن بودند، وقتی در چنین شرایطی قرار گرفتم کاملا درک و لمس میکنم که فضای آرام و بدون تنش چقدر میتونه به دولت برای پیشبرد اهداف و منافع کشور کمک کنه و امیدوارم که دولت بعد بتونه در فضای مثبت و با حمایت شهروندان در مسیر پیروزی ملت ایران رو به جلو حرکت کنه.
در ادامه مقاله به تک تک موضوعات و کارایی که شد و نشد می‌پردازم.
آنچه در روابط بین‌المللی و نظامی گذشت

طبق برنامه های اعلام شده توسط دولت، هدف ما در دوره ای که گذشت صرفا همکاری با اتحاد و افزایش روابط خوب خارجیمون بود که محمد حکیمی عزیز در گزارشی که چاپ کرد به طور کامل دلیل این موضوع رو شرح داد.
کشور شرایط خاصی داره، حذف هستیم و جنگ تمرینی نداریم به همین دلیل اکثر اکانت‌های مینی آف شدن و دیگه پک نخریدن که نمونه بارزش لجند یک کشورمون نادر هستش. به همین دلیل نمیتونستیم تاثیر آنچنانی روی انقلاب ها بذاریم کما اینکه انقلاب ‎هارو هم همزمان باز میکردیم، به طور مثال انقلاب شیلی که همزمان با ایتالیا و یا یونان همزمان با رومانی و بلغار و یا کرواسی با صرب باز میشد. این یک واقعیت هستش که در زمینه نظامی نسبت به سایر کشور ها خیلی ضعیف هستیم و برای جبران این قسمت مجبوریم تمرکزمون رو روی قسمت دیپلماسی بذاریم. در چند سال گذشته هم صرفا همین بوده و همه به این موضوع واقف هستیم که با قدرت دیپلماسی تونستیم وارد اتحاد آستریا بشیم.
در راستای هدفمون، در بخش نظامی تصمیم بر این شد که هر روز انقلاب شروع نکنیم تا هیچ فرصتی رو از دست ندیم، حتما میدونید انقلابی که شکست بخوره به مدت ۲۴ ساعت پنل انقلاب بلاک میشه و باز نمیشه و سعی شد تا با هماهنگی کامل با متحدین انقلاب‌ها رو برنامه ریزی شده باز کنیم تا اول از همه به متحدین کمک کنیم و سپس بتونیم از متحدا دمیج و ای‌بی بکشیم. دلیلی اصلی‌ای که در این دوره جنگ کم داشتیم همین بود. همین مسئله باعث شد فشار شدیدی به کشور‌های داخل ایران وارد شه که حاصلش چندین اتفاق مهم بود:
۱- مجارستان که دیگه نمیتونست این فشار تحمل کنه تصمیم گرفت از ایران خارج بشه.
۲- یونان با درخواست رسمی پیشنهاد صلح و نپ داد و به صورت علنی تاکید کردند که هدفشون این هست که تمرکزشون رو روی صرب و رومانی بذارند.
پیشنهاد یونان که در نیمه اول دوره به دستمون رسید چندان جالب نبود به طور مثال نمیتونستیم با هیچ کشوری از اتحاد مقابل وارد جنگ بشیم و بحث سر آزادی یکی دو تا منطقه بیشتر نبود. وجود بند‌هایی از این قبیل باعث شد تا این نپ مورد قبول دولت واقع نشود. ما درخواست و پیشنهاد خودمون رو خیلی محکم ارائه دادیم درحدی که به شخصه فکر نمیکردم یونان این پیشنهاد رو قبول کنه. بعد از چند روز بحث و جدال و مذاکره، یونان با تمامی درخواست‌های ما موافقت کرد و تونستیم تمام امتیازاتی که میخواستیم رو بدست بیاریم. بخشی از توافق اولیه یا یونان رو در ادامه میخونید:
«ایران متعهد می شود که به مرز های چهار کشور یونان، کرواسی، شیلی و ترکیه حمله نظامی نخواهد کرد.
در مدت نپ در مناطق مورد تایید طرفین در خاک ایران، بین ایران و سه کشور یونان، کرواسی و شیلی جنگ تمرینی برگزار خواهد شد.
تمامی مالیاتی که از مناطق ایران به خزانه کشور های مقابل می رود هر ۱۵ روز به ایران برگردانده خواهد شد.
این ۴ کشور با هم توافق می کنند که هیچ کشور متحد دیگری از هر دو طرف حق استفاده از خاک ایران برای حمله به یکدیگر را ندارد اما هر کدام می توانند به هر کشور دیگری غیر از موارد بند ۱ حمله کنند.
ایران آزاد است به هر کشور دیگری غیر از موارد بند ۱، ای اس بزند.
مدت نپ ۲ ماه بوده که بعد از اتمام آن، حضور یا ترک مناطق ایران منوط به نظر دولت ایران بوده و یونان، کرواسی و شیلی از آن تبعیت می کنند.»
تفاوت و امتیاز‌هایی که در این توافق نامه پیشنهادی تونستیم از طرف مقابل بگیریم اول آزادی کامل بونوس هامون بجای فقط بونوس فود بود، ثانیا بجای نپ با کل کد و اندس فقط با همین ۴ کشور پیمان عدم تخاصم شکل میگرفت و ثالثا نپ بلندمدتی که طرف مقابل به دنبالش بود رو تونستیم کوتاه تر کنیم تا بتونیم هر چه زودتر از شر خودشون و قید بندی که روی دست ما گذاشتند خلاص بشیم.
همچنین لازم به ذکر هستش که قبل از مطرح کردن این پیشنهاد در هر جای دیگری، دولت ایران اون رو تسلیم اچ کیو اتحاد کرده و خواستیم نظر اونها رو در این باره بدونیم و اعلام هم کردیم که اگر اتحاد با این توافق به دردسر میوفته ما حاضر نیستیم متحدین مون رو که سالها در سایه اونها در آرامش بودیم فدای یک آزادی مقطعی کنیم؛ اما در مقابل اتحاد ضمن تاکید بر اینکه وضعیت نابسامان ایران در زمان حذف چه در عرصه نظامی و چه در عرصه اقتصادی رو به خوبی درک میکنه و نیز ابراز ناراحتی از اینکه در این ماه فوکوس روی منطقه دیگری بوده، اعلام کرد با شرایط فوق الذکر از هر تصمیمی که مردم ایران بگیرند حمایت خواهد کرد تا ایران به عنوان یک عضو موثر اتحاد بتونه هرچه زودتر فعال بشه و به میدون بیاد.
بعد از حمایت تمام قد اتحاد، جهت نهایی کردن توافق ابتدا با شیلی وارد مذاکره شدیم که شیلی تاکید کرد که با هر توافقی که با یونان شده موافق هستند. بعد از شیلی نوبت این بود که با کرواسی مذاکره صورت بگیره که باعث شد دوباره مذاکرات گره بخوره. کرواسی چندین درخواست غیرقابل قبول رو داشت که ما سریعا اعلام کردیم که این درخواست‌ها در تضاد با توافق ما با یونان هستش و جدال ادامه یافت تا اینکه یونان جهت پادرمیانی و حل و فصل موضوع یک گروه مشترک با حضور ۴ کشور ایران، یونان، شیلی و ترکیه تشکیل داد تا مذاکرات نهایی شه. با اضافه شدن ترکیه کار یکم گره خورد و بعد از چند روز بحث، در نهایت پیشنهاد آخرشون رو ارائه دادند که درخواست‌های کرواسی هم به نپ افزوده شده بود و باعث شد دوباره درگیری و تنش افزایش پیدا کنه و ما این درخواست رو رد کردیم و تصمیم نهایی خودمون رو اعلام کردیم. در این بین هم ما با اتحاد در ارتباط کامل بودیم حتی با اتحاد هماهنگ کردیم و چندین هدف مشخص شد تا به محض آزاد سازی یک منطقه، با توجه به شرایط اون زمان سریعا به یکی از اون مناطق ای اس بزنیم تا بتونیم یک منطقه امن برای خودمون نگه داریم تا حتی اگر یک درصد بعد از توافق مشکلی به وجود اومد دیگه حذف نباشیم. هیچگونه توافقی تا این لحظه صورت نگرفته و هنوز هم این مذاکرات و بحث‌ها ادامه داره و ما تیم دولت بعدی رو در جریان ریز به ریز جزییات خواهیم گذاشت تا اگر صلاح دونستن مذاکرات رو ادامه بدند.
وزارت آموزش

در بخش آموزش وحید عزیز عملکرد فوق العاده ای داشت. من شخصا ازش خیلی ممنونم و کلی من رو شرمنده خودش کرد. به شخصه خیلی ازش راضی هستم و مطمئنم که شما هم راضی هستید. امیدوارم در آینده بتونم لطفش رو جبران کنم.
تو این بخش شایان عزیز هم قرار بود فعالیت کنه و درحال پیاده سازی یک ایده خفن بود و هست. ولی از آنجایی که سرباز هستش، یکم مشکل واسش پیش اومد، اما قطعا ایده خفن خودش رو ادامه میده و در آینده منتشر میکنه.
تنها ضعفی که تو این بخش داشتیم تاخیر در اطلاع رسانی و چاپ مقاله مربوط به ایونت پاییز بود که یکی از عزیزان زحمت کشید و مقاله کاملی ارائه کرد به همین دلیل دیگه لازم نبود تیم آموزش مقاله ای رو چاپ کنه. در این مورد من از همه مردم عذرخواهی میکنم و مقصر خود من بودم.
وزارت اقتصاد

در این بخش اول دوره با محمدحسین عزیز صحبت شد و قول داد که یک مقاله جامع رو چاپ کنه که به قولش هم عمل کرد. جا داره همینجا ازش تشکر کنم که مقاله به این خوبی رو منتشر کرد.
شرح اوضاع داخلی

در ابتدای دوره، به این دلیل که مجلس نداشتیم تصمیم گرفتیم که یک گروه به نام «امنیت ملی» بین افراد مهم کشور و روسای احزاب تشکیل بدیم تا به این طریق بتوانیم ارتباط خوب و مفیدی با تمامی مردم ایران داشته باشیم. در این دوره تلاش شد تا از تنش‌ها دوری بشه و جو مسمومی که گریبانگیر کشور شده بود رو خیلی کمرنگ کنیم، که فکر میکنم تا حد قابل قبولی در این زمینه موفق بودیم. این اختلاف‌ها در حدی عمیق شده که فکر نمیکنم به این زودی حل بشه. امیدوارم تا آرامش ایران حفظ بشه و هرچه زودتر به موفقیت برسیم.
در انتها از همه کسایی که تو این راه کمکم کردن ممنونم. نمیخوام اسم تک تک بچه‌ها رو ببرم، همینجوری هم مقاله طولانی شده ولی اسم یک نفر رو نمیتونم نیارم، یه تشکر خیلی ویژه از محمد حکیمی عزیز دارم که خیلی زمان گذاشت و زحمت کشید و به جرات میگم که اگر نبود شاید خیلی از مذاکرات همون اول راهش عوض میشد و میدونم که خیلی جاها اذیتش کردم. البته تقصیر خودشه، میخواست اینقدر حرفه‌ای و زحمت‌کش نباشه. امیدوارم یک روزی بتونم زحماتی که کشید رو جبران کنم.
به هر حال ممکنه کم و کسری ای بوده باشه و من منکرش نمیشم اما سعی کردم دوره خوبی باشه و برای قول هایی که داده بودم نهایت تلاشم رو کردم ولی در مجموع اگر ضعفی دیدید به خوبی خودتون ببخشید. هیچ انسانی کامل نیست، همه ماها ضعف داریم ولی این رو میدونم که تلاشمون رو برای ایران کردیم.
در نهایت به محمدحسین عزیز بابت پیروزیش در انتخابات تبریک میگم. از ته قلبم امیدوارم دولت جدید موفق باشه.

.
با احترام
آرش